Jump to content

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli

Recommended Posts

Jak można przyśpieszyć schnięcie lakieru lub po prostu farby na modelach i na jego częściach?

• Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Skoro piszesz że Proxxon raczej odpadnie, to kupuj Dremela, jak masz jeszcze dostęp do dodatków. Nie miałem styczności z Dremelem ale z Proxxonem. Miałem szlifierkę noname bardziej działała jak w

Zmywacz do farb akrylowych Wamod, Cleanlux - bezpieczne dla rączek, powodują lekką kruchość części. Ja w chromie jestem wierny Alcladowi , możesz też kupić większego Mołotowa i lać do aerografu, jedna

Ponieważ bardziej doświadczeni koledzy nie zabierają głosu (sezon urlopowy), przedstawiam moja zaginarkę. Czyli zwykła aluminiowa linijka o ostrych krawędziach i dentystyczny nakładak. Razem ok.

Posted Images

36 minut temu, oliardi napisał:

Suszarką do warzyw, tylko nie szalej z temperaturą.

Ile stopni jest odpowiednie i na jaki czas ustawić?

Kup prostą suszarkę z Niewiadowa (nie 500W tylko jakąś słabszą). Masz tam dwa stopnie suszenia. Na pierwszym możesz jechać do chwili gdy silnika nie spalisz. Drugi stopień przy uchylonej pokrywce modelowi tez szkody nie zrobisz nawet jak pójdziesz spać. Oczywiście elementy do suszenia muszą być położone w pewnej odległości od nawiewu. No i niektóre bezbarwne nie lubią wygrzewania, ale z tymi modelarskimi problemu nie ma. 

Cześć, planuje zakupić pierwszy model Tamiya.. Do tej pory na koncie dopiero dwa od Revella, ale czas zabrać się za coś porządnego. Będę powoli przerzucał się na farby tamiya (do tej pory emalie revell) i mam pytanie.. Patrząc na inboxy modeli tamiya, głównie farby do kasty podane są tylko jako TS, a z racji tego, że posiadam aerograf nie chce się bawić w spraye.. Mogę gdzieś znaleźć zamienniki farb TS na zwykłe akrylowe Tamiya? We wszelkich tabelach zamienników które znalazłem nie ma takiej wzmianki.. Na przykładzie TS-8 Italian Red, ni cholerki nie mogę znaleźć zwykłej x-? Proszę o pomoc :) 

W akrylach tamki nie ma odpowiednika, jest natomiast w gunze  H056

Z bardziej śmierdzących to Tamiya laquer paint LP- 21 albo mr color c158

Edited by oliardi

Postawiłem na laqer paint, tylko tu są kolory o tej samej nazwie co w TS ^^ Są bardzo śmierdzące? ?  Oo, a czy można je rozcienczac x20-a?? 

Edited by Si3rP

Która linia (oprócz chrome) markerów Molotow najlepiej nadaje się do malowania części modeli plastikowych?

Cześć,  miał ktoś może problemy z połączeniem tamiya TS i Troton? Bo już mnie  osłabia ten lakier... Podkład + baza z tamki,  wychodzą fajnie.  Akle przy werniksie albo większą skórka pomarańczy przy cienszej warstwie,  albo rozpuszczanie bazowego na krawędziach detali przy bardziej wilgotnych. Teraz położyłem mgiełkę, A po około 6 godzinach średnią warstwę, to nie dość że znowu lekko zjadło krawędź, to dodatkowo dowaliło grubą pomarańcze.  One się że sobą gryzą? 

• 2 weeks later...

Witajcie ponownie, zabrałem się do robienia Nissana Skyline GT-R V-SPEC od tamki.. I zrobiłem babola na desce rozdzielczej, chciałem być zbyt dokładny i poprawić mały szczegół zmywając warstwę farby rozpuszczalnikiem i pomalować górną część jeszcze raz i narobiłem większego bigosu, bo chyba podtopił mi się plastik.. wrzucam foto.. Powiedzcie mi czy i jeśli tak to jak mogę zrobić żeby to jakoś wyglądało? Z góry dziękuję za wszelką pomoc. 

received_1050002812068572.jpeg

received_2762747553978873.jpeg

• Super Moderator

Nic straconego, takie rzeczy się zdarzają.

Osobiście bym to wyrównał papierem ściernym. Po wyrównaniu naniósł w to miejsce szpachlę modelarską, lub klej CA.

Po wyschnięciu kleju czy tam szpachli wygładził papierem ściernym i ponownie pomalował.

Być może wystarczy tylko przejechać papierem ściernym, bez nakładania szpachli. To musisz sam określić.

4 minuty temu, Rabbit666 napisał:

Ponawiam pytanie - są osoby które malowały  Tamiyę  TS trotonem? Ja z tą parką mam jakieś kosmiczne cyrki... Komuś wychodziło to połączenie?

Widać nikt nie wpadł na taki pomysł krzyżówki :diabel:

6 minut temu, Rabbit666 napisał:

Ponawiam pytanie - są osoby które malowały  Tamiyę  TS trotonem? Ja z tą parką mam jakieś kosmiczne cyrki... Komuś wychodziło to połączenie?

W tym wypadku polecam dać więcej mgiełek. Średnia warstwa widocznie jest jeszcze za mocna i ściąga farbę z rantów. A skórka pomarańczy? Trening - dalej dysza, bliżej dysza, mniejsza warstwa, większa warstwa. 

4 minuty temu, toled napisał:

...

A czy ty stosowałeś tą połączenie? Bo aktualnie dałem 2 mgiełki, jedną warstwę średnią po czym dałem odpocząć elementom tydzień lub dwa. No i tylko trochę mi zjadło  krawędzie. Wtedy lakier był taki w miarę. Ale mądry ją chciałem dzisiaj polepszyć sprawę, założyłem jedną mokrą warstwę to teraz zamiast lakieru mam błyszczącą  tarkę do pięt... 

Pytam konkretnie o takie połączenie, bo stosując trotona z Humbrolem oprócz zjadania krawędzi takich cyrków nie miałem i zastanawia mnie jak troton współgra z Tamiyą

Ogólnie połączeń takich nie używałem, ale problem zjadania krawędzi jest mi znany. Tamiya + GX 100. Jak się śpieszyłem i dałem za mokro, to mi zjadało farbę. Dopiero nauczyłem się dawać 3 mgiełki, trzy małe, trzy średnie i jedną mokrą. 

• Like 1

Ja stosuje jak najbardziej. Kładziesz z puszki czy aero? Jeśli aero to rozcieńczasz? Kładziesz na kolor czy najpierw kładziesz TS-13. Problem ze ściąganie krawędzi miałem tylko przy clarze rozcieńczonym levelingiem kładzionym na X-1.

37 minut temu, jakub476 napisał:

Kładę  z puszki bezpośrednio na tamiyę. Nie kładę TS-13, ponieważ jak ją mam na stanie to stosuję tylko ją jako werniks. 

W sprawie zjadania krawędzi to również zjadł mi przy humbrolu,  z tym że ogólnie rozlewał się bardzo ładnie. Krawędzie potrafi mi zjeść i po 2 mgiełkach. 

U mnie jakaś jest losowość,  bo przy zastosowaniu wszystkich zasad które mi pisaliście wcześniej jest 50% szans na wyjście kaszany.  Teraz z kolei w złości na pałę  położyłem 2 mokre warstwy, dysza bardzo blisko elementów  (z 10-15 cm), puchy nie ogrzewałem  i teraz chyba rozlało się lepiej, przykryło trochę tą powstał kaszanę. Lustro to nie jest Ale chociaż mniej do szlifowania... Istne koło fortuny z tym lakierem 

Czy wymieszanie że sobą farb akrylowych tamiya z mr hobby seria H, rozcieńczone LT przejdzie? Czy wyjdzie coś nie dobrego? Właśnie zamawiam farby i jeden z niedostępnych kolorów muszę zamienić na mr. hobby. Z góry dziękuję za odp. 

• 2 weeks later...