Skocz do zawartości

Pe-8 / Пе-8 Zvezda 1/72


Usul

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Xmen napisał:

Kolorystyka wnętrza samolotów radzieckich.Może się przyda.

 

Dzięki, to jakiś ciemniejszy szary dopasuje, zgodnie z tym. Tam i tak za wiele widać nie będzie, bo jakiś oszklenie nie jest cudowna..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe piszę, ale to nie znaczy, że nie robię, tylko dosyć żmudna ta praca. Generalnie poparawiam gondole i robię wnętrze. 
Z gondolami powoli zaczynam wychodzić na prostą - niektóre powierzchnie są już w stanie akceptowalnym, czyli gładko i linia podziału odtworzona.
Jeśli chodzi o kabinę to zasługuję na oddzielną opowieść:

- kadłub wymaga wycinania dziur pod dodatkowe szyby i drzwi. Jest to normalnie w instrukcji - boczne drzwi + 2-3 szyby trzeba było wyciąć. 

- ilość otworów po wypychaczach jest zatrważająca - na każdą połówkę jest ich ok. 20. To spowodowało, że zacząłem zastanawiać się jak to będzie wyglądać, o czym dalej

- oszklenie - najpierw zacznę od zalet - ładnie pasuje i wchodzi na swoje miejsce (nie kleiłem owiewki, mówię o szybach), a teraz pozostałe - te szkła są BARDZO NIEPRZEZROCZYSTE, wiem, że będzie relatywnie bardzo miło widać środka, mimo, że...

- Oszklenia jest BARDZO dużo. Jak ktoś nie ma cierpliwości to maskowania oszklenia, to niech nie rusza tego modelu, to jest kilkadziesiąt masek.

- jeśli chodzi waloryzację wnętrza to jest słabo, nie ma prawie żadnych szczegółów, zresztą zobaczcie sami. Myślałem, żeby może coś samemu powalczyć, ale jak zobaczyłem ile będzie (nie) widać przez to oszklenie - odpuściłem sobie

- kolejny wesoły temat to kalki. Tu się nadziwiłem - do kabiny szły 4 kalki z różnymi "wskaźnikami". Każda z tych kalek była dużo za duża, jak na powierzchnię, na którą ma być kładziona. I nie mówię o przezroczystym filmie, ale normalnie części nadruku - jedna była za duża o 6mm zadrukowanej powierzchni. Tragikomedia. A dodam, że kalki są bardzo delikatne na chemię. Kładłem na micro seta - to dwie pękły podczas pozycjonowania, a wcześniej nie zdarzało mi się to. 


W kabinie zostało kilka poprawek, by lepiej wyglądało, ale wszystko jest tam raczej subtelności detalu wyciętego siekierą i, jak mówiłem, nic prawie nie będzie widać, co nie motywuje :)

Generalnie dążę do zamknięcia połówek kadłuba i stwierdzenia, że gondole są akceptowalne.

A przy okazji coś dłubię przy innych elementach - np. wrzuciłem washa w komorę bombową itp.

 

kabina.jpg

kabina4.jpg

gondola5.jpgkomora.jpg

Edytowane przez Usul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę do przodu, coraz lepiej to wygląda ? 

Może zacznę do wyznania, bo jadę po tym modelu trochę. On nie jest tragiczne, nie jest nawet zły. Po prostu widać, że jest z innej epoki, inna ilość detali. Jakość spasowania nie powala, ale tragiczna nie jest, ale jako, że jest BARDZO duży jak na swoją skalę, to jak coś jest niedopasowane, to zazwyczaj na większe powierzchni. Ale też daleko mi do chwalenia, po prostu nie chcę go demonizować. 

Dla mnie najbardziej męczące jest albo zlewanie się niektórych elementów, albo szlifowanie w takich miejscach, że są do poprawiania linie podziałowe (oj półkola będą mi się śniły, nie wyszły idealnie, ale myślę, że akceptowalnie. 

Ale niektóre rozwiązania są "genialne" - łączenie dwóch przezroczystych elementów w miejscu, które będzie widać, czyli będzie maskowane...

 

Ale model zaczyna wywoływać już uśmiech - połówki kadłuba sklejone, oszklenie prawie całe przyklejone, generalnie wszystko idzie w kierunku doklejania skrzydeł, a to już krok do podkładu :)

 

O na przykład tak jest spasowana końcówka kadłuba, którą się dokleja :-

)spasowanie1.jpg

 

A tak się bydlaczek przedstawia po sklejeniu połówek kadłuba, o dziwo tu spasowanie było niezłe..

polowki.jpg

 

Za to wieżyczka strzelca wyszła całkiem ładnie:

strzelec1.jpg

strzelec2.jpg

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie że mimo oporu jaki stawia zestaw brniesz dalej. Mało popularny model i chętnie tu zaglądam. Kibicuję :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walka z materią trwa dalej. Powiem Wam, że to bardzo ładny samolot, ale dla doświadczonych modelarzy, którym niestety nie jestem, ale do rzeczy... 
Pierwsze i najważniejsze - skleiłem skrzydła z kadłubem - WOW ale on wielki, jest super!!.... A potem zrozumiałem po co mi dysza 0.4 :D Nakładałem sobie podkład ta moją 0.15 czy 0.2 i nakładałem i.... szlak mnie trafiał.. a potem olśnienie - to po to ta dysza 0.4, której nigdy nie użyłem - i tu inna rozmowa, tylko pojemnik na farbę musze kupić większy :)

Generalnie poszło sporo szpachli, jest sporo szlifowania i teraz bardzo podziwiam i szanuję co odtwarzają ładnie linie podziału - u mnie one upośledzone (półkola przy gondoli), albo za grube.. Cóż, wiele przede mną..

Ten model to generalnie jedno wielkie szlifowanie i o ole łączenie połówek już mi wyszło właściwie gładko (bo tam właściwie linii podziału nie ma), to gondole wyglądają marnie, coś z nimi jeszcze zrobię..

Mój plan dalej to.... szlifować, nakładać podkład, weryfikować i szlifować ? aż będzie akceptowalnie..

 

Dziękuję wszystkim za miłe słowa i wsparcie i porady - to bardzo motywuje, by nie rzucić badziewia w cholerę  ?

A tymczasem:

 

- "odrobina" szpachli na łączenie skrzydeł, żeby wyrównać MEGA schodem (z góry się ładnie zeszło, to z dołu kupa) - zwróćcie uwagę jak blisko są te cholerne kształty, koło których trzeba szlifować...:

szpachla1.jpg

- nieszczęsna gondola - starałem się poprawić i trochę spaprałem, walczę o te półkola (uczciwie pokazuje co najgorsze, nie przemilczę niemiłych faktów...)

linie1.jpg

- łączenie skrzydeł po wstępnym szlifie i podkładzie - do poprawy )za to widać, że nie widać łączeń połówek kadłuba :) )

laczenie.jpg

- a tu taka ciekawostka - model ma w kilku miejscach (to nie jedyne, ale chyba najbardziej widoczne) zapadnięcia plastiku... może mój jest ze słabszego sortu..

brak.jpg

 

 

 

Edytowane przez Usul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Dobra, żeby nie było - wracam do tematu PE 🙂 W tej chwili poprawiam część linii podziału, bo niektóre są tak płytkie, że boje się, że zanikną. Potem zamierzam zrobić preshading, na dole próbowałem zrobić takie coś a'la marmurek, ale za słaby jestem w te klocki jeszcze :) 
Zastanawiam się jak ugryźć temat kamuflażu -zrobię chyba ten 3 kolorowy, bo cały zielony będzie zbyt monotonny.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przerycie linii zrobiło robotę, chodź nie wszędzie się udało.. Tu jeszcze dużo nauki przede mną - szczególnie na łukach.

Zrobiłem preshading i położyłem 3 x warstwa  najjaśniejszy brąz i myślę, że wystarczy, wygląda nieźle.

Kolejny krok to "nachodzący" kolejny kolor na ten, nie robiłem tego jeszcze, teorię czytałem, ale praktyka praktyką.

No i ostatni kolor to czarny.. Pojęcia jeszcze nie mam jak go ugryźć, jakimś bardzo ciemnym szarym, ktoś może podpowie?

 

braz.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położyłem 2 placki zielonego. Efekt było moim zdaniem zbyt delikatny, więc po raz pierwszy postanowiłem spróbować postshadingu. Rozjaśniłem trochę zielony na palecie i poleciałem.

Przy okazji tu mi wyszła, że mam lekko uszkodzoną końcówkę igły + dysza 0.2 to trochę chyba za dużo tutaj.

Jakby nie było - efekt wyszedł mi taki, wydaje się całkiem niezły, chodź, jakby się udało kupić zestaw z dyszą 0.15 to bym poprawił znów zielonym krawędzie :)

Proszę śmiało napisać, jak wygląda to słabo lub coś, bo, jak mówiłem, to u mnie był "pierwszy raz" z tą techniką 🙂

 

post-shading.jpg 

post-shading-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc trochę dziwnie to wygląda. Jak dla mnie różnica między kolorami jest nieco za duża, a jeszcze dochodzi ten odkurz.

Może warto by było całość pokryć cienką warstwą mocno rozcieńczonego koloru bazowego aby efekt był nieco subtelniejszy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rymulus napisał:

Prawdę mówiąc trochę dziwnie to wygląda. Jak dla mnie różnica między kolorami jest nieco za duża, a jeszcze dochodzi ten odkurz.

Może warto by było całość pokryć cienką warstwą mocno rozcieńczonego koloru bazowego aby efekt był nieco subtelniejszy.

Ok, mocno "stłamsiłem" go, teraz wygląda delikatniej, myślisz, że jest ok? (tą kreskę - nacięcie widzę, do skorygowania).shad.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.