Skocz do zawartości

Pytania i odpowiedzi pomocne w budowie modeli


Maciek007

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś kiedyś pytał o lokację zbiornika hydrolu do podnoszenia wanny .Stał obok mnie na światłach więc cyknąłem zdjęcie

v2012092900361495604231.jpg

 

Zbiornik na całą szerokość ramy. o przekroju kwadratu o zaokrąglonych krawędziach. Ten gruby przewód o przekroju 4cm idący w lewo fotki do siłownika wanny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pewien problem i proszę o pomoc.

Czym najlepiej pomalować drobne elementy takie jak uszczelki na szybach, listwy na karoseri, ramki na kascie przy szybach, klamki?

Słyszałem o alclad ale maluję pądzelkiem i on chyba się nie nadaje do pędzla, szukałem w mieście markerów olejnych lecz nie ma srebrnego.

Czy rozcieńczanie pactry wodą demineralizowaną jej zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pewien problem i proszę o pomoc.

Czym najlepiej pomalować drobne elementy takie jak uszczelki na szybach, listwy na karoseri, ramki na kascie przy szybach, klamki?

Słyszałem o alclad ale maluję pądzelkiem i on chyba się nie nadaje do pędzla, szukałem w mieście markerów olejnych lecz nie ma srebrnego.

Czy rozcieńczanie pactry wodą demineralizowaną jej zaszkodzi.

Alclady nie do pędzelka. Musisz kupić srebrną farbę, przy czym moje doświadczenie z Pactrą i ModelMasterem jest takie, że słabo kryją. Wolę akryl Revella lub olejnym Humbrolem, ale to rzecz gustu.

Pactrę możesz spokojnie rozcieńczać dowolną wodą, wódką, ale nie dawaj jej do buteleczki z farbą, tylko rozcieńszasz tyle ile potrzebujesz. W butelce po pewnym czasie woda niszczy farbę i potem niby się maluje, ale bardzo słabo trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pewien problem i proszę o pomoc.

Czym najlepiej pomalować drobne elementy takie jak uszczelki na szybach, listwy na karoseri, ramki na kascie przy szybach, klamki?

Słyszałem o alclad ale maluję pądzelkiem i on chyba się nie nadaje do pędzla, szukałem w mieście markerów olejnych lecz nie ma srebrnego.

 

Kup online: http://www.nokaut.pl/szukaj/marker-srebrny.html albo lepiej poszukaj, to nie jest jakiś deficytowy towar. Sam korzystałem ze srebrnego markera i bardzo fajnie mi się "malowało", ale bywał nieprzewidywalny, bardzo dużo zależało od nacisku, od nasycenia końcówki tuszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do uszczelek dobre są paintmarkery (http://www.mojehobby.pl/products/Black-Paint-Marker-XF-1-Flat.html). Można je również maskować DOBRĄ taśmą, ale potem lepiej psikać z aero bo pędzlem- przynajmniej w moim przypadku - zawsze farba podchodzi pod maskowanie. Inne detale też maskowanie, choć możesz spróbować suchego pędzla. Oklejasz detal (np. klamkę), zabezpieczasz dookoła taśmą ( nie musi być super dokładnie) i nanosisz kilka warstw farby techniką suchego pędzla. Do listewek masz jeszcze opcję w postaci BMF-u, czyli samoprzylepnej folii aluminiowej (coś takiego: http://www.modelcentrum.pl/go/_search/full_search.php?search_query_words=bmf) A, możesz sobie też zrobić całkiem przydatne narzędzie - kawałek ramki zakończony kawałkiem płaskiego plastiku - taka pieczątka. Jak masz do pomalowania jakieś wystające elementy (np. łby śrub) namaczasz pieczątkę, odsączasz, żeby farby było mało, i "stemplujesz". Ewentualnie, powtarzasz operacje kilka razy, ale powinno być równo i łatwo.

 

 

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, sporo się dowiedziałem. Zapytam jeszcze o jedną rzecz która nie daje mi spokoju - sprawa malowania wnętrz, ramy, silnika i innych podzespołów, chcę użyć akryli wybrałem z racji ceny Pactrę zostać przy niej czy lepiej dołożyć i kupić coś innego. Zdaję sobie sprawę że będą droższe i kupię mniej, ale czy będzie warto. Malując w/w elementy chciałbym zastosować delikatny wasch który nada bardziej autentyczny wygląd malowanym elementom, jako bazy użyć farb matt, satyna czy błyszczących, potem i tak lakier.

Ps.

MARAK bardzo miło poznać kogoś z Kędzierzyna mojego rodzinnego miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pactra do pędzla jest w porządku, jest tania, choć w przeliczeniu na ml wychodzi nieco drogawo. Długo sklejasz? Stosowałeś coś wcześniej?

BTW: mam retarder i kilka Pactr na sprzedaż, nie przekonałem się do akryli, więc jak chcesz to daj znać na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejałem lata świetlne temu, używałem tylko Humbrola olejnego głównie klasykę cywilną, trochę lotnictwa. Potem przeszedłem na modele kolekcjonerskie, uzbierałem znaczną kolekcję, wszystkie super ale zero zabawy przy budowie. Postanowiłem coś sam skleić, nie będzie to wyglądało na początku jak model SunStara, ale większa radocha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do pędzla używam farb vallejo air. Wole je od pactry. Ciemniejsze odcienie - po nałożeniu podkładu - kryją bardzo dobrze. Są przy tym rzadkie, więc ładnie się rozlewają. Gorzej z żółtym/ czerwonym, choć kilka warstw i też pokryją. Z drugiej strony, patrząc na to co wyczynia elefantes z olejami (chyba humbrol) ciężko przejść koło nich obojętnie. Tyle, że trochę walą. Co do wash'a to zdecydowanie oleje dla plastyków + terpentyna/ benzyna do zapalniczek i chyba to jest jedno z lepszych rozwiązań. Rozlewają się świetnie i można je modyfikować długo po nałożeniu. Mam jakiś "profesjonalny" wash, też od vallejo", ale w porównaniu z olejami dla plastyków wypada blado.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie z art. dla plastyków zaproponowali mi pędzle z naturalnego włosia ( z uszu młodych cielaków ) bardzo atrakcyjna cena od 1,2zł do 4,8 zł jakiś producent z Inowrocławia, bardzo miękie i delikatne, obsadzone na zwykłym drewnianym nielakierowanym patyczku czy warto je kupić? Jeszcze jedno pytanie czy rozcieńczoną i pozostałą farbkę można przelać do tej oryginalnej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie czy rozcieńczoną i pozostałą farbkę można przelać do tej oryginalnej ?

Już Ci pisałem, że nie, a właściwie są dwie szkoły. Farba ulega degradacji od m. in. a) tlenu, b) rozpuszczalnika.

Jedni dolewają więc rozpuszczalnika do pełna by nie było tlenu. Inni nic nie dolewają. Jeśli pochodzisz z Kedzierzyna do wiesz, że tu kiedyś była spółdzielnia Twórczość produkująca farby. Kiedyś rozmawiałem z ich szefem produkcji. Twierdził, że nie wytrzymują konkurencji, bo oni aby zachować trwałość farb robią je gęste, a (tzw. wówczas) prywaciarze kupują te farby, dolewają drugie tyle rozpuszczalnika i sprzedają je jako własne nie przejmując się, że po roku stania na półce nie nadają się do malowania. Więc ja jestem wyznawcą drugiej szkoły i farb oryginalnych nie paskudzę. A dla oszczędności robię tak. Rozrabiam farbę w nakrętce po wódce (jak dużo) lub w listku z tabletek (np. po polopirynie). Jak zostanie zaklejam taśmą klejącą. Parę dni wytrzymuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Siemano, nie chcę zanieczyszczać ale kiedyś chyba na tym forum ktoś pokazywał jak samemu można zrobić oryginalne piasty do scanii, metodą wytaczania i za nic nie mogę tego znaleźć, gdyby ktoś wiedział gdzie to jest, czy w ogóle jest to będę wdzięczny, pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemano, nie chcę zanieczyszczać ale kiedyś chyba na tym forum ktoś pokazywał jak samemu można zrobić oryginalne piasty do scanii, metodą wytaczania i za nic nie mogę tego znaleźć, gdyby ktoś wiedział gdzie to jest, czy w ogóle jest to będę wdzięczny, pozdro...

 

Kup kolego polistyren 0.5mm i wiecej do zrobienia piast nie jest potrzebne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemano, nie chcę zanieczyszczać ale kiedyś chyba na tym forum ktoś pokazywał jak samemu można zrobić oryginalne piasty do scanii, metodą wytaczania i za nic nie mogę tego znaleźć, gdyby ktoś wiedział gdzie to jest, czy w ogóle jest to będę wdzięczny, pozdro...

 

Kup kolego polistyren 0.5mm i wiecej do zrobienia piast nie jest potrzebne...

Mógłbyś rozwinąć myśl...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety moge podac linki tylko do moich tematów, ale jak ci zależy to poszukaj w warsztacie w relacjach innych uzytkowników, ja niestety nie mam czasu.

 

Volvo:

viewtopic.php?f=88&t=22144&start=165

 

Ale w tym temacie są inne piasty i lepsze foty:

viewtopic.php?f=88&t=5646&start=150

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety moge podac linki tylko do moich tematów, ale jak ci zależy to poszukaj w warsztacie w relacjach innych uzytkowników, ja niestety nie mam czasu.

 

Volvo:

viewtopic.php?f=88&t=22144&start=165

 

Ale w tym temacie są inne piasty i lepsze foty:

viewtopic.php?f=88&t=5646&start=150

Super Kolego, dzięki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.