Skocz do zawartości

Sopwith Baby (1/32, Lukgraph)


PrzemoLPP

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszedł czas aby zacząć pracę nad prezentem spod choinki - nowiutki żywiczny wypust od Lukgraphu. Prezentacja zawartości pudełka jest już w necie, na stronie producenta albo tu:
https://forum.ww1aircraftmodels.com/index.php?topic=10618.msg197261#msg197261
nie będę więc powielał informacji. Dodam tylko, że moim zdaniem model ma duży potencjał, zamierzam go zbudować najlepiej jak będę umiał.

babyl-31.jpg

 

Na początek zająłem się 3D-drukowanym silnikiem. Materiał jest dość kruchy, trzeba użyć ostrej żyletki i zachować ostrożność, szczególnie przy odcinaniu cylindrów, gdzie ramki dochodzą do świec zapłonowych. Trzeba też pilnować delikatnych wahaczy zaworów. Na szczęście w zestawie są trzy zapasowe, i cylindry, i rury dolotowe. Dobrze, bo nie uniknąłem uszkodzeń. Obawiałem się, jak gwiazda zmieści się w dość gruboskórnej osłonie, ale pasuje. Ingerencję w grubość ograniczę więc tylko do wolnej widocznej krawędzi, aby poudawać, że taka gruba to ona nie jest.  Oczywiście do silnika trzeba jeszcze będzie dodać popychacze zaworów i przewody elektryczne.


babyl-32.jpg
babyl-33.jpg
babyl-34.jpg
babyl-35.jpg


Jak to zwykle bywa, żywiczne elementy nie są gotowe do montażu. Trzeba często sporo popiłować, poszpachlować, itp. Boki kratownicy kadłuba po obróbce świetnie pasują do wnętrza.

babyl-36.jpg
babyl-37.jpg


Pływaki odlano w całości, co pewnie poprawi stabilność gotowego modelu. Górne powierzchnie z gniazdami na fototrawione pokrywy otworów inspekcyjnych wyglądają ładnie, natomiast spodnie strony, gdzie dochodzą ramki wymagają sporo prac szpachlarsko szlifierskich.

babyl-38.jpg
babyl-39.jpg

Edytowane przez PrzemoLPP
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, Wingnut to na pewno nie jest. Ale też wcale tego nie oczekiwałem. Dobrze, że są inni producenci modeli w 1/32 bo to co proponuje Wingnut, to, mimo sporej już oferty, ciągle nie wyczerpuje tematu lotnictwa z 1 w. św.

A czy dam radę z tego zrobić dobry model, Mikołaju, to się dopiero okaże. W każdym razie spróbuję.

A na razie działam dalej. Silnik Clerget przygotowany do malowania. W zestawie są kawałki stalowego drutu, który należy sobie dociąć, aby zrobić popychacze zaworów. Ja jednak wolałem użyć mojego ulubionego drutu cynowego - trzeba trochę dopilnować prostowania, ale łatwość przycinania jest nie do przecenienia.

babyl-40.jpg
babyl-41.jpg
babyl-42.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był żart, Irku, prawda? Sądzę, że to ja powinienem się od Ciebie uczyć. Ale miło, że zajrzałeś tutaj.

Silnik pomalowany, ziarno na zdjęciach w realu nie jest takie straszne. Brudek i przewody elektryczne jeszcze się doda. 

Pływaki obrobione, otwory na słupki z przyciętymi drutami wywiercone. Choć to nie Wingnut, to na sucho też ładnie się trzyma. 

Elementy do wnętrza kabiny w trakcie obróbki

babyl-43.jpg
imageproxy.php?img=&key=457c1485f4661f60img%5D

babyl-45.jpg
babyl-46.jpg

babyl-47.jpg
babyl-48.jpg
babyl-49.jpg
babyl-50.jpg
babyl-51.jpg

 

I ciąg dalszy. Pętelki do naciągów wewnętrznych wklejone. Podobnie jak druciane kołki montażowe w elementach poprzecznych, które powinny nieco ułatwić montaż kratownicy. Wolant i orczyk dostały śruby rzymskie. Teraz będzie czas na kolorowanie.

babyl-52.jpg
babyl-53.jpg
babyl-54.jpg
babyl-55.jpg

 

Edytowane przez PrzemoLPP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokpit skończony.

Do całkiem fajnego zbioru części z zestawu dodałem 22 linki naciągów, cięgna sterujące, które pobiegną przez otwory w tyle kadłuba do sterów, na tablicy zegarów - pierścienie tarcz z blaszki HGW i 3 przełączniki własnej produkcji z drutu oraz  "podłogę" z kawałka papieru pomalowanego na kolor płótna, która zasłoni widoczne gdzieniegdzie łączenie połówek kadłuba, gdy całość zostanie zamknięta w środku.

babyl-56.jpg
babyl-57.jpg
babyl-58.jpg
babyl-59.jpg
babyl-60.jpg
babyl-61.jpg
babyl-62.jpg
babyl-63.jpg
babyl-64.jpg
babyl-65.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa.

Ciąg dalszy prac z żywicą. Powierzchnie kadłuba z grubsza poszpachlowane, całość zamknięta i spoiny zalane cyjanoakrylem, teraz dam mu trochę czasu aby siadł, zanim zacznę szlifowanie.

babyl-67.jpg
babyl-68.jpg
babyl-69.jpg


Kartonowy szablon do montażu skrzydeł zlepiony - górny płat wstępnie zmontowany, jeszcze trochę cyjanoakrylu trzeba będzie wlać w łącza. Szczęśliwie geometria komory płatów pozwoli na użycie tego samego szablonu do montażu dolnych płatów z kadłubem.

babyl-66.jpg

 

Edytowane przez PrzemoLPP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy zabawy...

Clerget skończony, łącznie z plamami spalonego oleju rycynowego. Gniazda popychaczy pomalowane na mosiądz, wahacze zaworów - na miedź, jak w instrukcji Taurus Models do Clergetów. Przewody elektryczne także od Łukasza - podziękowanie specjalne za przysłanie kawałków super cienkiego drucika miedzianego, który jest w zestawach jego produkcji.

Wstępna przymiarka pod osłonę wskazuje, że problemów z montażem nie będzie, trochę silnika tez będzie ładnie widać.

Dolne skrzydła przyklejone do kadłuba. Szpary na złączach, także na górnym płacie - w czasie drugiej rundy szpachlowania - cyjanoakryl schnie...

babyl-70.jpg
babyl-71.jpg
babyl-72.jpg
babyl-73.jpg
babyl-74.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze prace:
- elementy wózka i koziołki przygotowane do malowania
- Lewis i bomby z wyrzutnikami przygotowane do malowania (wydruki 3D wyglądają bardzo ładnie)
- zawiasy lotek i steru wysokości wzmocnione kawałkami drutu
- dźwigienki do napędów lotek - zrezygnowałem z zestawowych blaszek, bo są zbyt filigranowe - wystrugałem grubsze z profilu Contrail i zaopatrzyłem w pętelki i śruby rzymskie do linek.

babyl-75.jpg
babyl-76.jpg
babyl-77.jpg
babyl-78.jpg
babyl-79.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Monologu ciąg dalszy...

Ostatnie wieczory modelarskie poświęciłem przygotowaniu podstawowych elementów komory płatów. Druciane kołeczki w słupkach zostały przycięte, otwory w płatach i kadłubie wytrasowane w poprawionych pozycjach i nawiercone. Największym problemem okazało się niepoprawne umiejscowienie całych dolnych skrzydeł. Nie sprawdziłem tego wcześnie, i niestety dopiero teraz, po ich doklejeniu do centropłatów, okazało się, że są o 2mm przesunięte do przodu. Trzeba było odciąć całe skrzydła od kadłuba i dokleić je o te 2mm do tyłu. Przygotowany wcześniej kartonowy szablon był znów bardzo przydatny. Usunąłem też niepotrzebne sznurowanie na kadłubie wzdłuż tylnego słupka centropłata.

Teraz będzie czas na przygotowanie pętelek do naciągów.

babyl-85.jpg
babyl-86.jpg
babyl-87.jpg
babyl-88.jpg
babyl-89.jpg
babyl-90.jpg
babyl-91.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.