Skocz do zawartości

A-10A Thunderbolt II 1/48 Italeri


Nużek

Rekomendowane odpowiedzi

Idzie Ci bardzo dobrze, wszyscy cały czas się uczymy, na pewno z każdym modelem będzie lepiej. Sam dopiero od niedawna uczę się pracy z aerografem. Z początku kosztowało mnie to sporo nerwów i brzydkich słów teraz już powoli dochodzę do wprawy w podstawowych rzeczach i sprawia mi to dużo frajdy. Powodzenia, działaj dalej

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 393
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Co ja poradze jak co weekend mam wesele, jak nie swoje to u kogos. :-)

 

Czekam na bluetack zebym mogl zamaskowac model bo tack it za bardzo sie klei i zrywa farbe. Kupie jeszcze patafix, porownam wlasciwosci. Cierpliwosci.

 

Solo postaram sie udowodnic ze dam rade preshading uwidocznic na ciemnym kolorze ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam udało się pomalować. Brzuch i skrzydła od spodu malowałem z maskowaniem. Wyszło tak sobie. Niestety na skrzydle duży płat odszedł więc już z A-10 sobie daruję maskowanie. Postaram się malować z ręki. Na brzuchu moim zdaniem trochę widać preshading choć mogłoby być lepiej.

 

DSC_0096.JPG

 

Dalej resztą farby zacząłem malować dziób, bez maskowania, na ciśnieniu około 0,7 bar, tak jak radziliście z małym skokiem iglicy. Wyszło tak jak widać, nie jest jeszcze do końca pomalowany, myślę że można dać jeszcze jedną warstwę aby troszkę stonować preshading i tym samym przyciemnić główny kolor. Jestem bardziej zadowolony z tego malowania z ręki niż jak zamaskowałem brzuch i skrzydła. Wygląda to tak.

 

DSC_0097.JPG

 

Co sądzicie o kolorze farby? Wymieszałem H331 i H301 w proporcji 1:3. Czy nie jest wciąż za jasny? Jeśli tak to jes jeszcze szansa dołożyć warstwę i przyciemnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz teraz jeszcze, jeśli Ci się chce, zrobić postshading. Po liniach podziału pociągnij albo Tamiya Smoke, albo mocno rozcieńczonym (tylko uważaj, żeby farba nie popłynęła) jakimś ciemnoszarym. W ten sposób ładnie się wyrówna cieniowanie na wszystkich kolorach kamuflażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beecker widziałeś oderwany płat farby na skrzydle? Tam już nie jest elegancko :p, czeka mnie poprawka.

 

Czym zrobić postshading? Czy poprawienie linii tamiya smoke lub jakimś szarym kolorem to to samo co postshading?

 

Bedę kompletował małe zamówienie więc mogę ewentualnie coś dorzucić do zamówienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postshading to stosunkowo szerokie pojęcie.

Generalnie postshading służy do wycieniowania pomalowanego już obszaru.

Chodzi o to, aby go urozmaicić według określonych założeń.

Często jest to cieniowanie, a raczej - rozjaśnianie - poszczególnych paneli.

Dzięki temu uzyskuje się np. efekty spracowania poszczególnych części poszycia, na przykład paneli eksploatacyjnych samolotu.

Można też cieniować całą powierzchnię tzwm. marmurkiem, żeby uzyskać efekt zróżnicowania powierzchni, można rozjaśniać linie nitów, co też daje fajny efekt.

 

Ilu modelarzy tyle pewnie metod.

Generalnie postshading bardziej służy rozjaśnianiu, preshading to uzyskiwanie cieni nieco ciemniejszych niż położona potem farba.

Naturalnie możesz próbować uzyskać postshadingiem efekty linii z preshadingu, ale nie wiem jak Ci to pójdzie.

Rozjaśnianie najlepiej uzyskiwać poprzez mieszanie koloru bazowego (czyli tego na którym kładziesz postshading) z jaśniejszą farbą, np. ten szary który użyłeś z jaśniejszym szarym, albo wręcz białym.

Dodatkowo taki postshading powinien być kładziony bardzo rozcieńczony, żebyś nie narobił po prostu jasnych plam, to trzeba kłaść delikatnie, wieloma warstwami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis dotarła do mnie masa plastyczna o nazwie Blutack. Mogę stwierdzić, że jest dużo mniej klejąca niż Tack it z firmy Faber Castel. Na pewno będzie bezpieczniejsza przy maskowaniu choć do A-10 nie będe raczej już jej używał. Czekam jeszcze na Patafix, zobaczymy jak wypadnie w porównaniu do Blutack'a.

 

Do zapuszczania lini mam dark wash od Mig-a, jestem zadowolony.

 

Dotarł do mnie jeszcze aerograf. Taki amatorski sprzęt ale brałem pod uwagę aby osłonka iglicy była w krztałcie "korony", aby posiadał regulację skoku iglicy i regulację ciśnienia. I najważniejsze to zbiorniczek na górze a nie z boku. Myślę że jak na sprzęt za 90zł to nie mam co narzekać.

 

Niestety w ten weekend nie popracuję nad modelem. Kolejne wesele, czwarte w przeciągu dwóch miesięcy. Po weekendzie biorę się do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ostatnio zastanawialem sie po co ta oslonka i chyba tylko po to aby igly nie uszkodzic. Ale aero i tak mialem kupic wiec wybralem ten z koroną. Teraz zdejme oslone i bede malowal bez niej. Zobaczymy jaka roznica w malowaniu.

 

Żona przekonala.się do modelarstwa i ma zamiar spróbowac, tyle że samochody w 1:24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.