Skocz do zawartości

kalki do polskich pojazdów w 1/72


Mare_K

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się nawiązać kontakt ze sprzedawcą z Allegro produkującym kalki (obecnie głównie do kolejek). Rozważaliśmy możliwość wypuszczenia zestawu kalek w 1/72 do polskich pojazdów wojskowych z epoki PRL-u.

 

W skład zestawu wchodziłyby litery i cyfry na numery rejestracyjne (a konkretnie zestaw liter i cyfr dla dowolnego złożenia numeru; małe na numery boczne i duże na tył), oznaczenia eksploatacyjne oraz oznaczenia jednostek obrony wybrzeża i powietrzno-desantowych. Całość starczyła by na jeden, a pewnie i nawet dwa modele. Koszt to kilkanaście złotych + przesyłka.

 

Niestety rozmowy stanęły na etapie prawdopodobnego braku zainteresowania takim zestawem kalek.

 

Stąd też moje zapytanie - sonda: kto byłby skłonny zakupić taki zestaw? I nie pytam o potencjalnych kupców- gawędziarzy, a raczej ludzi którzy maja na półce któryś z modeli ICM-u i tylko czekają na okazję aby go złożyć i okleić w barwy LWP.

Zakup, oczywiście bezpośrednio za pośrednictwem Allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem

Sprzedawca jest z branży kolejowej i, jak się wydaje, o "plastykach" niewiele wie. Ja osobiście ciągnąłem temat w miarę uniwersalnego zestawu w 1/72, który pasowałby zarówno do ciężarówek ICM-a (akurat mam dwie na wpół ukończone i szukam do nich kalek) jak i czołgów Revella i Trumpetera, czy ACE-a

 

O ile w 72 takie uniwersalne podejście jeszcze przejdzie, bo różnica wielkości liter jest stosunkowo mała, o tyle w 35 mogłoby być bardziej widoczne i problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ogólnie to napisałeś.

Więc mam pytania szczegółowe:

- co się kryje pod nazwą oznaczenia eksploatacyjne?

- czy byłby pełny zestaw liter (samochody, pojazdy opancerzone), czy tylko do konkretnych pojazdów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oznaczenia eksploatacyjne to:

- oznaczenia ciśnienia w kołach

- napisy PALIWO, OLEJ (wzorowane na T-55) oraz ET94 i ON wraz z pojemnościami (wzorowane na ciężąrówkach Ural i ZiŁ)

- oznaczenia priorytetu drogowego (trójkąt w pomarańczowym okręgu)

 

numery miały zawierać cały alfabet (z podwójna literą U) + wszystkie cyfry, czyli pozwalałyby na ułożenie min. jednego pełnego, dowolnego numeru.

 

Do kompletu proponowałem jeszcze po dwa godła obrony wybrzeża i wojsk pow.-des.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już ciekawiej wygląda.

 

Tak się zastanawiam czy trzeba umieszczać cały alfabet, bo nie pamiętam czy wszystkie litery były używane.

 

Zrezygnowałbym ze znaczka priorytetu drogowego, na kalkach średnio to wychodzi, poza tym często jest umieszczany w miejscach, gdzie kalkomanii nie da się umieścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawartość kalki jest jeszcze do ustalenia.

 

Temat jest względnie ciekawy i atrakcyjny, tym bardziej, że min. nakład przy którym druk się opłaca to ok. 50 szt.

 

Stąd też i moje pytanie sondażowe.

Jeśli znajdą się realni chętni (i nie mówię tutaj o chętnych- gawędziarzach, którzy może kupią, a może nie), to być może uda się przekonać wytwórcę do wypuszczenia zestawu.

 

Ja osobiście mam dwa zestawy na warsztacie (ZiŁa-131 i BM-21), więc w moim interesie jest lobbowanie.

Ktoś jeszcze by się pisał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zainteresowany.Najlepiej jakby potencjalny producent umieścił tu na forum próbkę graficzną , jak to może wyglądać.Jeżeli stosunek jakość/ilość/cena będzie OK , o zbyt może być spokojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, najnowsze wieści są takie, że na początek potrzebujemy ok. 10 osób chętnych do takiego zakupu.

Wtedy możemy myśleć o przejściu do dalszego etapu, czyli zawartości, projektu i ceny.

 

Troje chętnych już mamy...

 

Ktoś jeszcze reflektuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że chyba przypadkiem zostałem koordynatorem i łącznikiem projektu, to ciągnę temat dalej...

 

 

Na początek wstępny projekt otrzymany od p. Andrzeja.

Na razie to przeróbka wcześniejszych kalek jego produkcji.

 

wojsko.jpg

 

Dla ułatwienia wnoszenia uwag podzielmy zawartość kalki na poszczególne elementy:

 

1) LITERY WIELKIE (tył pojazdu, lub wieża czołgów):

 

Czcionka OK.

Potrzebny jest cały alfabet A-Z oraz podwójny zestaw 0-9 (bez Ł) z podwójną literą U. Powinno to umożliwić odtworzenie numerów dwóch pojazdów.

 

 

2) LITERY MAŁE (na burty):

 

Nieprawidłowa czcionka.

Podwójny cały alfabet A-Z (bez Ł) z podwójną literą U oraz podwójny zestaw 0-9.

 

 

3) OZNACZENIA EKSPLOATACYJNE

 

Czcionka OK

 

Potrzebne oznaczenia duże:

 

(x1) PALIWO (T-55)

(x1) OLEJ (T-55)

(x1) ET94

(x1) ON

(x1) BORYGO

(x1) 170L (ZiłŁ)

(x1) 200L (ZiŁ)

(x1) 300L (Ural)

(x2) mała strzałki (prawo i lewo, na zderzak), oraz napis 2,70

 

 

Potrzebne oznaczenia mniejsze:

 

(x6) 0,75MPa

 

4) ZNAKI ROZP. I OZNACZENIA

 

(x2) szachownica wojsk pancernych. Powinna mieć kształt rombu, a nie kwadratu.

(x2) oznaczenia priorytetu drogowego. Powinny być w kolorze pomarańczowo- żółtym.

(x2) oznaczenia Obrony Wybrzeża

(x2) oznaczenia Pow.-Des. Powinny być w kolorze wiśniowym.

 

 

Proszę o sugestię i uwagi.

 

Pamiętajcie, że:

- zestaw ma być uniwersalny dla skali 1/72. Zarówno ZiŁ-y, Urale, T-55, T-72 jak i UAZ-y

- jest to zestaw dla epoki późnego PRL-u

- nie ma co się spinać w walce o "superkolor". W skali 1/72 i tak obowiązuje rozjaśnienie o kilkanaście procent. Chodzi raczej o zachowanie wiarygodności wizualnej

 

PYTANIA:

 

Czy ktoś ma możliwość łatwego obmierzenia oryginału w temacie wielkości liter i odstępów pomiędzy poszczególnymi literami?

Czy ktoś orientuje się jakiej czcionki używało (i dalej używa) LWP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. jako materiał poglądowy dot. czcionek przygotowałem na szybko coś takiego:

 

czcionki.jpg

 

jak widać żadna z łatwo dostępnych czcionek sama w sobie nie pasuje, a to oznacza przerabianie każdej litery - sztuka po sztuce. Zwężania, przycinania, przesuwania kreseczek, itd...

 

Dlatego tak ważne jest ustalenie, w miarę możliwości, jakiej czcionki używa wojsko do swoich szablonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.