Skocz do zawartości

MiG-21


emeryt

Rekomendowane odpowiedzi

To żebyśmy nie musieli powoływać się tylko na zagraniczne źródła o IAB, z książki Mikołajczuka i Gruszczyńskiego

20120407135946.th.jpg 20120407140107.th.jpg 20120407140242.th.jpg

 

Tak mnie zaciekawiło, a jak to wyglądało w przypadku Su-7? Też był dodatkowy pulpit, jeśli dobrze kojarzę? Jak macie zdjęcia, wrzućcie do odpowiedniego wątku, chętnie zerknę

 

Btw. Wczoraj trafiłem na fajną stronkę ze spisem samolotów występujących w filmach. Jest tego trochę, tutaj macie link do MiG-21. Zaciekawił mnie wątek maszyn z Debrzna w odcinku 07 zgłoś się

500px-07mig21m.jpg

Ktoś mógłby opisać ile tam jest scen z tymi s-tami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

07 zgłoś się - odcinek 19 ''Zamknąć za sobą drzwi'' - dwie krótkie scenki po parę sekund, w pierwszej widać parę od dołu a w drugiej dwa MiG-21 1812 i 2005. Ujęcia zostały wstawione chyba z jakiejś kroniki filmowej bo różnią sie od pozostałych scen z filmu. Para przechwytuje uciekającą do Szwecji Wilgę - w sumie pomysł szatański bo nie bardzo sobie wyobrażam to w praktyce - za duża różnica prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujęcia zostały wstawione chyba z jakiejś kroniki filmowej bo różnią sie od pozostałych scen z filmu. Para przechwytuje uciekającą do Szwecji Wilgę - w sumie pomysł szatański bo nie bardzo sobie wyobrażam to w praktyce - za duża różnica prędkości.

 

Te ujęcia są z filmu instruktażowego jaki nakręciła wojskowa Czołówka a dotyczył przygotowania do lotów. Miałem możność oglądać ten film w ramach zajęć teoretycznych do przejścia na eksploatację letnią w 1979 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jako jedyny z odwiedzających Holandię ma "to coś " Wygląda na jakąś naklejkę. Jak Piotr Pilot nie otworzy swoich archiwów , to będzie cienko .Ja nie mam tego na żadnym innym samolocie z Zegrza.Tylko kolejne ujęcie 9314 , ale też niewiele widać

9809holandia.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nędza z bidą " itd .. Dorażna próba poprawienia wyglądu 21 wytypowanych do wizyty w Holandii.Poniewaz nie było środków i orginalnej farby , a przede wszystkim czasu na wysłanie samolotów gdzies do WZL , pomalowano w jednostce tym co było pod ręką i we własny wzorek. No i zostały nietypowe malowania.

 

Mikele -No to jesli chciano pokazać się z jak najlepszej strony to efekt wyszedł odwrotny od zamierzonego

 

Zawsze mozna podciągnąc ew. zrobiony model w takim malowaniu jako " okolicznościowe "

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stoercontainervvs.jpg

SPS-141 wariant SM czyli tu pod DDR Mig-21 Bis

 

oraz

spspodf4.jpg

SPS-141 wariantu Gwozdika czyli dla Su podczepiony pod Phantoma. Co ciekawe na tym zdjeciu drugi F-4 ma normalny zasobnik WRE Westinghousa .

A jeszcze ciekawsze jest to ,ze Niemcy do przenoszenia SPS a zmodyfikowali kilka F-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro SPS-141Je wisi jakoby pod NRD-wskim Bisem , [fragment belki -kształt oryginalny mocowania osłony wskazywał by raczej na MF ] to ja bym chciał wiedzieć pod jakim typem wisi ten poniższy ? Chciałbym zobaczyć raczej całe zdjęcie ukazujące i BIS-a i kształt osłony belki [ złączki ] bo w podpisy pod zdjęciami i ekspozycje muzealne czy "pokazowe " przestaje powoli wierzyć

.Bo brak wydłużonej części przedniej belki podkadłubowej , pokazuje na zdjęciu poniżej ,ze wisi [ może wisiec ot tak ,sobie też pod Bis-em- tyle że bez instalacji elektrycznej ] W końcu uchwyty pasowały do belki .

sps141je.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

A odnośnie SPS-a od SU-22 , może zostawili kilka kompletów i w ramach ćwiczeń zakłócają swoje środki radiolokacyjne [ jako "przyjaciele " od gazociągu ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jeśli chodzi o bisy z Zegrza które były w dwu barwnym malowaniu. To za godłem jednostki macierzystej były dwie naklejki. Jedna z nich była koloru żółtego na której mieścił się emblemat związany z wylotem samolotów do Holandii . A pod spodem tej żółtej znajdował się znak rozpoznawczy samolotów Holenderskich Sił Powietrznych.

Gdy wrócę z uczelni to postaram wrzucić tu zdjęcia .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam sobie przy śniadaniu historię 34 plm i Dywizjonu Lotnictwa MW i coś mi nie pasuje .Czyżby w 34 Plm i Lotnictwie MW nie przemalowano Szachownic po 1989 r.?

No jak by nie patrzył, czerwone pole jest na tych samolotach tak jak za starych dobrych dla Naszego Lotnictwa czasów [ i z godnie z tradycją ] z lewej strony ? Przecież zdjęcia nie są w zaden sposób "odwrócone "

Zdjęcie datowane na 1995 r.-malowania juz z tego okresu

88701995rbd.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Zdjęcie datowane na 2003r.- zresztą insygnia Lotnictwa MW jasno to pokazują

8819navy2003bd.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Miłośnikom Lotnictwa nie trzeba przecież przypominać kształtu Naszej Szachownicy i przed 89 i po przemianach , az dla porównania przejrzałem zdjęcia innych 21

21BIS Malbork na przebazowaniu 2002 r. [ tak dla przykładu ]

 

ng79.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Pewnie Ameryki nie odkryłem , ale może MW miała jakieś swoje regulacje odnosnie Szachownicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem to też jakiś czas temu i nawet miałem pytać tu na forum ;)

Tu widać dokładnie, że nie na wszystkich samolotach przemalowano: http://galeria.aviateam.pl/photo/809

Zdjęcie datowane na styczeń 2003.

 

Gdzieś jeszcze widziałem zdjęcie mniej więcej z tego samego okresu, na którym widać z dziesięć sztuk i połowa ma przemalowane szachownice, a połowa nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Któryś z Kolegów odpowie .Może Ktoś z "moje osiedle .....BD " ? Tez przeglądam archiwalne strony z tego Forum i takich zdjęć jest więcej , czyżby MW wtedy totalne hm o...ła sprawe ? Ale kwestię znaków przynalezności regulują przecież odpowiednie przepisy, nie mam pojęcia o co w tym chodzi ?

Zobaczymy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany ukladu szachownicy zaczely sie w 1993r [ustawa z 19 lutego 1993 O znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej]

za Wikipedia>>>

Przed wprowadzeniem szachownicy, polskie samoloty były oznaczane różnymi elementami w biało-czerwonych barwach narodowych: tarczami herbowymi z podziałem koloru na ukos (eskadry warszawskie), pasami biało-czerwonymi (eskadra lwowska), czerwonymi literami Z w białym kwadracie (eskadry krakowskie).

 

Początkowo malowana była na całej szerokości skrzydeł, kadłubów i sterów kierunku. W 1921 wprowadzono obwódki w kolorach odmiennych od koloru pól szachownicy (instrukcja Wojsk Lotniczych nr 15 z 1921 roku: Ogólne Warunki Techniczne Płatowców), jednak nie podano stosunku ich szerokości do rozmiaru szachownicy. Stosunek ten ustaliło dopiero rozporządzenie prezydenta RP w sprawie znaków przynależności:

 

"Szachownica lotnicza jest to kwadrat podzielony na cztery równe pola, z których lewe górne i prawe dolne są barwy czerwonej z białą obwódką, lewe dolne i prawe górne barwy białej z obwódką czerwoną. Stosunek obwódek do pola wynosi 1:5".

 

Przez następne ponad 70 lat szachownica w tej postaci pozostawała znakiem polskiego lotnictwa wojskowego. W 1993 jednakże wprowadzono nowy wzór znaku, z zamienioną kolejnością pól (odwrócony o 90°), bardziej poprawny heraldycznie, ale ignorujący tradycję. Ustawa z 19 lutego 1993 O znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rozdziale 5 art. 22 w punkcie 1 podaje:

 

"Znakiem wojskowych statków powietrznych jest biało-czerwona szachownica lotnicza o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, podzielona na cztery równe pola ze skrajami o naprzemiennych barwach. Stosunek szerokości skraju do długości krawędzi pola szachownicy lotniczej wynosi 1:5".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego z 2 KOPK

Nie sądzisz że w okresie od 2 -10 lat , to przemalowaniem Szachownicy w MW [ przynajmniej na widocznych 21BIS-ach mieli sie chyba zając płetwonurkowie i głęboko pod wodą , bo cosik im to długo schodziło .

W sumie to traktuje to jako ciekawostkę, ale MW [ zresztą BD też ] miały swoje specyficzne podejście do ogólnowojskowych zarządzeń. [ w pozytywnym sensie znaczenia "specyficzne" dla służących wogóle w 2 KOPK ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MW nie przywiązywano wagi do malowania nowych szachownic. Nie było ku temu woli i nikomu nie przeszkadzały stare. Nie było hurra optymistycznych akcji jak we Wojskach Lotniczych, gdzie nakazano podczas przejść malowanie nowych. Z tego, co pamiętam, tylko kilka sztuk bisów wróciło z remontu z nowymi szachownicami. Bywały też sytuacje, gdzie przemalowywano cały samolot lub śmigłowiec i wracano do starych oznakowań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,o to zdjęcia bardzo słabej jakości naklejek ,które były na samolotach z Zegrzyńskiego pułku. Brały one udział w wylocie do Holandii.

 

Dolna Naklejka przedstawiająca znak rozpoznawczy wraz z sylwetką eFa-16ego.

 

naklejka9314.png

 

Górna naklejka - 323 Squadronu RNLAF Leeuwarden ,który wizytował w Zegrzu Pomorskim.

 

2naklejka9314.jpg

 

Pozdrawiam i przepraszam za taką słabą jakość. W chwili obecnej nie posiadam lepszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.