Skocz do zawartości

Farbki i ich rozcieńczanie


pilex7

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Panowie, nie chcę zakładać nowego tematu, więc tu dam. Mam obiecany słynny ostatnio na forum model Rosomaka 1:35, chciałbym do niego zestaw farb, o taki: http://www.martola.com.pl/pl2681/produkty56574/polish_army_2014_camouflage_set_3x22ml_itam Wie ktoś może, czy są tańsze zamienniki, np. Pactry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obiecany słynny ostatnio na forum model Rosomaka 1:35, chciałbym do niego zestaw farb, o taki: http://www.martola.com.pl/pl2681/produkty56574/polish_army_2014_camouflage_set_3x22ml_itam

Do tego Rosomaka

35032.jpg

nie pasuje trójbarwne malowanie - te Rosomaki były fabrycznie wyłącznie piaskowe.

 

Za to ten zestaw farb pasuje do kolejnego Rosomaka

35033.jpg

który będzie pod koniec roku

 

Tańszych zamienników nie ma - te kolory do polskiej pancerki zrobił jedynie Lifecolor (na podstawie oryginalnego wzornika otrzymanego od producenta farb dla wojska) --> http://www.lifecolor.com.pl/pliki/lifemstm02.htm oraz Bilmodel (farby nitrocelulozowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Witam wszystkich

 

Czy ktoś z Was stosuje farbki akrylowe AK Interactive seria Air? Jak to rozcieńczać?

Producent twierdzi, że farbki są tak naprawdę gotowe do użycia bezpośrednio z buteleczki, ale jednocześnie zaleca użycie dedykowanego rozcieńczalnika AK712. Ponoć wystarczy go kilka kropel.

Po zastosowaniu takiej metody, okazało się, że farba szybko zapycha mi aerograf. Jakie są Wasze doświadczenia z tym produktem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jakiś doświadczony kolega podpowiedziałby w jakich proporcjach rozcieńczać akryle Tamiya z X-20 ? Widziałem już tyle odpowiedzi, że czuję się skołowany i potrzebuję "konkretu", który się u kogoś po prostu sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dyszy 0.3 to minimum 2:1 na korzyść rozcieńczalnika X-20A

czyli pierw pobieramy do strzykawki 2 kreski (lub więcej) rozcieńczalnika, a potem 1 kreskę farby

 

Przy dyszy 0.2 absolutne minimum to 3:1 ale polecam 4:1

czyli pierw pobieramy do strzykawki 3 kreski (lub więcej) rozcieńczalnika, a potem 1 kreskę farby

 

polecam zestaw

strzykawka 2 lub 5ml + igła 1.2

 

Nie zapomnieć o pobraniu na koniec "trochę powietrza" żeby wymieszać w strzykawce rozcieńczalnik z farbą

 

X-20 to nie to samo co X-20A

 

Jeżeli smród "nie przeszkadza" to najlepszym rozcieńczalnikiem jest Mr. Hobby Leveling Thinner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vacat77

wprawdzie AK Air nie znam, ale podejrzewam, że mają bardzo podobne właściwości jak Vallejo Air.

Vallejo Air do aerografu zawsze odrobinkę rozcieńczałem, krycie miały ładne, ale niestety po dłuższej sesji malowania aerograf wymagał dokładnego czyszczenia.

Dlatego też przestałem ich używać do aero i pozostały do pędzla.

Być może sposobem dla Ciebie będzie dozowanie bardzo małej ilości farby (kilka kropel) z niewielką ilością rozcieńczalnika i malowanie "na raty:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vallejo air są poliurethanowe? Wiem, ze ich podkłady oraz warnisze tak, ale w tedy się do tego przyznają na opakowaniu. Dodatkowo to chyba właśnie poliurethan się da rozcieńczyć rozpuszczalnikami celulozowymi. Na początku robi się kisiel, ale dalej rozcieńczając można malować. Dla przykładu AKAN tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Czy T106 Leveling Thinner będzie odpowiedni do farb Gunze zwykłych akrylowych? Malowane będzie areografem, a niektóre elementy oczywiście pędzlem gdzie areograf nie da rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leveling Thinner to dedykowany rozcieńczalnik do Gunze C.

Ale możesz go też używać do H oraz akrylowych Tamiya. Świetnie z nimi działa, ale tylko do aerografu.

Gunze C i H nie nadają się do pędzla.

Ponoć farby Tamiya się nadają, ja jednak nie próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy T106 Leveling Thinner będzie odpowiedni do farb Gunze zwykłych akrylowych? Malowane będzie areografem, a niektóre elementy oczywiście pędzlem gdzie areograf nie da rady

 

Jeżeli smród Ci nie przeszkadza (nie słuchaj jak Solo pisze, że nie śmierdzi bo po prostu mówiąc kolokwialnie mija się z prawdą) to Leveling Thinner jest najlepszy i uniwersalny czyli pasuje zarówno do farb Tamiya jak i Gunze H (nie śmierdzą) i Gunze C (śmierdzą) jak i podkładu czyli Surfacera 1200 (śmierdzi).

 

Pędzel to tylko Vallejo, AK i A.MIG.

 

Malowanie pędzlem farbami Tamiya i Gunze to doświadczenie dla ludzi o silnych nerwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmierdzą rozcieńczalniki samochodowe, levelling thinner to przy nich chanel no.5

 

Malując powiedzmy drugą lub trzecią warstwę, naruszasz warstwy które już są na modelu przez co zaczną powstawać smugi. Efekt uboczny dosyć mocnego rozpuszczalnika który łatwo rozpuszcza już wyschniętą farbę. W aerografie jest to zaleta, przy malowaniu pędzlem wada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farby Gunze trzeba dość mocno rozcieńczać rozcieńczalnikiem, który jest bardzo agresywny.

Jeśli je położysz na innych Gunze pędzelkiem, to tak farba rozpuści to co pod nią i będzie klops.

Do tego dość mocno rozcieńczone Gunze słabo kryje, aerografem trzeba położyć z reguły kilka warstw, więc tak farba na pędzelku kładziona więcej niż raz w tym samym miejscu - rozpuszczalnik i masakra mówiąc krótko.

Ja używam do pędzla Valljeo Model Color i to są ponoć najlepsze farby do pędzla, te polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.