Teraz jest Cz maja 24 2018, 4:19

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35
PostNapisane: So mar 24 2018, 23:33 

Witajcie,

Czas rozpocząć nowy wątek. Tym razem przenosimy się w miejsce, gdzie jeszcze modelarsko nie byliśmy, czyli na piękne i wspaniałe Bałkany. Choć tą część Europy poznałem bardzo dobrze osobiście i interesuję się nią od kilku lat, to jakoś nie mogłem się zebrać, żeby przełożyć to też na modelarską stronę.

Bałkany nie zawsze były takie piękne i wspaniałe i to właśnie takiego smutnego okresu będzie dotyczył niniejszy wątek.

Jako główny bohater wystąpi samobieżne działo przeciwlotnicze ZSU-57-2 należące do oddziału „Wilki z Driny” 1. Zvornickiej Brygady Wojsk Republiki Serbskiej(VRS).

Obrazek

Wydawać by się mogło, że w erze klisz i taśm filmowych niemożliwym będzie odnalezienie jakichkolwiek innych zdjęć tego wozu. Sam myślałem tak przez długi czas. Nic bardziej mylnego! Wprawdzie zajęło to prawie cztery miesiące i wymagało przewalenia kilku(nastu?) tysięcy zdjęć, filmów i stron internetowych, ale… udało się!

Wyszedłem od zdjęcia powyżej. Pochodzi z Wiki, więc jest dobrze datowane i opisane. Zrobił je amerykański żołnierz 28 lutego 1996 roku w okolicach Zvornika. Idąc tym tropem, po jakimś czasie zawęziłem poszukiwania do miejsc, gdzie są informacje o brygadzie ze Zvornika i ogółem o Korpusie Drina VRS.

W końcu na fanpejdżu VRS na Facebook odnalazłem to zdjęcie, podpisane jako „Wilki z Driny”.

Obrazek

Okazało się, że była to jednostka sił specjalnych(policyjnych?) powołana w maju 1992 roku. Przez Serbów i bośniackich Serbów darzona uwielbieniem, z piękną legendą. Dla bośniackich Chorwatów i Boszniaków jeden z symboli masakry w Srebrenicy i wielu innych zbrodni wojennych.

Jak z tym jest – nie rozstrzygam. Faktem jest, że podczas gdy dowódca Drińskiego Korpusu, Radislav Krstić i wielu mu podobnych siedzi za zbrodnie w więzieniach (I to w Piotrkowie Trybunalskim w wypadku Krsticia!), to dowódca „Wilków” Milan Jolović Legenda, chodzi na wolności, udziela wywiadów a nawet… odwiedził kilka tygodni temu Srebrenicę!

Biorąc pod uwagę zawziętość Zachodu na Serbów i dość rzeczowe i kompleksowe rozstrzyganie serbskich zbrodni wojennych w Hadze – raczej nie mógł należeć do głównych zbrodniarzy. Ani on, ani jego żołnierze. Co oczywiście nie wyklucza udziału w czystkach. W okolicach ich koszar w Kozluku znaleziono bowiem masowe groby, o których niemal nic nie wiadomo… Ale nie o tym miał być wątek.

Oprócz tego zdjęcia mam jeszcze piękny skan plakatu „Wilków z Driny”, który powstał pod koniec sierpnia 1993 roku w Kozluku na szkolnym boisku. Jak widać ZSU-57-2 musiało być na wyposażeniu oddziału obok kilku czołgów i transporterów opancerzonych.

Obrazek

Obrazek

Jaki jest jego udział w walkach – nie wiadomo. Na żadnym wideo go nie widać, a przynajmniej ja nie znalazłem póki co. Co ciekawe, to właśnie „Wilki z Driny” jako pierwsze wkroczyły do Srebrenicy w lipcu 1995 roku, ale rzeczonego pojazdu na żadnym z nagrań nie widać.

Ostatnie fotki, które mam pochodzą z archiwów Associated Press. Przejrzałem sobie kilkaset nagrań umieszczonych przez nich i na jednym w pewnym momencie coś przykuło moją uwagę…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wygląda na to, że w czasie akcji Joint Endeavor ZSU-57-2 trafiła do składu Batkovici. Film wykonano 16 kwietnia 1996 roku. Nie mam wątpliwości, że to ten sam pojazd.

Co nam to wszystko daje? I dużo i mało. Zdjęcia nie pokazują wielu istotnych szczegółów i jeśli jakiś serbski weteran się nade mną nie ulituje, to nie dowiem się już raczej niczego ponad to, co wiem.

Niemniej sama historia wozu i wojny w Bośni jako takiej jest niesamowicie ciekawa. Gdyby ktoś z Was chciał w przystępny sposób dowiedzieć się czegoś, to gorąco polecam kanał Piotrka Ryczka na YouTube – można sobie puścić w tle, robiąc modele.

Żeby zbudować ten pojazd wykorzystam model Trumpetera i garść dodatków… ale może o wątpliwościach, planach i pomysłach w kolejnym poście, bo już się rozpisałem aż za nadto…

Obrazek

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, szczególnie w rozgryzaniu zdjęć – czasem pewne pozornie proste i logiczne rozwiązania mogą umknąć jednej osobie. A wielu rzeczy niestety muszę się domyślać.

Pozdrowienia!

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe
ObrazekT-60 w jesieni swojego żywota

Tytuł: Re: ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 - Trumpeter 1:35
PostNapisane: So mar 24 2018, 23:40 

Poczekaj, lecę po popcorn, piwko, zamykam drzwi i patrzem bo będzie grubo jak zawsze.
Obrazek

Galeria T-62 Iraq, Mosquito, G6 Rhino, Pink Panther SAS, 1/72
Warsztat Merkava MK1, A26B Invader

PostNapisane: N mar 25 2018, 0:03 

Ciekawy temat sobie wybrałeś. Zastanawiam się,co tam planujesz względem podstawki ;)

PostNapisane: N mar 25 2018, 4:07 

Kamil K. - ambitnie ! trzymam kciuki za warsztat, będę zaglądał :mrgreen:

a za ten research to jest +50 do szacunu :super:

PostNapisane: N mar 25 2018, 9:14 

Będzie grubo. Podpatruję.

PostNapisane: N mar 25 2018, 9:31 

LordDisneyland napisał(a):
Ciekawy temat sobie wybrałeś. Zastanawiam się,co tam planujesz względem podstawki ;)

Raczej chcę zrobić model możliwie zbliżony do tego, co jest na pierwszym zdjęciu w temacie. :wink:

M.A.V. napisał(a):
Kamil K. - ambitnie ! trzymam kciuki za warsztat, będę zaglądał :mrgreen:

a za ten research to jest +50 do szacunu :super:

Wziąłbym te +50, gdyby któryś z Serbów, do których dotarłem mi odpisał i opowiedział to i owo, tak to się należy max +25. :mrgreen:

PostNapisane: N mar 25 2018, 10:22 

Temat bardzo ciekawy. Sercem jestem blisko Bałkanów, więc zasiadam i będę się przyglądał.

PostNapisane: N mar 25 2018, 10:50 

Ja też będę ciekaw postępu prac ...

PostNapisane: N mar 25 2018, 16:21 

Jarek Es napisał(a):
Sercem jestem blisko Bałkanów,

Witaj w klubie! :wink:

Dziękuję za doping, ale przejdźmy do konkretów. Może ktoś z Was coś pomoże wymyślić.

Aby upodobnić model do pojazdu ze zdjęcia, muszę wykonać nadbudówkę wykonaną z gumy, kątowników i – być może – stalowych płyt. Do tego celu kupiłem już profile Plastruct, a zapas polistyrenu mam odpowiedni.

Zastanawiam się jak to zrobić, żeby było realistycznie i logicznie. Patrząc na screeny z nagrań lotniczych i foto z Kozluka wydaje mi się, że nadbudówka nie jest zamknięta z tyłu. Dodatkowo mógłbym zrobić w tylnej części jej dachu włazy, które dodatkowo ułatwiałyby wejście do wnętrza wieży – to chyba miałoby sens?

Obrazek

Na zdjęciach widać też, że „Zuszka” ma niestandardowy zasobnik za wieżą i karabin maszynowy. Wydaje mi się, że jest to DszK, choć osobiście wolałbym tam widzieć Browninga… byłoby ciekawiej. Kwestia mocowania zarówno karabinu jak i zasobnika, pozostaje tajemnicą.

Ponawiam też na koniec prośbę o pomoc w rozszyfrowywaniu zdjęć – jak widzicie nie wiadomo wcale tak dużo, wielu rzeczy będzie się trzeba po prostu domyślić:
- konstrukcja nadbudówki
- DszK czy Browning?
- konstrukcja zasobnika
Jakieś propozycje ma szanowne grono?

PostNapisane: N mar 25 2018, 16:48 

Kolega świetnie przygotowany do budowy. Brawo. Lubię takie warsztaty. Nie tylko kupiłem i pzpr. Masz we mnie podglądacza. Co do pytań to niestety uważam wariant DSzK za zdecydowanie bardziej prawdopodobny i pewnie z jakiejś 55-tki zdjęty z całym mocowaniem. A i o amunicje łatwej niż do cal.50. Nie ma co wywarzać otwartych drzwi. Srbja to prawosławny kraj tam bez udziału Rosji i wtedy i teraz nie wiele się dziej. W wypadku "niewiadomych" trzeba wybrać "wariant autorski" możliwie najbardziej w TWOJEJ ocenie prawdopodobny. :)

PostNapisane: N mar 25 2018, 22:24 

Gerd napisał(a):
Kolega świetnie przygotowany do budowy. Brawo. Lubię takie warsztaty. Nie tylko kupiłem i pzpr. Masz we mnie podglądacza. Co do pytań to niestety uważam wariant DSzK za zdecydowanie bardziej prawdopodobny i pewnie z jakiejś 55-tki zdjęty z całym mocowaniem. A i o amunicje łatwej niż do cal.50. Nie ma co wywarzać otwartych drzwi. Srbja to prawosławny kraj tam bez udziału Rosji i wtedy i teraz nie wiele się dziej. W wypadku "niewiadomych" trzeba wybrać "wariant autorski" możliwie najbardziej w TWOJEJ ocenie prawdopodobny. :)

No i tu jest własnie problem z tym DszK i Browningiem.

To co piszesz jest w pełni logiczne, problem w tym, że Jugosławia i jej Narodna Armia nie były typową armią zza Żelaznej Kurtyny. Sporo w niej było sprzętu zachodniego - od niszczycieli czołgów jak Hellcat, czy Jackson, po właśnie broń lżejszą. Tutaj kilka zdjęć pojazdów z JNA i pochodnych bałkańskich armii, na których widać browningi. Nawet ich własna prototypowa konstrukcja - Vozilo A, na podwoziu T-34 ma Browninga. Także wcale tak trudno by o taki sprzęt nie było. :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest tego jeszcze trochę w sieci. W zasadzie to mógłbym się nie przejmować i po prost zrobić plandekę na czymkolwiek. :hmmm: Ale na razie nie daje mi to spokoju... :mrgreen:

PostNapisane: Pn mar 26 2018, 16:19 

Skromne początki. Odcięte przednie błotniki i pocieniona reszta + lekkie podgięcie. Sklejony kadłub i układ jezdny. Środkowe wahacze zrobione jako ruchome. Koła sklejone przeszlifowane i lekko uszkodzone. Można składać Friulki i zrobić przymiarkę.

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: Pn mar 26 2018, 19:32 

:super:

PostNapisane: Pn mar 26 2018, 22:14 

Za przygotowanie merytoryczne na wielkiego plusa. Za budowę konkretnego pojazdu i jego historię kolejnego plusa. Za efekt końcowy jestem spokojny i czekam na humvee z historią :jupi2:

Klasa 2 - pojazdy wojskowe

ObrazekM1165GMV JWK "Noble Sword 2014"

PostNapisane: Pn mar 26 2018, 22:40 

Oj modelłorkowe lobby Humvee umie wiercić dziurę w brzuchu! :mrgreen: Kto wie, może się doczekacie - temat jest o tyle fajny, że dzięki gronu specjalistów jakie się tu znajduje prace byłyby ułatwione! :super:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

REGULAMIN FORUM