Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli


Maciek007

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planuje zakupić pierwszy model Tamiya.. Do tej pory na koncie dopiero dwa od Revella, ale czas zabrać się za coś porządnego. Będę powoli przerzucał się na farby tamiya (do tej pory emalie revell) i mam pytanie.. Patrząc na inboxy modeli tamiya, głównie farby do kasty podane są tylko jako TS, a z racji tego, że posiadam aerograf nie chce się bawić w spraye.. Mogę gdzieś znaleźć zamienniki farb TS na zwykłe akrylowe Tamiya? We wszelkich tabelach zamienników które znalazłem nie ma takiej wzmianki.. Na przykładzie TS-8 Italian Red, ni cholerki nie mogę znaleźć zwykłej x-? Proszę o pomoc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,  miał ktoś może problemy z połączeniem tamiya TS i Troton? Bo już mnie  osłabia ten lakier... Podkład + baza z tamki,  wychodzą fajnie.  Akle przy werniksie albo większą skórka pomarańczy przy cienszej warstwie,  albo rozpuszczanie bazowego na krawędziach detali przy bardziej wilgotnych. Teraz położyłem mgiełkę, A po około 6 godzinach średnią warstwę, to nie dość że znowu lekko zjadło krawędź, to dodatkowo dowaliło grubą pomarańcze.  One się że sobą gryzą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witajcie ponownie, zabrałem się do robienia Nissana Skyline GT-R V-SPEC od tamki.. I zrobiłem babola na desce rozdzielczej, chciałem być zbyt dokładny i poprawić mały szczegół zmywając warstwę farby rozpuszczalnikiem i pomalować górną część jeszcze raz i narobiłem większego bigosu, bo chyba podtopił mi się plastik.. wrzucam foto.. Powiedzcie mi czy i jeśli tak to jak mogę zrobić żeby to jakoś wyglądało? Z góry dziękuję za wszelką pomoc. 

received_1050002812068572.jpeg

received_2762747553978873.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

 Nic straconego, takie rzeczy się zdarzają.

Osobiście bym to wyrównał papierem ściernym. Po wyrównaniu naniósł w to miejsce szpachlę modelarską, lub klej CA.

Po wyschnięciu kleju czy tam szpachli wygładził papierem ściernym i ponownie pomalował.

Być może wystarczy tylko przejechać papierem ściernym, bez nakładania szpachli. To musisz sam określić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Rabbit666 napisał:

Ponawiam pytanie - są osoby które malowały  Tamiyę  TS trotonem? Ja z tą parką mam jakieś kosmiczne cyrki... Komuś wychodziło to połączenie?

Widać nikt nie wpadł na taki pomysł krzyżówki :diabel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Rabbit666 napisał:

Ponawiam pytanie - są osoby które malowały  Tamiyę  TS trotonem? Ja z tą parką mam jakieś kosmiczne cyrki... Komuś wychodziło to połączenie?

W tym wypadku polecam dać więcej mgiełek. Średnia warstwa widocznie jest jeszcze za mocna i ściąga farbę z rantów. A skórka pomarańczy? Trening - dalej dysza, bliżej dysza, mniejsza warstwa, większa warstwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, toled napisał:

...

A czy ty stosowałeś tą połączenie? Bo aktualnie dałem 2 mgiełki, jedną warstwę średnią po czym dałem odpocząć elementom tydzień lub dwa. No i tylko trochę mi zjadło  krawędzie. Wtedy lakier był taki w miarę. Ale mądry ją chciałem dzisiaj polepszyć sprawę, założyłem jedną mokrą warstwę to teraz zamiast lakieru mam błyszczącą  tarkę do pięt... 

 

Pytam konkretnie o takie połączenie, bo stosując trotona z Humbrolem oprócz zjadania krawędzi takich cyrków nie miałem i zastanawia mnie jak troton współgra z Tamiyą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie połączeń takich nie używałem, ale problem zjadania krawędzi jest mi znany. Tamiya + GX 100. Jak się śpieszyłem i dałem za mokro, to mi zjadało farbę. Dopiero nauczyłem się dawać 3 mgiełki, trzy małe, trzy średnie i jedną mokrą. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje jak najbardziej. Kładziesz z puszki czy aero? Jeśli aero to rozcieńczasz? Kładziesz na kolor czy najpierw kładziesz TS-13. Problem ze ściąganie krawędzi miałem tylko przy clarze rozcieńczonym levelingiem kładzionym na X-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, jakub476 napisał:

 

 Kładę  z puszki bezpośrednio na tamiyę. Nie kładę TS-13, ponieważ jak ją mam na stanie to stosuję tylko ją jako werniks. 

 

W sprawie zjadania krawędzi to również zjadł mi przy humbrolu,  z tym że ogólnie rozlewał się bardzo ładnie. Krawędzie potrafi mi zjeść i po 2 mgiełkach. 

 

U mnie jakaś jest losowość,  bo przy zastosowaniu wszystkich zasad które mi pisaliście wcześniej jest 50% szans na wyjście kaszany.  Teraz z kolei w złości na pałę  położyłem 2 mokre warstwy, dysza bardzo blisko elementów  (z 10-15 cm), puchy nie ogrzewałem  i teraz chyba rozlało się lepiej, przykryło trochę tą powstał kaszanę. Lustro to nie jest Ale chociaż mniej do szlifowania... Istne koło fortuny z tym lakierem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wymieszanie że sobą farb akrylowych tamiya z mr hobby seria H, rozcieńczone LT przejdzie? Czy wyjdzie coś nie dobrego? Właśnie zamawiam farby i jeden z niedostępnych kolorów muszę zamienić na mr. hobby. Z góry dziękuję za odp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeżeli będzie położony delikatnie, to nawet czarny może być, jest też kolor Dark Grey i też może pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.