Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

young napisał

Coś mi się wydaje, że był on potrzebny gdy wymyślono GP-9 (bo PFM już ją miały, a przystosowane do ich podwieszenia PF pulpit dostawały). Czy nie chodziło o "przełączanie" między rodzajami uzbrojenia? Bo bez gondoli tego problemu nie było, strzelano tylko jednym rodzajem uzbrojenia.

 

Przydałaby się instrukcja uzbrojenia z opisem pulpitu .Rzeczywiście służył do przełączania rodzajów uzbrojenia i do przeładowania działka w gondoli .Niestety nie mam wyrażniejszej fotki, może Ktoś posiada lepsze zbliżenie .

Od lewej ;

Пушка [ PUSZKA ]-działko

PC -rakiety niekierowane

CC K-5 -rakiety kierowane R-3S RS-2US

БОМБ -Bomby

ВЫКЛ [WYKLIUCZENIJE] -Wyłączenie

3 kolejne przyciski ПЕРЕЗАРЯДКА [ PIERIEZARIADKA ] -Przeładowanie działka

 

3m9s.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Dzięki em poprawiłem oznaczenie dotyczące rakiet .

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze w głowie mi dzwoniło

Eduard podaje dla budowanej przeze mnie Kubańskiej wersji że standardowo samolot miał 2 zbiorniki, kontener z aparatami i pociski R-3S na pokładzie. I podobno tak mógł latać i latał. Tylko czy latając z kontenerem była by możliwość odpalenia tych pocisków (np. w celu samoobrony). Tak samo czy samolot typu 94N lecąc ze specbombą mógł mieć na pokładzie pociski P-P do tego samego celu.

Tego pulpitu raczej w R nie uświadczysz, ponieważ samolot zasadniczo prócz kontenerów rozpoznawczych miał latać z jednym typem uzbrojenia podczas konkretnego lotu. Problem pojawiał się gdy podwieszano w PF/PFM GP-9 i trzeba było wybierać czym w danym momencie atakujemy. Natomiast GP-9 nie ma raczej możliwości podwieszenia pod R, nawet po zdemontowaniu wypustki na przewody do zasobnika, zostaje tam stały element.

Mała dygresja. Nie przejmuj się tym co pisze Eduard. Modele robią fajne, ale co piszą i ich kalki pod względem merytorycznym traktowałbym z przymrużeniem oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie możesz zrobić konfiguracje 2xR-3S plus 2x490 plus zasobnik D lub R. Jeśli miało by dojść do walki to pilot eRa zrzucił by zbiorniki ,został by zasobnik i rakiety. Można spróbować zawalczyć.

W konfiguracji zasobnik R lud D plus 1x R-3U, latały parami na walke powietrzna samoloty z Sochaczewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie... Czy ktorys z kolegow dysponuje zdjeciami kabiny pilotow R-a poniewaz zastanawia mnie jedna rzecz... W zestawie od eduarda na lewym panelu bocznym brakuje trzech zegarow... Sa puste miejsca... Pytanie moje jest takie czy jest blad producenta czy faktycznie cos takiego mialo miejsce... Jesli juz ktos pytal o to to z gory przepraszam... Jesli nie to prosze o odpowiedz... Zdjecia niestety nie moge zamiescic :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam powinny być 3 wskażniki , 2 od tlenówki , 1 od inst. nadciśnienia w kabinie ( ?) .

Pierwsze foto to 21R + rys. kabiny z instr.21R , drugie trochę lepsze zdjęcie tych wskażników z PFM:

w93r.jpg

zs0z.jpg

u2yj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W konfiguracji zasobnik R lud D plus 1x R-3U, latały parami na walkę powietrzna samoloty z Sochaczewa.

Nie przypominam sobie takiego zdarzenia w 32.plrt żeby ktoś odważył się polecieć na manewrową walkę powietrzną z podwieszonym zasobnikiem. Możliwości samolotu z takim obciążeniem były dosyć ograniczone.

 

Inna sprawa, że przepisy nie dopuszczały do tego.

 

Zgodnie PSzBLM lot wg ćw 132 b (LOT NA WALKĘ POWIETRZNĄ Z POJEDYNCZYM SAMOLOTEM)

"... Wskazówki wykonawcze: Lot wykonać na samolocie bojowym bez zbiornika podwieszanego z podwieszonym pociskiem rakietowym R-3U. ..."

O zasobniku przepis to nawet nie wspomina. Zasobnik był wielokrotnie cięższy od pustego zbiornika podwieszanego, nie wspominając o WOC.

 

Zależy co masz na myśli pod hasłem WALKA POWIETRZNA.

Przechwycenie celu lecącego po trasie to też jakaś forma walki powietrznej.

Zdarzało się nam wykonywać przechwycenie z podwieszonym zasobnikiem (baaardzo rzadko, nie przypominam żeby to mi się przytrafiło ), ale to był ukłon w stronę techników i ich ciężkiej pracy. Zdjęcie zasobnika to była ciężka fizyczna robota.

Normalnie samolot leciał na przechwycenie z tylko z R-3U lub z podwieszonym zbiornikiem 1 x PTB-490.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z czystej ciekawości spytam korzystając z Lotniczego doświadczenia Kolegi czarta - jakie szanse miał Pilot 21R w warunkach bojowych lecąc z kontenerem i uzbrojony w 2 pociski p-p ?

Była jakakolwiek szansa w wypadku przechwycenia przez npl samolot na nawiązanie walki, czy raczej nie bardzo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiedziałeś.

Przy dużym szczęściu i z zaskoczenia to jakaś szansa była.

 

Dlatego na lot bojowy przewidziane było uzbrojenie p-z.

Standardowo zasobnik (D, R) + 2 x PTB-490 + 2 x UB-16-57.

W tamtych czasach głównym zadaniem dla lotnictwa rozpoznania taktycznego było poszukiwanie i ZWALCZANIE NBJ (Nosicieli Broni Jądrowej).

Należało znaleźć wyrzutnie (np. LANCE, PERSHING-1, PERSHING-2) i zatrzymać na miejscu do pojawienia się grup uderzeniowych lotnictwa myśliwsko-bombowego.

Z dostępnego uzbrojenia właśnie użycie npr S-5 w zasobnikach UB-16 było najefektywniejsze.

Salwa 64 rakiet (najmniejsza grupa taktyczna na rozpoznanie to 2 x MiG-21 R, pojedynczo to tylko na ćwiczeniach w czasie pokoju) dawała dużą szanse uszkodzenia (zniszczenia wyrzutni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedż. Własciwie 21R należałoby traktowac jako samolot rozpoznawczo-uderzeniowy.Przy czym to drugie zadanie , to chyba raczej "wskazywanie celów " i opóznienie działań npla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak powiedzieć.

Trenowaliśmy też loty jak lmb.

W ramach sprawdzianu ogniowego realizowaliśmy uderzenia eskadrą.

Ugrupowanie:

- Grupa rozpoznania i wskazywanie celów, czyli 2 x MiG-21 R z uzbrojeniem bombowym (zwykłe bomby 2 x FAB-100-120, lub 2 OFAB-100-120 albo SAB-100 zrzucane z małej wysokości.) Po zrzucie bomb podawano położenie celu w stosunku do upadku bomb. Palące się SAB-y było widać z kilkunastu km (kolumna dymu).

- Następnie 3 klucze (3 x 4 MiG-21 R) z uzbrojeniem 2 x UB-16 atakujące obiekty naziemne określone przez grupę rozpoznania i wskazywania celów.

- na końcu klucz (4 x TS-11) na rozpoznanie kontrolne z uzbrojeniem artyleryjskim + 2 MARS z npr S-5.

Razem 14 x MiG-21 R nad poligonem prawie w jednym czasie (TS-11 troszkę później).

 

Moja rola w tym ugrupowaniu była z reguły taka sama: D-ca Grupy rozpoznania i wskazywanie celów.

Tak jakoś dobrze wychodziło mi zrucanie bombek (ale nie choinkowych). Może zostało mi to z wcześniejszego latania na Lim-6 bis w 45.plmb.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam powinny być 3 wskażniki , 2 od tlenówki , 1 od inst. nadciśnienia w kabinie ( ?) .

Pierwsze foto to 21R + rys. kabiny z instr.21R , drugie trochę lepsze zdjęcie tych wskażników z PFM:

w93r.jpg

zs0z.jpg

u2yj.jpg

Czyli jednym slowem mowiac blad producenta ze w tych mi4jscach zrobil puste otwory Wiec albo samemu trzeba wykonac te zegary albo dokupic blache do PFM i bedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypominam sobie takiego zdarzenia w 32.plrt żeby ktoś odważył się polecieć na manewrową walkę powietrzną z podwieszonym zasobnikiem. Możliwości samolotu z takim obciążeniem były dosyć ograniczone.

Zależy co masz na myśli pod hasłem WALKA POWIETRZNA.

Przechwycenie celu lecącego po trasie to też jakaś forma walki powietrznej.

Zdarzało się nam wykonywać przechwycenie z podwieszonym zasobnikiem (baaardzo rzadko, nie przypominam żeby to mi się przytrafiło ), ale to był ukłon w stronę techników i ich ciężkiej pracy. Zdjęcie zasobnika to była ciężka fizyczna robota.

Normalnie samolot leciał na przechwycenie z tylko z R-3U lub z podwieszonym zbiornikiem 1 x PTB-490.

 

Ok,powinienem był napisać na przechwycenie lub samoobrone. Zdjęcia Mig-21R z 32 PLRT w konfiguracji zasobnik D plus R-3U można obejrzeć w Aeroplanie

 

W ,,Zastosowaniu bojowym Mig-21R ,, jest opisany zakres szkolenia w opanowaniu taktyki wykonywania zaczepnych i obronnych manewrów w walce powietrznej. na samolocie bojowym w wariancie rozpoznawczym /zasobnik plus anteny SPO-3/ z dwoma pociskami szkolnymi R-3U

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie dotyczace R-ow ktore po rozwiazaniu 32 pulku przeszly m in do Poznania... Samoloty te zostaly pozbawione cech rozpoznawczych i przerobione na maszyny mysliwskie... Jakie dokladnie prace zostaly wykonane i przez kogo zeby przystosowac te samoloty do zadan mysliwskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie dotyczace R-ow ktore po rozwiazaniu 32 pulku przeszly m in do Poznania... Samoloty te zostaly pozbawione cech rozpoznawczych i przerobione na maszyny mysliwskie... Jakie dokladnie prace zostaly wykonane i przez kogo zeby przystosowac te samoloty do zadan mysliwskich?

Doprowadzenie samolotu do wariantu czysto myśliwskiego robiono siłami eskadr. Nie potrzeba wielkiej filozofii aby zdjąć zasobnik, anteny i pulpit sterowania zasobnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia Mig-21R z 32 PLRT w konfiguracji zasobnik D plus R-3U można obejrzeć w Aeroplanie ..oraz na stronie 167 w poscie Jarka

viewtopic.php?f=63&t=15055&start=2490

 

Tak jak pisałem, zdjęcia samolotów z lotów na przechwycenie celu lecącego po trasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.