Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

58 minut temu, Tomkaw napisał:

Czołem wszystkim czołgistom i …nie tylko!

 

Jako, że jestem nowy zapytam wprost – jaki model czołgu z okresu II wojny światowej w skali 1/72 możecie polecić komuś, kto po wielu latach niebytu w modelarstwie jakimkolwiek, wraca do sklejania modeli plastikowych? Doświadczenie mam mizerne w tej materii. Kiedyś dawno, dawno temu sklejałem (jak chyba każdy) plastikowe modele samolotów kupowane w lokalnym sklepie z zabawkami lub otrzymywane w prezencie od bliskich. Aktualnie do powrotu do sklejania zachęciła mnie relacja z jakiejś wystawy modelarskiej, która wyświetliła mi się (sam nie wiem czemu) na głównej na YouTube 😉

Zapytam również Was o farby, jakie moglibyście polecić? Podstawowe narzędzia (w tym pędzelki) z grubsza już posiadam. Nie wiem tylko od jakiego modelu zacząć swoją przygodę?

 

Bardzo dziękuję za pomoc.

Skala też nie moja, ale ten mi się podoba:

https://www.mojehobby.pl/products/Tiger-II-Ausf.-B.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, a nie uważasz, że ta bylejakość, o której piszesz, wynikała tylko i wyłącznie z braku.... farby. Malowalo się więc tym, co było.

Doskonale to pamiętam. Żeby nawet pomalować byle czym w podobnym kolorze trzeba było sporo pokombinowac, bo wszystkiego brakowało, a farba w potrzebach była gdzieś na szarym końcu.

Co do niemieckiej karnosci, to zgadza się...tylko tutaj też jest podobny problem... na froncie już w sierpniu, wrześniu 41 logistyka im padła... brakowało amunicji, żarcia, części zamiennych ... myslisz, ze przejmowano się wtedy odpowiednim malowaniem? 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak farby możliwe choć nieprawdopodobne. Ta "byle jakość" obowiązywała od samej góry.
Pamiętam jak elementy stalowe słupów zagruntowane powinno się malować farbą chlorokauczukową, ale ona poszła (ta farba) "do żyda" (została sprzedana na lewo), a dane elementy kazano pomalować farbą olejną.
Kto trzeba dostał "działkę" lub "w łapę" i było OK - brak uwag. Słupy pomalowane - pomalowane, a że wytrzymałość powłoki malarskiej spadła o 80% to nikogo nie interesowało. Następna konserwacja słupa zaplanowana zgodnie z normami na farbę chlorokauczukową. Efekt wiadomy nie trzeba dalej pisać. W normalnym kraju rzecz nie do pomyślenia.
W wojsku też tę farbę zakombinowano na coś innego bo i tak nikt nie będzie się tego czepiał. 
Pomalują tym co zdobędą/znajdą itp - to będzie już ich problem. Tak rozwiązywano różne problemy to pamiętam.
Dwa słowa - pokombinować lub zakombinować. Najczęściej chodziło o zwykłą kradzież/oszustwo - tak nazwaną, aby ładnie brzmiało.
Na końcu zwykły szary żołnierz musiał kraść, aby doczekać końca służby w wojsku.

 

Tak logistyka kulała łagodnie mówiąc. Farby do kamuflażu były wysyłane wraz z pojazdem. Jeśli pojazdy dotarły do jednostki to i farby również. Do warsztatów polowych wysyłano kolory farb kamuflażowych dostosowanych do danego okresu produkcyjnego.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję T 34—85 Z firmy Revel,albo  Panzer IV z niepoprawnej politycznie Zvezdy, oczywiście w1:72.Oba modele dobre na początek bo nie odstraszą od skali i klejenia a są przyjazne modelarzowi pozdrawiam OLO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkty FTF w 1:72 również mogę polecić dla początkującego - spasowanie dobre, nadmiar części nie odstrasza.  Proponowany przez poprzednika T-34/85 od Revella to też dobry pomysł, o ile nie odstraszają gąsienice ogniwkowe. Są dobrze spasowane, ale niektórzy na początku mogą mieć z nimi problem i zrazić się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OLO @Michal_G

Bardzo serdeczne dzięki!

Zarówno w/w T-34/85 jak i PzKpfw IV wyglądają interesująco. I pewnie na któryś z nich się skuszę. A jeszcze zapytam – co sądzicie o modelach czołgów w 1/72 firmy Dragon (DML czy jakoś tak)? Oraz jakie farby polecacie (mowa rzecz jasna o pędzlowaniu)?

Bardzo dziękuję.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko stary Dragon  bo wznowienia są tragiczne jeśli idzie o czołgi. Bo haubica Hummel to całkiem dobry model. A farby to niebieska linia z Hataki, Pactra i mnie dobrze pracuje się pędzlem z farbami AK i Gunze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2022 o 19:49, Tomkaw napisał:

@OLO @Michal_G

Bardzo serdeczne dzięki!

Zarówno w/w T-34/85 jak i PzKpfw IV wyglądają interesująco. I pewnie na któryś z nich się skuszę. A jeszcze zapytam – co sądzicie o modelach czołgów w 1/72 firmy Dragon (DML czy jakoś tak)? Oraz jakie farby polecacie (mowa rzecz jasna o pędzlowaniu)?

Bardzo dziękuję.  

Odtłuść model w ciepłej wodzie z kroplą płynu do mycia naczyń, jak wyschnie daj cienką warstwę podkładu z puszki:

Mr Hobby Gunze B524 Mr Primer Surfacer 1000 Gray 170 ml

https://image.ceneostatic.pl/data/products/96474616/f-mr-hobby-gunze-b524-mr-primer-surfacer-1000-gray-170ml.jpg

Potem już pędzel ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, robertmodelarz napisał:

Odtłuść model w ciepłej wodzie z kroplą płynu do mycia naczyń, jak wyschnie daj cienką warstwę podkładu z puszki:

Mr Hobby Gunze B524 Mr Primer Surfacer 1000 Gray 170 ml

https://image.ceneostatic.pl/data/products/96474616/f-mr-hobby-gunze-b524-mr-primer-surfacer-1000-gray-170ml.jpg

Potem już pędzel ......

Jakoś nigdy przez 20 lat jak mam recydywę w klejeniu nigdy nie odtłuszczałem  modeli :lol:  a ten specyfik z postu powyżej widzę pierwszy raz w życiu :wow: , a maluję pędzlem i jakoś mi to wychodzi :mrgreen:. Jak już chcecie/musicie coś tam odtłuszczać to proponuję :IPA  Alkohol izopropylowy inaczej izopropanol 99,9% , jeżeli można nim odtłuszczać elektronikę to pewnie do modeli  też się nada zwłaszcza ze szybko paruje i  nie zostawia żadnych śladów. Pozdr. A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adams M1A1 napisał:

Jakoś nigdy przez 20 lat jak mam recydywę w klejeniu nigdy nie odtłuszczałem  modeli :lol:  a ten specyfik z postu powyżej widzę pierwszy raz w życiu :wow: , a maluję pędzlem i jakoś mi to wychodzi :mrgreen:. Jak już chcecie/musicie coś tam odtłuszczać to proponuję :IPA  Alkohol izopropylowy inaczej izopropanol 99,9% , jeżeli można nim odtłuszczać elektronikę to pewnie do modeli  też się nada zwłaszcza ze szybko paruje i  nie zostawia żadnych śladów. Pozdr. A.

 

Zgoda - jest to bardzo dobry sposób, ale za szybkość i skuteczność trzeba zapłacić. Pól litra IPA kosztuje ok. 10 zł czyli 1 buteleczka farby akrylowej w super kolorze (jedynym słusznym).  Polecam butelkę z atomizerem:

KRYPTONTEK Alkohol Izopropylowy Izopopanol 99,9% odtłuszczacz ze  spryskiwaczem - ChemiaB2B.pl

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, robertmodelarz napisał:

Zgoda - jest to bardzo dobry sposób, ale za szybkość i skuteczność trzeba zapłacić. Pól litra IPA kosztuje ok. 10 zł czyli 1 buteleczka farby akrylowej w super kolorze (jedynym słusznym).  Polecam butelkę z atomizerem:

KRYPTONTEK Alkohol Izopropylowy Izopopanol 99,9% odtłuszczacz ze  spryskiwaczem - ChemiaB2B.pl

Ja mam za darmo, przychodzi do firmy w takich 25 litrowych hobokach wystarczy odlać do butelki :mrgreen:. Pozdr. A.

  • Like 1
  • Confused 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Seb said:

Tak, jestem w szoku że tymi Mig-ami udało cię się cokolwiek zmalować,

bo ja mam z nimi problem.

Rozcieńczane Vallejo 70524 Thinner medium w stosunku 1:3 bądź 1:4, malowane przez mokrą paletę na czarny podkład z AK.

Natomiast jestem trochę rozczarowany farbami Vallejo. Maluje mi się nimi... ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Tomkaw said:

@robertmodelarz @Uapa @Adams M1A1

Bardzo wielkie Wam dzięki za porady! Z tego rozumiem, że wybór farb pod pędzel jest spory. I co ważniejsze, są to farby akrylowe. Ponoć pędzlem też można uzyskać ładne efekty, choć na pewno nie tak profesjonalne jak aerografem. Ale czy można gdzieś takie cuda obejrzeć?

 

YouTube 😉

Np


Swoich dzieł za cuda nie uważam ale pędzlem malowany Kubelwagen jest na poprzedniej stronie. I chyba nie wyszedł źle 🙃😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomkaw napisał:

@robertmodelarz @Uapa @Adams M1A1

Bardzo wielkie Wam dzięki za porady! Z tego rozumiem, że wybór farb pod pędzel jest spory. I co ważniejsze, są to farby akrylowe. Ponoć pędzlem też można uzyskać ładne efekty, choć na pewno nie tak profesjonalne jak aerografem. Ale czy można gdzieś takie cuda obejrzeć?

 

Ależ oczywiście ze da sie pędzlami malować. Ja akurat malowałem Emalia Humbrola.

Wiem ze to wątek pancerny ale zdjęcia tylko do pokazu ze sie da pędzlem malować.

eEGlfzT.jpg?1

NkUOtRQ.jpg

Dt6rSve.jpg

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.