Skocz do zawartości

RWD 8 PWS 1/48 Spójnia


jarek38

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i przedstawiam swój nowy model, pięknego polskiego samolotu szkolno-sportowego RWD 8.

Samolot został zaprojektowany wstępnie przez inż. Stanisława Wigurę w 1931roku i był to jego ostatni projekt przed tragiczną śmiercią we wrześniu 1932r.

RWD 8 został wybrany w drodze konkursu na samolot szkolny przez lotnictwo wojskowe i LOPP. Wyprodukowano łącznie w zakładach DWL i PWS do marca 1938 roku około 550 samolotów różnych odmian i był to rekord produkcyjny polskiej konstrukcji, pobity dopiero w 1980 roku przez PZL 104 Wilga.

Model powstał po wielu latach leżakowania i dojrzewania, by wreszcie zaistnieć jako RWD 8 PWS ze Szkoły Podchorążych Lotnictwa przy CWL Dęblin. Model waloryzowany niektórymi częściami z blaszki Parta, sporo części fabrycznych przerabianych i modyfikowanych np. lotki z mocowaniem, okaptowanie silnika.

W modelu zostało zrobionych wiele elementów od podstaw np: kratownica wewnątrz kabiny z manetkami i drążkami sterowymi, amortyzatory, golenie podwozia, zastrzały baldachimu.Malowany farbami Pactra, Humbrol i MM, lakier mat Pactra. Kalkomanie projektu Alberta091283, delikatne, ale świetnie wydrukowane, same się kładą, bez konieczności stosowania płynów Gunze. Zapraszam do galerii.

 

9a53aff223ae6c4bm.jpg 3603417f54072902m.jpg 038f2f0bcf4d3680m.jpg f33274517e65be07m.jpg 0d514b06face5356m.jpg 53103f61527615dem.jpg f6b09afc402a7542m.jpg c71805a7de053760m.jpg bdb2dc4ed95eecd7m.jpg a60850f4c0a9b7a4m.jpg 877ba32ea6f98736m.jpg 51591581e003a4a2m.jpg 51591581e003a4a2m.jpg d6d4cb083b0f79acm.jpg cfc9e3504eafdbcbm.jpg 52b2b7b6f54aa2e9m.jpg cd68eb834808fd95m.jpg 730dc924156768c8m.jpg dc5fa88f2c4f9dfdm.jpg 3d1928e43d22ae1am.jpg

 

B. Albercie - wielkie dzięki.

Edytowane przez Gość
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe małe dzieło sztuki !

 

To najładniejsza i najstaranniej wykonana Ósemka jaką do tej pory widziałem. Najbardziej podoba mi się wnętrze i okapotowanie silnika, które wygląda bardzo realistycznie.Starannie wykonany wash również świetnie podkreśla walory modelu.Do ideału brakuje jedynie figurek instruktora i młodego adepta sztuki pilotażu SPL.

 

Gratuluję i pozdrawiam!

 

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za Wasze bardzo dobre opinie o modelu. Figurki fakt, dodały by klimatu, ale podejrzewam, że nie mając żadnego doświadczenia w temacie były by najsłabszym ogniwem całości. Model ma składane skrzydła i pokażę na pewno kilka fotek, ale muszę zrobić nowe, gdyż te które mam są niestety ciemne - taki już ze mnie fotograf.

Piszcie Panowie swoje uwagi, gdyż powstanie na pewno jeszcze jedna 8-ka, ale w wersji DWL i z każdej uwagi może coś wychwycę, co będzie miało wpływ na sposób wykonania.

Jeszcze raz Wielkie Dzięki.

 

Ps. Leszek, jesteś szybki jak modele samolotów które robisz,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie Moje zdanie znasz, mistrzowskie wykonanie! Na tych zdjęciach dobrze widać okapotowanie silnika - jeden z wielu samczków tego modelu, detal goni detal. Po co rozpisywać się, lepiej popatrzeć.

Nic tylko czekać na drugą ósemkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje.Nie jestem miłośnikiem samolotów okresu miedzywojennego, ale oglądając prace takie jak Twoja coraz bardziej się do nich przekonuję. Podziwiam warsztat, zazdroszczę umiejętności.

Pozdrawiam

Damian Biwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie pisałem na forum, ale obok Twojego modelu nie można przejść bez słowa. Właściwie to wszystko to, co można o zaletach napisać, koledzy napisali. Mogę tylko dopisać, że jest PRZEPIĘKNY.

Czy możesz zdradzić jak zrobiłeś mechanizm składania skrzydeł?

Jeszcze raz gratuluję pięknego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Jarku

 

Widze że wreszcie się zebrałeś do galerji i cóżmogę napisać jest świetnie !!! oby ak dalej zobaczymy jak poradzisz sobie z LUBLINEM?! ale nie mam najmniejszych obaw co do tego. Jeszcze raz wielkie BRAWA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję wszystkim wpisującym swoje opinie, jak i odwiedzającym. Albercie, obawy muszą być, to wzmaga uwagę

Czy możesz zdradzić jak zrobiłeś mechanizm składania skrzydeł?

Oczywiście, poniżej kilka fotek, które pokażą prostotę tego tajemniczego mechanizmu:

d61c9b91f58ec51em.jpg

- to zawias z karty PKO, po podzieleniu na 1/2 dał komplet okuć do baldachimu

8c45acbc6d6981e6m.jpg

- skrzydło zostało uzbrojone w oczko z karty, później ze względu na wytrzymałość zmienione na igłę iniekcyjną. Widać też pierwszą wersję zawiasów klapy.

4ee567416f4f12c5m.jpg

- tu okucie przy kadłubie, zlutowane blaszki miedzi i wklejone w kadłub, ważne, żeby były współosiowo z okuciem baldachimu.

4d4d820f5372340bm.jpg

- na koniec w baldachim wklejone i zaszpachlowane od góry ośki zawiasów, tu jeszcze przed wklejeniem.

dcb6cb087d8aa695m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Piękny Erwudziak! Po prostu piękny! Mechanizacja płata - majstersztyk Aż miło popatrzeć na taki fajny model naszego samolotu

 

Jedyna rzecz na minus, która rzuciła mi się w oczy to naciągi pod rozpórkami baldachimu. Chyba mogłyby być trochę delikatniejsze w tej skali (a może to tylko przekłamanie zdjęcia?). Niemniej, z prawej strony wydają się nieco zwichrowane. Myślę, że da się to poprawić bez szkody, w końcu masz składane skrzydła

 

Poza tym drobnym szczegółem model jest superancki! Gratuluję i czekam na następne

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna rzecz na minus, która rzuciła mi się w oczy to naciągi pod rozpórkami baldachimu. Chyba mogłyby być trochę delikatniejsze w tej skali (a może to tylko przekłamanie zdjęcia?). Niemniej, z prawej strony wydają się nieco zwichrowane.

 

Tak jest, naciągi są zwichrowane, gdyż jeszcze nie naciągnąłem ich na gorącym powietrzu, coś za to nie mogę się zabrać. Żyłka jest delikatna, to kolor srebrzysty na fotkach tak dziwnie zniekształca, powiększa średnicę, też to zauważyłem i robiłem próbnie zdjęcia na których linki miały zdecydowanie mniej światła i wyglądały dobrze, ale nie było widać wtedy zróżnicowania kolorów aluminium na linkach i stalowego na śrubach.

 

Dzięki za przypomnienie, przed zdjęciami ze złożonymi skrzydłami poprawię.

 

Pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są modele przyzwoite, są poprwne, są takie na które długo się patrzy i są takie, jak Twój- piękne, wierne i stanowiące nie model, a Replikę i to przez wielkie "R".Piękny jest Twój eRWuDedziak. Gratuluję i życzę sobie takich modeli w gablocie ( za czas jakiś ). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję kilka zdjęć 8-ki ze złożonymi skrzydłami. Niestety po raz kolejny fotki wyszły za ciemne, ale trochę rozjaśniłem i myślę, że są do przyjęcia. W razie mocnych sprzeciwów postaram się coś zmienić, ale chyba widać, że aparat mnie nie lubi.

7f302ab963655b6cm.jpg 5832a0fbe40aa7d2m.jpg 7f32adb451cb88b3m.jpg 650e271a871247bcm.jpg fe7a82e74164e99em.jpg 9369c890996c2a1em.jpg d1bd1b0d922f5481m.jpg f8fb17e89ded6b84m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.