Skocz do zawartości

Pzkpfw IV ausf. D / Tamiya 1:35


lukee82

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, kzugaj napisał:

Chyba ta prawa gąsienica nie bardzo pasuje

Nie zauważyłem, że nie wskoczyła na miejsce. Nie jest przyklejona na stałe bo trochę mi szkoda gdyż gąski są ruchome. Może finalnie zmienię zdanie ale na razie jeszcze wolałem tak zostawić w razie bym musiał może jeszcze zdejmować ( pierwszy mój model więc dmucham na zimne przy każdym kroku ? )

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja, pojawiły się kalkomanie. Pojazd będzie miał tylko same krzyże. Nie ryzykowałem przyklejania w trudnych miejscach z racji braku zapasu kalkomanii. Przy kolejnych modelach będzie ku temu okazja. Zdjęcia dalej niestety robione tabletem.

 

IMG_20200610_073201.jpg

IMG_20200610_073126.jpg

IMG_20200610_073150.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pogoda za oknem skutecznie odciąga od modelarstwa a do tego urlopowe wyjazdy więc mój model cały czas jest nieukończony. Udało mi się zamocować na jednej stronie już wszystkie narzędzia. Pozapinałem je już klamerkami. Ich wygląd daleko pozostaje od ideału ale może w kolejnym modelu będzie lepiej. Nie będę też pisał ile razy urwałem te "motylki" które są też przy niektórych zapięciach narzędzi. Pozostaje na tej stronie antena, którą przykleję na sam koniec. Załączam zatem poglądowe foto w nieco lepszej jakości ale niestety dalej w słabym oświetleniu.

329130078_20200809_1931201.thumb.jpg.2dd0eaa9449239c3816d9db763c78f9e.jpg

Zabieram się teraz, za drugą stronę gdzie do zamocowania również mam wszystkie narzędzia. Większość już na szczęście gotowa i pomalowana więc zostaną nieszczęsne klamerki do pozapinania. Na koniec zostanie praca nad wieżą i lekkie zacieki oraz brudzenie/kurzenie. Do przyklejenia jeszcze urwany odbojnik anteny :) Mam nadzieję, że do końca wakacji uda się skończyć :)

 

Edytowane przez lukee82
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Działam z drugą stroną modelu i montuje kolejne narzędzia. Kilka już pomalowanych i zamocowanych, montuje i zapinam kolejne klamerki. Na szczęście to już ostatnie parę klamerek ? Wrzucam poglądowe foto na szybko tylko by pokazać co już jest zamontowane. Tym razem światło naturalne ale rano i niestety kolory też przekłamane.

20200820_070223.jpg

Edytowane przez lukee82
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne poglądowe foto. Drugi błotnik załadowany "klamotami". Została do zamontowania gaśnica, którą dziś skończę. Niestety Aber nie uwzględnił moich "umiejętności" modelarskich i zamieścił za mało motylków co skutkować będzie na razie brakiem dwóch. Niestety z 4-5 zgubiłem a zapas nie wystarczył :) Uzupełnię jak będę posiadał kolejny zestaw narzędzi od Aber'a ?

 

20200824_070901.jpg

Dziś mam również w planie działanie z liną holowniczą od Eureki. Będzie to dla mnie pierwsze klejenie i zabawa z elementami żywicznymi. Patrząc na mocowanie pewnie nie raz urwę te zaczepy z tyłu czołgu na których będzie się trzymać lina :)

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, bazylms napisał:

A może zamiast męczyć się z blachami takie coś z MJ Miniatures? 

Wykonanie pewnie fajne i przyspiesza sklejanie, natomiast cena spora. Może dla doświadczonego modelarza, który skleja modele za 200 zł to ciekawa opcja. Ja na razie zostanę jeszcze przy zestawach z Aber'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zestaw MJ miniatures to tylko jeśli zamierzamy do końca życia robić Tygrysy. Nie wiem kto go projektował ale w zestawie są głównie klamry i mocowania do nich i  to  w liczbie pzowalającej na wyposażenie kilkunastu czy tam kilkudziesięciu sztuk. Do Panther chyba nie pasuje z tego kompletnie nic a do czwórek może część. Sam chciałem to kupić ale taka "uniwersalność" się mało opłaca =p

Ammo ma w swojej ofercie podobne zestawy w mniejszej cenie przeznaczone do pojedyńczych modeli, ale chyba jeszcze nie trafiły do sklepów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2020 o 11:52, bazylms napisał:

A może zamiast męczyć się z blachami takie coś z MJ Miniatures? 

10669685a2.jpg

No niestety próbowałem zamówić i w Polsce nie do dostania. Zamawianie u producenta na chwilę obecną ze względu na sytuację nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nastał w końcu ten dzień kiedy mogę napisać, że udało mi się skończyć sklejanie modelu :) Nie oznacza to, że model jest już w 100% zrobiony. Zostało jeszcze sporo detali do pomalowania, liczne poprawki i niedociągnięcia. Natomiast sam etap sklejania oraz waloryzacji blaszkami już za mną.

Nadal nie mam jak robić super zdjęć ale nowy telefon przy marnym, sztucznym świetle pokazuje chociaż jak model prezentuje się po finalnym klejeniu. Kilka poglądowych fotek jak to wyszło. Kiedy model zostanie już finalnie skończony w kwestii malowania postaram się o sensowną galerię w naturalnym świetle i na jednolitym tle.

20200906_182957.jpg

Poprawię jeszcze sporo miejsc wash'em. Testuję jak spisuje się Black Wash ponieważ pojazd przez jasny podkład wyszedł nie za ciemny przez co dedykowany wash ze swoim zielonym odcieniem nie zadawalał mnie efektem. Mam wrażenie, że czarny lepiej podkreśla detale i w połączniu z jasnym szarym tworzy ciekawszy i lepszy dla mnie kontrast.

20200906_182936.jpg

Zacząłem już też robić zacieki ale tu również nie do końca jestem zadowolony z tego jak wpadający w czerwień/brąz specyfik od Ak prezentuje się na jasnym szarym. Stosuje go więc tylko minimalnie tak by nie przedobrzyć. Pojazd ma być z uzupełnień jako nowa jednostka więc skupiłem się na kurzu, brudzie - szczególnie na wannie tam gdzie było tego dużo i jest miejsce do działania.

20200906_182925.jpg

Aparat w telefonie w połączniu ze słabą lampką na biurku przekłamuje niestety kolory, chociaż to ostatnie foto najbardziej oddaje kolor pojazdu jaki wyszedł. Liczę, że finalnie wash i detale pojazdu urozmaicą czołg a lepsze fotki i światło pozwolą oddać realny efekt.

Podsumowując cieszę się, że najgorsze mam już za sobą. Jeśli przeoczyłem coś ważnego lub jest coś źle zrobione/przyklejone co jeszcze można poprawić - dawajcie znać. Dzięki wszystkim za pomoc z moim pierwszym modelem. Temat założyłem na początku października 2018 roku co z finalnym malowaniem da praktycznie 2 lata zabawy z tym czołgiem :) Bywały lepsze i gorsze chwile, nie każdy dzień też pozwalał mi znaleźć czas na klejenie. Super, że udało się z tego modelu tak wiele wyciągnąć względem pudełkowego wariantu. Na tle prac użytkowników forum ten czołg to nic wartego publikacji, jednak ja osobiście jestem zadowolony z faktu, że udało mi się go finalnie skończyć, ulepszyć, pomalować i dodać nieco efektów. Cieszę się również z faktu, że do modelarstwa się nie zraziłem i planuję sklejać kolejne modele, mam nadzieję z lepszym efektem wizualnym :)

20200906_193224.jpg

Edytowane przez lukee82
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla odskoczni od pojazdu postanowiłem zabrać się za dołączone figurki. Są tylko trzy, w tym jedna dość mocno "okrojona" więc właśnie od niej rozpocząłem przygodę z malowaniem. Ponieważ jest w jednym elemencie nie trzeba było nic sklejać. Nie mam niestety, żadnego zestawu do figurek więc samemu pobawiłem się w rozjaśnianie farb jak i przyciemnianie. Niestety zapomniałem, że nie mam białej farby więc nie mogłem na razie za bardzo podziałać z twarzą bo nie miałem czym porobić odcieni bazowej farby. Domówię farbę z częściami do kolejnego modelu więc poprawię za parę dni. Na razie uporałem się na tyle ile umiałem z kurtką. To moja pierwsza figurka więc wyszło jak wyszło ? Jakość fotek jak to u mnie ?

20200913_194946.jpg

20200913_200735.jpg

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2020 o 20:27, lukee82 napisał:

Przyglądam się jeszcze światłom w pojeździe.

Wymień je na te prostokątne, bo teraz masz zdaje się wersję szkolną.

Z tego co widzę, to wypustkę z kolorem broni masz za ciemną na kołnierzu, powinna być różowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Marcin M. napisał:

Z tego co widzę, to wypustkę z kolorem broni masz za ciemną na kołnierzu, powinna być różowa.

Tak, niestety pomalowałem na razie tym co miałem pod ręką. Muszę kupić coś w odpowiednim kolorze. Zapytam może od razu jakie rozwiązania preferujecie? Malowanie samemu czy może jednak kalkomanie lub coś z blaszek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lukee82 napisał:

Muszę kupić coś w odpowiednim kolorze. Zapytam może od razu jakie rozwiązania preferujecie?

No przestań. Masz biały i czerwony? To masz i różowy. 

Maluj, nie baw się w kalki. Blaszki z insygniami to tylko jak odlew jest ujowy, ewentualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin M. napisał:

No przestań. Masz biały i czerwony? To masz i różowy. 

Właśnie powyżej w poście pisałem, że nie mam białej. Zapomniałem, że nie mam i przypomniało mi się wczoraj podczas malowania figurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Działam dalej z figurkami. Lekko nie jest a postęp prac prawie żaden 😉 Tak jak sam czołg potrafił parę razy zirytować tak przy ludzikach potrzeba chyba jeszcze więcej cierpliwości 😉 Dokupiłem "najbardziej wojskowy" kolor czyli różowy i próbuje malować detale. Farbę wziąłem z Tamiya i kolor raczej nie jest idealny więc spróbuję jeszcze finalnie go przyciemnić. Na sam koniec zostawiam malowanie twarzy bo to pewnie będzie najtrudniejsze do zrobienia.

 

20201006_212712.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne dwie-trzy godziny spędzone przy figurkach i mam wrażenie, że nic się nie posunąłem na przód :D Jeszcze jutro posiedzę wieczorem przy ich "twarzach" i chyba nic więcej lepiej nie zrobię jak na pierwszy raz. Dokończę potem ubrania i detale i tak już zostawiam. Jeszcze powalczę na koniec z lepszym kolorem emblematów.

20201009_230549.jpg

Walczę jeszcze cały czas z myślami czy nie dokupić jeszcze brakującej dwójki tak by była cała załoga ale postęp prac oraz moje umiejętności skutecznie zniechęcają do tworzenia kolejnych 😉

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze pamietam zestaw to ten ze słuchawkami to dowódca. Nie zrób go czasami jako szeregowego... :) Przynajmniej podoficer (przy czym nie mam na myśli unteroffizier czyli plutonowego  :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.10.2020 o 17:07, 7urgen napisał:

Jeżeli dobrze pamietam zestaw to ten ze słuchawkami to dowódca. Nie zrób go czasami jako szeregowego... :) Przynajmniej podoficer (przy czym nie mam na myśli unteroffizier czyli plutonowego  :D ).

Tak, ten w słuchawkach to dowódca, jego chyba dokończę jako ostatniego. Będę pamiętał chociaż przy moich umiejętnościach wyjdzie to pewnie marnie .. 😉 Na razie walczę z twarzami i staram się skończyć chociaż jednego. Tak wygląda po kolejnych poprawkach chociaż trudno mi o dobre foto, raz że ostrość a dwa oddanie kolorów. No ale poglądowo wrzucam.

20201014_165117.jpg

20201014_165249.jpg

20201014_164324.jpg

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie już chyba tak będzie wyglądać twarz. Zerknę jeszcze jutro wieczorem ale raczej tak zostanie. Poprawię koszulę, krawat i kurtkę i jeden będzie skończony. Zrobię wtedy fotkę na balkonie to w jasnym świetle chociaż kolory powinny być naturalne. Na razie dalej poglądowo fotka na szybko.

 

20201018_184504.jpg

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Porucznik panzerwaffe. Najłatwiej bo kołnierz możesz zostawić z różowym obszyciem bez zmian.

Waffen SS Officer Shoulder Boards Subdue Braid- Panzer (2nd Lieutenant-  Captain)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę jeszcze dopytać o te obszycia kołnierzy. Przeglądam fotki z epoki i natrafiam na mundury z tym obszyciem i bez. Nawet patrząc na zestawy figurek ( np Tamiya ) również widzę, że część ma też to różowe obszycie kołnierza a część nie ma.

70d8ddcf9d4383b8cd65a617a649d9ea.jpg

ee5cd3408f577327d7388bf49244471b.jpg

Nie wiem też co z tym symbolem czaszki na kołnierzu. Tutaj na fotce z epoki widać ten symbol u każdego żołnierza. Czy ten symbol miał każdy czy było to od czegoś zależne oraz co on oznaczał.

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.