Skocz do zawartości

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...


krzychu-onisk

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję pomocy z doborem pasów pilota to Huricana IID i Seahuricana. Eduard wypuścił kilka różnych:

image.png.27380c00bfa9f37107438c6abe1cd455.png

image.png.26fa437032dcd4fe0e2b4c5a868261fc.png

image.png.984c518f35dcaf6853006eebf929f486.png

 

Do tego Yahu robi pasy Sutton...

Edytowane przez Roland_Sebastian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2023 o 19:40, Grzes napisał:

Ja z tymi kalkami żadnego doświadczenia nie mam, choć na kilka zestawów miałbym chęć... 

Ja zamawiałem (ostatnio rok temu z kawałkiem) w takich wariantach:

- bezpośrednio z katalogu,

- z katalogu, ale modyfikowane (zmiana kolorów, bez znaków państwowych  - przy typowych, np. rondlach, chyba lepiej wykorzystać "wielkoseryjne"),

- rozrysowywane przeze mnie (w jednym przypadku okazało się, że p. Żołnierowicz też miał opracowane i miałem wybór, co wolę - w zasadzie tylko ze względu na włożoną pracę wybrałem swoje),

- rozrysowane dla mnie.

Tak, że jak widać, elastyczność duża. Niedużo mogę powiedzieć, co do samego zastosowania, bo czekają na swoją kolej. Jednych tylko użyłem: nakładały się bez problemu, tylko biały, jako biały, trochę za bardzo transparentny.

16 godzin temu, HK1885 napisał:

A serio to jakość wyprasek , linie, poziom zdetalowania w obydwu modelach jest taka sama.

 

Bardzo ładne modele.

Ciekawym, jest w zestawach replika kija od szczotki? 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wymysl dzięki!

Mnie tak właśnie zastanawiało, czy te dodatkowe białe podkłady jakie są na arkuszach w katalogu są wystarczająco białe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, problem.

 

Po analizie zdjęć naszych Mi-17 pomalowałem łopaty Neutral Grey, ale jak teraz patrzę, to czy nie powinny być jednak ciemniejsze?

 

20230225_234507.thumb.jpg.2ace4bd721cf93e5a26d2a614a7e8f7f.jpg

 

 

 

*warsztatu nie było, bo to stare Kovozavody, więc mydło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jmx62 napisał:

Szukam kolejnej inspiracji, Viggen na razie odpada.

Koledzy, czy słupskie MiG-19PM były NMF czy malowane jakąś srebrzanką?

Pewnie analogicznie do innych migów, srebrzankę dostawały po pierwszym remoncie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, hellvis napisał:

Pewnie analogicznie do innych migów, srebrzankę dostawały po pierwszym remoncie.

 

Niestety nie były remontowane i raczej pozostały w kolorze naturalnego metalu.

Lotnictwo nr 9/2008 - artykuł o naszych dziewiętnastkach.

Edytowane przez KRYSTEK
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie czy znacie jakas droge komunikacji z IBG?

sprawa blacha, nie dostalem ramki N w PZL P.11a, ale za to dostalem dwie ramki J.

Napisalem do nich maila (zdres ze strony internetowej: ibgsc@ibg.com.pl ), dolaczylem zdjecia, niestety cisza...

Pierwszego maila wyslalem 20 lutego, ponowilem 1 marca.

24 lutego wyslalem tez wiadomosc na FB messenger, pozniej druga 4 marca. Obydwie wiadomosci na messenger zostaly odczytane, ale brak jakiejkolwiek reakcji.

czy znacie jeszcze jakas droge poza telefoniczna?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Potrzebuję pomocy w sprawie malowania Hellcata. Otóż chcę zrobić F6F-3 Alexa Vraciu VF-6 czyli słynną White 19.

I tak, instrukcja od kalek techmodu mówi że powinienem użyć kolorów: od góry FS35042 (kadłub) i FS25042 (skrzydła) , FS35164 boki kadłuba i  FS37875 dół. Natomiast Print scale mówi, że:  od góry FS15042, potem FS35189 i FS36440.

Abstra:bip:ę od tego, że farby różnych producentów z tym samym FS mają inne kolory. Możecie pomóc i wyjaśnić prawidłową kolorystykę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do malowania użyto odcieni ANA:

ANA 606 Semi Gloss Sea Blue

ANA 607 Non Specular Sea Blue

ANA 608 Non Specular Intermediate Blue

ANA 601 Non Specular Insignia White

 

Wzornik FS nie zawiera w sobie kolorów ANA i użycie go oznacza podawanie odcieni przybliżonych. Bywa, że kilka odcieni FS jest przybliżona do pierwowzoru i różne źródła przyjmują inne odpowiedniki. Nie wiem, czy tak jest w tym przypadku, czy ktoś się rąbnął, ale FS nie jest i nie może być wyrocznią dla farb używanych przed jego powstaniem.

Edytowane przez greatgonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku farb modelarskich to w sumie akademicki problem, bo i tak to co jest napisane na opakowaniu to jedynie deklaracja producenta, niezależnie jakim wzornikiem posłuży się w nazwie. Kolory mniej więcej się zgodzą, ale rozstrzał potrafi być spory. Producenci potrafią też robić ciekawe błędy :).

W sumie chyba szukając informacji na forum, lepiej jest zadać pytanie jakie farbki najlepiej odzwierciedlają dane kolory. Jest spora szansa na uniknięcie przynajmniej większych wpadek, bo ludzie przerabiali już różne sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, greatgonzo napisał:

W sumie chyba szukając informacji na forum, lepiej jest zadać pytanie jakie farbki najlepiej odzwierciedlają dane kolory. Jest spora szansa na uniknięcie przynajmniej większych wpadek, bo ludzie przerabiali już różne sytuacje.

No w sumie racja ale...każdy modelarz będzie miał swoje zdanie, każdy model w necie ma inne kolory, na każdym forum podają inne "prawdziwe" recepty na dany kolor. Nawet ten mój Hellcat oddtworzony i latający ma dziwne kolory (a przynajmniej ANA 608). Wydaje mi się, ze przynajmniej jeśli chodzi o sprzęt, którego nie można już zobaczyć warto czasem polegać na producentach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu masz ten sam problem. Każdy producent ma swoje zdanie. W dodatku jego zdanie z definicji obciążone jest potencjalnym błędem, bo przy tworzeniu farbki ma swój udział choćby rachunek ekonomiczny. Pytając modelarzy masz szansę na coś w rodzaju mądrości zbiorowej, lub efekt lat starań, jeśli trafisz na fanatyka tematu ;).

 Większość modelarzy po prostu bierze farbkę z odpowiednią nazwę i maluje. Ale to nie znaczy, że wypowiedzą się w kwestii, który odcień najlepiej oddaje odcień oryginału. A jeśli nawet, to wciąż będziesz miał narzędzie w postaci pytania o powód, dla którego tak twierdzą.

 W przypadku warbirdów trzeba znać zweryfikowaną historię restauracji, żeby traktować je jako wzorce. Takich wzorców jest wciąż bardzo mało.

 

 Jednak masz rację. Najlepiej będzie zgłębić zagadnienie, wyrobić sobie zdanie na temat wyglądu danych odcieni i na tej podstawie wybrać farbki do modelu. To wymaga nieco zachodu, więc zacząłem od bardziej leniwego rozwiązania :).

Edytowane przez greatgonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2023 o 19:14, jarross napisał:

To długi temat i może wart założenia nowego wątku (kolory

Temat zmielony milion razy przy okazji prawie  każdego warsztatu ( szczególnie jeśli ambitnie jest anonsowany) na wszystkie możliwe sposoby/ okresy i kraje....:stolek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Greif pinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.