Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy

Szukam zdjęcia , rysunku , schematu z instrukcji itp. gdzie pokazane jest rozmieszczenie anten urządzen radiowych na płatowcu 21 z ich opisem.

Z góry Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne zdjęcie z tym rysunkiem mam od dawna, chyba było na stronie Rosnowa, niestety bez zbliżeń.

 

1njn.jpg

 

autor zdjęcia oczywiście Wacław Hołyś, źródło Facebook

 

poniżej link do artykułu o owej małpce i jej przygodzie z polskim lotnictwem wojskowym :-)

 

http://www.polishairforce.pl/malpa.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukajcie a znajdziecie -powiedział Pan.

cinekf1- Dzięki

 

ps. Nazwa" tego czegoś " powyżej -PASKUDA -zawsze myślałem ze to jakiś diabeł , ale nie przypuszczałem ze takie to brzydkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Czy ma ktoś z Was, specjalistów od 21-ch fotki BIS'ów podczas roztykówki, tak, żeby było widać jak najwięcej detali kadłuba i silnika. Chciałbym swojego BIS'a pociąć i zrobić jakąś taką małą dioramę.

 

Z góry dziękuję.

Maciej BUDYŃ Bedyński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie się, czy jakiś zestaw zawiera wyrzutnie APU-7 w skali 1/72 na których mógłbym podwiesić RS-2US pod miecznikiem? Przymierzam się do budowy na bazie modelu RF Aircraft ale ten niestety jest goły jeśli chodzi o uzbrojenie. I jeszcze jedno, czy wersja RS-2U też była podwieszana pod naszymi MiGami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej nie -to odnosnie RS-2U , wg danych od 1959 wprowadzono do słuzby zmodernizowaną odmianę pocisku RS-2US i to on trafił na uzbrojenie Naszych 21.Chodziło też chyba o współprace i rodzaj zastosowanej stacji r-lokacyjnej na samolocie. RS-2U były przystosowane do współdziałania ze stacjami typu IZUMRUD -MiG-17, 19 . a RS-2US były " produkowane " pod nowsze stacje .

Trochę danych o historii RS-1U, RS-2U, 2US na stronie:

http://www.militarium.net/viewart.php?aid=488

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APU-7 możesz zrobić np z APU-13 .Na wcześniejszych stronach ktos zamiescił skan z podwieszeniami do 21 z Aviamastera ,to dobre rysunki.

Odnosnie RS-2U i RS-2US ten pierwszy stosowano na Mig-19PM ,drugi mógł być stosowany na Mig-21 oraz Mig-19PM .Wymiarowo były takie same

 

a9en.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to mój pierwszy post na forum, ale postaram się przejść do meritum:

 

Czy na wersjach rodziny 94 (PFM i R zwłaszcza) gdy zamotnowany był nad celownikiem PKI pulpit od specbomby lub pulpit sterowania kontenerem rozpoznawczym D lub R była nadal możliwość odpalania z samolotu uzbrojenia jak pociski R-3S? Czy jeśli nad PKI nie było standardowego pulpitu jaki był w PFM-ie a z tego co wyczytałem były tam przełączniki od uzbrojenia to czy samolot mógł je przenosić i odpalać?

 

Temat jest dość szeroki i nie znalazłem wyczerpującej odpowiedzi. Nigdy nie byłem technikiem ani pilotem a buduję kolekcję MiGów 21 Obecnie stanęło na wersji R (w planach też jest 94N) z Eduarda. To mój 18 szybki. Eduard podaje dla budowanej przeze mnie Kubańskiej wersji że standardowo samolot miał 2 zbiorniki, kontener z aparatami i pociski R-3S na pokładzie. I podobno tak mógł latać i latał. Tylko czy latając z kontenerem była by możliwość odpalenia tych pocisków (np. w celu samoobrony). Tak samo czy samolot typu 94N lecąc ze specbombą mógł mieć na pokładzie pociski P-P do tego samego celu.

 

Wiem, że u nas pewnie nie praktykowano takich konfiguracji. Wcześniejsza dyskusja z forum w okolicach tego tematu nie wyczerpała moich pytań. Wniosek był, że tak się nie latało. Ale wiadomo u nas może i większa oszczędność sprzętu niż na Kubie czy w ZSRR albo nie było po co tak obwieszać maszyny. Stąd podstawowe dwa problemy czy podmiana pulpitu nad PKI powodowała by brak możliwości obsługi innego uzbrojenia i czy ponad 1500 kg w podwieszeniach (po 500 za zbiorniki, około 300 na zasobnik D i 2x100kg R-3S) to nie było niebezpiecznie za dużo dla eRki ? Lubię moje modele przedstawiać w pełnym rynsztunku ale wolał bym nie przekombinować i nie stworzyć czegoś nierealnego i bezsensownego.

 

Pozostawało by tylko pytanie do czego R miał jako pierwszy z MiGów 214 węzły podwieszeń gdyby na czas działań bojowych nie mógł przenosić uzbrojenia do samoobrony obok zbiorników i kontenera. Zwłaszcza że jak ktoś wcześniej napisał połączenie belek pod skrzydłem w przypadku 4 podwieszeń uzbrojenia było szeregowe i trzeba było odpalić albo całą lewą albo prawą stronę.

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba też wziąć pod uwagę, że na taką misję nie poleciałby samolot bez obstawy typowych mysliwców.Przynajmniej tak uwazam...coprawda w kulcie kolektywu nie liczono się z pojedyńczym człowiekem,w tym przypadku pilotem,to trudno zaakceptować przedwczesną stratę nie taniej bombki z grzybkiem w tle,by puszczać samolot bez obstawy.Chociazby dla pewności ,że pilot na pewno bedzie miał odwagę zrzucic ładunek,a to wcale nie takie pewne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na wersjach rodziny 94 (PFM i R zwłaszcza) gdy zamotnowany był nad celownikiem PKI pulpit od specbomby lub pulpit sterowania kontenerem rozpoznawczym D lub R była nadal możliwość odpalania z samolotu uzbrojenia jak pociski R-3S? Czy jeśli nad PKI nie było standardowego pulpitu jaki był w PFM-ie a z tego co wyczytałem były tam przełączniki od uzbrojenia to czy samolot mógł je przenosić i odpalać?

 

Tak na logikę. Nasze PF nie miały tego pulpitu montowanego fabrycznie, więc były bezbronne? Coś mi się wydaje, że był on potrzebny gdy wymyślono GP-9 (bo PFM już ją miały, a przystosowane do ich podwieszenia PF pulpit dostawały). Czy nie chodziło o "przełączanie" między rodzajami uzbrojenia? Bo bez gondoli tego problemu nie było, strzelano tylko jednym rodzajem uzbrojenia.

Muszę popytać starych "górali"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.