Skocz do zawartości

F-16


okonek

Rekomendowane odpowiedzi

Ale odpowiedz na moje pytanie: Rosjanie przekraczają naszą granicę, posuwają się na zachód, nasza armia w oczekiwaniu na reakcję NATO powinna ich spowalniać, bo do niczego innego się nie nadaje.

A Ty chcesz atakować "bazy lotnicze, morskie i centra dowodzenia"?

Gdzie? W Moskwie, Kaliningradzie? Na Syberii?

A może nasze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do afery - wyczytałem o nie jw. dwóch artykułach. Może się mylę, ale dla mnie sprawa jest ewidentna - przepłaciliśmy i to nie przypadkiem, tylko parę osób na tym niezłe lody ukręciło.

 

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=14664

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=15054

 

Co do sensowności samego uzbrojenia: słabo na tym się znam, ale wydaje mi się, że w sytuacji gdy nasze F-16 zostały kupione w celu obrony przed ewentualnym atakiem ze wschodu, to broń sterowana GPSem, czyli - jak rozumiem (jeśli błędnie to proszę mnie poprawić) - stworzona aby razić cele stacjonarne, których lokalizacja jest dobrze znana i która się raczej nie zmienia, dużego sensu nie ma.

"Aferę" wziąłeś z dwóch artykułów i oba pochodzą z tego samego źródła, wybitnie nieprzychylnego Amerykanom. Jest tam sporo niedopowiedzeń, które starałem się wyjaśnić powyżej. Czego się spodziewałeś przy takim podejściu, bo chyba nie rzetelności?

Twoja wizja wojny w oparciu o JASSM przypomina mi próby bombardowania Łosiami niemieckich kolumn zmotoryzowanych w 1939 r. Niby można, ale z jakim efektem i dlaczego takim dużym kosztem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz wskazać gdzie ja napisałem że pociskami JASSM będzie się bombardować cele mobilne?

Bo napisałem coś dokładnie przeciwnego.

Mam nadzieję że to zwykłe niezrozumienie, a nie zła wola w przekręcaniu moich słów.

Mówiąc w skrócie, uważam że zakup takich pocisków jest dla naszej armii raczej zbędnym wydatkiem, no chyba że to ma służyć przyszłym konfliktom zagranicznym, w które znowu damy się wciągnąć.

Nie wydaje mi się natomiast, żeby takie pociski były przydatne w czasie wojny obronnej w naszym kraju, gdyby do niej doszło.

Naturalnie mogę się mylić, ale dlatego też pytam czy moje rozumowanie ma sens. Jeśli nie, to dlaczego i w jaki sposób te pociski (już abstra:bip:ąc od tego ewidentnego przewału) mogą nam pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę narzekanie, że JASSM nie nadaje się do zwalczania celów mobilnych lecz tylko stacjonarnych. Ale ten pocisk nie jest do takich celów stworzony. Na zmechanizowane kolumny mamy JSOW-y, które można zrzucać z poza zasięgu typowych mobilnych zestawów plot towarzyszących czołgom w ruchu. Na cele leżące głęboko poza linią frontu jest potrzebny dużo większy zasięg i trudnowykrywalność, bo tam działa stacjonarna obrona plot dalekiego zasięgu i jest dobre pokrycie radarowe. Chyba lepiej jest jednak jak się odcina całą głowę (umocnione stanowisko dowodzenia), niż po jednym palcu (oddziały w polu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, ale czy to nie jest tak z tym pociskiem, że trzeba najpierw dokładnie wiedzieć gdzie ta głowa do odcięcia się znajduje, żeby zaprogramować mu miejsce uderzenia?

Dlatego chyba właśnie taki pocisk jest mniej praktyczny w sytuacji gdy bronimy się i nie wiemy dokładnie gdzie za linią nacierającego wroga znajduje się na przykład mobilne centrum dowodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobilne centrum dowodzenia to cel taktyczny, do zlokalizowania przez samoloty z zasobnikami rozpoznawczymi i zniszczenia bronią taktyczną (JDAM, JSOW).

JASSM służy do zwalczania celów operacyjnych, czyli z zasady stacjonarnych lub mało ruchliwych (umocnione stanowiska dowodzenia, lotniska, wyrzutnie rakiet operacyjno-taktycznych, baterie rakiet plot).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc ponownie musi paść to pytanie: po co nam taka broń, gdy z założenia nasze siły lotnicze mają bronić się przed nacierającymi siłami ze wschodu?
Toż te "nacierające siły ze wschodu" będą początkowo zgrupowane przy naszej granicy, ale na terytorium wroga. Tam znajdują się lotniska, stacje radarowe czy centra dowodzenia, a nie na naszym terytorium, którego mamy bronić. W przypadku ataku próbujesz niszczyć wojska, które przekroczyły granicę, ale jednocześnie musisz zaatakować obiekty które wymieniłem, a znajdujące się poza naszymi granicami. To chyba nie jest aż tak trudne do zrozumienia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie po prostu w tym momencie ręce opadły. Tak drogi Solo, samoloty są nam całkowicie zbędne i wystarczy artyleria lufowa i rakietowa, aby pokryć pas przygraniczny. Dalej jest tylko czarna dziura zasysająca wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem, te pociski są nam potrzebne tylko po to, żeby zaatakować wroga tuż za naszą granicą, na samym początku konfliktu, dobrze zrozumiałem?

 

Dokładnie! I właśnie po to im zasięg niemal 400km, żeby razić cele znacznie bliżej... A jeśli jeszcze kupimy JASSM-ER to najlepiej będzie strzelać z nich jakz npr. A co! Kto bogatemu zabroni.

 

Fajne gościu modele robisz, ale nie myśl za dużo o tematach, na których się nie znasz bo Ci szkodzi.

 

Jacko, nie karm trolla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie po prostu w tym momencie ręce opadły. Tak drogi Solo, samoloty są nam całkowicie zbędne i wystarczy artyleria lufowa i rakietowa, aby pokryć pas przygraniczny. Dalej jest tylko czarna dziura zasysająca wszystko...

 

Możesz napisać jak doszedłeś do takich wniosków?

Niczego takiego ani nie napisałem, ani nie miałem na myśli.

Jacko napisał:

 

"Tam znajdują się lotniska, stacje radarowe czy centra dowodzenia, a nie na naszym terytorium, którego mamy bronić. W przypadku ataku próbujesz niszczyć wojska, które przekroczyły granicę, ale jednocześnie musisz zaatakować obiekty które wymieniłem, a znajdujące się poza naszymi granicami."

 

Odniosłem się po prostu do jego wypowiedzi, bo ciekaw jestem po co nam te pociski.

Zamiast odpowiedzi, albo dyskusji usłyszałem tylko wyzwiska i szyderstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biedny, pokrzywdzony Solo, kótry jak dostaje odpowiedź, jakie cele razi się precyzyjnymi atakami z odległości kilkuset kilometrów ma ubaw po pachy i zaczyna wymyślać niestworzone rzeczy.

 

...A Ty chcesz atakować "bazy lotnicze, morskie i centra dowodzenia"?

Gdzie? W Moskwie, Kaliningradzie? Na Syberii?

A może nasze?

 

Po czym dalej ciągnie jałową dyskusję. Dorośnij człowieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde mam czxasami wrazenie ze przypierdalacie sie do chłopaka teraz juz dla zasady. Forum jest od tego aby pytac, na forum czesto padaly pytania bardziej kuriozalne niż to które zadał Solo. 11 stron o niczym tworzą pieniacze, którzy piszą tylko po to aby pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo, naprawdę naprawdę staram się wytłumaczyć sprawę jak najlepiej potrafię, ale widocznie zbyt wsiąkłem w środowisko, które ma choć blade pojęcie o czym mowa i już nie potrafię przemówić do zwykłego człowieka. Bardzo mnie to dziwi, bo od kilku już lat piszę dla poważnych magazynów lotniczych oraz militarno-historycznych i do tej pory nie miałem najmniejszych zastrzeżeń, że wyrażam się w sposób zawiły czy niejasny.

Tutaj po prostu musisz zacząć od podstaw i wykonać samodzielnie pewną pracę, bo forum to nie miejsce na przepisywanie całych książek o doktrynie i strategii. W największym skrócie: poszukaj informacji na temat "Polskich Kłów". Pod tą nazwą kryje się program budowy narodowego systemu bezpieczeństwa państwa. Tam będziesz miał opisane, jak się obecnie buduje triadę rakietowego odstraszania oraz systemy rozpoznania celów (w tym dostęp do danych satelitarnych). Jednym z elementów triady są właśnie rakiety JASSM. One naprawdę nie są na ekspedycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę siać defetyzmu, ale kiepsko widzę te nasze kły bez dobrze zorganizowanej i wyposażonej obrony opl. JASSM fajnie że będą choć 40 to trochę mało. Te dywizjony obrony wybrzeża, moim zdaniem bezsensu lepiej było odłożyć na okręty podwodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Czy ktorys z kolegow mogl by mi wyjasnic czemu na naszych eFach na niektorych zdjeciach wyrzutniki flar sa w kolorze czarnym a na niektorych pomaranczowym?

I jeszcze jedno pytanie , jak rozmieszczone sa pod kadlubem wyrzutnie w wersji C a jak w D...? Kinetic zrobil szesc otworow pod wyrzutnie i nie wiem czy ktore ew maja byc zaslepione a ktore nie... Bylbym wdzieczny za okazana pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomarańczowe (może tak na zdjęciach wygląda, w rzeczywistości są czerwone) to flary, czarnych jakoś nie widziałem. Może chodzi o puste kontenery lub o chaffy ale te ostatnie są białe. Rozmieszczenie wyrzutników pod kadłubem na C i D jest identyczne: 3 z lewej strony i 1 z prawej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.