Skocz do zawartości

A-10A Thunderbolt II 1/48 Italeri


Nużek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 393
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Panowie pytanko odnośnie dalszej budowy modelu. Mam pomalowany model. Teraz lepiej zostawic wszelkie dodatki typu podwozie, uzbrojenie, hamulce aero i inne drobiazgi i zaczac malowac sidoluxem aby pozniej nalozyc kalki, nastepnie zapuścić linie. I po tym dopiero podoklejać reszte i wszystko na koncu matem wykonczyc? Bez doklejonych drobiazgow bedzie łatwiej pracowac ale czy nie narobie sobie jakichs problemow?

 

Czy jakis etap pominalem w tym co wyzej napisalem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz.

Ja zawsze kadłub doprowadzam do samego końca, czyli:

- malowanie

- kalkomanie

- wash

- brudzenie

- lakier bezbarwny.

Potem do tego dopiero montuję owiewkę, podwozie, elementy uzbrojenia, zbiorniki paliwa, hamulce aero (jeśli są otwarte), czasami nawet dyszę silnika, jeśli to możliwe.

Naturalnie powyższe elementy musza być ukończone, żeby je montować, czyli np. zbiorniki paliwa mam pomalowane, zwashowane i pobrudzone.

Finalny montaż takich wszystkich elementów to u mnie zawsze ostatni etap budowy modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lakier bezbarwny dawaj co każdy zabieg. Przed kalkomaniami obowiązkowo model na błysk. Po położeniu kalkomanii tak samo, dopiero na to wash i znów bezbarwny. Na to wszelliej maści zabrudzenia i jak to już wszystko co planujesz to bezbarwny matowy albo satyna w zależności od tego, jak ma być wykończony model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu skorzystałbym z drugiej części trzeciej rady .

 

A tak w ogóle, to wszystko to zależne jest od efektu jaki chcesz uzyskać. A to z kolei oznacza, że przydałoby się byś wiedział jaki efekt chcesz uzyskać, co akurat wcale nie jest takie oczywiste w modelarstwie, o ile można sądzić po prezentacjach na forach. Nie twierdzę, że poprzednie, czy jakieś inne schematy kolejności postępowania są niewłaściwe. Ale są właśnie schematami i mogą ograniczyć wykonawcę w wielu przypadkach, a na ogół prowadzą do ujednolicenia wykończenia modeli danego modelarza. Tylko dla przykładu powiem, że w ostatnim modelu skorzystałem tylko z jednej warstwy lakieru bezbarwnego. Najchętniej nie używałbym go wcale, ale rozsiane po modelu kalkomanie z napisami eksploatacyjnymi wymagały ujednolicenia faktury powierzchni i tu i ówdzie likwidacji widocznej krawędzi filmu. Gdyby nie ta 'pokalkowa' warstwa wyrównawcza, lakierowania modelu nie byłoby wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spora porcja zdjęć. Na początek cały kadłub:

mLoea0_HeeIYjPEfMC7IRgZ7PoutPFtl6oR8AL9qjYU=w1118-h629-no

DSC_0116.JPG

DSC_0117.JPG

DSC_0110.JPG

DSC_0115.JPG

DSC_0107.JPG

DSC_0108.JPG

DSC_0106.JPG

DSC_0112.JPG

DSC_0114.JPG

DSC_0118.JPG

 

Silniki z pomalowanymi łopatkami

DSC_0123.JPG

 

Tu z pomalowanym środkiem wirnika

DSC_0124.JPG

 

Silniki

DSC_0121.JPG

DSC_0122.JPG

 

Na koniec mały drobiazg, lufa działka z nawierconymi otworami.

DSC_0125.JPG

 

To na razie byłoby wszystko. Jeszcze muszę dokleić "siatkę" na gondolach podwozia i trzeba pomalować otwarty dziob jednej z gondoli z ukrytą tam jakąś elektroniką. Po tych drobiazgach sidolux i kalki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wirniki postaram się troche przybrudzić suchym pigmentem aby nie błyszczały się, ma to wyglądać na lekko przybrudzone, zużyte. Mam jakiś czarny pigment od Mig'a, może też coś suchym pędzlem zrobię. Nie myślałem jeszcze jak to ugryźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wirniki postaram się troche przybrudzić suchym pigmentem aby nie błyszczały się, ma to wyglądać na lekko przybrudzone, zużyte. Mam jakiś czarny pigment od Mig'a, może też coś suchym pędzlem zrobię. Nie myślałem jeszcze jak to ugryźć.

 

 

A ta cześć z silnikami to tak idealnie leży w kadłubie, że będziesz ją wklejał później?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd - coś mi się pomyliło, że tuż pod gondolami siników są skrzydła, które zasłaniają dostęp do tego miejsca.

W takim razie autor powinien nam wyjaśnić dlaczego tak to montuje.

 

 

Nie wiem czy Autor powinien wyjaśniać, ale wiem, że dobrze byłoby je zamontować, jeżeli na całej powierzchni chce uzyskać jednolity efekt dalszych działań... Podejrzewam, że od dołu będzie z bliska bardzo kiepsko, a od góry (dwie spoiny) średnio ...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Sleepwalker napisał, urwałem kiedys te silniki i tak zostało. Teraz musze je dokleić i wykończyć łączenia, po tym wezmę się za kalki. Od spodu nie bedzie widac łączenia bo tam ładnie kadłub z silnikiem się schodzi. Nad łączeniem góry popracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten element to jeden z wredniejszych. Po całkowitym sklejeniu gondoli silnikowej i przyklejeniu jej do kadłuba robi się poważny problem z malowaniem - mało miejsca, różne kąty elementów, plamy różnego koloru. No, nie jest lekko. Najlepiej wychodziło malowanie pędzlem.

A z aerografem? Kombinować trzeba jak koń pod górkę.

Mam nadzieję, że skleisz te elementy bez potrzeby szpachlowania.

A działko od Mastera jak najbardziej polecam! Tylko nie w chromach

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś zdjęcie A-10 w ciemnym kamo i z działkiem własnie w chromie :/. Co jest złego w chromie? Nie występował rzeczywiście czy po prostu ładniej, bardziej realnie będzie prezentował się w czarnych kolorach?

 

Dokleiłem silniki, na szczęście jedno połączenie jest nie widoczne, tak się wpasował silnik że nawet nie widać, niestety bliżej ogona jest już gorzej. Zalałem to delikatnie mr. dissolved putty, później przeszlifuję jak najostrożniej i położę kolor.

 

MgpV3KBRUAq8Do0nLVpCTYnbxi6ZY_1UTNGyqzkRxGE=w1118-h629-no

 

Po doklejeniu silników cały model wygląda tak jakby bardziej... kompletnie

 

DSC_0128.JPG

 

Widać też na tym zdjęciu że połączenie bliżej skrzydeł jest niewidoczne, te dwie białe kropeczki już uzupełniłem farbą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.