Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli


Maciek007

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie dzięki za podpowiedzi.

Badger Stynylrez używam i rzeczywiście fajnie się go kładzie tylko z pomarańczu zrobił prawie brąz. Prawdopodobnie skończy się tak, że zmyję to co jest, dam Stynylrez a na niego biały lakier Tamiya LP-2 i kolor bazowy. Zobaczę co z tego wyjdzie.

Jeszcze jedno pytanie do Was.

Mam problem z białym podkładem Zero, po położeniu robi się z niego tak jakby cienka, gumowa powłoka i odchodzi pod palcem, z szarym nie miałem żadnych problemów, powierzchnię przygotowuję zawsze tak samo i tylko z tym jednym mam taki problem. Miał ktoś z Was podobną sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pytanie jest odpowiednie do tego działu.

Znajomy klei model wozu strażackiego. Niestety podczas wklejania oszklenia zabrudził lekko farbą i dodatkowo próbował zmywać rozcieńczalnikiem. 

Wyszło jak na foto.

gaVJ2KR.jpg

Mi generalnie podczas budowy moich modeli takie problemy się nie zdarzyły, ale idzie to jeszcze wyprowadzić, czy już jest po zabawie jak idzie o oszklenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć,

postanowiłem sobie poznać nowego producenta i zakupiłem Aventadora z aoshimy. Niestety jedna z wyprasek z elementami zawieszenia ("góra" zawieszenia przód oraz tył) jest cholernie krzywa. Próbowałem trochę dogiąć z pomocą ciepłej wody, ale element jest trochę za bardzo skomplikowany aby udało to się dobrze zrobić. Czy ktoś kiedyś odzywał się do Aoshimy z prośbą o dosłanie nowej wypraski? Do kogo najlepiej uderzać, importer, sklep czy bezpośrednio do aoshimy? I czy jest to impreza kosztowna? (Revell i Mirage hobby bardzo miło wysyłają elementy uszkodzone za darmo :)

 

 

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Super Moderator

Plastikową sprężynę z amortyzatora usówasz. Robisz sprężynę z drytu, malujesz i wstawiasz na miejsca tej zewzlifowanej plastikowej. Ja tak robię. Wtedy nie masz co upaćkać a sprężna jest równo pomalowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Rabbit666 napisał:

Znam ten sposób, ale na razie nie czuję się na siłach, żeby robić takie przeróbki ? Szukam czegoś prostszego 

 

ja obecnie używam konwersji albo w/w sposobu jawkersa ale za starych czasów gdy zostawaiłem plastikowe kolumny robiłem to tak: pierwsza sprawa ładnie obszlifowałem sprężynę wyrównałem i na koniec przetarłem gabka ścierną np 2000 malowałem wraz z amortyzatorem na czarno a następnie wgłebienia miedzy zwojami nawijałem taśme maskującą z reguły coś ok 1mm po czym malowałem wystająca cześć sprężyny np na czerwono - efekt powiedzmy zadowalający 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Tomku, a jak by wyciąć z gąbki kawałek, na szerokość sprężyny. Następnie nasączyć go farbą, konsystencję trzeba by było ustalić. Przyłożyć gąbkę nasączoną stroną do imitacji sprężyny i obrócić elementem o 360 stopni? Sprężyna powinna zostać pomalowana, na identyczną głębokość na całej jej długości. Czy to zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, jawkers napisał:

Tomku, a jak by wyciąć z gąbki kawałek, na szerokość sprężyny. Następnie nasączyć go farbą, konsystencję trzeba by było ustalić. Przyłożyć gąbkę nasączoną stroną do imitacji sprężyny i obrócić elementem o 360 stopni? Sprężyna powinna zostać pomalowana, na identyczną głębokość na całej jej długości. Czy to zadziała?

Podobnym sposobem jest to, żeby na płaskiej powierzchni zrobić solidną kropę z farby, włożyć w nią sprężynę i obrócić o 360 stopni. Ale to też zadziała tylko w prostszych amortyzatorach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Cześć,  

 

Mam pytanie. Malowałem kastę baza motip  + tamiya ts + bezbarwny z puchy Troton. Przy bezbarwnym po 1 warstwie wyszła skórka pomarańczy. Druga warstwa powiększyła problem. Ogólnie warstwy grube, bardzo mokre (kladłem tak, aby było mokre lustro). Kasta wylądowała w Dot3 na 24 h. Cześć farby puściło, jednak na kaście powstała bardzo chropowata powierzchnia. W sumie identyczna jak skórka pomarańczy na bezbarwnym  :)

 

Pierwszy raz kąpałem w Dot3. Pytanie,  czy takie uszkodzenia mogły powstać przy DOT3, lub druga wersja czy możliwe jest, że farby tak mocno się pogryzły ze soba, że aż tak naruszyły plastik? Pytam, bo nie wiem czy trzymać dalej w docie model, aby farba bardziej puściła, czy odpuścić, bo mogę sobie więcej szkód narobić  :)

20200210_212547.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wina farb. Kup podkład Tamiya/Gunze. Poza tym podejrzewam, że za szybko po sobie te warstwy kładłeś. A jak chcesz lustro to ostatnią warstwę klaru kładziesz z 2 tyg po poprzedniej, po wyszlifowaniu gąbką 2000, nawet w prawdziwych samochodach, jak ma być porządnie to się tak czeka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że Motip zrobił takie szkody, Tamiya tak by nie pogryzła, Troton też jest ok. Pozostaje ci teraz gąbka ścierna i ładnie to wszystko wyszlifować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motipa stosuję latami i nigdy nie miałem takiego problemu. Nawet poprzedni model robiłem farbami podkład motip + humbrol spray + troton i udało się wylać w miarę ładne lustro. I ogólnie stosuje cały czas motip + troton, zmieniając tylko bazę między humbrolem,  vallejo i tanimi sprayami.  Za to pierwszy raz stosowałem tamiyę i myślałem o konflikcie między nią A trotonem.

 

Ogólnie po nałożeniu motipa było ok. Położyłem tamiyę ts i również nadal było ok. Dopiero przy bezbarwnym zaczęło się mocno psuć.

 

Jeśli chodzi o czasy schnięcia to:

- podkład około 6 dni + szlifowanie. Druga warstwa kładziona po około 20 minutach. 

- tamiya 3 warstwy co około 20 minut,  potem 24h schnięcia 

- motip 2 warstwy - pierwsza bardzo mokra,  po około 2 godzinach druga bardzo mokra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli motip nie wyrządzał szkód, to pozostaje Troton - najpierw polecam dawać delikatne warstwy - takie mgiełki, dopiero potem mocne - mokre. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Panowie i Panie prosze o podpowiedź - czy nowe modele Revella: Chevelle SS 396 68' oraz Mustang boss 302 69' to całkowicie nowe wypraski czy stare revella lub wręcz przepaki monogram/amt? A drugie pytanie gdzie i jak zdobyć model do sklejania Mustang 68' na wersje z filmu Bullitt oraz Shelby gt500 na wersje Eleanor z filmu 60sekund? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
53 minuty temu, active napisał:

potrzebuję odpowiednika takiego koloru jak poniżej , doradzi ktoś ?

 

 

O odpowiednik fabryczny będzie raczej trudno, bo to folia nie lakier i w palecie BMW go nie ma... Ja bym spróbował z Lamborghini Murcielago LB Performance Pink Pearl, o takim: https://www.spotmodel.com/product_info.php?products_id=50372

Albo: https://agtom.eu/farby-akrylowe-147ml/330199-model-master-4640-hot-pink-pearl.html?search_query=Pink&results=72

Edytowane przez Dorotka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dorotka napisał:

O odpowiednik fabryczny będzie raczej trudno, bo to folia nie lakier i w palecie BMW go nie ma... Ja bym spróbował z Lamborghini Murcielago LB Performance Pink Pearl, o takim: https://www.spotmodel.com/product_info.php?products_id=50372

Albo: https://agtom.eu/farby-akrylowe-147ml/330199-model-master-4640-hot-pink-pearl.html?search_query=Pink&results=72

dziękuję, zero paints widziałem, lecz są drogie i są za duże opakowania jak na jeden model, ale model-master  super :) dziękuję nie widziałem tej opcji , zdecyduje się na ten wariant

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jakub476 napisał:

Nie jest, czym robiłeś linie? Zawsze się robi emalią, panel liner Tamiyi tez jest emaliowy - zmywaj benzyna ekstrakcyjną.

Valleyo wash (akrylowe),  czytałem gdzieś że zmywać terpentyną,  ale nie mam na razie dostępu. Czy masz doświadczenie z valleyo i czy zmyją się od benzyny?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.