Skocz do zawartości

SKOT-1 42 pułk zmechanizowany Red Tank Miniatures 1:35


Szupryt

Rekomendowane odpowiedzi

Oryginał

SKOT jaki jest, każdy widzi, więc nie ma sensu przepisywać Wikipedii. Jednakże na potrzeby tego modelu zebrałem parę informacji. Stacjonujący w Żarach 42 pułk zmechanizowany był - tak jak cała 11 Dywizja Pancerna, do której należał - jednostką pierwszorzutową. SKOT-y weszły więc na uzbrojenie pułku dosyć wcześnie, w latach 1964-1965. Zastąpiły używane do tej pory do przewożenia piechoty Stary-66 i Robury - notabene te drugie cieszyły się podobno wśród żolnierzy pułku fatalną opinią ze względu na swoją awaryjność.

 

robur.thumb.jpg.0abc8e5f9c0a1189347cdb28745e4726.jpg

Robur LO 1800A ze składu 42 pz  na żagańskim poligonie, 1965

 

W pułku transportery przeszły modyfikacje do standardu SKOT-2A. Modyfikacje przeprowadzano bezpośrednio w jednostce, bez wysyłania transporterów do FSC Lublin. Fabryczni mechanicy w pułkowych warsztatach dospawywali nadbudówki i montowali wieże. Do sierpnia 1968,  czyli do rozpoczęcia operacji "Dunaj" nie zdążono zmodyfikować wszystkich wozów i część pojechała w wersji bazowej, część z nadbudówką zasłoniętą prowizoryczną osłoną, a część z gotowymi wieżami. Oczywiście oprócz wersji uzbrojonych pułk posiadał rownież wersje specjalistyczne i dowodzenia - SKOT-R2, SKOT-R3 i SKOT-WPT.  Nie udało mi się ustalić, do kiedy SKOT-y pozostawały na stanie 42 pz, na pewno w 1978 przynajmniej część pułku była już przezbrojona w BWP.  Tak samo nigdy nie trafiłem na zdjęcie SKOTa-2A albo 2AP w 42 pz. W ciągu kilku lat poszukiwań trafiłem w sumie na cztery zdjęcia bezwieżowych SKOT-ów  z 42 pz, które zebrałem poniżej:

 

uo1490.thumb.jpg.af70c2b3c485176dc6540996806f5dcf.jpg

UO-1490. Najpopularniejsze zdjęcie z "Wozów bojowych LWP" Magnuskiego, pierwowzór mojego modelu

 

ux9609.thumb.jpg.516306eb65cdfe7dc3efffbd8d275fd9.jpg

UX-9609. Zdjęcie w wątku warsztatowym zamieścił Kolega @dei

 

un9390.thumb.jpg.a4948e5ae2ce74650006a1a5c3df3b8b.jpg

UN-9390. Zdjęcie z książki "Śląski Okręg Wojskowy w fotografii"

 

ud1456.thumb.jpg.63798db6de68e42b4693f9195e9bead5.jpg

UD-1456. Na tym zdjęciu wzorowałem oznakowanie na przednich drzwiach modelu

Zdjęcia wyłącznie w celu dyskusji

 

Model

 

O samym zestawie można poczytać w inboxie. Moja ingerencja w zestaw polegała głównie na uzupełnieniu wyposażenia zewnętrzego - model prosto z pudełka jest cokolwiek "goły".  Wiem z relacji, że kierowcy wozów na czas postoju wozów w parkach wozów bojowych często chowali wyposażenie zewnętrzne do środka transporterów, aby uniknąć działania amby. Analizując zdjęcia, widać jednak, że nawet wozy pozbawione wyposażenia najczęściej woziły na prawej burcie kilkumetrowy bosak, którego również brakuje.  Dodałem również przednie i tylne światła z SKP models (od haubicy Dana - jako najbardziej pokrewne ideologicznie, z lekkimi przeróbkami), i one naprawdę robią robotę. Wkładem nieboszczyka Jadar-Armo (patrz warsztat) były elementy fototrawione: układ napędowy śrub, piła na przednim pancerzu. Do tego parę elementów z modelarskiego złomu. Liny to z kolei dedykowany do Rosomaka zestaw Eureki. Mocno upierdliwe było malowanie narzędzi odlanych razem z pancerzem - modelowi nie zaszkodziłoby, gdyby zamiast z kilunastu, składał się z kilkudziesięciu części. Ułatwiłoby to też szlifowanie faktury wydruku. Porównując zdjęcie z modelem można zauważyć, że prawdziwy UO-1490 miał opony czeskiego Baruma, a mój ma już polskie Stomile. Wyszedłem jednak z założenia, że opony to materiał eksploatacyjny i z czasem zostały zmienione na polskie. Ze śladów eksploatacji dodałem lekkie okopcenia na rurach wydechowych. Reszta - gotowa do inspekcji ze sztabu okręgu 😉 

aa.thumb.jpg.8f98622d0842cf96c2ddd01dfc5fd39f.jpg

 

b.thumb.jpg.2eb94936bab0e4c16f13c34e94f289c6.jpgc.thumb.jpg.b391747288551e1f8510811ebeedaddb.jpgd.thumb.jpg.22fe65d63736240d86deec62931d5f26.jpge.thumb.jpg.b48e82eeb8419b2953b7516d22dc3d37.jpgf.thumb.jpg.63fb8274e124afe674c65787a80f6427.jpgg.thumb.jpg.da52a9957d1e08d2cb8ea1e1381af321.jpgh.thumb.jpg.929cb12442cd3bb9d89db25de41307f0.jpgi.thumb.jpg.4db796bc9d741ec8b3b94d2bd183bff7.jpgj.thumb.jpg.de37b83ec9c3ad586204ce4c54d84b2e.jpgk.thumb.jpg.28bda4d3d7c1216cc50c085cd42bf08d.jpg

 

Podsumowanie

 

SKOT był zawsze dla mnie czymś w rodzaju modelarskiego Świętego Graala. Więc mimo tego, że model ma babole, nie wszystko wyszło tak, jakbym chciał, a jego wykonanie zajęło mi nieprzyzwoicie dużo czasu, jestem zadowolony. Na koniec jeszcze trzy fotki "rodzajowe". Dziękuję za wsparcie i kibicowanie w wątku warsztatowym i zapraszam do komentowania!

 

20220716_153832.thumb.jpg.bec2613ca1585ae8177ed843c4ecd99c.jpg

Ponieważ model dam w prezencie, sprawiłem mu taką gablotkę.

 

20220716_153524.thumb.jpg.1c371c3d8f599aa96a459b2480439cc4.jpg

Tutaj z "kolegą" z 11 Dywizji Pancernej: BRDM-2 z kompanii rozpoznawczej 29 pułku czołgów średnich

 

20220716_153728.thumb.jpg.beaa9d3ebb8462097a996d234425e5da.jpg

Literatura z epoki musi być!

Edytowane przez Szupryt
  • Like 18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Ujrzał w końcu światło dzienne. Końcówka modelowania co prawda w pełnej konspirze ale wybaczamy Ci. 🤣

Model przedni w standardzie defiladowym bo dla dziadka weterana inny być nie mógł. :toast:

Żary. To chyba tam gdzie się urodziłem. :hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zacny czyścioszek. Z dalsza wszytko bardzo dobrze ale z bliższa już widać, że druk 3D to raczej melodia przyszłości w modelarstwie niż, produkty do których zdążyliśmy przywyknąć w tym hobby. Chodzi mi i o cenę jak i chropowatość elementów płaskich, których obróbka do najprzyjemniejszych nie należy no i można to tez przypłacić utratą paru detali. Zważywszy na materiał wyjściowy i posuchę na modele tego pojazdu wyszedł naprawdę fajny i unikatowy model 👏. Jedynie tam na przodzie na łączniu płyt mogłeś poświęcić trochę więcej czasu. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za dobre słowo!

1 godzinę temu, Endrju napisał:

Końcówka modelowania co prawda w pełnej konspirze ale wybaczamy Ci. 🤣

Ale za to efekt końcowy całkowicie jawny 😉

1 godzinę temu, Endrju napisał:

Model przedni w standardzie defiladowym bo dla dziadka weterana inny być nie mógł. 

Tak, zastanawiałem się jeszcze czy nie nabłyszczyć opon, ale dałem sobie spokój.

 

17 minut temu, TAW napisał:

Jedynie tam na przodzie na łączniu płyt mogłeś poświęcić trochę więcej czasu. 😉

Moja niedoróbka. Nie mogłem się zdecydować, czy linia spawu płyt czołowych idzie górą czy dołem i gdzieś w ogniu walki to przeoczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

babole babole babole .... gadanie! Zawsze można coś poprawić i zagnębić się przy okazji. Model, a zwłaszcza Graal, ma sprawiać przyjemność. Masz prawo być zadowolony bo to świetny model przy okazji jest jeszcze pewna grupa ludzi którzy z przyjemnością oglądali relację z budowy i wspaniałą galerie. Zatem przyjemność zbiorowa. Gratuluję! Bardzo mi się podoba.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na PT-76- wersja sprzed modernizacji. Jest gotowy komplet:

Trumpeter 00381 PT-76B Amphibious Tank Russian

https://www.mojehobby.pl/products/PT-76B-Amphibious-Tank-Russian.html

-image_Trumpeter_00381_1

https://www.mojehobby.pl/products/Towing-cable-for-PT-76-Amphibious-Tank-and-its-derivatives.html

Eureka XXL ER-3540 Towing cable for PT-76 Amphibious Tank and its derivatives

ER-3529 - Eureka XXL Tow cable for T-34/76 Mod.1941/42 Zavod STZ Tank

35D35 - Polish Army 1945-65 vol.1

http://www.toro-model.home.pl/pliki/35d35e.htm

35D35

i real foto:

1-13.jpg

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robertmodelarz napisał:

Stawiam na PT-76- wersja sprzed modernizacji. 

To już mamy odhaczone:

 

12 godzin temu, TAW napisał:

Można głosować? 😉

Można, ale nie gwarantuję, że głosowanie będzie uczciwe :D Na razie nabieram ochoty na BRDMa-1. Od kilkunastu lat zalega u mnie żywiczny zestaw z Armo. Trochę mydlany, za to z wnętrzem. Może zrobię przeszczep wnętrzności do Trumpetera. Przy okazji @Endrju się zmotywuje do skończenia swojego w barwach 6PDPD 😉

Godzinę temu, stakov napisał:

Bardzo mi się podoba, kawał dobrej roboty

Dzięki! Kibicuję Twojemu projektowi! Jakbyś potrzebował jakiejś dokumentacji - wal do mnie. Trochę mi się tego uzbierało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, robertmodelarz napisał:

No to z grubej rurki:

Oooo... poprzeczka idzie w górę :D Ale fakt, myślałem o tej konwersji. Zobaczymy, jak będzie z budżetem. Jeszcze w tym roku muszę kupić 5 ton ekogroszku, więc całkiem możliwe, że od przyszłego roku stać mnie będzie co najwyżej na ZTS Plastyk 😉

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Szupryt napisał:

Oooo... poprzeczka idzie w górę :D Ale fakt, myślałem o tej konwersji. Zobaczymy, jak będzie z budżetem. Jeszcze w tym roku muszę kupić 5 ton ekogroszku, więc całkiem możliwe, że od przyszłego roku stać mnie będzie co najwyżej na ZTS Plastyk 😉

Tu masz w promocji:

https://erli.pl/produkt/pan-groszek-black-mieszanka-energetyczna,99068822?utm_source=google&utm_medium=surface&gclid=EAIaIQobChMIx6O25feE-QIVV5BoCR1ECgbtEAQYAiABEgLhq_D_BwE

pan-groszek-black-mieszanka-energetyczna

5 X 2099,00=10 495 zł

Czyli jakieś nowe 52 modele.

Możesz zbierać chrust!!!!!!

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma go w "Albumie A`Tomka" ale zrób BTR-152. U mnie co prawda leży w szafie ale nie tak szybko pójdzie pod nóż ale chętnie będę podpatrywał. Nie wiem dlaczego ale ten pojazd zawsze mi się podobał. Na razie mam 4 pilne pozycje do skończenia w tym BRDM'a a później mam ochotę skupić się przez dłuższy czas na pojazdach PSZ a w kolejce czeka ich kilka. Jest duża szansa na szybsze wyczyszczenie mojej półki wstydu bo zaciągnąłem się do pewnego stowarzyszenia, które to stowarzyszenie mam nadzieję podziała na mnie motywująco. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Endrju napisał:

Nie ma go w "Albumie A`Tomka" ale zrób BTR-152. U mnie co prawda leży w szafie ale nie tak szybko pójdzie pod nóż ale chętnie będę podpatrywał. Nie wiem dlaczego ale ten pojazd zawsze mi się podobał.

W "Albumie.." nie ma, ale w komiksie Tytus nim jechał 😉

20220719_143649.jpg.f6ee1a2a3e8ef3454dfc553ca14f9532.jpg

To pewnie też się wydarzy w jakiejś przyszłości; BTR-y 152 często podgrywały niemieckie transportery w filmach. Może w jakimś fikcyjnym malowaniu ze "Stawki większej niż życie"?

kopyjc6_3282.jpg.6339e0e61b5726c93a7d011f576b6afa.jpg

 

24 minuty temu, Endrju napisał:

zaciągnąłem się do pewnego stowarzyszenia, które to stowarzyszenie mam nadzieję podziała na mnie motywująco. 

Popieram - w grupie zawsze raźniej 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.