Skocz do zawartości

Sprężarka własnej roboty


słomek

Rekomendowane odpowiedzi

Strasznie to wszystko skomplikowanie brzmi: ja mam prosty układ tylko z presostatem i reduktorem z jednym manometrem, agregat chyba Gorenje, butla gazowa 1,2kg, filtr powietrza od Malucha, rurki igielitowe i szybkozłączka. I działa. Ciśnienie reguluje jednym pokrętłem i tak jak Paweł napisał, czasem trzeba upuścić trochę powietrza, by manometr wskazał rzeczywiste ciśnienie.

 

Muszę tylko pilnować, aby po pracy wyłączyć sprzęt, bo jak się czasem w nocy włączy, to trochę trudno potem zasnąć (sprzęt mam w pokoju, w którym śpimy....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Trochę późno odpowiadam, ale cóż...

Dzięki za odpowiedź pmroczko. Niewątpliwie na pewno taka wiedza mi się przyda.

Lipstein-posiadam dokładnie taki sam prosty układ

Z racji tego że również miałem zamontowaną butlę o nie dużej pojemności, do tego wszystko poprzykręcane do deski, z napływu wolnego czasu i embarga na modele postanowiłem pomyśleć o nieco ciekawszym "ubraniu" całości i zastosowaniu większego zbiornika. Na forum modelarskim PWM znalazłem zdjęcie takiej konstrukcji:

http://s825.photobucket.com/user/lysy28/media/Kompresorv22013WIDOKOGOLNY.jpg.html

Najprawdopodobniej jest tam zainstalowane naczynie przeponowe 5l w roli zbiornika. Gdzie można zdobyć (na rozsądnych warunkach wejścia w posiadanie- jak najtaniej) takie naczynie (złom raczej odpada gdyż cytat: sprzedaży nie prowadzimy. ) ? W planach chciałbym zrobić podobną konstrukcje ; oczywiście są to TYLKO plany. Po za tym czy dospawywanie czegokolwiek ( w tym wypadku nóżek i mocowania na agregat) do zbiornika nie będzie w znaczący sposób naruszać jego struktury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Ostatnio znalazłem na śmietniku butle po helu do balonów - to się wydaje idealne... Warto by było też na złomie poszukać, tam pewnie się trafiają gaśnice, zużyte klimatyzatory (mają też ładne zbiorniki), może mniejsze zbiorniki do autogazu, którym sie skończyła homologacja? Życzę powodzenia i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie

Do czego służy wyjście z mniejszym gwintem?

Cześć !

Jest to zawór zwrotny trójdzielny. Do wyjścia z mniejszym gwintem podłączasz przewód który następnie podłączasz do wyłącznika ciśnieniowego (presostatu). To nic innego jak odprężnik który po wyłączeniu sprężarki opróżnia przewód pomiędzy sprężarką a tym zaworem w celu ułatwienia rozruchu silnikowi.

http://pfmrc.eu/uploads/monthly_12_2013/post-8897-0-48276900-1386426099.jpg

ps. Mógłbyś powiedzieć gdzie i za ile nabyłeś taką butle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim odpowiem na powyższe pytanie należałoby dotrzymać danego wcześniej słowa.

… na zbyciu gotową
Okazało się, że zardzewiała w środku mocno. Czyli nie jest tak gotowa jak sądziłem. W międzyczasie podjąłem decyzję, że ją jednak sobie zostawiam i rozkręciłem MAR MA-3000 tak, że użyję ją jako zbiornik wyrównawczy. Złączki odbieram pojutrze, Fosol dzień później, trochę roboty stolarsko mechanicznej i będzie … mam nadzieję coś fajnego. Tak więc przepraszam za sianie dezinformacji jakoby była gotowa i do sprzedaży.
… z gwintem 1/4″. Zdjęcia mogę wrzucić dopiero po dwudziestej pierwszej.

P6301298.JPG

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku!

Pytanie
Jest to …
Dziękuję za jasną odpowiedź popartą świetną ilustracją.
ps. Mógłbyś powiedzieć gdzie i za ile nabyłeś taką butle ?
W Baas Polska. Sam zakup coś około 39 zł. Kurier coś około 30 zł.

 

Żebyś ty i inni czytający mogli właściwie ocenić zamieszczę dwa zdjęcia.

Góra

P6301295.JPG

Dół

P6301296.JPG

 

Teraz plusy

  • 69 zł z dostawą do domu wydaje się fajną ceną
  • są założone zawory
  • panowie z serwisu wydawali się kontaktowi i od momentu złożenia zamówienia do odbioru w domu upłynęło 3 dni

Teraz minusy

  • chciałem zbiornik 10l i rozumiałem że dostanę nowy, a panowie mi wcisnęli 24l i używany
  • nie było kółek — klejone nóżki to mój pomysł
  • jest zardzewiały i brudny w środku
  • zawór zwrotny założony niechlujnie, śmiedzi karbidem (!?) i mam wrażenie, że wyjście na odprężnik jest niedrożne
  • bywa, że do serwisu bardzo ciężko się dodzwonić

 

Mi się wydaje, że w centralnej bolandzie nie znalazłem alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Od jakiegoś czasu kombinuje nad zbiornikiem do "kompresora" MAR 3000, obecnie mam gaśnicę 2kg z Ogniochronu jednak z dziwnym gwintem ( wypadałoby wspawać kawałki rury z "normalnym" gwintem i przeskakiwać na redukcjach) , dziś pojawiła się opcja zakupu zbiornika 10ljednak mam pewne obawy co do mocy kompresora by napełnić butlę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu kombinuje nad zbiornikiem do "kompresora" MAR 3000, obecnie mam gaśnicę 2kg z Ogniochronu jednak z dziwnym gwintem ( wypadałoby wspawać kawałki rury z "normalnym" gwintem i przeskakiwać na redukcjach) , dziś pojawiła się opcja zakupu zbiornika 10ljednak mam pewne obawy co do mocy kompresora by napełnić butlę...

 

Kupiłem ten zbiornik. 75zł za 10l zbiornik z podstawą z gumowymi nogami, rączką i preostatem to dobra cena. Spróbuję to teraz podłączyć do kompresorka modelarskiego, a potem do lodówkowca, jak już go zdobędę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu kombinuje nad zbiornikiem do "kompresora" MAR 3000, obecnie mam gaśnicę 2kg z Ogniochronu jednak z dziwnym gwintem ( wypadałoby wspawać kawałki rury z "normalnym" gwintem i przeskakiwać na redukcjach) , dziś pojawiła się opcja zakupu zbiornika 10ljednak mam pewne obawy co do mocy kompresora by napełnić butlę...

 

Kupiłem ten zbiornik. 75zł za 10l zbiornik z podstawą z gumowymi nogami, rączką i preostatem to dobra cena. Spróbuję to teraz podłączyć do kompresorka modelarskiego, a potem do lodówkowca, jak już go zdobędę.

 

Widziałem jak się ludzie "rzucili" na te zbiorniki sam wczoraj swój odebrałem i zaraz muszę pokombinować co potrzebne by sklecić to w całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jak się ludzie "rzucili" na te zbiorniki sam wczoraj swój odebrałem i zaraz muszę pokombinować co potrzebne by sklecić to w całość.

A możesz mi zdradzić jakie to cudo ma wymiary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Współpraca tego kompresorka razem ze zbiornikiem jest trochę ułomna. Nastawiam w kompresorze 4 bary, czekam aż nabije i wyłączam kompresor. Inaczej będzie się ponownie załączał przy 3 barach, co nie jest koniecznie. Jak ciśnienie spadnie do ok 1.5 bara to ponownie włączam kompresor. Odrobinę upierdliwe, ale dzięki temu mam kompresor jak ze sklepu, nie musiałem go rozkręcać i modyfikować. Razem ze zbiornikiem był reduktor, do którego podłączę docelowy lodówkowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karambolis8 mam jeszcze kilka pytań. Właśnie dotarła do mnie butla, widzę że potrzeba jeszcze kilku rzeczy (poza sprężarką z lodówki, żeby toto podłączyć). Byłbyś tak miły i podpowiedział co kupić Dostrzegam trójnik do wkręcenia w butlę, czy coś poza tym? Jakieś przejściówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej już tłumaczę. Wszystko kupowałem w sklepie MAR oprócz zaworu zwrotnego z allegro. Teraz już nie pamiętam jaki gwint jest po stronie reduktora. Redukcje wężyk (kompresor) - zawór zwrotny musisz dobrać do konkretnego zaworu zwrotnego. Po stronie butli musi mieć 3/4''. Uważaj też, żebyś go zamontował w dobrą stronę ;)

 

8xqAOtC.jpg

 

Do lodówkowca musisz dokupić jeszcze wąż ciśnieniowy taki jak ten

http://www.mar.sklep.pl/przewody-do-sprezonego-powietrza/pcv/0145.1-przewod-do-sprezonego-powietrza-prosty-8mm-z-metra.html

Do większości lodówkowców pasuje właśnie 8mm. Zaciskasz na odpowiedniej rurce metalową opaską zaciskową. Po stronie zaworu zwrotnego zamiast redukcji na wężyk montujesz taką końcówkę z odpowiednim do zaworu gwintem

http://www.mar.sklep.pl/zlacza-instalacji-pneumatycznej/redukcje-koncowki/0125.12-koncowka-1/4-z-8mm.html

 

Przyda Ci się jeszcze taśma teflonowa do uszczelniania gwintów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.