Skocz do zawartości

Zadajemy pytania... Dostajemy odpowiedzi i pomoc...


krzychu-onisk

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, BRAVO112 napisał:

Nasza Iskra 04 ( ta nowa ) byla szara, czy srebrna?

Tak jak napisał @Artek82 oczywiście - srebrna.

Będziesz robił współczesną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzes napisał:

Będziesz robił współczesną?

jeszcze nie wiem

kalki mam w kazdym razie dla obu - napis Iskra czerwony i czarny

tyle, ze na tym drugim zdjeciu kolor jest jakis taki jasnoszary matowy?  🙄

na razie mecze F-13

Edytowane przez BRAVO112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Krzysiek B napisał:

Kokpit w Bf-109E-7 Trop był malowany jeszcze RLM 02 czy już RLM 66?

 

Późne Emile to już raczej RLM66, ale...  Niemniej jednak osobiście robiłbym właśnie RLM66. Na zdjęciu pustynnego Emila, marnej co prawda jakości, dobrze widać ciemny kolor płyty za głową pilota i rant na brzegu kabiny co sugeruje kolor RLM66. Gdyby był RLM02, nawet na tak słabym zdjęciu byłoby widoczne jasne wnętrze:

Messerschmitt-Bf-109E7Trop-2.JG27-Black-10-showing-emergency-equipment-Libya-1941-01.jpg.13430233a22bb48a3940faaf8251b9d6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam informacji dotyczącej nr farby, najlepiej z palety Gunze, odnoszącej się do niebieksiego koloru treningowych bomb. Mam tylko taką informacje z numeracji FS ale nic mi ona nie mówi. Nie doczytałem nigdzie nic na ten temat. 

 

72006_4.jpg

Edytowane przez rudy0007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Poszukuję informacji, zdjęć/rysunków Spitfire Mk VIII z 43 Sqn z połowy 1943. Dokładnie poszukuję maszyny Horbaczewskiego FT-13 JF571 z walk we Włoszech. Jedyne co znalazłem to maszyna ze zdjęcia, plus jeszcze FTH, ale obie pochodzą z roku 1944. Czy w roku 1943 malowanie też tak wyglądało? 

 

0762f0_8d722e1300524288a3932beeea9804c6~

 

Czego udało mi się dowiedzieć?

 

rys historyczny ze strony:

https://www.polishairforce.pl/horbaczewski.html

 

O działalności Dziubka wiemy, że:

 

Po zakończeniu wojny w Afryce polskim lotnikom zaoferowano stanowiska dowódcze w alianckich jednostkach stacjonujących w rejonie Morza Śródziemnego. Większość Polaków wolała wrócić do Anglii, lecz trójka z nich przystało na ofertę Brytyjczyków. Od maja 1943 r. Horbaczewski latał jako dowódca eskadry w 43 Dywizjonie Myśliwskim RAF (43 Squadron), stacjonującym na Malcie. W sierpniu po S/Ldr Michaelu Rooku objął dowództwo tej jednostki (był jednym z trzech Polaków w historii, którzy objęli dowodzenie dywizjonem brytyjskim). Wraz z tą jednostką przebył szlak bojowy przez Maltę i Sycylię do Włoch. 27 lipca 1943 r. wraz z dwójką Brytyjczyków, P/O Reidem i F/Sgt Johnsonem, zestrzelił na pewno jednego Bf 109. Pilotom przyznano po 1/3 zwycięstwa, lecz Horbaczewski zrzekł się swej części i ostatecznie zaliczono to zestrzelenie tylko Reidowi i Johnsonowi. Kolejne sukcesy odnosił: 4 września (Bf 109 pewny), 15 września (Fw 190 uszkodzony) oraz 16 września (dwa Fw 190 pewne, zestrzelone w odstępie 40 sekund). W październiku 1943 r. Horbaczewski opuścił 43 Dywizjon RAF i wrócił do Wielkiej Brytanii.

 

Na pewno zwycięstwa z dnia 16.09 odniósł na mark VIII. 

 

Raport bojowy z tego dnia:

 

0762f0_738717ead29147ee8ad5ad6b0690c8b7~

 

Co do samej maszyny, informacje z:

http://www.rafcommands.com

http://www.airhistory.org.uk/spitfire/home.html

 

Wiem, że samolot wyposażony był w silnik Merlin 63, czyli była to wersja F VIII.

 

Pierwszy lot: 09.06.1943. Następnie maszyna trafiła do Fort Vercheres w Kanadzie, zapisane jest to pod datą 1 lipca 1943. Stamtąd przetransportowano ją do Casablanki 14.07.1943. Kolejna informacja to data 1 września 1943 i lakoniczny zapis Middle East. Samolot zapalił się na lotnisku Tuscano 17.09.1943. Stracony dnia 1.11.1943. 
 

Bardzo mnie zaskoczyło, że nigdzie nie ma modeli, malowań itd. W zasadzie jedyny Spit VIII, na którym Polak odniósł zwycięstwa, przynajmniej według moich informacji.

 

Z góry dziękuję za pomoc. 

 

 

Edytowane przez Boch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd sprowadzacie najtaniej ( oczywiście tak przekrojowo bo zawsze jakaś promocja może się trafić), modele samolotów różnych zagranicznych firm. Wiadomo ( tak mi się wydaje), że:

- Tamiya to HaElJot.com
- Kinetic to Lucky Model
- AeroGrafy to AmiAmi
- Academy?
- GHW?

-ZM?

Edytowane przez Smokepsv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Smokepsv napisał:

Skąd sprowadzacie najtaniej ( oczywiście tak przekrojowo bo zawsze jakaś promocja może się trafić), modele samolotów różnych zagranicznych firm. Wiadomo ( tak mi się wydaje), że:

- Tamiya to ..com
- Kinetic to Lucky Model
- AeroGrafy to AmiAmi
- Academy?
- GHW?

-ZM?

 

Banzai 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2023 o 12:03, Boch napisał:

Czy w roku 1943 malowanie też tak wyglądało? 

Kamuflaż day fighter we Włoszech to dopiero jesień 1944. Rok wcześniej interesujący Cię samolot miał albo fabryczny desert, albo był przemalowany w temprate land.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Wymysl napisał:

Kamuflaż day fighter we Włoszech to dopiero jesień 1944. Rok wcześniej interesujący Cię samolot miał albo fabryczny desert, albo był przemalowany w temprate land.

 

Dziękuję Ci pięknie. Czy jest szansa, żebyś pokazał ewentualny przykład przemalowanej maszyny w temprate land? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2023 o 01:16, Boch napisał:

 

Dziękuję Ci pięknie. Czy jest szansa, żebyś pokazał ewentualny przykład przemalowanej maszyny w temprate land? 

image.png.0eb6202b7b6b0358354a20c82df38dba.png

Źródło: W. Matusiak "Kolory śródziemnomorskich Spitfire'ów", Lotnictwo 11/2004

To jest ex ZX-1 z Cyrku Skalskiego w postaci z jesieni 1943.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o pomoc.

Szukam informacji o włoskich Dewoitine D-520.Przeszukałem internet ale za dużo nie znalazłem.Dowiedziałem się tyle że instrukcja modelu zawiera nieścisłości delikatnie mówiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Xmen napisał:

Prośba o pomoc.

Szukam informacji o włoskich Dewoitine D-520.Przeszukałem internet ale za dużo nie znalazłem.Dowiedziałem się tyle że instrukcja modelu zawiera nieścisłości delikatnie mówiąc.

Tutaj masz trochę rysunków 

D-520-1.jpg

D-520.jpg

D-520-2.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lord_karton napisał:

Trzeba po włosku szukać:szczerbol:

Regia Aeronautica Dewoitine D.520

A myślisz że nie szukałem.

W internetach straszny bałgałan jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Greif pinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.