Skocz do zawartości

Horten Go 229, 1/72, Revell


JollyMonk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!
Podczas gdy prace nad Glosterem Pioneerem dobiegają końca, chcę otworzyć kolejny plac budowy, który powiększy moją kolekcję „Świt lotnictwa odrzutowego” i ten samolot może stać się wspaniałym dodatkiem do Me-163 Kometa, który jest już na półce.

IMG_9535.thumb.JPG.ba9bf8c27b9d2d2e30b395e25d664b58.JPG

Zestaw ten zapewne jest już wielu znany)) Jak zawsze moim zadaniem jest nauczenie się jak dokładnie składać i malować modele, więc wybaczcie jeśli zawiodę: żadnych globalnych rekonstrukcji. Nie będę poprawiał geometrii plastiku – ten model może nie wygląda jak prawdziwy prototyp, ale na pewno nie przypomina Bf-109. Planuję otwieranie owiewka/canopy (producent przewiduje taką opcję). Przez przypadek miałem zestaw trawienia Eduarda do tego modelu - będzie zawierał tablicę przyrządów i fotel pilota z pasami. Udekoruję trochę kokpit.

IMG_9536.thumb.JPG.898e44b4229d7a0a314a2e407e8f5998.JPG

 

IMG_9537.thumb.JPG.f855f9daf30aa70c74fb98bfaef2d414.JPG

Jeśli chodzi o projekt, bardzo chcę zrobić wersję z wizerunkiem barona Munchausena, więc jest to 400 Jagdgeschwader. Jednak kwestia kamuflażu pozostaje otwarta. Choć z pewnych względów skłaniam się ku podanemu przez producenta schematowi 74/75/76.

IMG_3151.thumb.JPG.e6c2cb78f094a954e45cfa5ca7a0c999.JPG

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwieranie tej pancernej owiewki to zły pomysł . Chyba że zrobisz vacu.  Blacha z cyklu bezsensowny edek.  ( też mam parę takich ). 

 Model szybki,   łatwy i przyjemny w budowie. Powodzenia.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, panmopsik said:

w swojej Kolekcji nie zapomnij o tym modelu: Coanda 1910

Wielkie dzięki! Nigdy nie słyszałem o takim projekcie! Chętnie się nim zainteresuję w wolnej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, barszczo said:

Sci-fi, ale oglądam wink4.

13 hours ago, RogerM said:

Jak napisał przedmówca, chociaż to malowanie i wersja to SF, to jednak pokusiłbym się o zamianę schematu RLM 74/75 na 81/82.... Fajny temat 😃

6 hours ago, jachud3 said:

Mam sentyment do tego zestawu :) będę podglądać.

Dziękuję bardzo przyjaciele! Tak, w pełni rozumiem i zgadzam się, że schemat kamuflażu 81/82/76 byłby bardziej odpowiedni, podobnie jak ten późniejszy. Mam jednak już kilka samolotów z tym schematem w planach (Arado 234 Blitz i Dornier 335 Pfeil) i chciałbym mieć na półce trochę urozmaicenia. Stary schemat kamuflażu łączy nowy projekt z myśliwcami. Ale mogą być elementy SF.:pilot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, Marek K said:

Otwieranie tej pancernej owiewki to zły pomysł . Chyba że zrobisz vacu.  Blacha z cyklu bezsensowny edek.  ( też mam parę takich ). 

 Model szybki,   łatwy i przyjemny w budowie. Powodzenia.

Dzięki za radę! Zgadzam się, owiewka jest grubą. Pomyślę o tym. Może po prostu zeszlifuję przednią krawędź. Jak już mówiłem w trawienii zamierzam skorzystać tablicę przyrządów - to normalne. Paski na krześle też są potrzebne, bo są widoczne. Pedały zachowam na projekt Arado Blitz - nadają się do skali 72 i będą tam bardziej widoczne. Wydaje się, że zaczynam rozumieć, dlaczego w elementach trawionych podano rury silnika: w zestawie są zupełnie puste, a to miejsce jest widoczne przez otwarte wnęki podwozia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejadły mi się normalne odrzutowce, polubiłem klimat drugiej wojny, może to jakiś złoty środek. Będę podpatrywać :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ten model w zmyślonym zimowym kamuflażu. Jego galeria jest nawet na Modelworku.

Ze swojej strony mogę zalecić ostrożność w stosunku do blaszkowej tablicy przyrządów, czyli to o czym wspominałem w galerii. U mnie okazała się trochę za duża. Lepszą opcją będzie wykorzystanie plastikowego elementu z kalkomanią. Efekt będzie przyzwoity, a przynajmniej wszystko powinno pasować. Co do reszty to model prosty i bezproblemowy :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/2/2024 at 1:24 PM, kozborn said:

Przejadły mi się normalne odrzutowce, polubiłem klimat drugiej wojny, może to jakiś złoty środek. Będę podpatrywać :)

On 2/2/2024 at 7:11 PM, panDespota said:

Będę zaglądał co to tam się będzie działo. Mój leży na półce w pudle i czeka... 

On 2/2/2024 at 9:12 PM, PiterATS said:

Robiłem ten model w zmyślonym zimowym kamuflażu. Jego galeria jest nawet na Modelworku.

Ze swojej strony mogę zalecić ostrożność w stosunku do blaszkowej tablicy przyrządów, czyli to o czym wspominałem w galerii. U mnie okazała się trochę za duża. Lepszą opcją będzie wykorzystanie plastikowego elementu z kalkomanią. Efekt będzie przyzwoity, a przynajmniej wszystko powinno pasować. Co do reszty to model prosty i bezproblemowy :)

Dziękuję za wsparcie, koledzy!
@PiterATS spojrzałem na twój model: ciekawy pomysł na kamuflaż. Myślę też o zrobieniu czegoś niezwykłego. Dziękuję za wskazówkę – tablica przyrządów wygląda na dużą. Zobaczę: może zrobię dwie, tak jak to zrobiłem z Pioneerem, i wtedy dokonam wyboru. :wink:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem powoli. Zacząłem od rysunków. Wymyśliłem jak mniej więcej powinna wyglądać konstrukcja ramy.
 

IMG_9538.thumb.JPG.0baf68fe4eec93a05abc779c58717c76.JPG

 

Kratownice boczne zmontowałem z ciągnionego wlewu. Włożyłem go do sucha razem z porządkiem.

1165379717_HortenGo-22901.thumb.jpg.961b95f9447e7161664872aec3c98dfb.jpg

 

O ile rozumiem, nie powinno być żadnej przegrody za fotelem pilota, a także przestrzeni za głową, a także ścian bocznych i „podłogi”. Ale jeśli wytniesz przestrzeń za głową pilota, wygląda na to, że asfalt będzie widoczny z góry. :hmmm: To samo tyczy się „podłogi” kokpitu. Dlatego zostawię plastik. Ale jeśli opuszczę boczne powierzchnie, muszę zbudować ściany do tablicy przyrządów.  W przeciwnym razie zostaną w jakiś sposób porzuceni w połowie..

 

P.S. Koledzy, polski nie jest moim językiem ojczystym i tłumaczę za pomocą tłumacza Google. Zawsze czytam tekst ponownie, bo rozumiem trochę polski i widzę, że ten program nie zawsze poprawnie tłumaczy. Ale moja wiedza nie jest wystarczająca. Dlatego pytam: jeśli nie jest jasne lub powiedziałem błędnie, proszę poprawić lub zapytać. Dzięki za zrozumienie!

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kiedyś dokładnie ten sam model, też z blaszką Eduarda. Jest nawet tutaj galeria, chociaż część zdjęć już usunąłem.

Też dorabiałem te kratownice, tyle, że z kawałków spinacza biurowego :)

Ja wyciąłem zarówno całą podłogę, tylną i boczne ścianki. Fotel jest zamocowany na kratownicy, jak w oryginale. 

Swoje przeróbki opierałem na instrukcji do modelu Zoukei Mura w 1/32, który ma ten szkielet w zestawie. Tutaj do ściągnięcia w pdf:  https://www.zoukeimura.co.jp/en/download.html#dl_sws08

 

Sprawdź też na wstępie, czy przednia owiewka pasuje szerokością do kadłuba, bo u mnie był z tym chyba problem. Oczywiście wyszło to dopiero jak kadłub był gotowy i pomalowany.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/9/2024 at 12:19 AM, Fixer said:

Swoje przeróbki opierałem na instrukcji do modelu Zoukei Mura w 1/32, który ma ten szkielet w zestawie. Tutaj do ściągnięcia w pdf:  https://www.zoukeimura.co.jp/en/download.html#dl_sws08

Dziękuję za radę dotyczącą instrukcji Zoukei Mura - czasami robię to z innymi samolotami, ale z jakiegoś powodu tym razem o tym nie pomyślałem.

On 2/9/2024 at 12:19 AM, Fixer said:

Sprawdź też na wstępie, czy przednia owiewka pasuje szerokością do kadłuba, bo u mnie był z tym chyba problem. Oczywiście wyszło to dopiero jak kadłub był gotowy i pomalowany.

Sprawdziłem przednią owiewkę - wszystko jest w porządku.

1340668872_HortenGo-22903.thumb.jpg.c2c17709f5f8419bf47066d3b26660f3.jpg

 

On 2/9/2024 at 12:19 AM, Fixer said:

Robiłem kiedyś dokładnie ten sam model, też z blaszką Eduarda. Jest nawet tutaj galeria, chociaż część zdjęć już usunąłem.

Nie miałam odwagi wyciąć bocznych ścianek - poszłam na łatwiznę.
Dociągnąłem plastiki na bocznych ściankach kokpitu do tablicy przyrządów. Na belkach kratownicy po prawej stronie wykonałem imitację pewnego urządzenia i dźwigni (na zdjęciu w porównaniu z częścią z zestawu). Fotel pilota wygiąłem z materiału fototrawionego (jeszcze go nie lutowałem i nie kleiłem). Okazał się za szeroki (szerszy niż fotel z zestawu) aby zmieścił się w belkach kratownicowych po bokach wraz ze wszystkimi urządzeniami i kablami. Chyba zawęzę krzesło do trawienia.

IMG_9551.thumb.JPG.5c0669ed227cf6bbc5266153b3f2453c.JPG

 

1065518035_HortenGo-22902.thumb.jpg.293b6b0c8606cb2c71c83f2b0969c31e.jpg

 

IMG_9559.thumb.JPG.97d869d5d90773934634e66d7cd8e2f4.JPG

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć wszystkim! Kontynuuję prace nad Hortenem.

Zrobiłem stery ruchu, jakieś urządzenie z kablami do belek kratownicy po lewej stronie. Obie belki wypróbowałem na sucho za pomocą fotela z zestawu.

 

967069931_HortenGo-22904.thumb.jpg.91ed113b421a569fb6ea33a86e1da0e3.jpg

 

Przykleiłem „szkła” przyrządów (cylindry z wyciętych wyprasek) do tylnej ścianki tablicy przyrządów i poprowadziłem do nich kabel. Kabel został zebrany w wiązkę za pomocą wydłużonego patyczka do czyszczenia uszu. Rozłożyłem także belkę pod ster samolotu oraz imitacje pedałów.

 

1882784387_HortenGo-22905.thumb.jpg.ac1bf2ecc555a8c3ff98cd684575e96f.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odciąłem jeden bok fotela i odciąłem pasek 2mm - zwęziłem fotel pilota. Wypróbowałem to z belkami po bokach - pasuje. Przykleiłem boczną część fotela, przykleiłem paski z zestawu trawienia, zrobiłem zagłówek i „podpórki” pod nogi (nie wiem, jak to się poprawnie nazywa). Pomalowałem fotel pilota i wannę w kokpicie.

 

29714692_HortenGo-22907.thumb.jpg.1233755f4fcf666b17ac5a5b69939484.jpg

 

566078263_HortenGo-22908.thumb.jpg.5722f99e71f9eb01b079604dbd5e8dff.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Wspomniałeś o modelu Zoukei-Mura - ja też go podglądałem, budując mojego Hortena z Revella (chyba mnie sprowokujesz, żebym wrzucił z niego galerię). Jeśli Ci to pomoże, podaję link do dobrze ilustrowanej relacji z budowy - dobrze widać te wszystkie kratownice: https://www.themodellingnews.com/2016/05/garys-build-of-zoukei-muras-48th-scale.html 

Edytowane przez Helmut
Literówka
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
On 3/3/2024 at 2:49 PM, Helmut said:

Wspomniałeś o modelu Zokuei-Mura - ja też go podglądałem, budując mojego Hortena z Revella (chyba mnie sprowokujesz, żebym wrzucił z niego galerię). Jeśli Ci to pomoże, podaję link do dobrze ilustrowanej relacji z budowy - dobrze widać te wszystkie kratownice

Dziękuję bardzo - dobry link! Za radą kolegi @Fixer instrukcje Zoukei- Mura bardzo mi pomogły - lepiej niż rysunki)):super:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.