Skocz do zawartości

M48A3 Patton Dragon 1:35


TAW

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo mi się podoba:super:taki rodzaj rozjaśniania rozumiem i ma moim zdaniem nawet jakiś zwiazek z rzeczywistością. Farby wszak blakną i się wycierają na wyeksponowanych powierzchniach. Super

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@patrykdKolor jest przejaskrawiony i zbyt jasny.  Nie wiedziałem za jaki kolor się brać bo widziałem wiele zdjęć z Wietnamu i nie wiem jaki czynnik na to wpływał, ale te kolory były tak różne, że poszedłem w tą stronę. Nie chciałem na pewno mieć zbyt ciemnego modelu. Malowanie miało być wyraziste jak w grach o czołgach :) Rozumiem też, że może się nie podobać.

images.jpg.408c341728885ef14b556cb1045bc947.jpg Zdjęcie zamieszczone jedynie w celu dyskusji.

Co do rozjaśnień to właśnie takie miały być i chciałbym żeby po brudzeniu też było je widać .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w pi.... wylądował... I cały misterny plan też w p..... Zepsułem model lakierem matowym i brudzeniem pigmentami. Kolor uciekł w dziwnie jasne rejony a modulacja też odeszła w siną dal. Nie wygląda to ani efektownie ani wiarygodnie. Nie będę się następnym razem bawił w pigmenty bo najwidoczniej nie umiem a i sam pigment Vietnam Earth wygląda bardzo drażniąco na modelu. Pozostanę przy brudzeniu olejami bo dotychczas mi to jakoś wychodziło. A oto ta porażka, która będzie malowana jeszcze raz:

z.jpg.fb8b467b1a5882ce3986dbf9d775b269.jpg

Można się pastwić ale poproszę delikatnie bo i tak jestem przybity :benc:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że koledzy mają rację, potrzeba więcej zdjęć. Model może obecnie odbiegać od Twoich wyobrażeń, ale może nie zasługuje na potępienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie to wstawiłem tego posta z kronikarskiego obowiązku, żeby nikt nie był zaskoczony kiedy za jakiś czas zobaczy inny model, no i też trzeba się przyznać kiedy się coś sknoci. Nie będę Panowie rozkładał dodatkowej lampy ale uwierzcie, że zepsułem. Inaczej nie zdecydowałbym się na malowanie od nowa. Jeszcze jedno zdjęcie wrzucę z innej perspektywy. Szkoda mi naprawdę tej modulacji z której byłem zadowolony i jak na moje umiejętności to uważałem, że wyszła mi całkiem spoko. Teraz niestety jest "mdły, jednolity i bez wyrazu". Mi się osobiście teraz nie podoba, a za dużo się z nim urobiłem żeby miał mi się nie podobać.

y.jpg.abd9b64363661d7cdb47e6c01bdfc002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Twoją frustrację, ale zgadzam się z kolegami wyżej byś od razu go nie skreślał. Podeślij więcej zdjęć z tym co wg. Ciebie jest nie ok... może znajdziemy jakiś sposób:wojo:w kupie siła :)

Edytowane przez x_bandit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty widzisz model w "realu" i to Ty masz być z niego zadowolony, ale... Ciężko coś z tych fotek ocenić (przynajmniej dla mnie). Rozumiem, że razi Cię mała intensywność kolorów, ich bladość, zgubienie modulacji. I tak.

1. Unikam psikania matowym lakierem po całości modelu. Powoduje to właśnie to co się Tobie przytrafiło. Kolory bledną, gubi się modulację.

2. Jak już Spotter pisał, obecnie jest tyle możliwości brudzenia pojazdów, że pigmenty schodzą na dalszy plan modelarskich zabiegów "upiększających".

I co teraz? Wyjścia

1. Zmywaj i od nowa.

2. Teraz pobawiłbym się olejami jeżeli chodzi o kolor. Oleje to nie tylko "biedronka". Pobawiłbym się raczej właśnie w powyciąganie modulacji olejami. Buffem, żółtym, białym, jasnym zielonym to kolory, których użyłbym do rozjaśniania, a ciemnych brązów i zieleni do cieni. Opisowo to pędzlem wcieraj i rozcieraj farbę na modelu, używaj dosłownie trochę WS do usuwania nadmiaru farby, a suchym pędzlem rozcieraj oleje na modelu.

Błoto czerwone zawsze wygląda słabo kolorystycznie. Ale możesz pobawić się emaliami i olejami. Ciemno rdzawymi kolorami tam gdzie masz większe skupiska pigmentów, dodaj jakieś plamki, trochę wett effecta dla powstania mokrych plam, to można wyciągnąć. Można spróbować pisak tamki, to bardzo fajne narzędzie i trochę zapomniane, a daje ciekawe efekty.

https://www.mojehobby.pl/products/Weathering-Stick-MUD-718286-1.html

Można pobawić się tuszami do powiek Tamki

https://www.mojehobby.pl/products/Weathering-Master-G-Figures-I.html

Albo spróbować dodać trochę tekstury w tym błocie

https://www.mojehobby.pl/products/WP05-Mr.Weathering-Paste-Mud-Red.html

Na środkach dużych powierzchni daj przed olejami jakieś jasne kontrastowe filtry np.

https://www.mojehobby.pl/products/P420-Green-for-Khaki-Green.html

https://www.plastmodel.pl/p/140/35536/mig-productions-f430-sun-bleach-35ml-filters-filtry-mig-productions-farby-i-chemia-modelarska.html

3. Z tego co widzę na tych słabych zdjęciach, to przemalowałbym brezent na osłonie jarzma. Pędzelkiem mokre w mokre ładnie wycieniuj brezent. Nie brudzić po całości, delikatnie olejami lub właśnie pudrami tylko.

W Wethering Magazine "Vietnam" John Murphi robił M48 . Na etapie kładzenia "czerwonawego" błota też d... nie urywało, a efekt końcowy bardzo, bardzo apetyczny 😀

Ale to takie bajanie, bo na tych fotkach to słabo widać, a decyzja należy do Ciebie😀 (nie zazdroszczę i łączę się w bólu, bo też ostatnio zmywałem)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Rozumiem, że jesteś niezadowolony, z drugiej strony wielu modelarzy cieszyło by się mając umiejętności pozwalające zbudować i pomalować model na tym poziomie.

Oceniając zdjęcia, powiedziałbym, że model jest dosyć realistyczny - co by nie powiedzieć to błoto i woda mocno zmniejszają wszelkie kontrasty na prawdziwych wozach. Może rzeczywiście warto by jeszcze było popracować nad "brezentami" - one mają szansę się trochę odcinać od tła.

To tyle z mojej strony - pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model wyglada pieknie,nic nie zmywaj i nie maluj na nowo,szkoda zycia,otworz nastepne pudlo i buduj kolejny model wykorzystujac zdobyte doswiadczenie,a do tego modelu zastosuj pkt 2 z postu kolegi micmal/powyzej/powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Spotterpostaram się. Nie obiecuje ale się postaram.😛

2 godziny temu, martinello napisał:

Czym i jak umyłeś model, że wygląda jakby obyło się bez szkód ?

Właściwie to nie myłem go klasycznie jak to przy modelach bywa. Dwa modele już przemalowywałem ale nigdy żadnego nie kąpałem. Ten z racji tego, że już był na dość zaawansowanym etapie umyłem wodą, żeby pozbyć się luźnych drobinek pigmentów i white spirytem bo były tam też oleje. W miejscach gdzie były kalki a była położona faktura odlewu dosztukowałem nową i zapodkładowałem Surfacerem. Na gładkich elementach może coś przebijać ale to są tylko błotniki więc jakoś się to brudem zgubi.

Edytowane przez TAW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokolorowany i zaimpregnowany. Tym razem poszedłem w bardziej surową kolorystykę - nie jest to dokładnie to co powinno być ale myślę, że bliżej oryginału niż poprzednio. Na płycie nadsilnikowej poszło za dużo warstw farby i zatraciłem trochę modulację ale i tak tam będą rupiecie.   Miejscami jest zbyt jasno ale to specjalny margines pod dalsze zabiegi.

0b8dcfc887a247759b97192b7acbb3e5.jpg

 

4a1931563498ca0950448b48fe69ded3.jpg

 

ff5451f61a5408845612241e39914ac3.jpg

 

fdca0e89284b4d4b26c15d4cdfe9636f.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że kolor trochę stracił na nasyceniu :) Poza tym fajnie się prezentuje przed olejami. Z tego co zrozumiałem to nie zmywałeś całkowicie farby tylko nakładałeś na wcześniejsze warstwy. Nie zgubiła się, że się tak malowniczo wyrażę "ostrość" detali?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Myślę, że teraz kolor jest bliżej oryginalnego OD, może trochę wyblakłego od ropowania i ostrego słońca. Wyrazy szacunku za bezkompromisowe dążenie do realizacji własnej wizji artystycznej! Zobaczmy, co dalej się będzie działo - życzę powodzenia i pozdrawiam

Paweł

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie :)

15 minut temu, pmroczko napisał:

Myślę, że teraz kolor jest bliżej oryginalnego OD, może trochę wyblakłego od ropowania i ostrego słońca.

 

Godzinę temu, x_bandit napisał:

Mam wrażenie, że kolor trochę stracił na nasyceniu

Przed nałożeniem koloru robiłem testy farb, które mam na stanie i chciałem sprawdzić która nie za bardzo zazieleniłaby mi modelu, żeby była tam lekka poświata szarości tak jak pisałeś wcześniej. Padło na Tamiya Olive Green. Cieszę się, że widać w tym działaniu krok w stronę oryginału :). Naturalnie kolor stracił przez to na nasyceniu bo starałem się jednocześnie zachować efekty podskórne. Troche nie udało się to na płycie nadsilnikowej gdzie kolor jest intensywniejszy ale cieniowanie jest o wiele mniej widoczne.

Miałem jeszcze pomysł żeby bardziej zbliżyć się do oryginału i pomalować go jak czołg niemiecki panzergreyem z cieniowaniem i na to nałożyć zielony clear. Jednak nie zdecydowałem się na to bo w razie niepowodzenia kolejne malowanie i kolejne warstwy... A mycie nie wchodzi w grę choćby ze względu na ilość użytej szpachli.

1 godzinę temu, x_bandit napisał:

Nie zgubiła się, że się tak malowniczo wyrażę "ostrość" detali?

Lekko pozalewały się zwoje sprężyn przy włazie działonowego ale przede wszystkim faktura odlewu stała się bardziej miękka. Niektórzy uznają to nawet za pożądane w tym przypadku bo była zrobiona na ostro, po rosyjsku 😉 ale mi się podobała. No cóż - coś musi z tego wyjść bo kolejnego malowania ten model już nie wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje z powodu przeprowadzonej operacji. Zrobiłbym jak pisze Spotter. "Ajabym" filtr po całości https://www.plastmodel.pl/p/140/7218/mig-productions-p423-dark-green-grey-35ml-filters-filtry-mig-productions-farby-i-chemia-modelarska.html , potem jak chcesz dalej można bawić się filtrami różnicując poziome (jaśniejsze filtry) i pionowe (ciemniejsze) płaszczyzny. Osobiście wolałem poprzednią wersję kolorystyczną, ale to moje subiektywne odczucie. Teraz rozjaśniałeś chyba bazowy kolor białym i dlatego tak "blado" wyszło. Kibicuję 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.