Skocz do zawartości

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...


krzychu-onisk

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, HKK napisał:

Niedawno pierwszy raz zdecydowałem się na drukowanie kalek i zacząłem szukać papieru do atramentówki. Na Amazonie było przynajmniej kilkanaście różnych rodzajów. Wszystkie chińskie i jestem dziwnie przekonany, że przynajmniej większość z nich jest tym samym produktem. Ostatecznie kupiłem najtańszy z tych które miały mały procent ocen negatywnych. To kiepskie kryterium, ale lepsze niż żadne.

Uważam, że tak naprawdę kluczową kwestią jest nie sam papier, ale ustawienie drukarki, tusz i lakier którym pokrywamy gotowy wydruk. Ja nie mam kompletnie doświadczenia, ale po kilku próbach uzyskałem zadowalający mnie efekt. Inna rzecz, że potrzebowałem jedynie czarnych liter na przeźroczystym tle.

Szanowny Kolega jakiej drukarki używa? Moze dwa słowa na temat techniki uzytej?

Pytam - bo sam mam ochotę spróbować - czas rozwijac powoli "skrzydła modelarskie" póki Ponury Żniwiarz nie puka do drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, boberm1 napisał:

Szanowny Kolega jakiej drukarki używa? Moze dwa słowa na temat techniki uzytej?

Pytam - bo sam mam ochotę spróbować - czas rozwijac powoli "skrzydła modelarskie" póki Ponury Żniwiarz nie puka do drzwi.

EPSON SX-420W z oryginalnymi tuszami (na wszelki wypadek). Ale nie wiem czy i jakie to ma znaczenie, bo jak mówiłem, to moje pierwsze doświadczenie z drukowaniem kalek. I to z konieczności, bo odkryłem błąd na fabrycznych kalkach i nie znalazłem innej metody by to poprawić, a chodziło jedynie o inne litery kodowe.

Ale do rzeczy. Ustawiłem drukarkę w tryb 'photo' i papier 'glossy', 'extra glossy' lub 'photo'. I robiłem próbne wydruki na błyszczącym papierze. O ile pamiętam, tryb 'pgoto'+'glossy paper' był ok. Czarny kolor był nasycony i nieco przesunięty w kierunku granatowego, co mnie zadowalało.

Następnie wydrukowałem na docelowym papierze do kalek. Drukowałem w górnej części arkusza, dzięki czemu mogłem odciąć zadrukowany fragment i wykorzystać resztę arkusza ponownie. Potem pokryłem wydruk lakierem Microscale Liquid Decal Film. Pewnie można użyć innych lakierów, ale wolałem nie ryzykować. Lakier nakładałem pędzlem, kilka solidnych warstw. Aby farba nie rozpuszczała sie pod wpływem lakieru, pierwsze warstwy były kładzione delikatnie. Na skutek pedzla, powstały smugi i nierówności na powierzchni. Ale po próbnym nałożeniu kalki i potraktowaniu płynami przestało to być widoczne.

Na kolejnym wydruku, spróbowałem nałożyć lakier aerografem. Lakier rozcieńczyłem nieco Revell Aqua Color Mix. Nałożyłem  kilkanaście cienkich warstw, aby kalki nie rwały się przy nakładaniu. Powierzchnia powstała równa i nieco matowa. Te kalki były delikatniejsze, ale też dobrze sie nakładały.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, greatgonzo napisał:

A jak z precyzją druku. Napisy eksploatacyjne by wyszły OK?

Wątpię. Na pewno nie w skali 1/72. Przynajmniej nie z mojej drukarki. Ale przy wielkości znaków któe drukowałem, raczej nie będzie widać niedokładności.
_2020177.thumb.JPG.87c607a2d1529c88172b36b96fc75902.JPG

_2020178.thumb.JPG.5f0233d41935b32d12487d7124416674.JPG

 

Jak widać, czarny jest drukowany z użyciem wszystkich tuszów. Sam czarny nie dałby krycia. 

 

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, greatgonzo napisał:

Dzienki. :)

Niezamaco. Ale może w wolnej chwili spróbuję jakichś mniejszych liter z samego czarnego i dam znać. Btw. znalazłem gdzies w sieci czcionkę używaną w znakach kodowych USAAF. Nie wiem jak z merytoryką, ale  dla mnie wyglądały ok. Dzięki temu nie musiałem rzeźbic ręcznie

image.thumb.png.5e78c66b242635f1f57e6a00b6fa6320.png

image.thumb.png.fc95f46b830d38a45a17b653c354fd56.png

 

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, internety mi dzisiaj przypomniały.

 

Me 410. Chodzi mi po głowie Meng w 1:48, któryś z tych. Ktoś miał / ma (?) modele w rękach?

Wypraski na zdjęciach wyglądają więcej niż przyzwoicie.

 

image.jpeg.c84e21bb486863817ec4959c7272a829.jpeg

 

image.jpeg.8ffe2c4f30b57c120b9437368b815f2c.jpeg

 

Jedynie oszklenie mnie nieco trapi (może na zapas?) bo przypomina trochę puzzle.

 

image.jpeg.e4d143faf93e497800e8b3f93260b704.jpeg

 

Wiem już, że na dzień dobry do wymiany kołpaki śmigieł bo Meng to zwalił okrutnie.

 

image.jpeg.045add5fd8c8e0e10cb782887e4605b7.jpeg

 

 

I jak jest z mniejszym kuzynem w 1:72 z FineMolds?

Też wygląda przyzwoicie, oczywiście jak na takie maleństwo.

 

image.jpeg.11739d3367e2739394a13b3245288e36.jpeg

 

image.jpeg.25ba6c2ea7e8df659807bde5ea367a09.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, BRAVO112 napisał:

czy ktos robi profile z polistyrenu w ksztalcie "kropli"

Nigdzie nie trafiłem,  dorabiałem z evergreena poprzez szlifowanie.

I i kupiłem kiedyś profil no name jaliś wybrak i miał mniej więcej taki przekrój.

Ale żeby dedykowany - ja nie spotkałem.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HK1885 napisał:

Me 410. Chodzi mi po głowie Meng w 1:48, któryś z tych. Ktoś miał / ma (?) modele w rękach?

Sprawa wygląda tak: model porządny z kilkoma "ale". O kołpakach już wiesz, no to jeszcze do kompletu łopaty śmigieł. Nieprawidłowy kształt mają chłodnice pod silnikami (porównaj z tymi z modelu Revell/Monogram). Głębiej nie drążyłem.

 

Godzinę temu, HK1885 napisał:

I jak jest z mniejszym kuzynem w 1:72 z FineMolds?

Także porządny model, oszklenie ma o niebo lepsze niż kolega z Italeri. Łopaty śmigieł prawidłowe w przeciwieństwie do modelu włoskiego producenta. Problemy pojawiają się przy montażu gondoli silnikowych, nie jest to tragedia ale trochę upierdliwe.  Menga mam, nie robiłem, FineMoldsa mam i robiłem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, RogerM napisał:

O kołpakach już wiesz, no to jeszcze do kompletu łopaty śmigieł.

 

Tutaj Quickboost rozwiązuje problem kompleksowo, nie tylko kwestię kołpaka.

 

image.png.cb1db30d609bb48c039cccff1c4886d3.png

 

ResKit ma jeszcze w ofercie koła.

 

image.thumb.png.e31871c43ab0c4f3eb316741b7d3286b.png

 

Są jeszcze blaszki Edwarda i maski, do tego wydechy Quickboosta. Na tym w zasadzie sensowne dodatki do Menga się kończą.

 

Poknuję jeszcze nad FineMolds bo też wygląda nieźle. Choć nie ukrywam, że Meng to jednak porządna skala 1:48.

 

:cool:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MIRO napisał:

Z tym to możesz mieć problem. One wszystkie są dicontinuedowane.

 

No to zostaje kokpit Airesa... :lol::lol::lol:

 

image.thumb.png.fc3bf57b9efe2b6828c76b64facdb077.png

 

Trzeba by było rzeźbić w tym co jest. Nawet zegarów na kalce nie dali...

 

image.jpeg.8df7bc2c145de6f50882feba9ab2ae73.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, poszukuję kalkomanii do F4U-1D w skali 1/72.

Mam stareńki model Hasegawy nr kat. 511 z 1988r.

cors hase.jpg

Konkretnie potrzebuję nalepek na łopaty śmigła o takie jak na fotce.

cors hase kalki.jpg

Ewentualnie przygarnąłbym komplet kalkomanii z modelu Tamiyi 60752 do malowania VMF-312 z Okinawy nr burtowy 530

To jest takie samo malowanie jak proponuje Hasegawa. Może ktoś robił Tamkę ale zastosował inne kalkomanie i te zestawowe zostały.

 

cors tami kalki.jpg

 

Ewentualnie mogę przenieść ten wątek do działu giełda.

Edytowane przez jmx62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki😵

Czasu na emeryturze to ja mam ochocho. A nerwy? To wolę pojechać na ryby na 3 dni i zdechłej płotki nie złapać i bym się nie denerwował. A weź i wycinaj takie mikro kwadraciki. A przy ostatnim rządku okaże się że się nie schodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Greif pinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.