Skocz do zawartości

Mycie aerografu po Mr. Surfacer


zbooy

Rekomendowane odpowiedzi

Czym mycie aerograf po malowaniu Mr. Surfacerem od gunze? Pierwszy raz miałem dzisiaj z nim do czynienia i z przyzwyczajenia chciałem przepłukać Cleanluxem. To był gigantyczny błąd. Podkład od razu się ściął, tworząc kłaczki i zapychając dyszę na amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nitro?

Hardkorowiec z Ciebie.

 

Zbooy, ja najchętniej myję (płuczę) po wszelkich produktach Gunze zwykłym acetonem technicznym.

Jeśli chcesz coś mniej agresywnego i dedykowanego dla aerografów (aceton w teorii jest niezalecany przez producentów aerografów, ale i tak ludzie je stosują i nic się złego nie dzieje) to polecam znakomity Tool Cleaner także produkcji Gunze, tylko że on jest dość drogi.

Ale czyści aerograf bardzo elegancko.

W przypadku gdybyś chciał coś rozkręcać i myć dokładniej, to uważaj na wszelkie gumowe uszczelki, bo zarówno aceton jak i Tool Cleaner lubią je rozpuszczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nitro, tak ciężko poszukać trochę w google?
Damn. Ja bym się nie odważył.

 

Czyszczę zazwyczaj Airbrush Cleaner Tamiya. Cleanluxu już też nie używam bo mi ładnie wyżarł powłokę w zbiorniczku do Evolution.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Solo a ja zawsze przepłukuję a następnie myję dedykowanym rozcieńczalnikiem do

farb którymi w danym momencie malowałem. Czy jest to zalecane, czy może zmienić praktykę? Napiszę tylko że używam chińczyka i mam go już kilka lat. A noszę się z zamiarem zakupu lepszego aerografu i nie wiem czy to jest dobry sposób czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska cena Cleanluxu do zwykłych farb akrylowych mnie przekonuje zwłaszcza ze rozkręcam aerograf za każdym razem po malowaniu i naprawdę sporo go zużywam. Tutaj jednak nie zadziałał tak jak bym chciał. W każdym razie dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solo a ja zawsze przepłukuję a następnie myję dedykowanym rozcieńczalnikiem do

farb którymi w danym momencie malowałem. Czy jest to zalecane, czy może zmienić praktykę? Napiszę tylko że używam chińczyka i mam go już kilka lat. A noszę się z zamiarem zakupu lepszego aerografu i nie wiem czy to jest dobry sposób czyszczenia.

 

Z tego co słyszałem jest to bardzo dobre w przypadku farb na które działa Leveling Thinner.

Odkąd dostałem od Atlisa ten jego ALT to bardzo często płuczę aerek właśnie nim.

Leveling Thinner bardzo ładnie czyści mi aerograf no i zdaje się jest bardzo bezpieczny dla uszczelek.

Na razie mam sporo Tool Cleanera i acetonu, więc postaram się to najpierw zużyć, ale potem planuję zrobić większą ilość tego ALT i tylko tym rozcieńczać farby i myć aerograf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska cena Cleanluxu do zwykłych farb akrylowych mnie przekonuje zwłaszcza ze rozkręcam aerograf za każdym razem po malowaniu i naprawdę sporo go zużywam. Tutaj jednak nie zadziałał tak jak bym chciał. W każdym razie dzięki za sugestie.

 

Aceton kosztuje jakieś 7 zł za pół litra, nie ma chyba niczego tańszego do mycia aerka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Solo a ja zawsze przepłukuję a następnie myję dedykowanym rozcieńczalnikiem do

farb którymi w danym momencie malowałem. Czy jest to zalecane, czy może zmienić praktykę? Napiszę tylko że używam chińczyka i mam go już kilka lat. A noszę się z zamiarem zakupu lepszego aerografu i nie wiem czy to jest dobry sposób czyszczenia.

 

Z tego co słyszałem jest to bardzo dobre w przypadku farb na które działa Leveling Thinner.

Odkąd dostałem od Atlisa ten jego ALT to bardzo często płuczę aerek właśnie nim.

Leveling Thinner bardzo ładnie czyści mi aerograf no i zdaje się jest bardzo bezpieczny dla uszczelek.

Na razie mam sporo Tool Cleanera i acetonu, więc postaram się to najpierw zużyć, ale potem planuję zrobić większą ilość tego ALT i tylko tym rozcieńczać farby i myć aerograf.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym mycie aerograf po malowaniu Mr. Surfacerem od gunze? Pierwszy raz miałem dzisiaj z nim do czynienia i z przyzwyczajenia chciałem przepłukać Cleanluxem. To był gigantyczny błąd. Podkład od razu się ściął, tworząc kłaczki i zapychając dyszę na amen.

Ja od kilku lat stosuję "Zmywacz do farb akrylowych" firmy WAMOD. Butelka 180 ml kosztuje ok. 12 PLN - dostępny w większości sklepów modelarskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Krotko maluję aero ale Nitro faktycznie jest tanie i skuteczne. Czasami go dam aby miec pewnosc ze jest czysto, później przepłukuję ciepłą wodą. Mam też CleanLux i teraz bede go używał przede wszystkim nie śmierci a podobno rownie skuteczny. Nitro przepłuczone później wodą mysle że nie wpływnie mocno degradująco na sprzet do malowani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po czyszczeniu (ja używam cleanera valleyo, lub przepłukuję acetonem) zawsze warto przepłukać aero jakimś alkoholem, nie zostawiać go z wodą w środku, (ja używam IPA) odprowadzi wodę, zapobiegnie korozji i niepotrzebnym osadom.

Dodatkowo raz na jakiś czas delikatnie smaruję mechanizm "spustowy" i zawór olejkiem silikonowym, co bardzo korzystnie wpływa na płynność pracy spustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też CleanLux i teraz bede go używał przede wszystkim nie śmierci a podobno rownie skuteczny. Nitro przepłuczone później wodą mysle że nie wpływnie mocno degradująco na sprzet do malowani.

Z Cleanluxem lepiej uważaj, bo wpływa niekorzystnie na powłoki chromowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Cleanluxem lepiej uważaj, bo wpływa niekorzystnie na powłoki chromowe.

 

Potwierdzam, raz zostawiłem aero zalane cleanluxem, od tamtego czasu mam jeden aerograf z idealnie mosiężnym wnętrzem... , bez śladu chromu...

Chrom zmyty do zera, cały aerograf pokryty grudkowatą oksydą - polerowałem jego wnętrze dremelem... . Działać działa, ale niesmak pozostał.

 

Wolę szybko wypłukać aerograf acetonem, następnie IPA, lub dedykowanym zmywaczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po malowaniu (tylko Gunze C) zawsze czyszczę aero w takiej kolejności:

 

1. Kilka kropel rozpuszczalnika Leveling Thinner (czyste IPA się nie sprawdziło)

2. Aceton do pełna w zbiorniczku i po kilku sekundach dla pewności przecieram wnętrze zbiorniczka patyczkiem z watą, wstrząśnięcie i spust do oporu, aż cały aceton wyleci

3. IPA na koniec - też cały zbiorniczek

 

Co prawda maluję dopiero od początku tego roku, ale zarówno Ultra jak i chińczyk, nie sprawiają kłopotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.