Skocz do zawartości

Blaszki w modelarstwie okrętowym


Jędrek

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, blacman napisał:

w pierwszej kolejności zaginasz boki - aby usztywnić konstrukcje. Po czym kładziesz na miękkiej gumce i końcówka nożyka wyginasz stopnie pod kątem 30-45%. 

ja mam też alternatywną metodę - zaginam boki, biorę w paluchy i końcówka pęsety podginam poszczególne stopnie.

EDIT: najgorzej jest zacząć z pierwszym - pozostałe dostosowują się po wciśnięciu nożyka :)

Podziękował :diabel:

Faktycznie nie taki diabeł straszny jak się wydawał, wystarczy się przestać bać... Zamiast nożyka użyłem mini pincety od Bordera, normalnie trzymając w palcach... Wyrównanie stopni to już pikuś. Jeszcze raz dzięki!

 

TAXF9rB.jpg

P.S. Tylko coś mi się wydaje że zagiąłem te stopnie nie w tą stronę... Czy są jednak ok? ?

P.S.2.   Są jednak odwrotnie popatrzyłem na fotki :tuptup:

Edytowane przez Dorotka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 21.08.2020 o 20:37, Piotras napisał:

A tak zapytam, te stopnie są połączone z bokami po całości czy tylko w małym fragmencie?

Nigdy nie są połączone po całości. Nie miałoby to sensu ...

W dniu 21.08.2020 o 21:34, Dorotka napisał:

 

Faktycznie nie taki diabeł straszny jak się wydawał, wystarczy się przestać bać... 

ano ! :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Cześć, zakupiłem sobie taki okręcik 

https://www.scalemates.com/kits/trumpeter-05333-hmcs-huron-destroyer-1944--211658

 

Nie ma w nim relingów burtowych (? tak się chyba nazywają?), czy pasowałyby jakieś uniwersalne do okrętów Royal Navy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Vieh_san napisał:

Cześć, zakupiłem sobie taki okręcik 

https://www.scalemates.com/kits/trumpeter-05333-hmcs-huron-destroyer-1944--211658

 

Nie ma w nim relingów burtowych (? tak się chyba nazywają?), czy pasowałyby jakieś uniwersalne do okrętów Royal Navy?

 

jakbyś chciał zaszaleć to do tych Tribali jest dedykowana blaszka WEM  ( niestety nie do kupienia w PL, trzeba sprowadzać )

przykładowo :   https://www.ebay.com/itm/373738901505

 

EDIT -------------

są też lufki :   https://www.mojehobby.pl/products/Lufy-brytyjskich-dzial-120mm-45-QF-Marks-IX-i-XII-8-szt.-wiele-brytyjskich-niszczycieli-od-A-do-N-O-Q-do-W-i-Tribal.html

ale w tym kanadyjczyku wykorzystasz tylko 6szt bo rufową wyższą wieżę X zastąpiono 102mm 

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.A.V. napisał:

 

jakbyś chciał zaszaleć to do tych Tribali jest dedykowana blaszka WEM  ( niestety nie do kupienia w PL, trzeba sprowadzać )

przykładowo :   https://www.ebay.com/itm/373738901505

 

EDIT -------------

są też lufki :   https://www.mojehobby.pl/products/Lufy-brytyjskich-dzial-120mm-45-QF-Marks-IX-i-XII-8-szt.-wiele-brytyjskich-niszczycieli-od-A-do-N-O-Q-do-W-i-Tribal.html

ale w tym kanadyjczyku wykorzystasz tylko 6szt bo rufową wyższą wieżę X zastąpiono 102mm 

Dziękuję, tam są jakieś blaszki, myślę że oprócz tych relingów to bym się na lufki skusił. Tak pobieżnie czytałem to ten zestaw ma jakieś problemy merytoryczne, ale można poprawić je w miarę łatwo. Nie pamiętam o co dokładnie chodziło, w jakieś recenzji o tym pisali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na szerszy opis Kolegi @dzidas71 napomknę, że najbardziej denerwują:

- prosta krawędź pokładu dziobowego (powinien wznosić się ku dziobowi do góry)

- zła konfiguracja uzbrojenia: powinny być 3 x 120 + 1 x 102 ( w każdym razie dla okrętów od 1940 r.), oraz m.in. poczwórny "pom-pom" 40 mm . Przy czym wieże dział głównych też nie wyglądają rewelacyjnie pod względem kształtów i detali i warto je wysłać na hasiok. 

- złe łodzie

- puryści doszukują się jeszcze felerów w przekrojach kominów i w bodaj obrysie rufy, ale te kwestie rzutują mniej na końcowy odbiór - no i  już nie kopmy leżącego...

Radzę zainteresować się blachą White Ensign Models i/lub zestawami Black Cat Models (Francja) lub Micromaster (Nowa Zelandia). Pod względem jakości MicoMaster to absolutny mistrz, Black Cat mu czyści wąsa, ale ten drugi nie jest wcale taki najgorszy (dopóki sie nie ma w rękach Micromastera ;-). 

 

Edytowane przez socjo1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2022 o 22:16, Vieh_san napisał:

Tak pobieżnie czytałem to ten zestaw ma jakieś problemy merytoryczne, ale można poprawić je w miarę łatwo

16 godzin temu, socjo1 napisał:

 jeszcze felerów w przekrojach kominów i w bodaj obrysie rufy, ale te kwestie rzutują mniej na końcowy odbiór - no i  już nie kopmy leżącego...

z tymi kominami jest o tyle problem że niestety po skorygowaniu geometrii blaszki WEMowe nie bardzo pasują  :kwasny:

Jeszcze nie rozgryzłem jak to sensownie obejść nie robiąc od nowa grili osłonowych z drucika

 

EDIT ---------------

No i jeszcze sporym mankamentem (jeśli nie robisz dioramy "na morzu") są całkowicie skopane śruby - tu masz poglądowo jak to wygląda:

eskimo-2.JPG.3ee32f2e4d35c6d94f7a5c7d62e84150.JPG

po lewej zestawowy "wentylator" , po prawej poprawny kształt i gabaryt :szczerbol:

Edytowane przez M.A.V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, M.A.V. napisał:

z tymi kominami jest o tyle problem że niestety po skorygowaniu geometrii blaszki WEMowe nie bardzo pasują  :kwasny:

Jeszcze nie rozgryzłem jak to sensownie obejść nie robiąc od nowa grili osłonowych z drucika

 

EDIT ---------------

No i jeszcze sporym mankamentem (jeśli nie robisz dioramy "na morzu") są całkowicie skopane śruby - tu masz poglądowo jak to wygląda:

eskimo-2.JPG.3ee32f2e4d35c6d94f7a5c7d62e84150.JPG

po lewej zestawowy "wentylator" , po prawej poprawny kształt i gabaryt :szczerbol:

No jakaś tam różnica jest w tych śrubach :szczerbol: Widzę, że będzie mnie trochę wysiłku to kosztowało, na razie jeszcze troszkę samolocików porobię :odlot:. Model nabierze mocy i się za niego wezmę :rozkaz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2022 o 21:15, M.A.V. napisał:

bardzo fajne blaszki ale oni robią tylko do 700 

Blaszki zamówiłem do Hunt-a, nawet nie wiedziałem że są 😁 oraz wyrzutnie torpedowe do japońskich krążowników

Zobaczymy jak to wygląda na żywo,rendery wyglądają obiecująco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

 

W dniu 22.04.2022 o 20:59, slawekmalysek napisał:

 

Szukając trafiłem na Shelf Oddity z Wrocławia i zrobiłem próbne zamówienie, podobno jakość na bardzo wysokim poziomie

Kupiłem

Niestety pdf-y tylko po angielsku 🥴

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.