Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie o taką naklejkę chodzi lecz bez obramowania i napisów. Postaram się znaleźć drugą naklejkę w lepszej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Inni określą Ówczesną Armię-Lotnictwo , ale propagandę to mielismy naprawdę mocną. Zawsze mnie bawię te "chmary " Pilotów drepczące po płaszczyznach przed samolotami w WUK-ach .W rzeczywistości na lotach to były pojedyńcze przypadki , ale wrażenie pozostaje.W sumie to te zdjęcia powodują jednak wzruszenie .

I tak niejako przy okazji , dla Młodszych Miłośników 21- widok przeziernego przyrządu -celownika umieszczonego na osłonie kabiny 21BIS. Przyrząd pomocny przy zrzucie w locie wznoszącym specbomby A . Tak mi się to rzuciło w oczy podczas przeglądania zasobów , chyba nie było ? Tak jakoś kojarzę że zdemontowano to [ Rosjanie ? ] na Naszych Bisach w momencie demontażu [ ucinania przewodów i złączek ] instalacji do przenoszenia i użycia bomby A .

osonazpomocniczskaldobo.th.jpg

osonazpomocniczskaldobo.th.jpg

osonazpomocniczskaldobo.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "Natowskich czasach " to już nikt by Ich nie dopuścił do grzebania przy Naszych w końcu samolotach. Co niewiele by zmieniło w wypadku niezdemontowania instalacji, bo po pierwsze ani razu nikt nie ćwiczył na BIS [przynajmniej w Zegrzu , a podejrzewam, że i też na BD ] nawet zakładania imitatora IAB-500,[ nawet nie wiem gdzie to "leżakowało "] o lotach ćwiczebnych nie wspomnę. A po drugie , jak już wcześniej pisłałem , coś z tą instalacją , a raczej z instrukcją przezbrajania samolotu było nie tak.Po prostu , nawet po podłączeniu belki , instalacji , całe urzadzenie było jak to mówili uzbrojeńcy "Nie godien " Schemat nie był kompletny.Ot zaufanie Sojusznika.A kiedy zdemontowali ? Nie pamietam , podobno na skutek umów rozbrojeniowych, ale to już było po zmianie systemu ? [ szykowały sie zmiany ?] i najprawdopodobniej Rosjanie przestali ufać nowej władzy w Polsce. Odbyło się to bardzo szybko , w konću polegało na u ....iu złaczek i kabli oprzyrządowania i po krzyku .Nikt nie bawił sie w zaden cywilizowany demontaż. Sam jestem do tej pory ciekaw co sie stało z belkami specjalnymi i pulpitami z kabin ? Głowe daje że odesłali do jakieś Składnicy [ tajne , poufne itp . bzdury ] , i albo ktoś zaskoczył co to jest [ ale nie sądzę ] i schował głeboko , albo i lezy gdzieś na kupie zebranego , niepotrzebnego wyposazenia po 21.Sam widziałem w jednej z jednostek cały schronohangar wypełniony niemal pod strop aparaturą , blokami , częściami zapasowymi od 21. Serce się krajało , ale nie waż sie ruszyc .Wyobrażcie sobie po tylu latach jak to musi wyglądac , "przechowywane" w ciągłej wilgoci , bez ogrzewania , wentylacji . A w muzeach samoloty stoją i gniją .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie bawię te "chmary " Pilotów drepczące po płaszczyznach przed samolotami w WUK-ach .

Mam podobne odczucie, ale tak sobie teraz pomyślałem, że tylu pilotów tak ubranych może sfotografowano podczas choćby Zawodów Lotnictwa Myśliwskiego WOPK...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowa propagandówka .Przed lotami w trakcie zawodów to Piloci nie mieli raczej czasu na takie "defilady " i na dodatek w takich"garniturkach" , a po lotach w WUK-u nie wiadomo jaką by mieli kondycje , to dodatkowo nie targali by tego wszystkiego na sobie i to jeszcze "grupowo z uśmiechem na ustach " Wierz mi , miałem okazje widywać Pilotów po locie na pułap w tymże stroju i żadnemu nie było do śmiechu po wyjściu z kabiny .Wyobrażcie sobie ,ze szczególnie przy upale , macie na głowie ten "szczelny garnek " i dodatkowo ktoś Was wciska całego w "gumową detkę " [ żeby nie użyć innego erotycznego określenia ] Ale nawet PRL nie odkryła jeszcze wszystkich tajemnic , to i może ta fotka też miała określone zadanie .Na pewno przysłuzyła się do przedłuzenia dyskusji o 21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MW nie przywiązywano wagi do malowania nowych szachownic. Nie było ku temu woli i nikomu nie przeszkadzały stare. Nie było hurra optymistycznych akcji jak we Wojskach Lotniczych, gdzie nakazano podczas przejść malowanie nowych. Z tego, co pamiętam, tylko kilka sztuk bisów wróciło z remontu z nowymi szachownicami. Bywały też sytuacje, gdzie przemalowywano cały samolot lub śmigłowiec i wracano do starych oznakowań...

We WLiOP też różnie bywało. Ex-czeskie MiGi-29 po przylocie dostały szachownice starego wzoru, mimo że działo się to w 1996 i były to pierwsze szachownice w ich "życiu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym Aeroplanie jest dużo zdjęć MiG-21 po wycofaniu ze służby i artykuł o KM-1. Przejrzałem i odłożyłem na miejsce, jak dla mnie nie ma nic nowego...

Takim Migowym Wyjadaczom to już trudno dogodzić

Ale założę się że w kwestii KM-1 to czegoś takiego nie było ?

 

km1i.th.jpg

Jestem na 72 stronie , jeszcze 30-pare i będzie zeskanowana.

 

A tak przy okazji , szukam zdjęc , rysunków ZB-360 [ bomba -a właściwie zbiornik zapalający ] Są rysunki ZB-250 , ZB-500 , a tego " urządzenia " nie mogę znależć .To wypatrzyłem u Jugosłowian i jest [ było ] używane na 21póżniejszych wersji [ chociaż pierwotnie było projektowane dla 21F-13 , a u Nas chyba planowane do uzycia dla Lim-5-6 ]

. zb360zapalajcayugo2.th.jpg

To podobno jest ZB-360 .Tak twierdzą na serbsko -chorwacki Forum [ no to chyba to znają- chociaż w orginale "to " było opisane jako "bomba kasetowa " Chyba "ze kulki w płynie wlewali przez te gardziele "

Z ciekawości pytam o inne zdjęcie , rysunek, bo na tym to czegos i z przodu i z tyłu ewidentnie brakuje [ opływy , zapalniki ? ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoż to się do PFM-a nie da podwiesić? ;-)

 

Osobiście zawiesiłbym zamiast tego zasobnika np. wytwornice dymu z chemicznego Mi-2- zdecydowanie bardziej bojowo by to wyglądało.

Swoją drogą, ciekaw jestem jak to fizycznie rozwiązano. Spawarą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pies Ich drapał baranów. Przepraszam za wyrażenia, ale szlag mnie trafia jak widze takie "ekspozycje " Tylko sie zastanawiam czy to jest prywatne "składowisko " czy jakaś "muzealna "ekspozycja [ to tym gorzej ].

Ale jak widzę Weterani zaglądają do tematu .Udzielam Pochwały przed frontem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, ciekaw jestem jak to fizycznie rozwiązano. Spawarą?

 

Nie sądzę aby potrzebna była spawarka - jak zapewne pamiętasz zasobnik wisiał na tych samych węzłach mocowania co i belka paliwowa więc samo podwieszenie nie jest problemem. Natomiast gorzej z elektryką i samym sterowaniem zasobnikiem co w tym przypadku nie jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji , szukam zdjęc , rysunków ZB-360 [ bomba -a właściwie zbiornik zapalający ]

Mikołajczuk, Gruszczyński "Uzbrojenie Rosji i ZSRR 1945-2002"

zb360.jpg

I dane z tabelki:

Wagomiar 360 kg

Masa bomby: 354,8 kg

Masa środka zapal. 234 kg

Rodzaj środka zapal. SKS

Długość 2628 mm

Średnica korpusu rozpiętość 500/752 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne.A przejrzałem tyle pozycji i nie trafiłem na tą " przedpotopową beczkę"

Problem wynikł z tego iż Jugosławianie swój zbiornik zapalający dla 21 też nazywają ZB-360, a wygląda on troche inaczej i jakby nowocześniej [ lokalna przeróbka-modyfikacja ]

Ale w konću Oni tam trochę sami modyfikowali sprzęt i wyposażenie i stąd te nejasności.

Według wiesci z Bałkanów to jest ZB-360

zb360zapalajcayugo2.th.jpg

I lokalna ciekawostka, zasobnik GP-9 przystosowany do Ich samolotu szturmowego , szkolno -bojowego J-22.[ G-4 Super Galeb -Nie wnikałem w różnice ]

przerbkagp9nag4supergal.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

Mam ogromną prośbę do was o dokładne zdjęcia i schemat malowania Miga-21F-13 "2015" itp. Gdyż za niecały miesiąc biorę się za jego odmalowanie itp. Więc potrzebuje wszystkiego co związane z tym egzemplarzem. Aktualnie samolot został całkowicie wyczyszczony z farb łuszczących się i przygotowany do zmatowienia pod podkład itp.

Jakby co proszę podsyłać na email: piotrpilot8@wp.pl

Pozdrawiam i z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.