Skocz do zawartości

Nakajima Ki-84 Hayate - Arma Hobby


Roland_Sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ Łosie trafiły do malarni i na macie mam przestoje technologiczne postanowiłem wykorzystać ten czas na nowy projekt. Miałem ochotę na coś lekkiego i bezstresowego przy czym nie będę musiał za dużo kombinować. Do tej budowy zamierzam podejść w 100% ignorancko i frajdolarsko olewając jakąkolwiek dokumentację czy też poszukiwania zgodności historycznej. Będzie to budowa prosto z pudła. Zresztą o lotnictwie Japonii wiem tyle co nic. 😉 Ot zachciało mi się skleić coś z kraju kwitnącej wiśni żeby móc postawić na półce.  

 

Jak sugeruje instrukcja zacząłem od kokpitu. Tutaj muszę pochwalić Armę, części są świetnie odlane, bez szwów, nadlewek czy przesunięć. Jest tylko czysta przyjemność z klejenia. Jedynie co dodałem od siebie to otwory w fotelu pilota. :)

IMG_0413.thumb.JPG.380616e5cd61e9646beeefd8d74c3f71.JPG

 

IMG_0409.thumb.JPG.6d08fc18b4c00ea70a1fad6728925871.JPG

 

Połówki kadłuba również przygotowałem do malowania. Tutaj na minus bardzo masywne wlewy, na które trzeba uważać przy cięciu.

 

image.thumb.jpeg.3385142574ada8c55b3642c5c992f0c6.jpeg

 

Tyle na początek, zaraz siadam do podkładowania, a następnie nanoszenia koloru wnętrza. 😉

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Roland_Sebastian napisał:

Zresztą o lotnictwie Japonii wiem tyle co nic. 😉 Ot zachciało mi się skleić coś z kraju kwitnącej wiśni żeby móc postawić na półce.  

Sam mam w szafie jedynego Japońca w postaci dużego Hiena, więc mając dokładnie te same doświadczenia, zasiadam i oglądam :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podejście ignoranckie i frajdolarskie oznacza, że nie będziesz malował? Gdybyś jednak się zdecydował to zdradź proszę schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższych rozważaniach doszedłem do wniosku, że model jednak pomaluję. 😉

 

Ten schemat jest dla mnie faworytem, taki kolorowy :D

image.thumb.jpeg.5c2f155e669a87894a47c4ba6f953ae1.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, alienus napisał:

hinomaru malować czy z kalki kleić?

Żartujesz chyba sobie :mrgreen:

Odpowiedź może być tylko jedna:

 

2 minuty temu, alienus napisał:

hinomaru malować

:super:

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie malować. To prosty ale naprawdę dodający wiele uroku zabieg.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, alienus napisał:

hinomaru malować czy z kalki kleić?


Zobaczę, jeszcze nie malowałem od szablonów, ale takie kółka to raczej banalna sprawa:D. 
 

19 minut temu, pulemiot napisał:

Jeśli można dopytać - czym wycinasz szablony do hinomaru?


Tak jak wspomniałem wyżej, jeszcze tego nie robiłem, ale mam cyrkiel tnący Olfy i wydaje mi się, że nadaje się do tego idealnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że się nie znam to się wypowiem :mrgreen:

Standardowy cyrkiel OLFY

 

DSCF5595.thumb.JPG.0b3fe8cbbac7ce4005608599aac08832.JPG

 

można podrasować 

 

DSCF5596.thumb.JPG.db1b54ff2a45b51c2955f939f5e7e1f0.JPG

 

dzięki czemu można ciachać kółka o średnicy 8mm

 

Można też machąć się do metalowego i za parę złociszów kupić odrobinę stali zwanej "wycinakami"

 

DSCF5598.thumb.JPG.3e50de09a7cc1df346ae24d9cb4b639e.JPG

 

o średnicach: 2,5mm, 3mm,4mm.......10mm - skok co milimetr

Kółka wyglądają tak

 

DSCF5600.thumb.JPG.0db00858e4ec5edfbdabd172b607266d.JPG

 

Do mniejszych średnic można "szarpnąć" igły do wykonywania punkcji (trochę złociszy na taki zestaw pójdzie ale warto)

Swego czasu firma Pmask robiła zestaw hinomaru w skali 1/72 (gdzieś się jeszcze resztki u mnie pałętają) wyciętych w foli - było wszystko - obwódki, placki i wszystkie stosowane przez Japończyków średnice

To co tutaj kolega chce wypsikać to pewnikiem 8mm. Jak patrzę na ten schemat malowania to wypsikanie tego będzie dziecinnie proste (ale nic nie powiem i poczekam co też autor wymyśli:chytry:)

 

Jakby co to te kółka wypsikałem przy pomocy wyciętych kółek:

DSCF5514.thumb.JPG.d7a7d29b54d3dfe820fd6398d663ce6e.JPG

 

O, i tyle :szampan:

Ale jakby co to zawsze można podejść do "spółdzielni", kupić flaszkę i walnąć z towarzyską wizytą do kolegi co ma ploter  (ja osobiście w ostateczności "uderzam" do firmy reklamowej i wycia:bip:ą mi na "odczepnego" za free :mrgreen:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, greatgonzo napisał:

Jak zwykle w zaistniałej sytuacji

Jak zwykle nieco enigmatycznie. 😉

Kluczowy jest ten środkowy element przy śrubce. Inaczej ostrze nie będzie stabilne. Wiem, bo próbowałem i na tym się poddałem. Więc może pokaż co tam jest i jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po prostu kawałek plastiku, przewiercony i nawleczony na śrubę dociskową. Jak komuś zależy żeby było centralnie, to można dwa cieńsze. Ale według mnie to sztuka dla sztuki i z jednym jest łatwiej, bo klocek można dobrać mniej precyzyjnie - ostrze i tak się zaklinuje.

 

Kółka tak do ok. 2mm, okręgi praktycznie dowolnej grubości. Poniżej to już chyba tylko wybijaki.

Od Olfy ze trzy razy tańszy, tylko nie wiem, czy są jeszcze w wersji do atramentu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, zegeye napisał:

Wystarczy ci OLFA. Najmniejszy placek na Hayate ma 12 mm.

Miałem takie podejrzenia, ale siedziałem cicho bo kalki nie były pod ręką żeby sprawdzić.

 

My tu gadu gadu o malowaniu od szablonów, a tymczasem kokpit zrobiony. Kalkomania na tablice zegarów to świetna sprawa, pod warunkiem, że się je równo nałoży.😁 Na szczęście przesunięcie widać dopiero na zdjęciach makro. 

 

IMG_0416.thumb.JPG.a16046b19323a319eeb81c4b8f9d7ad0.JPG

 

IMG_0424.thumb.JPG.b8bab81255a7aef4034ad1030e3233b9.JPG

 

Postanowiłem skorzystać z tego, że kalkomanie na pasy pilota pasują do elementów fototrawionych i oszczędziłem sobie ich malowanie. 

 

IMG_0425.thumb.JPG.6cb9e2ba911b638e5daf44e1c470d96a.JPG

 

Nie pozostało mi nic innego jak przymierzyć wszystko do kadłuba. 

IMG_0435.thumb.JPG.061250ab0f7e21d59d7d6ade94fdf870.JPG

 

IMG_0433.thumb.JPG.5cc1e354ff768ec0cba6205e9b48c9ec.JPG

 

IMG_0438.thumb.JPG.845010feb1ea9f004ccf5bdbed5d2c04.JPG


Jak widać, póki co nie natrafiłem na żadne problemy. :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.