Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli


Maciek007

Rekomendowane odpowiedzi

panowie mam pewien problem udało mi się na ebay odkupić scanie z dwiema osiami z tylu a to co ten ktoś chciał zrobić to pożal się Panie Boże....wiec murze wszystkie elementy po odrywać ale są tak zalane klejem CA ze masakra jest jakiś sposób aby rozpuścić ten klej żeby elementy jakoś w miarę po odczepiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sa dostępne zmywacze do CA -- chyba kupiłem za 20 pln buteleczkę (nazwę mogę podać jutro jak sprawdzę) ale działa git -- usuwa cały CA nie niszcząc powierzchni plastiku. --- producent chyba polski ale wszystko do sprawdzenia na jutro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki sushi79 nie sprawdziłem, wczoraj do 20 w pracy a później dzieci mi głowę zajeły i nic nie podłubałem ale dziś to napiszę bo będę fotel kończył do AH-64; jeszcze raz sorki --- jutro napiszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam pytanko odnośnie "pogłębiania linii podziału" - nie wiem jak to robić, czym itp itd, na forum nie ma poradników o tym (z tego co znalazłem, a właściwie nie znalazlem) może się mylę...

Niedługo zaczynam nowy model stąd moje zainteresowanie tymi liniami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też grubą igłą --- taką szewską oprawioną w drewienko . Potem papierek i kosmetyczny gruby pędzel do makijażu ścięty na tak 1cm od obsady do przecierania

Myślisz o szydle? Chyba jest za grube.

Dobre były igły do zastrzyków, ale nie jednorazowe, tylko stare, hartowane.

Ale jak ktoś nastawia się na ciągłe wykonywanie modeli, to proponuję jednak kupić specjalny nożyk modelarski. Ja mam ten i jestem zadowolony:

http://www.mojehobby.pl/products/Hobby-Line-Engraver.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marak chyba podaje najlepsze rozwiązanie. Jak masz jakiś ostry nożyk (coś takiego http://www.sklepy24.pl/sklep/craftmarket_pl/produkt/zestaw-nozykow-16-elementow/1669) możesz próbować druga stroną ostrza - też nieźle idzie. Igły lekarskie są fajne, tylko trzeba uważać bo wraz z zagłębianiem się w szczelinę zaczynają ją poszerzać.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mam skalpel i noże do tapet... oprócz tego mógłbym czegoś poszukać w narzędziach dentystycznych i protetycznych w pracowni...

 

"nóż" okrągły obrotowy do cięcia pizzy -- 15 pln sprawdzony a jak się stępi do końca można z niego zrobić nitowarkę zwykłym iglakiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cześć. Chciałbym zrobić mały wasch podwozia, ale tutaj pojawia się problem . Lepiej abym kupił jakieś farby itp czy któryś z tych zestawów http://www.mojehobby.pl/catalog/Weathering.html ? W tym temacie to jestem kompletnie "zielony", więc jakieś inne rady czy coś też mile widziane .

 

jeśli masz kasę kup gotowy wash od firmy Mig- są bardzo różne i gotowe do użycia (musisz często mieszać zawartość butelki--- nabierasz na pędzel i walisz gdzie chcesz a po 2-3 minutach znowu musisz mieszać butlę) a że jesteś "początkujący" w temacie washa to polecam właśnie to. około 30 pln za butelkę 100 ml (chyba) i starczy na długo. a jeśli chcesz robić sam to na jakimś filmie widziałem proporcję chyba było tak:

 

- filtr 4:1 do 5:1 z farbą (rozcieńczalnik:farba)

- wash 3:1 do 4:1 (j.w.)

- aero 1:1 do 1,5 :1 (j.w)

 

i tu modelarska społeczność może też coś sprostować

 

a "brudzenie" to brudzenie a wash to wash -- aprawdź firmę AK http://models.istore.pl/ tu masz linka

osobiście kupiłem piasek i jest git ale mam jeszcze swój sposób kosztujący tyle co sidolux i starcza na około 2 lata i wygląda realniej i w 3D --- chyba patent na to zrobię

 

ten film postaram się wrzucić do neta

pisz na pw dam adres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Przymierzam się do przejścia z lotnictwa na cywilne i mam kilka pytań.

 

Czym malujecie pojazdy?

 

Czy wnętrza pojazdów typu deska, fotele, malujecie sami pędzlami czy czym? A może są w zestawie już pomalowane?

 

Jaką skale wziąść sobie na początek?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię pierwszą ciężarówkę i maluję ją aerografem, czasem coś podmaluję pędzlem, ale jest tu jeden mistrz pędzla, któremu niektórzy aerografem nie dorównają ;) Nie ma IMHO gotowej recepty, że cywilne pojazdy malujemy tym, a samoloty tamtym. Kilku maluje auta lakierami samochodowymi, osobiście uważam to za pomyłkę z powodu ziarna, ale to są moje wrażenia tylko na podstawie zdjęć z forum, może w realu jest inaczej. Malując lakierami samochodowymi musisz uważać na to, żeby nie pogryzły się z farbkami modelarskimi i ew. plastikiem. Koledzy podpowiedzą co wybrać.

Wnętrza też się normalnie maluje, plastik ma często fakturę fotela (tapicerki), choć wielu cywilów robi wiele samemu - np. rozwiązania typu flock, przeróżne blaszki na wykładzinę. Obejrzyj po prostu kilkanaście warsztatów, ja się wiele z tego nauczyłem ale nastaw się na 1-2 tygodnie lektury

Na gotowe fotele nie wymagające malowania się nie nastawiaj, zawsze jest coś do przycięcia, poprawienia i wtedy tak czy siak musisz malować.

Skalę bierz najpopularniejszą, czyli chyba 1:24, jak coś zepsujesz to łatwiej dokupić ew. części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właściwie jestem zielony w temacie tak na dobrą sprawę :P

ale na forum jestem juz pare miesiecy i nawet zbyt wiele nie robiac samemu mozna sie wieele nauczyć, a wiec:

 

kastę można normalnie robić "profesjonalnie", czyli podkład na to lakier samochodowy i bezbarwny.

wnętrze farbki + ew. np. na to wash

 

a no i na deske rozdzielcza masz kalki z przyciskami zazwyczaj

 

no i chyba 1:24 najlepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak na pewno skala 1:24 i na pewno osobówka.

 

 

Kolejna dawka pytań ;) Może dla niektórych oczywista ale nie tak jak dla mnie żółtodzioba.

 

1. Mam zamiar kupić podkład Motip (są różne wersje? Jeśli tak jaką wybrać?)

2. Będę malował farbami w sprayu Motip (jakie lakiery mają to być Metalic, czy mat? Czy może dobieram do swoich potrzeb?)

3. Do wnętrza i innych detali typu tarcze i zaciski hamulcowe mam zamiar używać farb pactry i malować z pędzla. W jakie rozmiary pędzli mam się zaopatrzyć?

4. Mam prawie cały klej "Revell Contacta PROFESSIONAL" 25g z igłą czy mogę go używać? Jeśli nie to dlaczego i na jaki klej się przerzucić?

5. Na niektórych warsztatach widze że ludzie do malowania mniejszych elementów doczepiają je do wykałaczek... Jak je doczepić (patyczki do części modelu) i w co wbić (patyczki) ?

 

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. doradzą Ci w lakierni - tylko chyba sie te podlklady roznią kolorem z tego co wiem, wiec powiedz im ze malujesz plastik i na taki i taki kolor i na pewno Ci powiedzą.

2. jaki chcesz mieć kolor auta taki kupujesz lakier nie ważne czy matt czy połysk, tylko czasem sa granulki tego... hm.. brokatu? troszkę za duże i to dobrze wygląda w 1:1 ale na modelu 1:24 nie za bardzo...

3. hmm... ja zawsze brałem na oko - jak masz jakieś doświadczenie z samolotami to powinieneś wiedziec lepiej ode mnie

4. ja używam tego kleju i jest jak najbardziej OK

5. klejem CA do niewidocznych powierzchni (niewidocznych w efekcie końcowym np. od dołu nadkola cy cuś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Mam prawie cały klej "Revell Contacta PROFESSIONAL" 25g z igłą czy mogę go używać? Jeśli nie to dlaczego i na jaki klej się przerzucić?

Klej ok ale musisz uważać przy klejeniu pomalowanych elementów bo z tego co pamiętam jest dość rzadki i jak Ci wypłynie na pomalowaną widoczną powierzchnię to rozpuści lakier.

Polecam dokupić jeszcze jakiś CA czyli np. zwykłą kropelkę. Z czasem możesz nabyć coś porządnego jak jak Loctite 438. Naprawdę jest różnica.

I drugi istotny klej to jakiś wikolopodobny do klejenia kloszy lamp i innych szybek. Ja osobiście używam Kristal Klear z Microscale.

 

5. Na niektórych warsztatach widze że ludzie do malowania mniejszych elementów doczepiają je do wykałaczek... Jak je doczepić (patyczki do części modelu) i w co wbić (patyczki) ?

Ja używam do łączenia malowanych elementów z wykałaczkami masy Patafix. Dostępna jest prawie w każdym papierniczym http://www.papiera4.pl/masa-uhu-patafix-50g-wielokrotnie-klejaca-p-3264.html

Patyczki wbijasz potem w kawałek styropianu.

 

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak na pewno skala 1:24 i na pewno osobówka.

 

Twardy wybór, spróbuj może ciężarówkę, jak ci coś nie wyjdzie ubrudzisz, przykurzysz i nie będzie widać. Osobówka zwłaszcza w nadwoziu nie wybacza moim zdaniem.

 

3. Do wnętrza i innych detali typu tarcze i zaciski hamulcowe mam zamiar używać farb pactry i malować z pędzla. W jakie rozmiary pędzli mam się zaopatrzyć?

 

Przeróżne, ciężko podać numerek pędzelka, kup kilka rozmiarów okrągłych i kilka płaskich zaczynając od najmniejszego, w porządnych sklepach modelarskich przeczytasz opisy poszczególnych numeracji pędzli.

 

4. Mam prawie cały klej "Revell Contacta PROFESSIONAL" 25g z igłą czy mogę go używać? Jeśli nie to dlaczego i na jaki klej się przerzucić?

 

Pewnie, że możesz. Mnie ktoś kiedyś polecił Faller pomarańczowy i dla mnie jest boski, działa i klei dokładnie tak jak trzeba, czyli jakiś czas nic dzięki czemu masz czas na ustawienie części, potem zaczyna wiązać i jak zwiąże to trzyma dobrze. Dokup jak ktoś tu pisał jeszcze klej cyjanoakrylowy, ja polecam gęsty i/lub średniogęsty, nie kupuj Kropelek itd bo są drogie, kup np. taki http://www.mojehobby.pl/products/Klej-cyjanoakrylowy-BOND-Sredniogesty.html

 

5. Na niektórych warsztatach widze że ludzie do malowania mniejszych elementów doczepiają je do wykałaczek... Jak je doczepić (patyczki do części modelu) i w co wbić (patyczki) ?

 

W jakieś dziurki, ja np. przyklejam do patyczków zrobionych z ramek, potem je urywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diobeu, ciężarówka - kręcą mnie 18 kołowce tym bardziej że tata był zawodowym kierowcą ale jeszcze nie na tym etapie, w lotnictwie mało zdobyłem doświadczenia bo to były ledwie 4 modele no i nie zapiękne a tak naprawdę lotnictwo miało mi pokazać czy wgl modelarstwo mnie "zacznie kręcić".

Już jutro udaje się do sklepu modelarskiego rozejrzeć się za cenami i ew. coś kupić może od razu model bo trochę grosza w portfelu jest.

Myślę że jestem w komfortowej sytuacji bo pare tych sklepów w Bydgoszczy jest więc na rowerek i porównać ceny

 

Warsztat na pewno się ukarze na forum i liczę na waszą pomoc ;)

Dzięki za tak liczne odpowiedzi.

 

Pozdrawiam no i pozostaje tylko czekać na warsztacik na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.