Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Falcon20 napisał:

Witam,

przymierzam się do Nashorna 1/35. W tej chwili dostępne są dwa modele, Tamiya i AFV.

Doradźcie który kupić? 

Tamiya nowszy, AFV Club ma więcej części. Gąsienice są gumowe, koniecznie do wymiany. Przydałaby się też metalowa lufa. Szkoda, że RbModel padło. 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AchtungCancer napisał:

Pytanie do innych forumowiczów - pytam tu, bo nie chcę zaśmiecać forum 1:1. Czy tylko mi się wydaje, że kolory, które w Kłaninie dali  właśnie naszej jotce są z pupy wzięte (zielony i brązowy)?

0Noetht.jpg

 

Wg mnie kolory są jak najbardziej OK stosowano zarówno jasna jak i ciemną zieleń. To samo z brązem, od ceglasto czerwonego po ciemny. Zobacz zestaw AK Interactive Panzerwaffe 1945. 

https://www.migjimenez.com/en/acrylic-colors/443-1944-1945-german-standard-colors.html

 

https://www.mojehobby.pl/products/A.MIG-7182-TIGER-I-Colors-Set.html

 

https://agtom.eu/afv-series/349997-ak-interactive-1945-german-late-war-colors-set-8436535575546.html

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego  @robertmodelarz.  Pytanie brzmiało:

 

4 godziny temu, AchtungCancer napisał:

Czy tylko mi się wydaje, że kolory, które w Kłaninie dali  właśnie naszej jotce są z pupy wzięte (zielony i brązowy)?

 

a nie:  jakimi farbami pomalować model.

Może przestałbyś robić z siebie wszystkowiedzącego i czytał posty na forum z większym  zrozumieniem.

Chyba, że twoja działalność polega na klepaniu jak największej ilości postów.

Jeżeli tak, to nie było tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, _OldMan_ napisał:

Kolego  @robertmodelarz.  Pytanie brzmiało:

 

 

a nie:  jakimi farbami pomalować model.

Może przestałbyś robić z siebie wszystkowiedzącego i czytał posty na forum z większym  zrozumieniem.

Chyba, że twoja działalność polega na klepaniu jak największej ilości postów.

Jeżeli tak, to nie było tematu.

Albo kolega za wszechobecną reklamę w swoich postach dostaje dywidendy od AK i Miga 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, _OldMan_ napisał:

Kolego  @robertmodelarz.  Pytanie brzmiało:

 

 

a nie:  jakimi farbami pomalować model.

Może przestałbyś robić z siebie wszystkowiedzącego i czytał posty na forum z większym  zrozumieniem.

Chyba, że twoja działalność polega na klepaniu jak największej ilości postów.

Jeżeli tak, to nie było tematu.

Edytował komentarz to nie fair 😞 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo muzeów odwiedziłem. Znam kilku rekonstruktorów, którzy zawodowo się tym zajmują.  Problem doboru koloru zawsze jest  kontrowersyjny.  Podglądałem renowacje naszego Renault FT-17. Ekipa udała się do Francji i pomalowała go jak widać w MWP. Barwy kontrowersyjne. Oryginalne wozy trochę inaczej wyglądają.....

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jednemu psu na imię Burek. Można model pomalować zarówno jedynie słusznymi  farbami Gunze, bardzo dobrymi Tamiya, nieco słabszymi Vallejo,, Pactra. Są krajowe Hataka,, Bilmodel.  Muzealny Panzer IV J jest ładnie pomalowany i tyle.  Wiele razy prezentowałem puszki po oryginalnych farbach do malowania czołgów niemieckich. Ja maluję modele zawsze jaśniejszymi kolorami,.... AmmoMig i AK Interactive nie płaci mi za reklamę. Farby tych jak i wielu innych używam na codziennie. Dla mnie są OK. Pytanie do znawców tematu. Czołg Panzer IV J  z Kołobrzegu, za ciemny, za jasny albo  może kolor dobrany idealnie? 

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AchtungCancer napisał:

Czy tylko mi się wydaje, że kolory, które w Kłaninie dali  właśnie naszej jotce są z pupy wzięte (zielony i brązowy)?

Jak widziałem go kiedyś to był jednokolorowy. W trójbarwnym kamuflażu widzę go pierwszy raz.

Kolory powinny być :

RAL 6003 OLIVGRÜN
RAL 8017 SCHOKOBRAUN

I obydwa kolory na tym pojeździe nie są tymi kolorami.

Wyznacznikami kolorów powinny być kolory z tabeli kolorów RAL - stosowane w danym okresie wojny. 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Seb napisał:

Na serio na podstawie tej fotki uważasz że kolory są złe?

Nad zielonym można się spierać choć poniżej na StuG'u inny - moim zdaniem tym razem za ciemny.

Brąz powinien być ciemny jak zrobili na StuG'u - też wersja późna na ausf.J stanowczo za jasny. Jeszcze gdyby wchodził pod RAL 8012 to można by było podyskutować.963167571_meser262@StugIII.thumb.jpg.334c19942516dd724dedb1dcaaca76b0.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kolorach można rozmawiać godzinami - a pomyśleć, ze niektóre kobiety uważają, że wszyscy mężczyźni to daltoniści bo na określenia kolorów używają za mało słów...

 

Tyle że nasza rozmowa jest strasznie mało konkretna - po pierwsze, kto zagwarantuje że to zdjęcie (i twój ekran) prawidłowo odwzorowały barwy?

 

Po drugie kto powiedział, że jak Hans malował oryginał, to nie dodał czegoś do farby? Może skończył mu się jeden kolor i dodał innego, żeby starczyło? Może rozcieńczył farbę ropą naftową albo zużytym olejem?

 

Biorąc chociażby to pod uwagę - a jest jeszcze całą masa innych zmiennych - na jakiej podstawie chcecie rozstrzygnąć czy kolor jest dobry czy też nie?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

282812071_meser262@kolorypodkadu.thumb.jpg.f905ec31b48e8ea7caf148ceb2940f43.jpg

Fajna fotka pojazdu z 11 Dywizji we Francji. Moim zdaniem są tu kolory - farby podkładowej i ten sam kolor zmieszany z kolorem żółtym i jest kamuflaż w trzech kolorach - typowo jesienny. Pojazd zniszczony pod koniec 1944 roku. Malowanie polowe. Ciekawostka w tym pojeździe to pojemniki wewnątrz - ma w kolorze bazowym. 

382871190_meser262@kolory.thumb.jpg.4e157958db79c11b7879464f03ae0747.jpg

 

Po lewej stronie fotka ze zbyt dużą gamą koloru żółtego tak myślę. Mimo pełnego słońca wszystko przekolorowane - nawet niebo wygląda jakby zaraz miało "ostro lać".
Po prawej (fotkę powiększyłem dlatego tak widoczne piksele) brak żółtego i kolory ciemniejsze. Zarówno zielony jak i brązowy. Ja nie kombinowałem z kolorami.

 

Pozdrawiam

Krzysztof
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, _OldMan_ napisał:

Kolego  @robertmodelarz.  Pytanie brzmiało:

 

 

a nie:  jakimi farbami pomalować model.

Może przestałbyś robić z siebie wszystkowiedzącego i czytał posty na forum z większym  zrozumieniem.

Chyba, że twoja działalność polega na klepaniu jak największej ilości postów.

Jeżeli tak, to nie było tematu.

Znam kolegę z forum i wiem że jest człowiekiem inteligentnym, zna się dobrze na wojskowości i po prostu często się udziela z chęci niesienia pomocy - takiej ludzkiej. Nikt nie jest wszystko wiedzący. Chłop też nie robi reklamy pseudo farbom bo to bubel jest. Także oskarżenie człowieka na tym forum o jakieś zbędne klepanie postów jest dosyć słabe. Mnie uczyli starzy modelarze że należy pomagać i się wspierać nawzajem a nie się czepiać itd... Należy się szanować! Bo jak nie my to kto? Także trochę spokoju i kultury BYM życzył na tym forum! Co do kolorów to SŁUŻĄC kilka lat w szrp powiem tyle że się maluję tym czym jest czy za dawnych czasów czy za nowożytności. I kto się spiera o kolory to mało wie. Pozdrawiam i spokoju życzę :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, SnajperTBG napisał:

 Co do kolorów to SŁUŻĄC kilka lat w szrp powiem tyle że się maluję tym czym jest czy za dawnych czasów czy za nowożytności. I kto się spiera o kolory to mało wie. Pozdrawiam i spokoju życzę :)

Święte słowa :super:. Kiedy służyłem w  Sudeckiej Brygadzie WOP  w Kompani Odwodowej było 7 UAZ-ów 469 i nie było dwóch takich samych  od błyszczącego w ruskim kolorze (nowy d-cy komp.) do ciemnego  matowego prawie czarnego , a to było w warunkach pokojowych  w warunkach wojennych to już na pewno tak kolorowo😉, nie było. Różne farby, różne  sposoby malowania (pędzel, pistolet) różne sposoby rozcieńczania aby na więcej starczyło, co do koloru to można mieć pewność tylko do pojazdów fabrycznie nowych a i to nie , bo różni producenci tych farb i  tych pojazdów :mrgreen: . Pozdr. A.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, pmroczko napisał:

Po drugie kto powiedział, że jak Hans malował oryginał, to nie dodał czegoś do farby? Może skończył mu się jeden kolor i dodał innego, żeby starczyło? Może rozcieńczył farbę ropą naftową albo zużytym olejem?

 

Biorąc chociażby to pod uwagę - a jest jeszcze całą masa innych zmiennych - na jakiej podstawie chcecie rozstrzygnąć czy kolor jest dobry czy też nie?

 

Otóż to! Pełna zgoda, moim zdaniem wróżenie z fusów. Jest wiele odcieni Dunkelgelbu, brązu i zieleni.

14 godzin temu, meser262 napisał:

Po lewej stronie fotka ze zbyt dużą gamą koloru żółtego tak myślę.

Niżej zdjęcie w dobrej jakości i filmik z Czechosłowacji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=PIKGmaXmfCQ

7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem wszystkim czołgistom i …nie tylko!

 

Jako, że jestem nowy zapytam wprost – jaki model czołgu z okresu II wojny światowej w skali 1/72 możecie polecić komuś, kto po wielu latach niebytu w modelarstwie jakimkolwiek, wraca do sklejania modeli plastikowych? Doświadczenie mam mizerne w tej materii. Kiedyś dawno, dawno temu sklejałem (jak chyba każdy) plastikowe modele samolotów kupowane w lokalnym sklepie z zabawkami lub otrzymywane w prezencie od bliskich. Aktualnie do powrotu do sklejania zachęciła mnie relacja z jakiejś wystawy modelarskiej, która wyświetliła mi się (sam nie wiem czemu) na głównej na YouTube ;)

Zapytam również Was o farby, jakie moglibyście polecić? Podstawowe narzędzia (w tym pędzelki) z grubsza już posiadam. Nie wiem tylko od jakiego modelu zacząć swoją przygodę?

 

Bardzo dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wojsku obowiązują rozkazy. Kolory między innymi pojazdów też określone są w odpowiednich rozkazach. 
Na ustalenie kolorów i kształtów wydają armie na świecie ogromne pieniądze.
Stosowanie innych kolorów niż wymagane - to złamanie rozkazu. 
Nagminnie stosowało się to w wojsku "LWP" i jak czytam stosuje/stosowało się do teraz. W wojsku byłem już dawno temu.
Nie jest to sprawą normalną, a raczej jest to tak zwana "byle jakość" związana nieodłącznie z sowietami i ich normami.
Jest to związane z Naszą mentalnością "post sowiecką" taka "byle jakość" wpajana nam przez długie lata.
Taka "byle jakość" stosowana w czasach pokoju, a jak by wyglądała podczas wojny? No to widać teraz w "armii" sowieckiej na Ukrainie. Akurat w tym przypadku to bardzo dobrze dla wszystkich.


Na zmiany u nas długo jeszcze będzie trzeba czekać - zmiany mentalne - zbyt długo wpajano nam wschodni styl życia i bycia.
Nawet taką "byle jakość" widać na nowo odmalowanym pojeździe - fotka poniżej i czerwona strzałka.


Kolory fabryczne stosowane w "armii" niemieckiej podczas II wojny światowej określono w tabelach kolorów RAL - i takie stosowano. W warunkach polowych mogło podkreślam mogło wyglądać trochę inaczej. Jednak do dyspozycji mieli kolory z tabeli RAL dostępne w warsztatach polowych przekazane przez montownie wraz z pojazdami, lub zakupione od producentów w fabrykach. Niemieckie dążenie do porządku jest sprawą dość znaną choć i tego bym nie przeceniał. 
Wyjątkiem jest teatr Afrykański na którym stosowano farby zdobyczne i Włoskie oczywiście jeśli nie było swoich kolorów.
Nie było to też zasadą, a raczej wyjątkiem od reguły.

 

Określanie kolorów tylko na podstawie kolorów na fotografii moim zdaniem to błąd. 
Pisałem już o tym że do określania tych kolorów trzeba brać pod uwagę stosowane kolory w danym czasie z tabeli kolorów RAL i związanych z nimi rozkazów. Dobitnie to pokazuje fotka z dzisiejszych czasów na czwóreczce ausf.J w polskim muzeum.

Tak jak pisałem brązowy musi być ciemniejszy bo to powinien być RAL 8017.1447945978_meser262@kolory.thumb.jpg.375d7056fa97c4c29c52c0d5cc04c5d0.jpg

Kolor brązowy jak i zielony - jakby dwa zupełnie inne pojazdy.

 

4 minuty temu, Tomkaw napisał:

...  – jaki model czołgu z okresu II wojny światowej w skali 1/72

To nie moja skala:sorry:, ale na forum jest sporo Speców od tej skali.:super:

 

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.