Skocz do zawartości

MIG-23 MF 1:32


Irek-M1

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.03.2023 o 10:49, dante napisał:

Niesamowite, podziwim za cierpliwosc i wlozona prace.

Gdyby nie kawalki tasmy Tamiyi to niektorych zdjec nie daloby sie odroznic od oryginalu.

 Dziękuję za opinię daje to motywację 

 

W dniu 23.03.2023 o 09:59, marcin_matejko napisał:

Piękna robota Irku, szacun 🤩

 

 Dziękuję za wasze opinię daje to motywację do pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Czas powrócić z modelem ale na początek smutny obraz jaki nie dawno miałem okazję zobaczyć w okolicach Lęborka. Wiele muzeów miało chęć mieć w swoich zbiorach ale niestety skończyły najpierw jak cele na poligonie w Nadarzycach o potem pocięte poszły na złomowisko. Szkoda z jednej strony że wcześniej nie wiedziałem o tym miejscu bo wcześniejsza wizyta zaoszczędziła by mi wiele czasu a również nie musiałbym robić poprawek w modelu, gdyż dzięki temu wiele kwestii odnośnie budowy się wyjaśniło.

 

cIu3mqe.jpg

 

g1ZZ3Ph.jpg

 

kokpit fragment

AhaADLc.jpg

 

IJqFbbd.jpg

 

OtoRsrr.jpg

 

pQvMkK6.jpg

 

Wracając do modelu prace trwają w lukach powiązanych z mechanizmem obrotu skrzydeł. Dzięki zgromadzonym materiałom podczas wizyt w Rzeszowie , Łapinie Kartuskim, muzeum w Szolnok na Węgrzech a także  dzięki uprzejmości osób z tego muzeum zrobiłem mechanizm SPK-1. Obecnie składa się on z 200 elementów. Dodatkowo rozdzielacz na poszczególne skrzydła to 20 elementów. siłowniki to 5 elementów. Prace na tymi elementami trochę trwały. Pierwotny projekt tego elementu do druku było bardzo uproszczony i cały czas coś mi się nie zgadzało odnośnie wysokości elementu i położeniu w kadłubie. To jest ta sytuacja iż mimo,  zgromadzonego dość pokaźnego materiału, rozbierania oryginału osobiście pozostaną elementy, które pozostają niejasne. Kolejne analizy zdjęć rozjaśnianie ich do etapu prawie prześwietlenia, wizyty w Łapinie Kartuskim oraz pomoc pracowników z muzeum z Szolnok zaowocowały zmianą koncepcji wykonanego elementu. Wydrukowany główny element pociąłem dostosowując jego wielkość do tego co potrzebowałem-kolor szary. Chciałbym tutaj podziękować niezawodnemu Piotrowi z firmy MASTER. Prace przy tym elemencie polegały na wstawieniu okrągłych elementów, nawiercenie pozostałych oraz skrócenie tych z lewej strony tak aby osiągnąć pożądane wymiary. Dolny okrągły szary element wykonałem od nowa co widać jak jest różnica w średnicy obu elementów. Pozostałe kolory na zdjęciach to są elementy wykonane prze ze mnie. Prace postępowały krok po kroku poprzez doklejanie kolejnych elementów. Była to bardzo żmudna praca. Dość powiedzieć iż system dźwigni znajdujący się na środku to 23 elementy. Ostatnim elementem było doklejenie kulek BGA w dwóch średnicach 0,20 i 0,30 mm w celu imitacji śrub. Dodatkowo aby dokręcić ten element do kadłuba użyłem śrub produkowanych przez TAURUSMODELS. Podobnie zrobiłem w rozdzielaczu. Wiedząc jakie rozmiary ma SPK musiałem bardzo powoli i delikatnie wyciąć otwór pod ten element tak aby nie uszkodzić kadłuba. Wnęka ta potrzebna jest aby udało się go tam umieścić. Musiałem tu używać delikatnie nożyków, które to po jednym cięciu ułamywałem tak aby mieć je cały czas ostre. Dodatkowo używałem prostnicy do frezowania wzmocnień w kadłubie tak aby w przyszłości zrobić ten luk.

Oryginał

wgnoQpy.jpg

 

CzXNIb2.jpg

 

zf82Rlw.jpg

 

VNpQorT.jpg

 

lXVuqTX.jpg

 

aG0uJdd.jpg

 

tSbKK2g.jpg

 

rec6Iwd.jpg

 

0uFsMSQ.jpg

 

kl9IPJH.jpg

 

ZWgNI3N.jpg

 

Rysunki przed poprawkami

pRPZ3aF.jpg

 

buD1nxX.jpg

 

W trakcie prac-z lewej po poprawkach z prawej oryginał z wydruku

GeyKU8H.jpg

 

pierwsze przymiarki do poprawek

i3zikdA.jpg

 

xmJUOnm.jpg

 

vY32XIR.jpg

 

moduł z prawej strony

IgSbAIr.jpg

 

 doklejony na miejsce

 

ZnWbhnU.jpg

 

AP6jKFD.jpg

 

przed wklejeniem kulek BGA

 

5MMntyd.jpg

 

po wklejeniu i gotowy do malowania

 

ldSYK3b.jpg

 

noNYWX6.jpg

 

PuOH6I5.jpg

 

Vl3qMVK.jpg

 

Siłowniki 

4fGRJAr.jpg

 

prowizoryczne spasowanie 

 

XPuV2hr.jpg

kąty się zgadzają

 

8D5foUr.jpg

Po pomalowaniu

 

e78JoHA.jpg

 

aypUfuB.jpg

 

SmaAvZY.jpg

 

UdC8dts.jpg

 

Jn2GUMZ.jpg

 

Prowizoryczne umieszczone w kadłubie

 

V5HrtJx.jpg

 

4keK3QA.jpg

 

 

Oczywiście w trakcie kiedy schły kolejne doklejone elementy pracowałem nad uchwytem , który służy do mocowania siłowników śrubowych. Jest to niezwykle istotny element gdyż musiały mi się zgodzić kąty ustawieni siłowniki oraz rozdzielacz. Ostatecznie  po czterech  próbach udało się.

 

7jYGGmQ.jpg

 

clcyh4e.jpg

 

W między czasie prace trwały z lewym skrzydłem, które to jest dość mocno wyeksponowane - dźwignia do której mocowane jest siłownik oraz dostosowanie do obustronnego mocowania tzw. gitary. Dodatkowo pojawią się liczne przewody i wzmocnienia. Wykonany uchwyt tak jak w oryginale jest pusty w środku. Do niego zamocowane są już dwa przewody w kolorze żółtym i czarnym. Oczywiście zrobiony jest wnętrze gdzie te przewody są mocowane.

Skrzydła

exijiql.jpg

 

AztAMxy.jpg

 

MTts7Uj.jpg

 

Filmik pokazuje, że wszystko działa.

 

https://i.imgur.com/lIOjlwD.mp4

 

Edytowane przez Irek-M1
  • Like 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.