Skocz do zawartości

Jak-1b - ZTS Plastyk/Mastercraft 1:72 + dodatki własne


Mikolaj75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzięki wszystkim za wpisy. Cieszę się, że mój pomysł na model spotyka się z dobrym przyjęciem

JARD - no mimo wszystko jakoś go tam kończyć trzeba, w razie czego pozostają zdjęcia. Gumowy01 - dzięki za miłe słowa - co do zakrycia - arkusze blach są zrobione, ale nie będą mocowane na modelu, tylko położone obok. Świadomemu zakryciu ulegnie strefa uzbrojenia przed kabiną - to wynika z faktu, że planując model nie miałem prawie żadnych kwitów ne ten rejon. To co prezentuję, jest w jakiejś tam części domniemane, choć starałem się w miarę możliwości nie fantazjować.

 

A w mijającym tygodniu trwała aranżacja wnętrz i meblowanie kabinki:

 

kabina%252520meble%252520A.JPG

 

kabina%252520meble%252520B.JPG

 

kabina%252520meble%252520C.JPG

 

kabina%252520meble%252520D.JPG

 

kabina%252520meble%252520E.JPG

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złapałem się na braku czucia skali W tych zbliżeniach widać tam tyle miejsca na bambetle, że powinieneś jeszcze coś dołożyć, a to jedynie cirke 20mm kabinki. Robi wrażenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dziękuję za oceny . W ramach uzupełniania kokpitu tym razem mniej efektownie, ale wszystko trzeba zrobić.

 

Celownik dostał szybkę

 

celownik%252520grosz.JPG

 

A następnie na rusztowanku wraz z szybą pancerną i lusterkiem znalazł się w wiatrochronie

 

celownik%252520lusterko%252520montaz.JPG

 

Niebawem połączenie obu części kadłuba. Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za naprostowanie.

Swego czau w mojej firmie był PBP-1 z prostokątną szybka reflektora , wtedy to było jakieś,,ruskie badziewie,, i zanim dojrzałem emocjonalnie do zabezpieczenia juz ,,celownika z drugiej wojny,, to ślad po nim zaginoł.Ktoś inny go przygarnoł lub został skasowany...nie udało się tego ustalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

em - po Twoim wpisie sprawdziłem w dokumentacji dlaczego zrobiłem szybkę okrągłą - takie rysunki dają Luranc oraz Monografie Lotnicze z powołaniem na Modelist Konstruktora, do tego posiłkowałem się zdjęciem z monografii Pe-2, jak niżej. (no i vujek wcześniej podlinkował stosowne dane - dzięki)

 

celownik%252520oryginal.JPG

 

To bynajmniej nie oznacza, że całkiem się mylisz, gdyż inny kształt szybek da się zaobserwować na niektórych zdjęciach i rysunkach (prostokątne ze ściętymi rogami). W tej sytuacji pewnie rozstrzygające byłoby zdjęcie celownika w konkretnym egzemplarzu - fotka na str 38 ML nr 46 nie daje jasnej odpowiedzi - zatem wybrałem kształt mający "przewagę" w różnych źródłach. Proszę też pamiętać, że szybka tylko nieznacznie przekracza pół milimetra W każdym razie dziękuję za czujność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jak wyzej.Co Ty chlopie wyczyniasz z ta materia-masakra.Nie wiem gdzie mozna kupic takie duze groszaki.Tez bym takie chcial-groszaki oczywiscie.

A tak powaznie jest to taki kawal modelarskiej roboty jaka lubie;nie sztuka zlozyc gotowe zestawy zywic lub blach,chociaz te tez potrafia krwi napsuc;robota od podstaw to jest to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam, dzięki za wpisy i dyskusję celowniczkową.

 

Ostatnie kilka dni to montaż góry kadłuba i listew. Szczególnie listwy były niemiłe. Kilkanaście sesyjek klejących właściwie punkt po punkcie, ale generalnie jestem zadowolony, myślałem że bardziej się powyginają...

 

listwy%252520montaz%252520A.JPG

 

listwy%252520montaz%252520B.JPG

 

listwy%252520montaz%252520C.JPG

 

listwy%252520montaz%252520D.JPG

 

listwy%252520montaz%252520E.JPG

 

listwy%252520montaz%252520F.JPG

 

Zresztą oceńcie sami

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za dobry odbiór listewek

 

Mam też pytanie natury merytorycznej. Otóż rozważam możliwość zamontowania pokryw bocznych kadłuba jako uniesionych. Wstępnie nie było takiego zamiaru i nie jest to jeszcze przesądzone, ale zobaczymy. Problem polega na tym, że nie wiem czy istniał jakiś mechanizm blokujący (zastrzał, wysięgniczek, kij od miotły) czy też pokrywy utrzymywały się same. Jedyne zdjęcie jakie mam to poniższe z Monografii Lotn. i dotyczy Jaka-9, ale zasada powinna być ta sama. Na zdjęciu jednak nie widać żadnych szczegółów.

 

pokrywy%252520Jak9.JPG

 

Czy ktoś może pomóc? Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jarek - to nie budzi żadnych wątpliwości. Mi chodzi o to, czy po podniesieniu pokrywa utrzymywała się w górze sama (co byłoby fantastycznym rozwiązaniem z mojego punktu widzenia) czy też było coś do jej podtrzymania. Po prostu trochę mi szkoda przykryć wnętrze kabiny - będzie ono wprawdzie w całości widoczne od wewnątrz, ale zawsze... Z drugiej strony przy podniesionych pokrywach trochę umkną szachowniczki. Ot, dylemat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.