Skocz do zawartości

POMOCY!!! Wellington Mk: X od Matchbox z 1979 roku.


Wladysz285

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem na finish-u składania Samolotu Wellington Mk. X wyprodukowanego przez firmę Matchbox. Model jest z roku 1979. Mam wielki problem z kalkomanią (insygnia i oznaczenia). Do niczego się nie nadają. nie można ich nałożyć na samolot bo klej się zestarzał ogólnie są bardzo żółte. I w tym momencie nasuwa się moje pytanie czy jest jakaś możliwość albo sposób na dostanie kalkomani do tego modelu. Zależy mi na tym aby były to oznaczenia eskadry polskiej w kolorach RAF a dokładnie to: Wellington Mk: X.  No. 300 (Polish) Squadron  RAF Hemswell, Lincolnshire, March 1943. Sprawdzałem na allegro i innych stronach ale niestety klops nie ma.  Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Męczę się z tym modelem pół roku bo wiek dał w wyprasce o sobie znać. pozdrawiam

Edytowane przez Wladysz285
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby coś to mam kalki z "rondlami" z zestawu Revell ,litery kodowe mógłbym dobrać z zestawu Tally Ho.Tylko będzie kłopot z serialem i godłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gerd napisał:

Można zaprojektować dowolne kalki a na tym forum są siły które je wydrukują. Koszta nie są miażdżące, a jakość gwarantowana. 

Gerd zastanawiałem się nad drukiem ale nie wiedziałem gdzie to można wykonać. Jakie koszta? Na szukanie nie mam już siły. Nigdzie tego nie mogę dostać więc uderzyłem tutaj na forum. Miałem nadzieję że zalega komuś na półce taki zestaw i chciałby go odsprzedać, albo osoba która by się podjęła wydruku oczywiście też nie za darmo. Także jakby była taka możliwość to prosiłbym o kontakt. Bym zapomniał skala 1:72 pozdrawiam

Edytowane przez Wladysz285
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Baas ArK napisał:

W tym zestawie nie było godła. Tylko kod BH  E i serial HF598. Obydwa w kolorze czerwonym. Pokutuje u mnie na półce od 30 lat.

 Wladysz285 pochwal się jak skończysz.

Bass ArK jak będzie gotowy z kalkami to przedstawię zwieńczenie półrocznej pracy, a szczerze powiem że nie było łatwo. Skrzydła musiałem prostować na ciepło przy pomocy suszarki. Z racji wieku modelu czego bym nie dotknął pękało. Chciałem zastosować elementy fototrawione żeby dodać realizmu, ale zrezygnowałem. Szkoda czasu i pieniędzy. Naprawdę było ciężko. Niektóre części musiałem dorobić. Także jak będzie skończony to napewno zamieszczę zdjęcia tutaj. Zostaly mi tylko i wyłącznie kalki. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się narzucać ale tak jak pisałem wcześniej "kokardy " mogę wysłać do tego litery kodowe czerwone wysokość 30" tylko ktoś musiałby by poratować serialem bo czerwonych nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Xmen napisał:

Nie chcę się narzucać ale tak jak pisałem wcześniej "kokardy " mogę wysłać do tego litery kodowe czerwone wysokość 30" tylko ktoś musiałby by poratować serialem bo czerwonych nie mam.

Xmen litery kodowe napisałeś wysokość 30"... czyli? Bo jeżeli to cale to beda o wiele za duże zmierzyłem swoje stare kalki i wyszło 1,5 cm. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko.Zmierzyłem wysokość liter i będą raczej za małe bo te oznaczone jako 30 calowe mają 1 cm . Czekam na galerię.:kawa:

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare kalki Matchboxa są do położenia. Musisz je moczyć tak długo, aż to zżółkłe, czy brązozawe z powierzchni da się odseparować od samego filmu kalkomanii, która jest na pewno w całości. Delikatnie palcem, albo pędzelkiem. Potem mocz  jeszcze dłużej, aż odklei się ten kolorowy już czysty film od papieru.  Potem tylko nałożyć na jakiś "set". Da się. Wypróbowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, letalin napisał:

Stare kalki Matchboxa są do położenia. Musisz je moczyć tak długo, aż to zżółkłe, czy brązozawe z powierzchni da się odseparować od samego filmu kalkomanii, która jest na pewno w całości. Delikatnie palcem, albo pędzelkiem. Potem mocz  jeszcze dłużej, aż odklei się ten kolorowy już czysty film od papieru.  Potem tylko nałożyć na jakiś "set". Da się. Wypróbowane.

letalin próbowałem takim sposobem. W pierwszej kolejności odpadł ten gruby papier. następnie wszystko moczylo się ponad godzinę w letniej wodzie. ten cienki zżółkły papier od wierzchniej strony filmu kalkomanii tak przyrósł do niej że najmniejsza próba oklejenia kończyła się oderwaniem kalkomani.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Wladysz285 napisał:

DZIĘKI za namiar już napisałem e-mail do gościa ale na razie nie odpisał.

Odpisze. I bedziesz zadowolony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie jestem zadowolony z efektu ponad półrocznej pracy. Bardzo niewdzieęczny plastik. Lepiej nie będzie. Kokpit masakra. Mój pierwszy model malowany aerografem. Jeszcze dużo muszę się nauczyć i wiele modeli skleić aby dojść do perfekcji. no i jeszcze te kalki. 

20200726_190257.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Baas ArK napisał:

Nie jest źle, jak na starego Matchboxa. Jeśli mogę zasugerować, to zmień linkę antenową na coś lżejszego, bo wygląda jak cuma okrętowa.
Jak będziesz zamawiał kalki to nie zapomnij o szachownicach.

ok tak zrobię i zmienię tylko na co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Bengal napisał:

polecam rigging

Ależ wy macie parcie na tego "hiszpana" :benc:

Można przecież taniej i więcej:

http://sklep.jsc.pl/index.php/kategoria/narzedzia-modelarskie

grubości od 0,12 do 0,04mm. A tak to wygląda na modelu 1/72 (nić 0,04mm)

IBs6ye2.jpg

Edytowane przez abtb
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, abtb napisał:

Ależ wy macie parcie na tego "hiszpana"

to raczej hiszpan ma parcie na szkło...

jako szukający najczęściej na początek trafiasz na niego...a potem już jest lepiej i taniej...

chłyt małketingowy?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Bengal napisał:

bez przesady, czy to takie "parcie" jak dla Ciebie Tomku ?

Jak poszperasz po forum to każde pytanie o linki/nitki do anten kończy się wskazaniem Ammo. Chyba tylko ja z uporem maniaka :glupek: polecam nici L. Góry. Ale w sumie co mnie obchodzi czy ktoś wyda 20plnów na dwa metry nitki z rajstop czy też 8plnów na 25m specjalnie skręcanej nitki przez znanego okrętowca.  jak to mówią - tumiwisizm i mam to w du......m. Nie moja kasa - nie mój problem.Może za te 2 dychy dostaje się coś magicznego (np słynną hiszpańską muchę :hmmm: ).

:piwo:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.