Skocz do zawartości

Pzkpfw IV ausf. D / Tamiya 1:35


lukee82

Rekomendowane odpowiedzi

Mk A "Whippet" Miga Jimneza, można łatwo znaleźć jego zdjęcia w internecie.

Ten model był, jeśli dobrze pamiętam w całości modulowany olejami. Przy odrobinie szczęścia pewnie znajdzie się gdzieś też na internecie jego sbs. Więc spokojnie powiedziałbym że areo nie jest absolutnie wymagane... aczkolwiek na pewno przyśpieszyło by malowanie i nie ograniczało do (chyba) niemal czarnego szarego z puszki Tamki.

Edytowane przez Irgr
Coś mi linki z FB chyba nie wychodzą ;x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model pomaluje tak jak pisałem czyli podkład i kolor bazowy od Tamiya w puszce. Sam zakup aerografu nie styka bo jeszcze kompresor który też nie posiadam. Nie chcę iść w jakiś zakup na siłę po kosztach aby tylko kupić tylko gdy będzie odpowiednia chwila ugryzę temat na spokojnie i z rozwagą tak by zakupić coś rozsądnego. Zanim zabiorę się za następny model i go skleję trochę czasu minie więc będzie okazja na spokojny przemyślany wybór aerografu.

Do tego modelu mam trochę chemii z AK więc może uda się trochę urozmaicić finalny efekt. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym bardziej radził kupienie jakiegoś taniego modelu za np. 30 zł, szybkie sklejenie i na nim poćwiczyć malowanie i efekty, bo faktycznie szkoda tych blaszek i włożonej pracy.

Ps. Trochę już widziałem ogłoszeń: "Sprzedam aero, kompresor i farbki, prawie nie używane, po pierwszym modelu stwierdziłem że to nie dla mnie"

?

Edytowane przez Jery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę jak ktoś za pierwszym razem moduluje model olejami jak Mig Jimenez... :roll: Panowie, nie porównujcie jednego do drugiego, praca z olejami jest znacznie trudniejsza od poprawnej obsługi aerografu. Więc jeśli szukamy prostego zamiennika to na pewno nie tędy droga. Jeśli już to faktycznie poćwiczyć na złomie i potem przenieść się na Panzera. 

 

Luke82 - jasne, to Twoja decyzja. :wink: Zakup aero i kompresora to faktycznie grubszy wydatek i warto się rozejrzeć dokładnie. Może uda się coś fajnego wykombinować bez niego - wszystko w Twoich rękach. Ja będę podglądał dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kamil K. napisał:

Już widzę jak ktoś za pierwszym razem moduluje model olejami jak Mig Jimenez... :roll:

Aerografem już tak? >.>

Ten Whippet miał być przykładem że się da zrobić bez aerografu model który wygląda przestrzennie i nie stracić tych wszystkich detali na których składanie poświęciło się tak wiele czasu . No i co w tym "Jimnezowym blendowaniu" farb olejnych jest trudniejsze od efektywnego posługiwania się aerografem? o.O

(sorry za offtop)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądają pomalowane koła w dzisiejszym świetle szarego dnia. Na kompie jest to trochę ciemniej niż jak ogląda się je w realu przy oknie. Można mniej więcej ocenić chociaż powierzchnia nie za duża ? Jutro powinno się udać pomalować część wieży to będzie widać trochę więcej. Dziś pomaluje wieżę w środku. Jak nie zapomnę to pstryknę też wieczorem fotki kół już przy sztucznym oświetleniu to może bardziej oświetlone wyjdą w realniejszym odcieniu.

 

20190925_141315.jpg

EDIT

Jeszcze na szybko "przez jaśniejsze chmury" wyszło bardziej naturalnie jak wyglądają ( mniejsze koła tylko ).

 

20190925_143609.jpg

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Irgr napisał:

Aerografem już tak? >.>

 

Doczytaj proszę, co napisałem: 

 praca z olejami jest znacznie trudniejsza od poprawnej obsługi aerografu.

 

... a nie, że dzięki aerografowi pomaluje model jak Mig. To oczywiście moje zdanie i nie musisz się zgadzać. Ale w moim odczuciu, w wypadku początkującego, jest większe prawdopodobieństwo, że model wycieniowany aerografem i z minimalnym udziałem farb olejnych, (np. tylko wash) będzie wyglądał po prostu schludniej, estetyczniej i lepiej niż wymazany olejami. 


Co jest trudnego w blendowaniu olejnych? W sumie nie wiem, ale poziom wielu modeli pokazuje, że jednak coś jest. Czasem dopóki ktoś maluje kolorki bazowe jest okej, a gdy wkraczają oleje to zaczynają się schody... Ale mniejsza o to. Luke podjął decyzję, więc ten spór jest czysto akademicki i teoretyczny. :wink: 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi jak może, umie i na ile budżet pozwala. Tu tak dla porównania model w kolorze bazowym i po rozjaśnianiu aero. Ten sam model co. Twój tylko bez takiej ilości blach. Na początek jest to wydatek, ale starczy na długi czas. I jak do tej pory wszystkie modele malowałem Chińskim aero. 

MZTh9W9pqRbdIx35sDohJ0Dm_mDwpDOl85QIdRKQ

VrijTuADnYGzj2M8wKVhy8HQLtkiF-vdM3H4_bwQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2019 o 11:15, meser262 napisał:

1163253320_Panzer4.thumb.jpg.8c71f7b7d352f2ef839fa0455a5c105e.jpg

 

 

Grzebię od paru dni przy wieży dokonując ostatnich poprawek, które uwidoczniły się po nałożeniu podkładu. Postanowiłem poprawić nieco spawy które na wieży były mało widoczne. Posiłkowałem się fokami tego czołgu z muzeum w USA które podrzucił Krzysiek. Zauważyłem że ten czołg ma nieco inne jarzmo niż ten który sklejam. Z ciekawości zapytam z czego to wynika i dopytam o spawy na nim. Podrzucam fotki modelu z narysowanymi miejscami gdzie nie wiem czy spawy powinny się pojawić. Na fotkach z wojny nie doszukałem się tak sfotografowanych pojazdów z jarzmem które jest w moim modelu by dojrzeć te spawy. Na ogół zły kąt lub cień. Może ktoś ma takie foto lub rozwieje moje wątpliwości czy powinienem dorobić spawy? Z góry thx.

EDIT

Doczytałem, że czołg z muzeum ma działo z Pzkpfw III. Natomiast nadal nie wiem czy spawy u mnie są potrzebne ? i to pytanie zostaje aktualne ?

 

20190929_210032.jpg

20190929_205926.jpg

Pomalowałem już też wnętrze farbą AK. Finalnie rzucę jeszcze jutro ostatnią warstwę. Z samej farby jestem zadowolony jeśli chodzi o jej jakość i rozcieńczanie, natomiast kryje ten podkład dość średnio. 3 cienkie warstwy i jeszcze sporo widać prześwitów. No ale chociaż poćwiczę malowanie pędzlem ? Na wieży jeszcze sporo dłubania bo poprawiam też jeszcze przy blaszkach i włazach.

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lukee82 napisał:

... Zauważyłem że ten czołg ma nieco inne jarzmo niż ten który sklejam. Z ciekawości zapytam z czego to wynika i dopytam o spawy na nim.

Pojazd jest tzw.składakiem - jak duża część pojazdów muzealnych.Pojazdy muzealne zawsze trzeba porównać z pojazdami z epoki.
Części od następnej wersji (czyli ausf.E) były już podczas wojny instalowane w pojazdach ausf.D. Po prostu tych starszych części już nie było w produkcji.
Kiedy nastąpiła wymiana w/w elementu nie wiem. Myślę że już po wojnie.

 

21 godzin temu, lukee82 napisał:

Doczytałem, że czołg z muzeum ma działo z Pzkpfw III.

Tak dokładnie od Pz.Kpfw.III ausf.N.
Zresztą nie ma też oryginalnych kół napędowych i napinających od wersji ausf.D, czy chociażby dekli na kołach jezdnych są to elementy od późniejszych wersji.
 

21 godzin temu, lukee82 napisał:

Natomiast nadal nie wiem czy spawy u mnie są potrzebne ? i to pytanie zostaje aktualne ?

Bardzo dobre pytanie. :roll: Popatrz na fotki ;903781753_02b-wiea.thumb.jpg.0afc8a206920f29f40b37b9705d5411a.jpg

Osłona MG jest przyspawana.Reszta miejsc o których mowa bez spawu.1871877691_005nowy.thumb.jpg.c9767f15ce6990da147c05ffc65bfa25.jpg

W miejscach o które pytasz - spawu NIE MA - raczej jest jakiś uszczelniacz przy osłonie lufy wchodzącej w obudowę oporopowrotnika.79961206_04-wiea.thumb.jpg.23bfb5f5b78c3df49283ba5adbf7fc2e.jpg

Spaw widoczny znów przy osłonie MG i na rantach wieży. Ponownie widać jakiś uszczelniacz.

A odpowiedź - na fotkach spawów nie widać - czyli spawów tam nie było.

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2019 o 13:15, zipster napisał:

ummm, malujesz podkladem jeszcze nie sklejone czesci? 

Zapomniałem, że lufa nie była przyklejona bo montowałem ją parę miesięcy temu. Akurat nie będzie z tym problemu by ją przykleić.

Mam pytanie o malowanie. Czy włazy w wieżyczce dowódcy od środka też malować na ivory? To samo pytanie o miejsce które oznaczyłem na zdjęciu. Czy tam również ivory?. Domyślam się, że tak ale wolę się upewnić.

Był bym również wdzięczny za fotkę wieży od góry. Może być z pojazdu muzealnego byle by miał taką jak mój model. Chciałbym jeszcze sprawdzić czy nic nie pominąłem przed pomalowaniem. Z góry dzięki!

 

20190916_191102.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kjp_a_man napisał:
18 godzin temu, lukee82 napisał:

Czy … włazy … od środka …

14 godzin temu, zipster napisał:

Włazy od zewnątrz … 

Mastach.

Wyszło masło maślane ? Pytałem o klapy od środka bo na zewnątrz to domyślam się, że kolor bazowy ? Teraz pytanie Zipster czy wkradła Ci się literówka i miało być wewnątrz a napisałeś zewnątrz? Czy może napisałeś o malowaniu zewnętrznym źle odczytując moje zapytanie? :)

Edytowane przez lukee82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Przez ostatni miesiąc dłubałem z poprawkami na wieży oraz na kadłubie więc postęp pracy był mały zatem nie było co wrzucać do tematu. Pousuwałem ślady po klejach. Skleiłem już wannę z górą i przykleiłem finalnie wydech oraz zamocowałem obejmami wraz z wyrzutnikiem granatów. Dorobić jeszcze muszę spaw na przedzie pojazdu oraz doczyścić ze śladów szpachlówki i zamocować klamry od narzędzi. Po tym będę już mógł działać z malowaniem.

20191201_215208.thumb.jpg.eff8d12fb17d8924374b3b475a2c4eb8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2019 o 15:32, meser262 napisał:

To element/y gumowe chroniące głowę przed obijaniem. Ta guma była tylko trochę grubsza od samej grubości włazu - jego rantu.

Przed malowaniem musze jeszcze dopytać o tą gumę, czy ten właz od środka i guma też malowana była na kolor zewnętrzny? Czy guma może zostawała w naturalnej barwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.