Skocz do zawartości

Jak-1b - ZTS Plastyk/Mastercraft 1:72 + dodatki własne


Mikolaj75

Rekomendowane odpowiedzi

No to widzę Robert, że Rubikon przekroczony

Długonosa Foka ma swój niezaprzeczalny urok, a i niemieckie kamuflaże chyba nie mają sobie równych. Samego modelu nie znam, więc będę ściśle przypatrywał się warsztatowi.

Pewnym zaskoczeniem jest sam temat, bo 90% forumowiczów stawiałoby, że weźmiesz dwudziestego pierwszego Academy lub Eduarda, a w każdym razie coś po polsku. Ale nie mam wątpliwości, że będzie ciekawie

 

Żeby nas tu nikt nie nakrzyczał, że leci OT, to powiem tylko, że jest krótka przerwa w produkcji, bo po bojach z uzbrojeniem aż mnie jakoś oczy rozbolały, do tego doszło niewielkie przeziębienie i przestój gotowy. Trwa natomiast przegląd dotychczasowych prac i spis niezbędnych uzupełnień. No i co chwilę wertuję inne opracowania, żeby nie dostać "jakopląsu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ,że zaskoczę tą Foką nie jednego ale to w sumie dzieło przypadku i asortymentu w jedynym sklepie z modelami w promieniu 150km wszedłem ,że by kupić po pierwsze model w "48" po drugie MiGa 21 MF łikiendedyszyn ,niestety okazało się ,że dzień wczesniej został kupiony i po przejrzeniu zasobów sklepu zdecydowałem się na te Fokę

Przez kilka dni przygotuję sie merytorycznie a co do samego modelu: jest piękny aż dziw że za nie całe 50zł sprzedaja takie cudeń

 

Co do off topicu to Mikołaj Twój warsztat i jeśli Tobie nie przeszkadza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dodam roboty modowi...

dzieło przypadku i asortymentu w jedynym sklepie z modelami w promieniu 150km

Dawno, dawno temu, na Długiej, chyba, był taki sklepik modelarski. Odwiedzałem go ze trzy razy. Jeszcze jest, czy już dednął

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno temu, na Długiej, chyba, był taki sklepik modelarski. Odwiedzałem go ze trzy razy. Jeszcze jest, czy już dednął

 

Piszesz o sklepie na poczatku Długiej po prawej od Ronda ?nie ma od kilku ładnych lat /8-9/ i to nie był modelarski ale wiele ciekawych modeli było ,na przeciwko zabawkowy Scooby też były modele i są a ale w ich hurtowni/niestety tylko HB Easy Assembly/

 

sorry Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą Foką to i mnie zaskoczyłeś, byłem pewien, że dla oddechu po wiertalocie i MiG-u konkursowym, weźmiesz tak dla oddechu oczywiście MiG-a a jakże . Mam podobny problem z RWD, same cisną się w łapy

Sorki Mikołaj za offa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie gniewam się za OT. Robert cwaniak dobrze wie, że zapowiedź wykonania Foki wywoła dyskusję - oby tylko na stałe nie przerzucił się na Luftwaffe, ha ha

Ja też mam popełnioną D-9 z Italeri wiele wiele lat temu - przez Luftwaffe po prostu trzeba przejść i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, coś ostatnio dużo nam się pogadanek w różnych tematach zrobiło, czas wrócić do Jaka - tym bardziej, że teoretycznie mógł się z Robertową Foką spotkać...

Dziś to, co na razie pochłonęło najwięcej pracy i chyba raczej tak pozostanie - czyli silnik. Na samym początku warsztatu pokazywałem odnalezione zdjęcie z czasu prac nad częściami składowymi. Budowa modelu WK-105PF (niektóre źródła podają M-105) zajęła dużo czasu - około 4-5 miesięcy (oczywiście z jakimiś tam przerwami).

Na początek kilka uwag przed oglądaniem:

- silnik jest bez rur wydechowych i kilku przewodów, gdyż uniemożliwiłoby to przejście przez stelaż;

- w dolnej części można dostrzec wycięcie - tu przyznaję się do błędu w planowaniu, podwójna zgodna z oryginałem konstrukcja rur łoża spowodowała kolizję, wycięcie pozostaje jednak obojętne dla ostatecznego odbioru modelu, bo będzie całkowicie zakryte blachami dolnej części kadłuba - gdybym się nie przyznał, to nikt by tego nie dostrzegł ;

- silnik jest jedynie lekko wybrudzony (grafitem, pigmentami - reszta to polerowanie przed montażem części składowych), czego być może zdjęcia nie oddają; uznałem, że włożyłem w niego za dużo pracy aby ryzykować uszkodzenie i zeszpecenie, poza tym ma dostateczną "trójwymiarowość" i dodatkowo będzie osłonięty stelażem;

 

Kilka podstawowych danych:

- zbudowany całkowicie od podstaw - nie ma ani jednej części z jakiegokolwiek zestawu;

- długość całkowita - 23 mm;

- aktualna liczba części - 247; po dodaniu przewodów i rur wydechowych będzie łącznie 266;

- malowany aerografem przed zmontowaniem - kilka części w swej naturalnej barwie - pręciki i druciki;

- kolorystyka zaczerpnięta z silnika zaprezentowanego w monografii Pe-2 - eksponat z MLP.

 

Dosyć gadania:

 

Widok ogólny w przybliżonym realnym rozmiarze:

 

silnik%252520widok%252520ogolny%252520linijka.JPG

 

Ujęcia z różnych stron i w różnych warunkach oświetlenia - nie dysponuję lepszymi warunkami do zdjęć

 

silnik%252520A.JPG

 

silnik%252520B.JPG

 

silnik%252520C.JPG

 

silnik%252520D.JPG

 

silnik%252520E.JPG

 

silnik%252520F.JPG

 

silnik%252520G.JPG

 

silnik%252520H.JPG

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jarekk, dzięki - nie znałem tego zdjęcia, ale przedstawia ono silnik jakby inaczej skonfigurowany niż na większość znanych mi zdjęć Jaków z otwartymi silnikami. Ale te 6 przewodów nawet na nim jest, choć trochę inaczej poprowadzonych. Taki wygląd silnika, jak przedstawiony przeze mnie przyjąłem na podstawie zgodności rysunków i zdjęć w monografii Z. Luranca, planów z airwar.ru, zdjęć silnika z Krakowa i znakomitej większości fotek z różnych źródeł.

Ale patrz, jak to łobuzy zrobią - tu rurkę przestawią, przewody inaczej pociągną i modelarz wkurzony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekk, skąd Ty masz te zbiory? Ale rzuć okiem proszę tutaj:

http://www.muzeumlotnictwa.pl/zbiory_sz.php?ido=123&w=p

 

Przewody są dobrze widoczne. Być może ich słaba widoczność na zdjęciach z epoki wynika z faktu, że są w cieniu rur wydechowych. Ale o prawidłowości ich wykonania przekonują mnie m.in. fotki z Model Detail Photo Monograph No 2 (dot. Pe-2), fota na str 74 Monografii Lotn nr 46 (Jak-1, Jak-3), na str 79 ML nr 47 (Jak-7, Jak-9) oraz wspomniane w poprzednim moim poście rysunki.

W każdym razie i tak wielkie dzięki za zaangażowaną współpracę. Zresztą jak się spojrzy na zdjęcia, to w zasadzie nie ma takich samych, zawsze jakiś przewód, kabel czy inne ustrojstwo będzie trochę inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę w publikacjach które pokazałeś. Rosjanie kombinowali z tymi silnikami. Pierwszy link który Ci podałem to oryginalny WK-105PF. Ten krakowski to WK-105PF2. Może te drobnice wynikają z różnic wersji silnika?

 

Masz tu dobre zdjęcie silnika PF, rureczki się na nim znalazły:

vk105pf_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do silnika WK-105 to mam kilka zdjęć ,może się sprzyda,co prawda jeśli dobrze pamiętam źródło to chyba dotyczyły ŁAGG-3 ale pewności nie mam...

 

62f069716e69803am.jpg ebb6de1b73b429d6m.jpg 078ffba7f6210d5bm.jpg

 

Jeśli dobrze pamiętam Jak-1 miał w wale działko więc zabudowę widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie, DZIĘKI!!! Kamień z serca z tymi przewodami. Ale fotki świetne, zwłaszcza te z działkiem. Cieszę się tym bardziej, że w całości potwierdziły moje dotychczasowe boje z uzbrojeniem. Za kilka dni (żeby w dziennym świetle fotki zrobić) pokażę sposób zainstalowania działka. Detal będzie trochę mniejszy niż na Waszych fotkach, no ale w końcu to 1:72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszę się ,że ci się sprzyda i rozumiem reakcje na zabudowę działka...kiedy zobaczyłem te fotki to też się uradowałem,bo nie musiałem oczu męczyć nad czarno-białymi ,słabymi ,niewyraźnymi zdjęciami z okresu wojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki, jakie udostępnili Piotr i Jarekk, stanowiły kropkę nad "i" co do kwestii umiejscowienia działka. Ten układ wykonany był już wcześniej, ale na zasadzie domyślania się pewnych rozwiązań. Teraz przynajmniej wiadomo, jak to rzeczywiście wygląda. Dzięki

Dodatkowo zdjęcia uzmysłowiły mi konieczność uzupełnienia silnika o rodzaj "rurki-półeczki" pomiędzy samym silnikiem a karabinem, ale to już opracuję na etapie montażu km-u.

Poniżej fotki umiejscowienia działka w silniku - działko jest na sucho złożone przy pomocy kołeczka i dlatego na pewnych ujęciach nie tworzy idealnej prostej.

 

Silnik i działko SzWAK

silnik%252520i%252520dzialko%252520widok%252520ogolny.JPG

 

Kilka ujęć z wpasowanym działkiem na sucho

silnik%252520i%252520dzia%2525C5%252582ko%252520A.JPG

 

silnik%252520i%252520dzialko%252520B.JPG

 

silnik%252520i%252520dzialko%252520C.JPG

 

Podsumowując, wskazówki jakie można dostać na forum - są realnie pomocne. Pozdrawiam, Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Robert, myślę że to kwestia perspektywy. W modelu działko wystaje poza silnik na około 10,5 mm. Ta pętelka cięgna przypada na mniej więcej milimetr przed tablicą przyrządów - na fotce w monografii Z. Luranca tak prezentuje się oryginał. Zgadzam się, że może to wyglądać kuriozalnie, ale źródła to potwierdzają. Warto pamiętać, że na razie działko jest gołe. Jak dojdzie rusztowanko, skrzynka, przejście przez ścianę ogniową, to i ogólny odbiór się poprawi. Ale DZIĘKI za czujność

Aha, wypada dodać Fokę do podpisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekk - dziękuję, taka wypowiedź to chyba jeden z najlepszych komplementów jaki może usłyszeć modelarz

Moses - także dzięki - obawiam się, że jakikolwiek lot mógłby się zakończyć katastrofą, a nie planuję dioramy wraku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.