Jump to content
lukee82

Pzkpfw IV ausf. D / Tamiya 1:35

Recommended Posts

Z tym zestawem od MiniArt to jest ciekawa sprawa. Kilka miesięcy temu próbowałem go za wszelką cenę dostać, ale ŻADEN sklep w kraju nie miał go dostępnego (mimo teoretycznej dostępności na stronach - zawsze na następny dzień okazywało się, że "jednak nie jesteśmy w stanie go ściągnąć"). Kontaktowałem się nawet z samymi Ukraińcami, żeby mi ten zestaw wysłali od siebie, ale twierdzili, że tych gąsienic to już od dawna nie mają, a co więcej nie planują w ogóle wznawiać produkcji.

Kupiłem gąski tutaj na forum, innego producenta.

Chyba nie muszę dodawać, że na raz-dwa na mojej skrzynce pojawiła się masa automatycznych wiadomości ze sklepów, że produkt spowrotem się pojawił? 😉 

Ale mi się wydaje że ty w złe gąsienice celujesz. Moim zdaniem powinny być 36cm szerokości a nie 40. W takim wypadku potrzebujesz tego zestawu gąsienic i kół z Friulmodel. 

1_atl_02.thumb.jpg.12b9ab74346d8576bed23c65def7c17d.jpg

aw_03.jpg.24e7fc9c54118ce593e2b91ed9d30458.jpg

Edited by bazylms

Te powinny być chyba dobre. Są opisane jako pasujące do wczesnych wersji Pz.Kpfw. IV ausf. A-E i właśnie chcę do nich koła z Friulmodel te co wrzuciłeś ( już udało się kupić ). Odpowiadając jeszcze na wcześniejszy  post - również miałem problem z dostaniem tego zestawu bo był niedostępny na sklepach ale ostatnio otrzymałem info o dostępności i zakupiłem. Tzn zestaw jest dostęny na amazonach niemieckim i angielskim ale cena jest tam dość wysoka. Ciekawie wygląda składanie w dość pomocny sposób. Dam znać jak wyjdzie to w praktyce 😉 Co doradzicie za podstawową farbę do gąsek?

Edited by lukee82

11 godzin temu, lukee82 napisał:

Ciekawe wygląda składania w dość pomocny sposób

Nie bardzo rozumiem tę kwestię. Ja używam do gąsienic farby Tamiya XF-84 Dark Iron. 

12 godzin temu, bazylms napisał:

Nie bardzo rozumiem tę kwestię.

Literówki. Już poprawione.

Masz jakiś ciekawy patent na składanie? 

25 minut temu, bazylms napisał:

Masz jakiś ciekawy patent na składanie? 

W pudełku jest załączona taka podstawka która ułatwia układanie, należy potem pociąć odpowiednio ramki z pinami i wsuwa się po kilka na raz a dopiero potem odcina. Załączam link do instrukcji gdzie jest pokazane co i jak. Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce.

https://miniart-models.com/wp-content/uploads/2016/10/35235_instr_1.pdf

Poczekam ze składaniem gąsek aż otrzymam koła. Sprawdzę pierw na 100% czy z rozstawem będzie wszystko pasować zanim rozpocznę składanie.

Nie mam ostatnio wiele czasu na model w tygodniu a ostatnie weekendy trochę pojeździłem dla odpoczynku więc wielkiego postępu nie ma. Nałożyłem na model filtr AK - trzy cienkie warstwy. Wyszło niestety  parę miejsc do poprawy więc musiałem zadziałać jeszcze ze szpachlą. Mam nadzieje, że uda mi się pomalować te miejsca tak by nie było tego za bardzo widać. Pierwszy raz działam z filtrem i wash'em. Przed rozpoczęciem przeczytałem sporo tematów na forum, zapoznałem się z materiałami od AK, dopytałem parę osób i doświadczonego kolegę modelarza. Miałem dylemat czy model zabezpieczać lakierem po nałożeniu filtru. Producent chemii w swoich filmach itp. pokazuje stosowanie washa bezpośrednio bez zabezpieczeń. Kolega również powiedział, że nie muszę nic zabezpieczać więc z racji, że nie mam jeszcze swojego aero tak było mi też wygodniej. Zapewne wielu z was skrytykuje ten pomysł ale z czasem przy innym modelu będzie okazja zobaczyć różnicę z lakierem. Wrzucam na razie jedno foto jak mi idzie, niestety wciąż nie mam jak robić porządne fotki więc wiele do oceny nie ma bo jakość zdjęcia jest słaba. Gdy skończę finalnie z wash'em postaram się zrobić lepsze zdjęcia w jakiś lepszych warunkach. Na razie tak tylko by pokazać na jakim etapie jest model.

20200210_182523.thumb.jpg.b9adcd200bc07771f4ed69582a62fe01.jpg

Dotarły do mnie parę dni temu koła i po sprawdzeniu, że pasują rozstawem do gąsek mogę zabierać się za składanie produktu Mini Art-u.

Szybko zrozumiałem czemu produkt z Friulmodel kosztuje 100 zł a takie 1/3 wartości 😉 Minie kilka wieczorów zanim to poskładam 😉

20200222_193045.jpg

Nie mam porównania do innych plastikowych gąsek ale przy tych jest co robić niestety. Wycinanie i obrabianie jest czasochłonne a do tego trzeba ucinać nadlewy których nie brakuje. Co któreś ogniwo potrafi też mieć nieprzebite miejsce na pin 😕

20200222_222305.jpg

Ułatwieniem przy składaniu ( o czym już wspominałem powyżej w postach ) jest załączona do gąsek podstawka. Przygotowane już elementy składa się w ten sposób wygodnie i prosto. Dobrze jest wcześniej np. igłą posprawdzać czy każdy otwór na pin jest dobrze przygotowany by potem przy wciskaniu nie połamać pinów.

PS

Koła friul wyglądają zacnie 😉 Waga też robi wrażenie 😉

20200222_223221.jpg

Edited by lukee82

54 minuty temu, lukee82 napisał:

Nie mam porównania do innych plastikowych gąsek ale przy tych jest co robić niestety. Wycinanie i obrabianie jest czasochłonne a do tego trzeba ucinać nadlewy których nie brakuje. Co któreś ogniwo potrafi też mieć nieprzebite miejsce na pin 😕

20200222_222305.jpg

Ułatwieniem przy składaniu ( o czym już wspominałem powyżej w postach ) jest załączona do gąsek podstawka. Przygotowane już elementy składa się w ten sposób wygodnie i prosto. Dobrze jest wcześniej np. igłą posprawdzać czy każdy otwór na pin jest dobrze przygotowany by potem przy wciskaniu nie połamać pinów.

podobne rozwiązanie stosuje RFM - wygodne to jest, fakt 🙂

Kolega nie narzeka RFM do tygrysa daje 5 elementów na ogniowo x100 na jedna strone daje 1000 elementów. Da sie zrobic 👍

Ależ ja nie narzekam! To naprawdę jest wygodne :mrgreen:

PS. A kiedy kolega będzie dalej dłubał swojego Tygrysa od RMF-ki? Bo już kolegę trochę przegoniłem i nie mam od kogo zrzynać :woot:

Hmm coraz czesciej mi sie chce wrocic do Tygrysa wiec moze wkrotce

Lukee dlatego właśnie wolę metalowe. Niestety kosztują, ale za to składanie jest dużo szybsze. Jak kiedyś do Shermana robiłem plastikowe to każde miało jeszcze dwa ślady po wypychaczach. 

Udało mi się złożyć jedną stronę. Założona na chwilę do sprawdzenia czy pasuje i do zdjęcia. Koła z Friulmodel jeszcze nie zamocowałem finalnie bo będę chciał użyć tej ośki załączonej do nich a to będzie wymagało trochę pracy.

20200305_200105.jpg

Moim zdaniem zdecydowanie do poprawy górny bieg od koła napędowego do drugiej rolki. Ogólnie poprawiłbym bieg górnej gąsienicy bo nie układa się naturalnie. Zwisy nie są równe a przed kołem napinającym praktycznie go nie ma. Dół wyszedł za to bardzo dobrze! 😉

Ja jeszcze nic nie układałem tylko założyłem aby sprawdzić czy starcza ogniw do zapięcia bo próbowałem też o jedno mniej. Nawet na foto widać że pin ostatni nie jest odcięty 😉 Jak zamontuje na stałe koła Friulmodel i złożę drugą to zrobię lepsze fotki i postaram się ułożyć prawidłowo.

Nie poddając się ani modelowi ani wirusom zakończyłem składanie drugiej gąski. No wymęczyło mnie to zajęcie i wynudziło przede wszystkim ale na szczęście już za mną. Sporo elementów miało wady z brakiem otworów na piny. Stąd pewnie znaczny zapas ogniw.

Teraz czeka mnie operacja zamontowania koła.

20200317_222511.jpg

Posted (edited)

Koła na miejscu. Udało się zamocować z opcją ruchomą i zdejmowalną.

20200321_185336.jpg

Teraz przed mną malowanie kół. Będąc na jesieni w Tychach odwiedziłem tam lokalny sklep modelarski gdzie natrafiłem na maski do mojego modelu. Nie używałem nigdy czegoś takiego. Będę malował pędzelkiem więc nie wiem na ile mi pomogą ale skoro już mam to postaram się użyć. Dopytam tylko jak z ich przyklejaniem? Czy to łatwe, ewentualnie jakaś rada jeśli potrzebna? Przed zakupem niestety już pomalowałem koła bazowym kolorem więc do pomalowania są tylko bandaże kół.

20200321_185552.jpg

Edited by lukee82

Zmarnowane pieniądze. Dlaczego?

Jezeli malujesz pędzlem to najłatwiej zrobić to tak. Malujesz koła na kolor bazowy. A następnie wykorzystując powierzchniowe napięcie cieczy malujesz bandaże. Chodzi o to że rozcieńczasz farbę i lekko dotykając pędzlem farba sama rozpływa się wokół, coś jak wash. 

Jeżeli natomiast maluję się aero to lepiej zainwestować w takie coś, będzie pasowało do wielu modeli - sam używam. 

4933_0.jpg

Godzinę temu, bazylms napisał:

Jeżeli natomiast maluję się aero to lepiej zainwestować w takie coś, będzie pasowało do wielu modeli - sam używam. 

A kosztuje grosze :)

Warto poszukać takiego szablonu, który do średnicy 10 mm, ma koła co 0,5 mm a nie co 1 mm.

Masz rację, to było pierwsze z brzegu zdjęcie z netu. Mój ma co 0.5 mmm. 

Posted (edited)
11 godzin temu, bazylms napisał:

Zmarnowane pieniądze.

Zapłaciłem chyba 8 zł więc mały wydatek 😉 Przykleję skoro już posiadam. Dzięki za rady.

Kupiłem również farby do pomalowania gąsienic i bandaży. Wybrałem do gąsek polecaną przez was Dark Iron a do kół Rubber Black.

20200322_095331.jpg

Chciałem jeszcze dopytać o to jak wyglądały gąski pojazdu nowego prosto z warsztatu. Czy były one malowane jakaś farbą czy też miały naturalną barwę metalu? Z góry dzięki za informację.

Edited by lukee82