Skocz do zawartości

Polskie KAI FA-50


Kolekcjoner WP

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, JJ62 napisał:

bardziej sobie cenię rozmowy i opinie od bezpośrednich użytkowników

Dokładnie tak! :piwo:

To w zasadzie jedyne źródło rzetelnej wiedzy. 

 

15 minut temu, Xmen napisał:

Wiem natomiast że te media głównego nurtu, portale i inne takie są dla wielu ludzi głównym źródłem informacji.O stanie państwa, sytuacji międzynarodowej czy konfliktach zbrojnych i wielu innych sprawach

Masz rację... Niestety.

Dlatego też te portale często wykorzystują swą pozycję by zamiast podawać rzetelną wiedzę, manipulować opinią publiczną i podawać informacje z odpowiednim nastawianiem odbiorcy, w zależności czy będzie to onet czy tv republika.

A ludzie są leniwi, większości się nie chce zweryfikować nawet jeśli mają możliwości takie jak wspomniał Kolega @JJ62

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po wyborach zmieniła się władza i zwykle wtedy wszystko zwalane jest na ekipę poprzednią , że oni tego , czy tego nie zrobili i wszystko jest do luftu. Taka jest narracja każdej kolejnej władzy . Kiedyś była wina Tuska , teraz jest wina PIS - u. I tak w kółko .

Zawsze jest wtedy pretekst dla kolejnych audytów , unieważniania przetargów i wykonywania innych ruchów zastępujących realne działanie. Reasumując jak jest naprawdę większość z nas nie wie, możemy się tego jedynie domyślać , albo wierzyć w narrację jednej czy drugiej ekipy. 

 

Efektem tych działań , będzie , że  prawdopodobnie skończy się " tydzień koreański w MON " , ale będzie "tydzień niemiecki" , albo "tydzień francuski" . Stale pewno będzie  natomiast "tydzień amerykański". Lobbyści z tych państw nie pozwolą by sprzed nosa uciekły im lukratywne kontrakty.  Na "tydzień polski" pewno braknie środków  bo zostały wydane na organizowanie innych tygodni, no i na organizowanie tych innych tygodni zostały podpisane umowy i jak nie zapłacimy to nas panie pozwą

Władza nam to sprzeda  w określony sposób jak zawsze. Od ponad 30 lat nam opowiada i my to łykamy .

 

Na temat  sensowności zakupu i stanu technicznego zakupionego sprzętu też się dużo nie dowiesz , bo nie masz przed sobą  umów , raportów z kontroli , raportów jak dany sprzęt jest wykorzystywany i jaka była jego awaryjność i jak się ona miała do awaryjności sprzętu w innych państwach. Tych informacji ty zwykły szary człowiek nawet mający odrobinę wiedzy z dziedziny wojskowości / lotnictwa nie uzyskasz więc pozostają dywagacje na poziomie sklejacza plastikowych zabawek , który przy okazji pokazów w Radomiu po obejrzeniu 5 - minutowego pokazu dynamicznego fachowo oceni , ze ten samolot należy zakupić.   😀 tudzież będzie pouczał ( to widziałem i słyszałem na własne oczy i uszy ) pilota i obsługę naziemną w co jest samolot którzy obsługują wyposażony. 🤣

Oczywiście bawiąc się w " biały wywiad " coś tam więcej się dowiesz jak poszperasz głębiej , ale też pewnego poziomu wiedzy/ niewiedzy nie przeskoczysz. Tak samo jest z informacjami uzyskanymi od wojskowych , które są szczątkowe i potrafią niekiedy coś wyjaśnić , a niekiedy jeszcze sprawę zamglić. 

Potem ta wiedza sprzedawana na portalach w celu zmonetaryzowania i znaczna część ludzie je traktuje jako prawdy objawione , mimo , ze youtuber w swych wywodach nie tylko innym youtuberom , ale nader często także sobie zaprzecza.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, merlin_70 napisał:

Reasumując jak jest naprawdę większość z nas nie wie, możemy się tego jedynie domyślać , albo wierzyć w narrację jednej czy drugiej ekipy. 

Właśnie po to są dziennikarze żeby nie musieć wierzyć żadnej ekipie. Oczywiście teoretycznie, a w praktyce bywa różnie. Są rzetelni, są mniej rzetelni i są partyjni funkcjonariusze. Ja osobiście najbardziej ufam tym którzy krytykują każdą ekipę.

Ale zakładanie, że każdy jest ignorantem bo nie jest specjalistą jest co najmniej nieprzemyślane. Dziennikarz nie musi być specjalistą, musi tylko rzetelnie sprawdzić informację i w miarę obiektywnie przedstawić na podstawie tego co udało mu się ustalić.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświadczam że przestaje pisać na forum w takich wątkach.

Co coś napiszę to zaraz dyskusja się uruchamia.

:flaga:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może można to wszystko sklasyfikować jak w starej przypowieści o oficerze politycznym, który na końcu omówienia lotów, po pytaniu , czy ktoś ma coś jeszcze do dodania? zgłasza się, i przechodzi do ataku,, państwo powierza podchorążym drogie samoloty, a oni zrywają z nich strugi,,

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, TM48 napisał:

Akurat nie Ty uruchomiłeś te polityczno-medialno-socjologiczne wywody...

Ale od mojej wrzutki z artykułem się zaczęło.:nie_powiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzutki są koks.

Mnie jednakowoż pali ciekawość, skąd czerpiesz wiedzę pozwalającą wyciągnąć wniosek - po dokonaniu obserwacji na żywych organizmach w pracy - iż owe organizmy opierają się na mainstreamie. 

Bo to oznacza, że masz dostęp do innych źródeł niż te organizmy. A to cenne informacje są...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jak jest, każdy zakup jest i będzie krytykowany przez tych, którzy na tym nie skorzystają. Najlepiej w tej materii orientuja się sami użytkownicy a tutaj jakiś czas temu dość konkretnie wypowiedział się Inspektor Sił Powietrznych pan Ireneusz Nowak, który w wywiadzie dla Wolskiego(można nie lubić/lubić co kto woli) jasno przedstawił przyszłość fafików pierwszej partii jako etapu pośredniego przed prawdziwymi samolotami bojowymi, jednocześnie podkreślił oczekiwania przed pozostałymi, że będą pełnowartościowymi samolotami. Choć oczywiście ze względu na wielkość na pewno ustępującymi choćby F-16.  A jeśli chodzi o zakupy sprzętu bez zastanowienia nad jego eksploatacją i zabezpieczeniem w toku życia mamy duże doświadczenie choćby z Bielikami. Myślę, że podobne zamieszanie będzie w przypadku wielu zakupów z ostatniego okresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kopernik napisał:

Z bliska i locie to mój postulat !

Mam nadzieję że pokażą się w locie, choć z racji tego gdzie mieszkam, mam okazję obserwać jak latają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wprzybylak napisał:

Najlepiej w tej materii orientuja się sami użytkownicy a tutaj jakiś czas temu dość konkretnie wypowiedział się Inspektor Sił Powietrznych pan Ireneusz Nowak, który w wywiadzie dla Wolskiego(można nie lubić/lubić co kto woli) jasno przedstawił przyszłość fafików pierwszej partii jako etapu pośredniego przed prawdziwymi samolotami bojowymi, jednocześnie podkreślił oczekiwania przed pozostałymi, że będą pełnowartościowymi samolotami.

Mam nadzieję , że tak będzie z tymi fafikami.

Jednak, oglądałem niedawno wywiad z jednym z naszych pilotów F-16 i nakreślił nieco możliwy scenariusz.

Koreańce idą mocno w KF-21. Tu są kładzione spore siły i nakłady.  Istnieje spora obawa, że rozwój platformy FA-50 będzie bardzo ograniczony, jeśli nie porzucony.  Na chwile obecną są tylko zapowiedzi tego co ma być na tych samolotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mogą z tych samolotów sklecić jakiś zespół akrobacyjny ku uciesze gawiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, burzatg napisał:

 

Koreańce idą mocno w KF-21. Tu są kładzione spore siły i nakłady.  Istnieje spora obawa, że rozwój platformy FA-50 będzie bardzo ograniczony, jeśli nie porzucony. 

o KF-21 Korea myślała już dawno a FA-50 zawsze znajdzie opiekuna, który wyciśnie z niego co się da, to kwestia zysków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny wspaniały zakup naszego rządu, ale kto bogatemu zabroni.

Takie zakupy powinny być jakoś rozliczane w czasie, tak żeby podejmujący takie decyzje bali się o swoją d... w przyszłości i bardziej racjonalnie i skrupulatnie do tego podchodzili. U nas zakupy sprzętu wojskowego w większości to jakieś polityczne zabawy...   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, arhtus said:

U nas zakupy sprzętu wojskowego w większości to jakieś polityczne zabawy... 

 

Nie tylko u nas, wszedzie tak jest. Tylko ze nas to bardziej boli bo budzet mamy jaki mamy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie z rozwojem wersji PL to się okaże, tak na prawdę nikt z nas nie wie jak zostały spisane umowy wykonawcze, obawiam się, że mogli się zgodzić na finansowanie rozwoju maszyny bez praw do niej a teraz będzie kiszka i kolejne 32 szt wyrobu bojowopodobnego. Obym się mylił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.