Skocz do zawartości

MIG-23 MF 1:32


Irek-M1

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Dziękuję wszystkim komentującym jak i oglądającym. Ostatecznie już na stałe wstawiłem dolną półkę a pod nią agregaty. Tak jest tak ciasno w prawdziwym samolocie i to samo dopadło mnie w modelu. Do modułu z poprzedniego mojego postu  dodałem jeszcze  18 różnych części tak więc złożony jest on  95 elementów. Dodatkowo dochodzą agregaty i podesty do ich montażu w sumie  dodatkowo 74 elementy i moje zadowolenie iż jest to za mną już. Ustawienie odpowiednich wysokości i rozmiarów bez planów było dość sporym wyzwanie tym bardziej iż musiałem to wszystko ustawić z półką na samej górze. Zdjęcia gotowego elementu oraz jak on powstał pojawią się w kolejnym poście po ostatecznym dopasowaniu.

lpv7sfd.jpg

 

oU5QEXN.jpg

 

i tyle  będzie tego widać

9Vrc3CB.jpg

 

QSaOhEc.jpg

 

yKKpc1T.jpg

 

i parę zdjęć na zobrazowanie tego co jest zrobione i  jest w samolocie w tym rejonie i co mnie czeka jeszcze

uXmnoYD.jpg

 

Pg51TRp.jpg

 

mVSbbfP.jpg

 

 

 

Edytowane przez Irek-M1
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko godziny spędzone przy zbieraniu dokumentacji i  nad dopracowywaniem poszczególnych detali. A tak dla zachęty to następna półka -podest będzie tłoczony jak w oryginalnym samolocie. 

Edytowane przez Irek-M1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeka cię sporo pracy przy kablach. Jest ta część prac przy modelach, której ja bardzo nie lubię.

Luk wygląda fantastycznie.

1 godzinę temu, Irek-M1 napisał:

podest będzie tłoczona jak w oryginalnym samolocie

Proszę o szczegółową relację zdjęciową z procesu tłoczenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rymulus napisał:

Czeka cię sporo pracy przy kablach. Jest ta część prac przy modelach, której ja bardzo nie lubię.

Luk wygląda fantastycznie.

Proszę o szczegółową relację zdjęciową z procesu tłoczenia.

Tutaj nie ma nic z wiedzy tajemnej jest to bardzo prosta czynność co zobaczysz na zdjęciach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No cóż kolejny kroczek na drodze do końca etażerki -składa się ze 151 elementów plus 5 podstawa na której jest zamontowany. Element ten to część stacji radiolokacyjnej SZAFIR 23 z celownikiem lotniczym ASP-23D-Zespół służący do wykrywania i namierzania celów powietrznych i naziemnych. 

Fotki oryginału:

XlUZ87X.jpg

 

7asme8k.jpg

 

8Dqodm7.jpg

 

KgsYkP5.jpg

 

JnhXVxr.jpg

 

przed ustawieniem elementu

AL66WgJ.jpg

 

podczas przymiarki

KDFBT2J.jpg

 

sam detal

8PbQwH3.jpg

 

Lmh5lxf.jpg

 

1BMaqH2.jpg

 

 

Edytowane przez Irek-M1
  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee, to ja poproszę jeszcze o wodzidło z pracującą pompką do podnoszenia 'etażerki'😉. Z AMG-10, /jeśli dobrze pamiętam .../  chyba dziś byłby problem , ale zamienniki pewnie są🤔

Super praca, pozdrawiam!👏👌

 

 

Edytowane przez mcrec1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, barszczo napisał:

Ja myślę że w tym modelu wszystko będzie działać, łącznie z silnikiem wink4.

To ja się zgłaszam jako ochotnik do obsługi...ot ,takie wznowienie nawyków🙃

A tak już  poważniej -do końca to jeszcze...

ale dokumentacja fotograficzna z wykonanych prac nad oddaniem detali , to będzie drugie DZIEŁO .

Edytowane przez mcrec1962
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wodzidła to spróbuję na odpowiednim etapie je uruchomić gdyż mam otwartą etażerkę a bez tego nie da rady jej podnieść do góry ale to na samym końcu budowy modelu -zawór jest już gotowy i przetestowany  - działa. Luk przed lewą golenią podwozia. Co do silnika to jeszcze ten element przede mną. Postaram się go uruchomić🙃

Na dokładkę jeszcze parę zdjęć z prac na układem scalonym😉. Każda z obejm mocujących złożona została z trzech elementów po cztery takie obejmy na stronie.

U44y0KZ.jpg

 

UrqaxIi.jpg

 

i tradycyjnie focia z zapałką

LaH2E9P.jpg

 

cRQW5aa.jpg

 

hSdpvlO.jpg

 

5vvkkMR.jpg

 

fSjbAnY.jpg

 

 

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Czas na kolejną aktualizację kolejne agregaty trafiają na swoje miejsce. Wyzwaniem było wykonanie poprzeczek wzmacniających tą część kadłuba, gdyż musiałem zachować odpowiednie kąty, wysokości, zrobić uchwyty do zamontowania półki pod agregaty oraz same śruby mocujące. Półka powstała poprzez jej wytłoczenie z blaszki z foremki do ciasta.  I w ten sposób dodałem  kolejne 63 elementy.

Poprzeczka:

Rm3aJZD.jpg

 

sS0IWMz.jpg

 

i w kadłubie

cDqe0GO.jpg

 

WZdHT8S.jpg

 

agregaciki

8xgalXt.jpg

 

qaocYmh.jpg

 

0SLoEf1.jpg

 

mW6ZQxb.jpg

 

powstawanie półki-nic trudnego to nie jest. Najpierw przygotowałem sobie formę, na którą to nałożyłem wspomnianą blaszkę. Wstępne tłoczenie wykonałem wykałaczką do uszu. Następnie przy pomocy "skomplikowanego" urządzenia zrobionego z drewnianej wykałaczki wyostrzałem krawędzie podłużnych otworów. Kolejnym krokiem było takie docięcie wykałaczki metodą prób i błędów tak aby powstał niewielki luz między formą a tłocznikiem wykałaczki aby można było wytłoczyć okrągłe otwory. Reszt to już tylko czas. Trzeba pamiętać o odpowiednim nacisku tak aby nie zrobić dziur, pęknięć  w folii. Aby usztywnić konstrukcję półki skleiłem dwie wytłoczki przy czym z jednej usunąłem wytłoczony rant. Jest to operacja bardzo precyzyjna tak aby po sklejeniu nie było widać łączenia. Następnie tak wykonane i spasowane na sucho elementy skleiłem super glue. Następnie odciąłem nadmiar materiału od krawędzi. Super glue świetnie usztywnił krawędź i bardzo delikatnie udało się doszlifować element do pożądanego kształtu. Tak powstał dość sztywny element na który to trafią odpowiednie agregaty. Oczywiście wcześniej wszystko zaprojektowałem samodzielnie w Corelu na podstawie dokumentacji zdjęciowej. Pod półką dodałem stosowne agregaty.

forma wykonana z karty telefonicznej:

 

yxK5OX5.jpg

 

 etap tłoczenia i efekt prób i błędów

HwStFjf.jpg

 

 i gotowy element od dołu

SdehnrU.jpg

 

Ootio2H.jpg

 

 i z góry na sucho umieszczony w kadłubie

6Iw908h.jpg

 

NAKnAv7.jpg

 

Miłego oglądania

 

Edytowane przez Irek-M1
  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przenoszę się na przód luku i kolejne elementy trafiają na swoje miejsce, których produkcja nie ustaje. Zamontowałem wszystkie podesty potrzebne do montażu detali a także siłownik (24 elementy) oraz agregaty

jDt51NJ.jpg

 

AIb5rCH.jpg

 

skrzynka 8 elementów a uchwyt 9 elementów

S7wA83o.jpg

 

pMXuLMg.jpg

 

w tle widać okrągły element w sumie złożony z 14 elementów oraz nad nim zamontowaną skrzynkę

N0NO32m.jpg

 

 trochę przymiarek do tylnego podestu

 

cyVPeL2.jpg

 

podłoga podczas przymiarek

 

kfT0qnl.jpg

 

siłownik do podnoszenia etażerki

tFlXW7d.jpg

 

9vE2nno.jpg

 

niestety będzie trochę spowolnienia gdyż zdarzył się mały wypadek. W ramach prób z wczoraj zrobiłem parę detali z poprzednich zdjęć z juz nie sprawną ręką

OhLLXhH.jpg 

 

Edytowane przez Irek-M1
  • Like 3
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo niesprawnej ręki udało mi się popracować nad kolejnymi detalami-agregatami oraz podłączeniem przewodów znajdującego si po obu stronach etażerki

jedno taki podłączenie to wklejone 34 druciki oraz nawiercona podstawa. Dojdą do tego jeszcze 34 przewody i tak razy dwa. Ten z lewej strony jest wstępnie przycięty na wysokość. Teraz tylko powolne szlifowanie na odpowiednią wysokość płaskim pilnikiem i wyprostowanie ich.. Ten z prawej z wklejonymi przewodami przed obróbką
 

HLt8awi.jpg

 

a tak wygląda to w  oryginale

 

8YqbrUL.jpg

 

cgydZD9.jpg

 

a to mnie czeka - ułożenie przewodów

5do3ita.jpg

 

i nowe puszki agregatów-39 elementów

 

7uZyM5L.jpg

 

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.