Skocz do zawartości

Pz. Kpfw. III Ausf. M Takom 1:35 Warsztat wykończenia


Pan_na_Zulawach

Rekomendowane odpowiedzi

I pojechałem po bandzie... możecie kopać.

Jest jeszcze komunikat: porzucam tą metodę chippingu, i nie chodzi tutaj, że jakoś dramatycznie nie pasują mi obicia wykonane za pomocą tej metody, lecz z innego całkiem powodu. Rady udzielił ktoś z forum i przyznałem mu rację.

Pozdrawiam

Marek

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Pan_na_Zulawach napisał:

porzucam tą metodę chippingu

Porzucać nie warto, wszystko jest dla ludzi ale też wszystko ma swoje zastosowania: w niektórych jedna metoda będzie lepsza, w innych gorsza, stąd najlepiej poznać je wszystkie i oceniać samemu, która do danej roboty przyda się najlepiej. Moja uwaga jest tylko taka, że nie wykorzystałeś w pełni możliwości - chipping fluidem+wykałaczką można uzyskać fajne, cieniutkie ryski, które ciężko odwzorować w inny sposób i nie skorzystałeś z tego - bo na ekranach np wyszły one bardzo grube, jak malowane pędzlem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie o malowaniu czy obiciach - tylko takie drobnostki, choć myślę że dość istotne.

Lufy MG wieżowego i radiotelegrafisty przydało by się rozwiercić - nawiercić dziurkę.

Większość mocowań bocznych osłon wieży ma po środku "szew". Był to tylko zwykły płaskownik.
Na kadłubowych nie widać czy są - brak zbliżenia.

Haki po bokach kadłuba Masz źle założone, Tym grubym do góry powinno być, na wszystkich po bokach, a tylny ta grubsza strona powinna być obrócona w kierunku przodu pojazdu.

Brak zasilania lamp Bosch.

Pozdrawiam
Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Pan_na_Zulawach napisał:

I pojechałem po bandzie

I dobrze się stało. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Nie wiem kto był na tyle przekonujący, że odwiódł Cię od tego pomysłu ale wisisz mu piwo ? Sam się niepewnie czuję robiąc chipping więc sprzedam Ci bezstresowy sposób na obicia (podpatrzony w warsztacie BożoWpożo). Nie wiem jakich farb używasz więc napiszę po kolei co potrzeba. Lakier błyszczący Mr Hobby GX100+ Leveling Thinner, Airbrush Thinner od Vallejo i jakiś kolor do chippingu. Ten kolor do chippingu może być być od Vallejo, AK lub MIG. Chodzi o to żeby to były farby wodorozcieńczalne czyli tzw błoto. Więc malujesz sobie czołg w cały kamuflaż i zabezpieczasz lakierem Mr Hobby. Dajesz mu odpocząć powiedzmy dwa dni i nanosisz kolor chippingu jak tylko chcesz. Jeśli gdzieś przesadziłeś to usuwasz patyczkiem do uszu lub pędzlem nasączonym w Thinnerze Vallejo. Ten rozcieńczalnik usunie farbę chippingu nie naruszając powierzchni zabezpieczonej lakierem Mr Hobby. Możesz robić wiele podejść aż w końcu efekt Ci się uda. Możesz rozważyć taką metodę kiedy do tego przyjdzie. Sam ją stosuje i od tej pory ten etap robię na kompletnym luzie :)

Edytowane przez TAW
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, knoor napisał:

Moja uwaga jest tylko taka, że nie wykorzystałeś w pełni możliwości - chipping fluidem+wykałaczką można uzyskać fajne, cieniutkie ryski, które ciężko odwzorować w inny sposób i nie skorzystałeś z tego - bo na ekranach np wyszły one bardzo grube, jak malowane pędzlem:)

Tak Knorr wiem o tym, że można rysy robić nawet igła, gdzieś tam nawet robiłem i wiem także, że możliwości tej metody nie wykorzystałem- może wrócę do niej kiedyś. Na ekranach są mocne ślady, bo takie chciałem zrobić- osłony są trochę zmaltretowane i ślady (w większości) starałem się umieścić właśnie w miejscach, gdzie osłony są wygięte. Nie wiem jak dalej pójdzie mi brudzenie pojazdu, ale gdy robiłem Stuga tą samą metodą, to po wykończeniu obicia zrobiły się tak jakby stonowane. Na to wszystko pójdzie jeszcze zielone kamo i pewne rzeczy może uda mi się skorygować np. przebarwienia, czy też zbyt duże wytarcia.

Nie wiesz może ile czasu utrzymuje się efekt fluidu? Malując zielone kamo chcę, na to co teraz jest, położyć drugą warstwę fluidu, a nie chcę żadnych niespodzianek.

@meser262

Dzięki za te uwagi. Km rozwiercę, o mocowaniach bocznych wiem, bo ktoś mi już o tym wspominał, haki...cóż tak to jest, jak się wkleja coś bezmyślnie, postaram się poprawić, zasilanie lamp- to zrobienia, nieduża przeróbka, zwłaszcza, że będę miał kilka dni przestoju z powodu fluidu, no chyba, że odpalę kolejny warsztat?

@TAW

Dzięki za ten sposób- do przetestowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Klapouch napisał:

Ja drapałem po 24h i schodziło normalnie. 

Chodzi o to, żeby przestało już schodzić. Gdzieś czytałem, że efekt utrzymuje się kilka dni, ile konkretnie- nie wiem, stąd pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pan_na_Zulawach napisał:

I pojechałem po bandzie... możecie kopać.

Jest jeszcze komunikat: porzucam tą metodę chippingu, i nie chodzi tutaj, że jakoś dramatycznie nie pasują mi obicia wykonane za pomocą tej metody, lecz z innego całkiem powodu. Rady udzielił ktoś z forum i przyznałem mu rację.

Pozdrawiam

Marek

 

 

 

 

 

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pan_na_Zulawach napisał:

I pojechałem po bandzie... możecie kopać.

Jest jeszcze komunikat: porzucam tą metodę chippingu, i nie chodzi tutaj, że jakoś dramatycznie nie pasują mi obicia wykonane za pomocą tej metody, lecz z innego całkiem powodu. Rady udzielił ktoś z forum i przyznałem mu rację.

Pozdrawiam

Marek

 

 

 

 

 

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pan_na_Zulawach napisał:

Nie wiesz może ile czasu utrzymuje się efekt fluidu? Malując zielone kamo chcę, na to co teraz jest, położyć drugą warstwę fluidu, a nie chcę żadnych niespodzianek.

 

Trudno powiedzieć, ale tak jak pisze @Klapouch, dałbym warstwę lakieru - to zawsze działa jak save game;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Nie udało mi się rozwiercić km-ów, na zmontowanych wycentrować ręczną wiertarkę to dla mnie problem, ciśnienie skoczyło- nie poprawiłem też haków. Dorobiłem tylko prowizoryczne zasilanie lamp- bo mając dzień wolny, chciałem skończyć malowanie. Okazało się, że dzisiaj, to jest dzień niespodzianek- mój chińczyk padł. Farba leci już po naciśnięciu spustu, bez cofania iglicy, a przy malowaniu niemożliwe jest namalowanie ostrej krawędzi- kombinowanie z gęstością farby i ciśnieniami lekko załagodziły problem. Już miałem nie malować, ale jednak... Jak zaczynam, to przeważnie kończę🙂

Wyszło jak wyszło. Mogło być lepiej. To pierwsze kamo z ręki.

Edit:

Małe pytanie. Nie kładłem jeszcze nigdy filtrów, chciałem sprawdzić jak to działa. Czy na tym etapie mogę to zrobić, a jeżeli tak, to jaki: do dunkelgelba czy trójbarwnego kamo. Filtry to gotowce od Mig-a. Czyli filtry, lakier, kalki, wash?

image.thumb.jpeg.6f972d892b07086559b12aa2a53da61f.jpeg

image.thumb.jpeg.454b18269f44759d230c50a443aa5b5b.jpeg

image.thumb.jpeg.92a407d153f61c5a6566ca181e3cbdc4.jpeg

Marek

 

Edytowane przez Pan_na_Zulawach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michal0281możliwe, że za ciemny- farb nie rozjaśniałem i poszło to wszystko na ciemny podkład. Filtr, chodzi mi tutaj też o stopienie kamo w całość, może jakoś stonuje to nieprecyzyjne  malowanie kamuflażu. To jest ten magiczny "odkurz"?🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Spotter nie czytasz uważnie postów. Jeżeli sam już tutaj przychodzisz, to przynajmniej dokładnie przeczytaj to, co piszę. Oj @Spotter, Ty to człowiek małej wiary jesteś- z każdego bagna da się wyjść🙂 Jeżeli masz jakiś KONKRETNY pomysł, jak zniwelować odkurz to pisz, zamiast zapodawania oczywistej oczywistości. Potrzebna pomoc.

Edit; Jakiś zaciek mi się uchował, gdzie?

Edytowane przez Pan_na_Zulawach
Zacieki
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Spotter napisał:

To wyrzuć model. Bo tego uratować się nie da

Przecież to moje "dziecko", jak można dziecko z domu wyrzucić. Serca nie masz- nie podejrzewałem Cię o to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko malowanie na nowo inaczej zacznie wyglądać  jak barierki w parku niby pomalowane a takie brzydkie w odbiorze, I ten brud taki jakiś różowy miejscami wyszdł. Nie wyrzucaj modelu Po prostu trzeba zmyć farbę i jeszcze raz pomalować, albo zostawić i postawić w kącie aby wzroku nie drażnił i poprawić za jakiś czas powodzenia Pozdrawiam OLO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mic43 napisał:

Bierz się za nowy model, a do tego wróć jak będziesz miał wenę.

Także odpowiedź dla @OLO.

Byłoby to jakieś wyjście, gdyby mi jakoś specjalnie zależało na tym modelu. Kupiłem go za stówkę z założeniem, że trochę na nim potrenuję. Każdy z Was zbudował wiele modeli, ja gotowych mam trzy, a właściwie dwa, bo pierwszy ciągle nie jest wykończony- czeka, aż przejdzie mi wk... na wiecznie rozklejające się Magic Tracki (wtedy jeszcze nie wiedziałem jak je kleić). W produkcji mam jeszcze trzy modele- Tygrys także odpoczywa, bo nie ogarniam blaszek, Brummbar z warsztatem i pomału kładzie się zimmerit na Stuga.

Na tym warsztacie już się dużo nauczyłem- odpuściłem metodę chippingu fluidem (chociaż odpryski zielonego kamo z bazy robione tą metodą podobają mi się i zapewne nie raz będę je stosował) na rzecz metody jaką podesłał mi @TAW(nie testowana jeszcze). Malowałem pierwszy raz kamo z ręki, dzięki znajomemu z forum zwróciłem uwagę, że istotny jest kolor podkładu, że dunkelgelb Tamiya to raczej nie jest dunkelgelb jaki powinien być.

Najważniejsze jeszcze przede mną. Mam sporo specyfików zakupionych w szale zakupowym i nietestowanych- na tym modelu chcę to wszystko przetestować. Lubię pojazdy styrane, średnio lub mało wybrudzone- uwalone błockiem po błotniki nie przemawiają do mnie, zresztą bez dioramy brzydko wyglądają.

Jeszcze raz dzięki za życzliwe (i nieżyczliwe) rady. Za te drugie oczywiście mniej.

3 godziny temu, Spotter napisał:

A żebyś wiedział😂🤣 Ciągle tylko wybrzydzam i narzekam😉

@Spotter mnie nie lubi, bo nie używam modulacji 🙂

Model teraz tak wygląda. Wiem, że coś tam podciekło, albo się rozmazało. Psiknięty żółtym Gunze po całości, filtr i sido.

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Edytowane przez Pan_na_Zulawach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.