Jump to content
Mikolaj75

Jak-1b - ZTS Plastyk/Mastercraft 1:72 + dodatki własne

Recommended Posts

Cześć Jarek - to nie budzi żadnych wątpliwości. Mi chodzi o to, czy po podniesieniu pokrywa utrzymywała się w górze sama (co byłoby fantastycznym rozwiązaniem z mojego punktu widzenia) czy też było coś do jej podtrzymania. Po prostu trochę mi szkoda przykryć wnętrze kabiny - będzie ono wprawdzie w całości widoczne od wewnątrz, ale zawsze... Z drugiej strony przy podniesionych pokrywach trochę umkną szachowniczki. Ot, dylemat...

rób podniesione.Fajnie to wyglada, odsłania detale kabiny i daje wiedzę i samolocie. Ja się dopiero teraz dowiedziałem, że te panele były na zawiasach. A tak nawiasem mówiąc jakość wykonania tych samolotów była iście sowiecka !

em - jesteś wielki - dzięki stokrotne . Wprawdzie to 3-ka, ale nie sądzę by mechanizm był istotnie zmieniony wobec 1-ki.

no.tips - a to chyba różnie było, są fotki tak pofalowanych blach, że modelarzowi byłoby ciężko to odtworzyć, ale i są całkiem przyzwoite...

Mikołaju sądze ze tą listwe usztywniającą na wewnętznej stronie panelu bocznego trza będzie dorobić Ale co to dla Ciebie...

Już drugi raz wypowiem się na temat tego modelu i ... nie wiem jak wyrazić to co widzą, może i prawdę powiadają niektórzy mówiąc " skuj się babko dam Ci jabłko" zostawiłeś nas daleko w tyle wchodząc na wyższy poziom. A tak zupełnie na poważnie czekam końca i żeby zobaczyć go na żywo na jakiś zawodach bo o nagrody to chyba masz kilka wolnych półek, za takiego tuza

Mikołaju, zawiesiłeś emisję serialu na okres wakacyjny, aby nakręcić kolejne nowe odcinki i wrócić po wakacjach Bo jak co to czekamy

Witam;

PaRazo - pozostaje mi serdecznie podziękować za Twą opinię i powitać na forum . Mam nadzieję, że skoro zabrałeś się już za swojego Jaka, to mój warsztat pomoże Ci w budowie i zaprezentujesz go tutaj. A może właśnie założenie warsztatu pozwoli na bieżące konsultowanie budowy - w moim przypadku bardzo się to opłaciło i szereg ważnych informacji otrzymałem tu na forum;

Artek - to rzeczywiście może wyglądać na wakacyjne zawieszenie i przyznaję, że prawie miesięczna przerwa była. Z powodu urlopu zresztą. Teraz powolutku wracam do prac, ale na razie nie ma nic szczególnego do pokazania - w tym momencie pracuję nad uszczegółowieniem bocznych pokryw, po tym jak zapadła decyzja o ich podniesieniu. Plus sporo innych drobiazgów (robocza lista ma kilkadziesiąt pozycji)

Ale przerwa nie była taka całkiem bezproduktywna lotniczo. Pod czerwonym skrzydełkiem ja - swoją drogą kiedyś pomyślę czy by nie zrobić modelu paralotni

Cayenne.JPG

A i taka alpejska ciekawostka - może ktoś z kolegów działających w latach 20-tych-30-tych podjąłby się budowy takiego przesympatycznego samolociku:

samolot%252520kwiatowy.JPG

Pozdrawiam - Mikołaj

No to fajne, lotnicze ciekawostki na urlopie spotkałeś.

Też wybieram się w góry.

Pozdrawiam i zagrzewam do "walki z materią"

Nad materią coś tam pracuję. Wprawdzie nie ma jeszcze jakichś bardzo atraktyjnych wizualnie historii, ale i te trzeba jakoś przygotować, no i wykazać, że warsztat żyje. Gotowe do montażu są pokrywy boczne i dodatkowe elementy, które należało wykonać po decyzji o otwarciu - najgorsze były wkręty - ostatecznie wykonane z fototrawionych kółek oraz brezentowe pokrowce na race - wszystko to dało konieczność dorobienia 66 kolejnych elementów (z czego 58 to kółeczka na wkręty)

pokrywy%252520-%252520zdetalowane.JPG

Teraz muszę rozstrzygnąć kolejność montażu - czy najpierw pokrywy czy rury wydechowe...

Inne prace to dorabianie nowych detali i poprawki. Między innymi męczyło mnie ugięcie kół. I im dłużej na podstawie zdjęć udowadniałem sobie, że jest ok, tym mniej byłem o tym przekonany. No i poprawiłem - chyba jest dobrze, co?

kola-poprawka.JPG

Pozdrawiam - Mikołaj

Witam wszystkich, pomalutku kompletuję Jaka. Zakończyłem prace w strefie silnika - przyszła górna część stelażu i zbiorniczek cieczy chłodzącej z mocowankiem oraz rury wydechowe - ich wklejanie było jednym z trudniejszych zadań z uwagi na trudny dostęp i konieczność zachowania sporej precyzji, żeby nic nie pobrudzić klejem i utrzymać geometrię.

rury-zb%252520A.JPG

rury-zb%252520B.JPG

rury-zb%252520C.JPG

Ostatnim trudnym etapem będzie montaż podwozia - pozostałe rzeczy raczej nie powinny sprawić istotnych kłopotów.

Pozdrawiam - Mikołaj

niesamowity model, w pierwszej chwili myślałem, że na ostatnich fotkach to maszyna Zvezdy w skali 1:48... Ciekaw finału jestem

Nieprawdopodobny model !

Szczerze to Lancaster Andrzeja Ziobry się chowa. Malutki samolot z taką ilością detali.

Dziękuję wszystkim kolegom za dobry odbiór ostatniego etapu

Nieprawdopodobny model !

Spiton - tu proszę o ewentualne wyjaśnienie - "nieprawdopodobny" może znaczyć i na "plus" i na "minus"

Szczerze to Lancaster Andrzeja Ziobry się chowa. Malutki samolot z taką ilością detali.

Skoti - z jednej strony Ci dziękuję, ale z drugiej - mam wrażenie, że wypowiedź jest zbyt wyrazista i jednak oderwana od rzeczywistości. Otoż jakiekolwiek porównanie Jaka do Lancastera jest sprawą wysoce kłopotliwą i nie wiem czy w ogóle wykonalną. Mam tę przyjemność, że Lancastera widziałem na żywo i gwarantuję, że wrażenia są niezapomniane. Nie mam oczywiście zamiaru zgrywać dewotki i wiem, że detale w Jaku są - ogólnie rzecz ujmując - w porządku - to jednak jest to "tylko" 1-silnikowy myśliwiec. W 4-silnikowym bombowcu i to w tej samej skali - detali jest znacznie więcej i nakład pracy oraz wymóg powtarzalności jest sprawą absolutnie "breathtaking" i zdecydowanie bardziej pracochłonną. Oczywiście w odniesieniu do pojedyńczego podzespołu nakład pracy może okazać się podobny, ale jednak całość - to niebo, a ziemia...

Dodam jedynie, że moja osobista satysfakcja związana z Plastykowym Jakiem jest tego rodzaju, że po prostu - co by nie mówić - "średniej" jakości wypraskom poświęciłem tyle uwagi... (a czy efekt będzie adekwatny to się okaże...)

Pozdrawiam - Mikołaj

Finał już chyba bliżej niż dalej? Model robi tym większe wrażenie, jeśli ma się świadomość, że to 1:72. No i, że to ten Jak, które w podstawówce kleiło się ładnych parę razy (nie tylko w domu, ale i na tzw. ZPT-ach).

Wyjaśniam : Genialnie zbudowany, z gównianego zestawu i świetnie pomalowany. Te elementy rzadko widuje się jednocześnie.

Jeśli na koniec będzie jeszcze genialnie sfotografowany, to dopiero będzie rewelacja. W razie czego służę pomocą jako magik od fotomontaży ,-)).

Spiton - dzięki - faktycznie sfera fotograficzna od początku stanowi bolączkę mojego warsztatu. O propozycji będę pamiętał, tym bardziej, że wystarczającą rekomendację stanowi m.in. ostatnie zdjęcie Spita Gonza - rzeczywiście świetna robota

A teraz idę robić trzymanka pokryw bocznych...

Warsztat który koniecznie należy zarchiwizować dla przyszłych i obecnych modelarzy.

OT. Kolego Spiton... -> http://so.pwn.pl/zasady.php?id=4836490 /Między literą kończącą wyraz a znakiem interpunkcyjnym (z wyjątkiem myślnika, nawiasu otwierającego i cudzysłowu otwierającego) nie stosujemy spacji./ bo mi krwawią oczy.

Cześć, dzięki serdeczne za przedstawione opinie. Fajnie, że ten sposób modelowania także ma swoich sympatyków

Wykonalem zastrzały pokryw bocznych (długość ok 4 mm)

pokrywy%252520zastrzaly.JPG

Następnie pokrywy i zastrzały poszły na model - koncepcja podniesienia pokryw okazała się o tyle słuszna, że zarówno widać wnętrze kabiny z obu stron, jak i obie szachownice jednocześnie. Poza tym różny zakres podniesienia pokryw wprowadza trochę urozmaicenia

pokrywy%252520montaz%252520A.JPG

pokrywy%252520montaz%252520B.JPG

pokrywy%252520montaz%252520C.JPG

pokrywy%252520montaz%252520D.JPG

pokrywy%252520montaz%252520E.JPG

pokrywy%252520montaz%252520spod.JPG

No i nie da się już tego odwlec - trzeba się zabrać za podwozie. A jest tych części trochę...

Pozdrawiam - Mikołaj