Skocz do zawartości

Polskie KAI FA-50


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, letalin napisał:

Odwrotnie  jest z przedszkolanką, gdzie forma męska jest mi nieznana i użyłbym po prostu wychowawca przedszkolny. 

Przedszkolanin, ale to akurat maskulatyw.

Ale dlaczego nie uniwersalnie Pan przedszkolanka?

Edytowane przez TM48
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo kieruję się w mowie i piśmie raczej intuicją, wyczuciem, a nie regułami, których po prostu nie znam. Jestem językowym lajkonikiem z perypetii Europy i dlatego Pan przedszkolanka, albo pan siostra, mi nie pasują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, letalin napisał:

 przedszkolanką

Kto to jest? W przedszkolach z dziećmi pracują w grupie nauczycielki, woźne i pomoce, dziewczynka chodząca do przedszkola to przedszkolaczka. Kim więc jest przedszkolanka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, letalin napisał:

Bo kieruję się w mowie i piśmie raczej intuicją, wyczuciem, a nie regułami

Powinieneś mówić "tatowi" i "wiater".  Tak mówią dzieci, bo tak jest intuicyjnie.

24 minuty temu, letalin napisał:

dlatego Pan przedszkolanka, albo pan siostra, mi nie pasują. 

Bo nie pasują, tak jak nie pasuje Pani murarz. Zwyczajnie ludzie się do tego przyzwyczaili i uznali za naturalne.

Żeby nie było, nikogo nie zmuszam do używania feminatyw, ani nikogo za to nie krytykuję. Nie zgadzam się jednak z tym, że Pani jest uniwersalnym feminatywem, bo analogicznie wtedy Pan byłby uniwersalnym maskulatywem.

Dodatkowo tak sobie myślę, gdyby historia potoczyła się inaczej. Gdyby to kobiety były dominujące, a mężczyźni po latach wywalczyli prawa wyborcze, a po ty wszystkich walkach o równouprawnienie zabrano im maskulatywy. Czy rodziłby się dzisiaj we mnie bunt? Czy nie interesowałoby mnie, że ktoś ma problem z wyobraźnią i chciałbym żeby się postarał? Czy jednak olałbym i uznał, że Kopernik była kobietą. Nie wiem, ale ja przez szacunek się staram. Inni niech robią to co im sumienie dyktuje, ale jak ktoś napisze "pilotka" to niech przynajmniej nie komentują.

Edytowane przez TM48
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko gra, zaraz zrozumiesz. Kiedy pisałem o uniwersalnej feminatywie ( nie o "uniwersalnym" femintatywie, jak Ty😜) to pisałem o swoich metodach radzenia sobie z problemem i przez chwilę nawet nie sugerowałem, żebyś zaprzestał w imię męskiej dumy, maczyzmu i antyfeminizmu stosowania tych femintatyw, których się w pocie czoła nauczyłeś walcząc z dysleksją i innymi dys. 

 Ja nie mam ochoty na feminatywy, bo mam swoje naoliwione w walce z moimi "dys" narzędzie i nie chcę mu sypać feminatywami jak piaskiem w tryby.  Jak feminatywa wskoczy, to OK, jak nie to trudno. Łączenie tego z jakąś postawą polityczną, szacunkiem, czy jego brakiem jest dla mnie nadużyciem. Gdybyś mi zarzucił lenistwo, to byłbym gotów się nad tym zastanowić, ale broniłbym się jakąś "dys", albo "a". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, letalin napisał:

Jak feminatyw nie ma feminatywy, to ja wysiadam. 

Pamiętasz ten stary kawał z czasów komuny o milicjancie który jechał autobusem i czytał słownik ortograficzny? 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, letalin napisał:

walcząc z dysleksją i innymi dys. 

Za mojej podstawówki nauczyciele walczyli z czymś takim hasłem pt. "ty masz dysmózgię raczej".

43 minuty temu, letalin napisał:

ale broniłbym się jakąś "dys",

jak Prezydent :lol: dys, dys, dys ys, dys ys, dys, dys,dys ys wink4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

trochę tu pusto, to małą grafikę z twitter.com, m.koreaherald.com i res.herald.com wrzucę: zbliżenie na limuzynę, porównanie wielkości i sylwetek i ponownie porównanie wielkości, dopóki fotek z Radomia nie ma   (a z tymi kciukami, to pamiętam taką zabawę na celność, że kółka rzucało się na wystający kciuk: teraz to oficjalny trening sił powietrznych jak widać )20230518000744_0.jpg20211103000688_0.jpgFYf_9TaXwAA7VXV?format=png&name=small 

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, panmopsik napisał:

  a z tymi kciukami, to pamiętam taką zabawę na celność, że kółka rzucało się na wystający kciuk: teraz to oficjalny trening sił powietrznych jak widać )20230518000744_0.jpg

W Grecji to chyba by nie przeszedł taki trening z kciukami😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Pierwsi polscy polscy piloci FA-50 zakończyli szkolenie w Korei Południowej obejmujące zastosowanie bojowe, loty w formacji oraz walki powietrzne i przechwycenia

https://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczenstwo-i-obrona/pierwsi-polscy-piloci-zakonczyli-szkolenie-na-fa-50-foto/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dla gawiedzi taki zestaw obwoźny zrobią i będą pokazywać na każdych dożynkach, by robić wrażenie że jesteśmy potęgą lotniczą.

Podobnie jak robią ze sprzętem lądowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MIRO napisał:

Doprawdy? Całe 15 minut?!

Cóż, to pytanie do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który o tym poinformowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I trzeba jedno oko przymknąć ;  )  . Przy okazji mix fotek z m.news.zum.com, fnnews.com, wsnews.co.kr, hankyung.com, biz.chosun.com  Miło jest zobaczyć polski kubek z MiG-29 na koreańskim stole, oraz wspomnienie z Dęblina: wspólny lot PYH2022072901370001300_P4.jpg202306211212506436_l.jpg202306211405130892_l.jpg   f40b144a8b694d3cb5f17d348e54765f.jpgcc688f2dc4304652a27c49eec664c1ce.jpg9f5958e5e7934c7c8fc73f5d2f5e68ce.jpg6c7fd78e82a4454b9f759fed83201aa5.jpg202306211212441422_l.jpgQXKBMHARHNET3KJ7HAPDJP2WLE.jpgn_9b8bdf0b65c0b9a6bfa5cb77eea27f19def6ac

Edytowane przez panmopsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.