Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie stosowałem kalek Alliance,spróbuj zastosować płyny Gunze Mr.Mark setter (niebieski) pod kalki (z klejem ) kalka przyklei Ci się do plastyku i nie zjedzie , i na kalki Mr.Mark Softer (zielony) dobrze zmiękczający - używam ich już długo do klejenia kalkomanii (oczy,dystynkcje,i inne ) i jestem zadowolony, efekty możesz oglądać u siebie .Pozdrawiam Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Pozwolę sobie zadać krótkie i może dość banalne pytanie.

Co - oprócz wybitnych zdolności warsztatowych - będzie mi potrzebne aby zacząć pracę z blaszkami fototrawionymi? Jak dotąd nie miałem z tym do czynienia. Do tej pory skleiłem prosto z pudełeczka 3 modele czołgów. Z moich obserwacji wynika, że obecnie model sklejony bez użycia blaszek to nie model. Chciał bym spróbować swoich sił i w tej materii. Niejasne pozostają dla mnie takie kwestie jak:

 

1. czy owe blaszki należy sklejać klejami cyjanoakrylowymi czy lepiej lutować?

2. na czym kształtować walce i łuki (np. beczki, błotniki itp.)?

3. czy zagniatarka do blaszek fototrawionych to konieczność?

4. jakie narzędzia prócz rzecz jasna skalpela przydadzą się podczas pracy z blaszkami?

 

Bardzo dziękuję.

 

P.S. Gdybym zdecydował się na kupno zaginarki do blaszek, to jaką (jaki model, jakiej firmy) Szanowni Modelarze polecają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vaclavie

 

Niestety mogę odpowiedzieć tylko na 2 pytania.

 

1. Same blaszki kleiłem klejem Joker gęstym - natomiast klejenie blaszek do plastiku było łatwe każdy klej działał - roztapia plastik i się trzyma (małe elementy).

2. Nie wszystkich stać na dodatki metalowe do każdego modelu - dobrze wykonany model z pudełka też jest piękny.

 

Chwilowo się koncentruje na w miarę ładnym wykonaniu modelu + malowaniu.

Pozdrawiam

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja odpowiem, blaszki odkryłem jakieś 5 lat temu i obecnie nie wyobrażam sobie modelu bez blaszek:

1.Ja kleję klejem cjanoakrylowym typu Technikol zarówno ze sobą jak i do plastyku ,nie lutowałem.

2.Kształty okrągłe i owalne wyginam na aluminiowych wałkach ( różne średnice, przyniosłem sobie z pracy)

3.Nie mam, obywam się bez.

4. Do gięcia blaszek używam płaskoszczypy elektroniczne-takie małe kombinerki różnego kształtu, i rozmiarów (z płaskimi a nie ząbkowanymi kleszczami), mikropilniki igiełkowe ( zestaw różnych kształtów)

Pozdrawiam M1A1(HA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję

Z tego co powyżej Szanowni Koledzy napisali wynika, że praca z blaszkami nie jest czymś wybitnie trudnym. Tak przynajmniej ja to odczytuję. Zestaw pilników iglaków jakiejś firmy modelarskiej (nie pamiętam ale albo Hasegawa lub Tamiya) posiadam. Podobnie jak szczypce kupione w wysyłkowym sklepie z narzędziami dla elektroników.

Może więc pokuszę się przy najbliższym modelu i dokupię do niego jakiś zestaw Abera czy innego Eduarda. Bynajmniej nie ze względów merytorycznych, bo jak model stoi na półce i się kurzy to jest mi bez różnicy czy błotniki są w nim metalowe czy plastikowe ;) Bardziej traktuję to jako ciekawostkę.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Buduję sobie chińskiego sd.kfz 221/223 ( 1/35 ) Tutaj pojawia się sprawa - malowanie. Kiedy były dostarczane Panzergrau jeszcze nie było wprowadzone, tylko taki śmiszny trzy kolorowy kamuflaż . Jednakże modele Bronco i 223 zbudowany przez rosyjskiego modelarza pokazują te maszyny w szarościach. Jeśli robiłbym pojazd z walk w Nankinie jaki kolor mam zastosować? Buntfarbenanstrich czy jeszcze co innego? Istnieje wprawdzie zdjęcie chińskiego sd.kfz 223 ale jest z Marca-Kwietnia 1942 roku w którym jest pomalowany w jeden kolor ( tutaj to może już Olivedrab lub coś takiego w ten deseń? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie malowanie miały wtedy(styczeń 1938) malowanie nie wiem czy nie zostały przemalowane.

Jeśli zostały by w oryginalnym malowaniu niemieckim to:

Od 1927 do 19-07-1937 malowano wozy bojowe w kolorach RAL Nr.17 Erdgelb-matt ;RAL Nr.18 Braun-matt ;RAL Nr.28 Grün-matt,

łączenie kolorów to paski od 1 do 3 cm. farbą RAL Nr.5 Schwarz-matt.

19 lipca 1937 roku zmieniono wzór kamuflażu na Dunkelbraun Nr. 45 i Dunkelgrau Nr. 46 - 2/3 szarego do 1/3 brązowy.

Dunkelbraun Nr. 45 - formalnie nazwany (10-02-1941) - RAL 7017 Dunkelbraun

Dunkelgrau Nr. 46 - formalnie nazwany (10-02-1941) - RAL 7021 Schwarzgrau (Black grey)

 

Na fotce z kwietnia 1942 front europejski - mógł by wyglądać tak:

Rozkaz Nr.864 z 31-07-1940 roku wprowadzono jednokolorowe malowanie Dunkelgrau Nr.46

Kolor Dunkelgrau Nr. 46 stosowany w pojazdach od 1937 roku.Nazwę zmieniono formalnie (po dodaniu jej do tabeli kolorów RAL)

10-02-1941 na RAL 7021 Schwarzgrau (Black grey) - popularnie nazwana Panzergrau.

Dodam że RAL 7017 Dunkelbraun w 1961 wykreślono z rejestru kolorów tabeli RAL.

Na front afrykański malowanie pustynne z wytycznymi z :

17 marca 1941 roku wprowadzono nowy wzór kamuflażu :(Heeresmitteilung 1941, Nr. 281)

Następna zmiana wprowadzona instrukcją z 25 marca 1942 roku (Heeres Mitelungen nr 315), a że fotka z kwietnia to ta wersja odpada.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale od grudnia 1941 roku państwa te pozostawały w stanie wojny więc raczej wymiany informacji już nie było. Swoją drogą znalazłem ciekawą informację, że pojazdy te płynąc bądź co bądź przez trzy oceany dotarły do Chin w bardzo kiepskim stanie, do tego stopnia, że wymagały kapitalnego remontu. Wtedy podobno przemalowano je całe na zieleń ( zdjęcia czarno białe pokazują ciemny kolor, ale też podobno są też zdjęcia Pz.Kpfw Ia w Chinach w tym dziwnym czterokolorowym kamo, więc jakby stosowano i to i to )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli remontowano to i malowano zapewne.Ale czy całe?No przecież nie wymieniano im opancerzenia.

Niemcy znani ze swej solidności dawali najpierw podkład potem kolorki inne.Pojazdy nie pływały w wodzie morskiej.

Może ten co to pisał zastosował teorię sowiecką kreowaną po wojnie - dostawy sprzętu z USA nic nie dawały.

Nie mam pojęcia jakie kamuflaże używali Chińczycy.Sądzę że jeśli dostali pomalowane maszyny to takich używali.

Nie przelewało im się i jak sowieci (z lend Lease) pewno dawali swoje znaki i do akcji.Nie wnikając w kolory.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by było nawet możliwe - wszakże po IIwś niemiecka pomoc wojskowa dla jednego z większych aliantów była dosyć kompromitująca. Zdecydowałem i robię w Buntfarbenanstrich, dzięki za podpowiedzi Kalki kupiłem z Black Lion Decals.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chcę zakupić gąsienice metalowe do tygrysa initial z dragona, ten z numerem 3 na wieży mnie interesuje, powinny być te do initial czy te do early ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model - Dragon 6600 został opracowany specjalnie, aby przedstawiać Tygrysy z 502-ego Batalionu na przełomie 1942/1943 pod Leningradem.

Jest to wersja przedprodukcyjna - Initial.

Early - jest to seria wczesna - ale już produkcyjna.

Od maja 1942 - Gąski Kgs 63/725/120 o różnej długości taśm - prawdopodobnie tylko czołgi Fgst 250001 do 250020

Do wersji initial można zaliczyć wozy z numerami Fgst 250001 do 250020 - choć prawdopodobnie w 250016 zamontowano już błotniki czteroczęściowe - sierpień 1942.

,a do tego :250017 - to V1 ; 250018 - to V2 ; 250019 to V3.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieram powoli graty do Pantery G ze stalowymi kołami - może mi ktoś powiedziec jakie gąsienice z Friuli będą pasować do tego wozu, bo pewności nie mam...

 

I czy wie ktoś coś więcej na temat poniższego pojazdu (kolory, jednostka) ?

 

panther_II_zpsh7vu2iom.jpg

 

Byłbym wdzięczny za poradę jak na modelu zrobić/pokazać mocowanie do koła zapasowego na wieży takiego jak na poniższym foto:

PantherGPzRgt1166_zpsho61x6ph.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy wie ktoś coś więcej na temat poniższego pojazdu (kolory, jednostka) ?

http://russian-tanks.com/img/g_2_28.jpg tę fotkę pobrałem na kompa i trochę podumałem czy dobrze czy źle nie wiem ale warto pomyśleć.

Zdjęcie robione w dzień pochmurny - brak cieni.

Fotografia pantery z No.210 - wydaje się być w trójbarwnym malowaniu:

- kolor 1 - kolor z boku jarzma wchodzi na kadłub tam gdzie krzyż - kolor ciemniejszy niż kolor na cyfrach "10"

- kolor 2 - kolor generalnie mówiąc ciemny

- kolor 3 - kolor przechodzący przez cyfry "1 i 0"

Tak samo na kołach:(pierwszy rząd kół jezdnych)

- 1-e pół na pół ciemny + jasny

- 2-gie ten jaśniejszy jest ciemniejszy od tego na pierwszym kole+ciemniejszy

- 3-cie koło jaśniejszy u góry ciut ciemniejszy poniżej = ciemny kolor

- 4-te znów jasne jak pierwsze + ciemny kolor

Koło napędowe też wydaje się być jaśniejsze niż pierwsze koło jezdne.Odcień podobny do koloru na drugim kole jezdnym (ten ciemniejszy kolor)

Cyfra 210 raczej czarna w białej otoczce jeśli przyjąć że ciemny kolor to RAL 8012 Rotbraun

Kolor ciemny na jarzmie armaty dużo ciemniejszy niż pas ciemny na cyfrze "2"

Wyblakło - wygląda czołowa płyta i prawy błotnik?

Do ustalenia kolorów trzeba przytoczyć modyfikacje na tej Panterze "G":

Montowanie kół metalowych z wewnętrzną amortyzacją - październik/listopad 1944

Nowy typ jarzma armaty - Kinn - wrzesień 1944

Od października/listopada 1944 jako kolor bazowy używano RAL 8012 Rotbraun i na to w jednostkach łaty.

W/w fotkę znalazłem z opisem - cytuję:

"This picture, shot in 1976, shows the oneof-o-kind Panther II tank belonging to the collection of the Patton Museum of Cavalry and Armor.

The vehicle was restored to running condition by museum staff and volunteers in the early 1970s."

Byłbym wdzięczny za poradę jak na modelu zrobić/pokazać mocowanie do koła zapasowego na wieży takiego jak na poniższym foto:

Mocowanie kół do kadłuba lub wieży widziałem w kilku wydaniach.

- dwa zaczepy w kształcie litery U "wsuwane" w otwór koła

- pręt przyspawany do uchwytów i wsuwany na to koło

- lub jak na tym konkretnym zdjęciu - koło mocowane na śruby przykręcone do gwintowanych prętów.Śruby rozmieszczone w odwróconą literę "V".

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kołach jezdnych cień? - od czego? Pył ,kurz błoto - i tak wybiórczo nie wydaje mi się.

Między kołem jezdnym - drugim, a trzecim część koła wewnętrznego jasna jak koło pierwsze i czwarte,drugie i trzecie ciemniejsze.

Cień widać na krzyżu (od włazu kierowcy), dolna część pancerza z przodu to zgoda.Ale reszta oświetlona tak samo.

Lufa oświetlona na całej długości tak samo, a jaśniejsza w przedniej części lekko ciemniejsza przy końcu lufy.(Na jasnych kolorach).

To samo jarzmo armaty o które opiera się "gostek" (góra jarzma bo dół w cieniu) i bok jarzma ciemniejsze od pasa przy cyfrach "10".

Nie jestem tak stanowczy jak Ty "100%", ale bym tę ewentualność brał pod uwagę - myślę jednak że więcej niż dwa kolory.

 

Jeśli by przyjąć że wyprodukowano go - koniec listopada/grudzień 1944 to bazowy mógłby być RAL 6003

i wtedy cyfry 210 mogły by być w odcieniu czerwieni z białą obwódką - pancerniacy czarne mundury.

To takie "głośne" rozmyślanie.Może uda się coś jeszcze znaleźć.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie było przerabiane przez większych niż ty czy ja i wyszło im że tylko 2.Doleję oliwy do ognia i powiem że cyfry mogą być granatowe.

Haha... takie znalazłem na ile prawdziwe nie mam pojęcia:

http://www.soldiersofsulinowo2006.republika.pl/panzer_5b.jpg

 

A tak ogólnie to zdjęcie jest z lat 70-tych z muzeum w USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof ja nie przerabiałem w żaden sposób tego zdjęcia.Po przeróbkach cyfrowych może wyjść że to - samolot.

Zbytnia ingerencja w obróbki cyfrowe daje efekt taki że nie wiadomo co jest prawdą, a co iluzją kolorów.

Tak jak z tym zdjęciem - brązowo - kremowy (jasno jakiś tam) - nawet gąski są w kolorze kamuflażu - absurd.

Ktoś chciał udowodnić swój punkt widzenia za wszelką cenę i dlatego takie zamieszanie.

Ja oceniam co widzę i co mi się wydaje - choć pewności nie mam.

Tak pisałem o tym odrestaurowany w USA.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.