Skocz do zawartości

Nowości lotnicze 2018 - 1/72


letalin

Rekomendowane odpowiedzi

W '38 Wehrmacht był jeszcze dużo słabszy niż rok później. Siłą rzeczy nie mieli jeszcze czeskich czołgów na stanie, seryjnych panzer III i IV też jeszcze nie było w linii, a armia jako całość była znacznie mniej zgrana i przygotowana do wojny. W lotnictwie nie było jeszcze Bf 110. Przecież cała polityka Hitlera aż do września '39 opierała się na blefowaniu, wystarczył jeden kraj który powiedziałby "sprawdzam". Albo dwa

 

Urbanowicz w swoich wspomnieniach utrzymuje że Czesi by spokojnie stawili czoła Niemcom nawet bez naszej pomocy, ale ile w tym rzetelnej analizy, a ile myślenia życzeniowego i żalu do aliantów zachodnich- nie wiadomo.

 

A co do obozów koncentracyjnych, bierz pod uwagę, że wtedy nie wiedziano na jakich zasadach opiera się hitlerowska machina ideologiczna i czym tak naprawdę były te obozy. Poza tym, Polacy to buntownicy z powołania i przez całe dwudziestolecie kształtowaliśmy się w niechęci i ostrożności względem Niemców, a Czesi raz, że zawsze mieli dużo cieplejszy stosunek do Niemców, a dwa że byli wychowani w szacunku do prawa. Jeśli władze wzywają do stawienia się w obozie, to się stawimy. Jeśli władze zabraniają bronić się przed wchodzącym do kraju Wehrmachtem, no to już niech wchodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W '38 Wehrmacht był jeszcze dużo słabszy niż rok później. Siłą rzeczy nie mieli jeszcze czeskich czołgów na stanie, seryjnych panzer III i IV też jeszcze nie było w linii, a armia jako całość była znacznie mniej zgrana i przygotowana do wojny.

 

Warto w ramach "przygotowania" zaznaczyć że podczas zajmowania Austrii straty niebojowe wśród broni pancernej przekroczyły chyba 50%, czytałem Wehrmacht W.Kozaczuka i pamiętam że były to bardzo wysokie straty. Niemcy potrzebowali zarówno wkroczenia do Austrii jak i do Czech aby się dotrzeć. Warto też wspomnieć że do 1935 WP miało przewagę w WJ nad Wehrmachtem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam.

Ostatnio kupiłem ten model w KS Model.

W zestawie dwie ramki w różnych odcieniach szarości.

Ramka ze skrzydłami, statecznikami poziomymi, dyszą silnika, wnękami podwozia oraz innymi elementami

jest identyczna jak w MiG-21 MF R.V. Aircraft.

Kadłub ,,szparki,, wygląda jak przenitowany kadłub UM produkowanego kiedyś przez BILKA.

Przymierzałem połówkę kadłuba R.V. do BILKA - pasują do siebie bez żadnego problemu.

Blaszka jak w modelu MiG-21 MF R.V. Aircraft.

Osłona kabiny znacznie lepsza niż w modelu BILKA z wyraźnie odtworzonym ożebrowaniem osłony kabiny.

Kalkomania do 10 malowań.

Pozdrawiam.

KRYSTEK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Martoli jest promocja na Łosie z Fly.

Znaczy się , że Łoś IBG zbliża się dużymi krokami.

Nie tylko w Martoli jest promocja na łosie z FLY....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą trojaczki

 

12ff3ab2a3d42808.jpg

 

Zapytałem IBG kiedy pojawi się Rumun oraz PZL 43 i PZL 46 !

Odpowiedź mnie ucieszyła

IBG - Wersja Rumuńska jakoś na początku przyszłego roku, a kontynuacje jeszcze nie wiemy dokładnie. W trochę późniejszym terminie na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność z Fine Molds i bardzo szczerze wątpię, żeby ktokolwiek mógł osiągnąć ten poziom. GWH robi świetne modele więc o jakość na pewno nie trzeba się martwić, ale Fine Molds to jest klasa sama w sobie. Zaletą tego zestawu na pewno będzie znacznie łatwiejsza dostępność. Nie wiem jak się będzie prezentował cenowo, ale tu też może mieć przewagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam F-14D Fine Molds i po pierwszym zachwycie ten model - po pewnym czasie - już aż tak bardzo nie zachwyca.

To naturalnie bardzo dobry zestaw (podejrzewam że ich F-14A podobnie, ale w ręku nie miałem), ale jak człowiek pomacał takiego F-14A Tamki, mimo że to inna skala, to ten FM wrażenia już nie robi.

Nie wiem jak to wypadnie w porównaniu z modelem GWH, bo żadnego z ich 72 w ręku nie miałem, ale może być porównywalna jakość.

No ale GWH będzie miał mechanizację płata i inne opcje, których FM zapewne nie ma.

 

 

Z innej beczki: GWH idzie za ciosem i wypuszcza F-15C i J, oba w fajnych malowaniach.

https://www.scalemates.com/kits/1167993-great-wall-hobby-l7205-mcdd-f-15c-eagle-msip-ii

 

1167993-15610-86-pristine.jpg

1167990-15610-50-pristine.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od GWH miałem F-15E w skali 1/72. Nie mam porównania jeśli chodzi o ten samolot jeśli chodzi o skalę 1/48.

Właściwie jak tylko pojawił się ten sam zestaw Academy (bo pierwszy sort w polskich sklepach poszedł bardzo szybko), to od razu zakupiłem.

W takim wypadku model GWH poszedł najpierw w odstawkę, a potem na sprzedaż.

 

Ciężko stwierdzić, czy ten F-15 od GWH był przeskalowanym modelem z 1/48 czy jak, ale po pierwszym zachwycie wraz z rozwojem budowy ten entuzjazm przeminął. Świetnie rozwiązana tam była budowa części kokpitowo-nosowej, gdzie praktycznie po sklejeniu i ponakładaniu poszczególnych części zarówno na górze jak i na dole nie było widać w ogóle miejsc łączeń, co znacznie ułatwiało budowę. Jednak wraz z rozwojem wypadków ujawniało się trochę kiepskie spasowanie poszczególnych części części (np. wloty powietrza), ale nie wiem czy to wina mojego zestawu czy może tego, że to był w istocie przeskalowany model z 1/48.

 

Academy ma na pewno sporo uproszczeń (dysze na start do wymiany na Airesa), ale sam proces budowy sprawił mi o wiele większą frajdę. Detal obu na porównywalnym poziomie, GWH ma więcej możliwości konfiguracji płatowca - np. radar na wierzchu.

 

Miałem też w ręku F-14A od Fine Molds. Detal i wszelkie możliwości konfiguracyjne robią wrażenie, zwłaszcza, że to skala 1/72. Jednak swojego Fine Moldsa pozbyłem się aa dobre pieniądze a na stosie leży F-14A Tamki i czeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.