Skocz do zawartości

Warsztat relaksacyjny - MiG 29 9-13, UB, SMT, ICM, Zvezda, Italeri,1/72


abtb

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, abtb napisał:

- modele są badziewne  (nie spodziewałem się zresztą po nich niczego dobrego) wiec posłużą mi do poprawienia wprawy w operowaniu szpachlą, CA i papierścieruchem

- modele posłużą do poprawy wprawy w operowaniu fukawą oraz malowaniu z  tzw "ręki"

Teraz już wiem co tchnęło na wybór zestawów 😉

W dniu 24.05.2022 o 07:11, abtb napisał:

Dyskretnie tobie podpowiem, że jak masz chęć na 29-tego to tylko od bojkotowanej Zvezdy, bo chińskiemu trębaczowi to ja nie ufam (pewnie sprzedają jakiegoś swojego klona a nie prawilnego Migacza)

A tutaj prosiłbym o wyjaśnienie. Bo mam zestaw z trąbką i jestem ciekaw co z nim nie tak.

Co do zwiezdy to ich produkty mnie nie przekonują. Brak im subtelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, burzatg napisał:

mam zestaw z trąbką i jestem ciekaw co z nim nie tak

Z życia wiem, że nie ma idealnych zestawów i w każdym jest coś nie tak.

Ale, o ile mnie pamięć nie myli, zestaw Trumpetera ponoć był najlepszy...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to jest tak, że Zvezda jest bardziej "poprawna" - ma lepszy kształt garba i poprawnie ustawione wloty dla samolotu na ziemi. Ale Trumpeter jest zwyczajnie przyjemniejszy w składaniu i ma znacznie lepszy detal. Super płytkie linie na Zveździe i mydlany detal moim zdaniem sprawiają, że to jednak druga opcja. No i Zvezda ma w zasadzie tylko 9.13 i SMT, a Trumpeter ma i 9.12 i UB oprócz tych dwóch wspomnianych.

 

Kurczę, a mi się tak marzy żeby ktoś wydał M2...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po maluchu do przodu :mrgreen:

 

DSCF5604.thumb.JPG.95b4319b47c8e22fd7a4700fa9e29475.JPG

 

DSCF5605.thumb.JPG.e5deb78fcfb5a9e0fac4828e5e256bd6.JPG

 

DSCF5607.thumb.JPG.0ed2bc06742abda7cb90af916caa135b.JPG

 

DSCF5606.thumb.JPG.24ef72c9b8d2e1f161cde1d07c96ede6.JPG

 

Jak widać - trochę szparowato :haha: Ale przy pomocy kitu tamijuni da się zaszpachlować a potem wyszlifować. Ogólnie temat do opanowania 

W związku z tym, że się rozpętała dyskusja "Zvezda vs Trumpeter" postanowiłem podnieść rzuconą mi prosto w twarz  rękawicę i rozgrzebałem trzeciego MiG-acza 9-13  od Zvezdy.  Na razie tylko wstępne ciachy  ale powoli coś tam składam. Na razie wszystko pasuje idealnie. 

:surfer:

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, rudy0007 napisał:

został Ci jeszcze Trumpeter.

Ooo! Na pewno.

Taki ch...    jak Batorego komin :haha:

Sąsiad robi Trębacza, niech się wykaże (co prawda 9-12 ale dla mnie to nie ma znaczenia :wink:)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2022 o 09:56, abtb napisał:

Ooo! Na pewno.

Taki ch...    jak Batorego komin :haha:

Sąsiad robi Trębacza, niech się wykaże (co prawda 9-12 ale dla mnie to nie ma znaczenia :wink:)

A tak konkretniej co Ci w nim nie pasi?

Bo o to, żeby Cię kłuły jakieś drobne niezgodności z planami, to Cię nie podejrzewam 😉

Edytowane przez socjo1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, socjo1 napisał:

A tak konkretniej co Ci w nim nie pasi?

I to jest pytanie mocno podchwytliwe :chytry:. Otóż jego zasadniczą wadą (zauważalną tylko u mnie) jest jego nie widzialność - a konkretnie nie widzę go w składziku :haha:

W związku z tym wychodzę z założenia, że ja zrobię to co mam (czyli 9-13 z ICM-u i ze Zvezdy + UBpasztet z Italerii) a kolega niech zrobi 9-13 z Trębacza.

59 minut temu, socjo1 napisał:

żeby Cię kłuły jakieś drobne niezgodności z planami, to Cię nie podejrzewam

 

Z planami? A takie coś jest dostępne? :haha: Michał, ja to czerpię z modelarstwa przyjemność a nie zarzynam się jak linia "nie leży" w planie. Pomijam już kwestię czy plan jest dobry.  Zawsze mnie fascynowała taka ciekawostka - wszyscy modelarze mają plany prawidłowe a firma produkująca modele ma plany rysowane na kolanie w klopie i wypuszcza dziwadła.

Więc tym bardziej nie przykładam bo mi jeszcze wyjdzie że składam jakiegoś Mirage a nie MiG-a :haha:

 

 

 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, abtb napisał:

ja to czerpię z modelarstwa przyjemność a nie zarzynam się jak linia "nie leży" w planie. Pomijam już kwestię czy plan jest dobry. 

Głos rozsądku :piwo:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, abtb napisał:

Z planami? A takie coś jest dostępne? :haha: Michał, ja to czerpię z modelarstwa przyjemność a nie zarzynam się jak linia "nie leży" w planie. Pomijam już kwestię czy plan jest dobry.  Zawsze mnie fascynowała taka ciekawostka - wszyscy modelarze mają plany prawidłowe a firma produkująca modele ma plany rysowane na kolanie w klopie i wypuszcza dziwadła.

No i to jest bardzo rozsądne podejście, wychodzę z tego samego założenia - dlatego na przykład polskiego F-16 zrobiłem z modelu Academy bo wszystko co trzeba jest w pudełku, mimo, że ma ponoć niezupełnie poprawny nos. I stoi u mnie na półce obok Tamiji, Revella i Kinetica i nie rzuca się w oczy.

 

Ale jak patrzę na przykład na Su-35 Hasegawy na swojej półce to mnie coś trafia bo tam kształt już jest tak skopany, że nie da się nie zauważyć. A to względnie współczesny model. Więc krótko podsumowując - tolerancja nieleżenia w planach też ma swoje granice :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

W związku z tym, że 19-tkę polakierowałem pod kalki kaponem przy użyciu tatowego ławkowca  (i sobie schnie, pewnie z tydzień-dwa zleci :kwasny:) powstał u mnie tzw. "międzyczas" który postanowiłem wykorzystać na zabawy z ukraińskim paździerzem :hmmm:

Na początek postanowiłem tego paździerza odpaździerzyć i w miejsce oryginalnych węzłów zastosowałem porządne  ruskie odlewy z modelu Zvezdy:

 

92Ml7lG.jpg

 

czY4Bka.jpg

 

 

Jest zdecydowanie lepiej i aż chce się robić.

Zainwestowałem też w kilka niezbędnych rzeczy:

- fotel od Edka

n3wve19.jpg

 

- "kieł narwala" od Mastera i wolanty od Qb

 

LrAU3R0.jpg

 

 

oraz "zestaw lotniskowy" od Parta

L2AcphE.jpg

 

 

I tak "uzbrojony" ruszyłem w bój. Na początek fotel:

AYGfJRm.jpg

 

GSrkO42.jpg

 

 

potem wolant i upychanie w kokpicie. Niestety -  łatwo nie jest. Po pierwsze fotel fotel trzeba "obniżyć" poprzez upitolenie od dołu  o jakiś 1mm. Inaczej nie ma szans żeby owiewka się zamknęła. 

 

VGxc1Df.jpg

 

 

3n33eQH.jpg

 

 

MXl1KIl.jpg

 

 

rN8AjyA.jpg

 

 

Jak widać - nie jest źle. Zrobiłem też HUD-a, który może nie jest doskonały ale na pewno o niebo lepszy od zestawowego (którego nie ma wcale :mrgreen:) Do jutra "szkiełko" wyschnie i się okrasi i wklei szybkę. I będzie można zamykać oszklenie, które pasuje wręcz okropnie w tylnej części :benc: Jak się to ogarnie to już jak na sankach - z górki :szczerbol:

:surfer:

Edytowane przez abtb
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokpit robi bardzo przyjemne wrażenie :super: upakowana  całość wygląda po prostu świetnie. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już miałem pisać , że najlepiej jakby Pan zrobił ten samolot w kamuflażu z pudełka lecz patrząc na Pańskie prace to nie muszę się bać o dobrze i ładnie wykonany kamuflaż. Kokpit jest super ale przeszkadza trochę ta plamka żółtego przy przyciskach ale sam lepiej bym nie zrobił :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, p2288 napisał:

jakby Pan

Już bez przesady :D

Można na "ty" lub po imieniu - "Tomek" :mrgreen:

36 minut temu, p2288 napisał:

zrobił ten samolot w kamuflażu z pudełka

Po pierwsze - nie może być z czerwonymi gwiazdami bo bym złamał zapisy regulaminy konkursu w którym ten model bierze udział na sąsiednim forum:

https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=896&t=92223

 

https://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=895&t=92201

 

Po drugie - nie za bardzo mam po drodze z ukraińskimi kokardami (mam tak od dawna, nie jest to związane z obecną sytuacją i wspieraniem którejś ze stron)

40 minut temu, p2288 napisał:

nie muszę się bać o dobrze i ładnie wykonany kamuflaż.

Dziękuję bardzo ale zobaczymy jak wyjdzie a wyjdzie być może w tym tygodniu

41 minut temu, p2288 napisał:

przeszkadza trochę ta plamka żółtego przy przyciskach

Kabina będzie zamknięta więc i widać nie będzie za wiele,  a poza tym to "warsztat relaksacyjny" czyli założenia są takie, że "suwmiarkę pożyczyłem hydraulikowi" a "plany zeżarł pies" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mi się takie coś ulepiło:

 

DSCF6362.thumb.JPG.229298deea5b866378cbb6779d428d45.JPG

 

DSCF6363.thumb.JPG.052e716bc39060726c925795ff622b67.JPG

 

DSCF6365.thumb.JPG.71e9985a05c87baf66eaf0697a4e01e8.JPG

 

DSCF6364.thumb.JPG.606be85f19eb18c700b36fbb80e48a03.JPG

 

Jak widać - prawie mi się udało zrobić wersję SMT :haha: Chłopaki z ICM-u tak dopasowali osłonę kabiny do garbu, że przez chwilę miałem wrażenie, że mam za mały zapas szpachli :kwasny: Ale jakoś się to udało wyprowadzić. Profilaktycznie nie przykładam do planów i nie porównuję ze zdjęciami. Blachy Parta całkiem miłe w obróbce, choć drabinka to mi wyszła taka, że ho, ho. :haha:

Na to wszystko położyłem Gunzowego siurfasjera 1200:

 

DSCF6366.thumb.JPG.82341bb957fb63dc0fdd8ec1ff1bb72e.JPG

 

DSCF6367.thumb.JPG.106ee908ca4ab3e608bd4d1fa50b742d.JPG

 

Podkładzik wykazał kilka baboli , ale na szczęście da się to bezproblemowo i komfortowo usunąć 

 

:odlot:

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wuwumaster napisał:

Ładnie ładnie,

:piwo:

 

2 minuty temu, wuwumaster napisał:

ale te zagłuszki to chyba nie ma stałe przyklejone?

Przyklejone na amen - przy oderwaniu szlag je trafi :D

 

3 minuty temu, wuwumaster napisał:

Trudniej będzie je malować 

A skąd  taki wniosek?  Uważam że da się je bezproblemowo pomalować. Zrobię kamo, potem cztery paski taśmy ze słabym klejem i jazda na czerwono. Można by było też je przykleić po malowaniu kamo i pomalowane ale stwierdziłem, że zachlastam złącze Ca i będzie fujowo wyglądać. A tak jest czysto i ładnie. Zostaje tylko fuknąć kolorami i będziesz pan zadowolony  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok też bym tak to rozwiązał, ale jednak zawsze pozostaje maskowanie, jak malowanie na końcu to jednak lepiej cały model zasłonić żeby na koniec nie odkryć trudnych do usunięcia czerwonych cieni od odkurzu (same paski taśmy przy elementach to będzie za mało)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wuwumaster napisał:

... ale te zagłuszki to chyba nie ma stałe przyklejone? Trudniej będzie je malować 

 

No gdy się maluje na wysokim ciśnieniu i do tego szerszym strumieniem, bo tak wygodniej, bo tak szybciej, to takie są właśnie tego efekty - powstaje odkurz :haha:

3 godziny temu, abtb napisał:

 Uważam że da się je bezproblemowo pomalować.

 

W rzeczy samej 👍

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wuwumaster napisał:

same paski taśmy przy elementach to będzie za mało

Czy ja wiem :hmmm: Takie powiedzmy po.........3 cm szerokości :haha:

Dobra  - już zachowuję powagę. Otóż wykonawczo będzie to tak:

- taśma słabolepna niebieska "Jamdoga" szer. 3mm po obwodzie

- szerokie paski z taśmy malarskiej samochodowej dla zamaskowania kadłuba

- psik-psik na czerwono Gunze C na stosownym ciśnieniu z odległości ok 1,5-2cm

- zdjęcie maskowania

i włala - gotowe :wink:

 

4 minuty temu, Rafał B napisał:

W rzeczy samej

Hrabina do Hrabiego w czasie tańca

- Hrabio boli!

Hrabia:

-W rzeczy samej?

Hrabina:

- Nie, tuż obok

:haha:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Rafał B napisał:

gdy się maluje na wysokim ciśnieniu i do tego szerszym strumieniem, bo tak wygodniej, bo tak szybciej,

Chyba ścianę w pokoju :haha:

W wypadku tego MiG-a podejmę proletariackie wyzwanie i będę malował kamo z ręki, jak w Mi-24E:

3TXsv5d.jpg

 

W sumie metodologia, farby i kolejność będzie taka sama więc chyba nie ma co fotek robić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • abtb changed the title to Warsztat relaksacyjny - MiG 29 9-13, UB, SMT, ICM, Zvezda, Italeri,1/72

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.