Skocz do zawartości

Chemia


MrBat

Rekomendowane odpowiedzi

Co do sidoluxu to można wodą go roźcieńczyć.

Jako, że już piszę to się zapytam:

 

Oszklenie kabiny podobno mozna potraktować sidoluxem i wtedy nabiera połysku.

Jak to zrobić? Czy później oszklenie trzeba polerować jak tak to jaką pastą i czym roźcierać taką paste.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszklenie kabiny podobno mozna potraktować sidoluxem i wtedy nabiera połysku.

Jak to zrobić? Czy później oszklenie trzeba polerować jak tak to jaką pastą i czym roźcierać taką paste.

 

Pomalowaną owiewkę mczasz w Sidoluxie, a potem odkładasz na bok na jakąś ściereczkę bawełnianą do wyschnięcia na jakiś czas. Ważnym jest aby pozwolić Sidoluxowi swobodnie spłynąć, bo wtedy grubość jego warstwy będzie wszędzie jednakowa. Niczym nie trzeba ( a nawet nie można) go polerować ani wycierać. Najlepiej w czasie schnięcia w ogóle jej nie dotykać i iść sobie na jogurt albo inny plasterek arbuza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszklenie kabiny podobno mozna potraktować sidoluxem i wtedy nabiera połysku.

Jak to zrobić? Czy później oszklenie trzeba polerować jak tak to jaką pastą i czym roźcierać taką paste.

 

Pomalowaną owiewkę mczasz w Sidoluxie, a potem odkładasz na bok na jakąś ściereczkę bawełnianą do wyschnięcia na jakiś czas. Ważnym jest aby pozwolić Sidoluxowi swobodnie spłynąć, bo wtedy grubość jego warstwy będzie wszędzie jednakowa. Niczym nie trzeba ( a nawet nie można) go polerować ani wycierać. Najlepiej w czasie schnięcia w ogóle jej nie dotykać i iść sobie na jogurt albo inny plasterek arbuza

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc ostatnio w WCM został mi polecony klej UHU PLast Kunststoff Modellbau

13609_0.jpg

Klej jest w buteleczce 34ml, wyposażonej w igłę. Wydaje mi się też że jest to chyba to samo co Revell/Humbroll. Ceny niestety nie pamiętam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zwykły klej do plastiku ? Nie cyjanoakryl albo special ?

Dokładnie tak, klei jak revell z igłą, śmierdzi jak revell, zatyka się jak revell

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Witam, gdzieś wyczytałem, że klejem niżej kleji się trochę inaczej. Mianowicie łączy części i nakłada klej, który wpływa do szczeliny i po chwili odprarowuje? Do tej pory używałem Wamodu, i ta Tamiya mnie trochę zaciekawiła. Czy to prawda z tym sposobem klejenia?

ta87113.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s.szymon, nie wiem czy ten limone cement tak wpływa, ale inny klej Tamiyi, Extra Thin Cement tak. Jest bardzo rzadki i sam się pcha w szczeliny po przyłożeniu wąskiego pędzelka jaki jest w nakrętce.

Ten limone cement to ma inną zaletę - nie śmierdzi straszliwie, a pachnie cytrynkami.

Jak chcesz spróbować domowej alternatywy Extra Thin Cement, to polecam zabawy z nitro - to świetny klej do plastiku. Naciągnij go trochę do małej strzykawki z małą igłą - będziesz miał super klej np. do sklejania połówek kadłubów czy innych dużych (a i do małych też) rzeczy. Możesz spokojnie wszystko złożyć, dopasować, a wąską igłą idealnie zapuścisz nitro w nawet niewielką szczelinę pomiędzy elementami. Na małe elementy można dać kroplę nitro w miejsce łączenia pędzelkiem i przyłożyć - łączy bardzo ładnie. Jak nałożysz za dużo zwykłego kleju, to zawsze zostaje widoczne miejsce - a jak nitro pójdzie trochę za dużo, to ono po prostu odparuje (no chyba że pójdzie NAPRAWDĘ dużo). Polecam chociaż spróbowanie - ja od paru lat inaczej nie kleję plastiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kleje przy użyciu rozcieńczalnika nitro prosto z butelki, z marketu budowlanego.

Z takim klejem nie miałem do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LordDisneyland, ja przerobiłem "Debonder P" czeskiej produkcji (przeźroczysta buteleczka z pomarańczową etykietą) i Debonder od CMK (biała z też pomarańczową etykietą) i rozpuszczały wszystkie rodzaje CA (żele, zwykłe, różni producenci). Na Jadarze maja na pewno.

 

s.szymon, nitro działa tak jak każdy inny klej do plastiku - rozpuszcza łączone powierzchnie i po odparowaniu tworzy mocne połączenie. Najlepsze jest to, że to "czysty klej" i odparowuje w 100%, a nie jak niektóre zostawiają "substancje wspomagające" które trzeba zeszlifować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie , reggy! Muszę się w takim razie wybrać na plac Leńskiego ;) Dziś w ogóle jakiś dzień pechowy, świeżo pomalowany ork porwany przez burzę, kolejny w podkładzie oblepiony paskudztwem przez wiater, a powrót do lotnictwa w postaci prób obrobienia Martina Marsa 1/288 spowodował atak pylicy straszliwej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie oraz Panie...

 

Pewnie temat ten był powielany milion razy ale sam potrzebując pomocy chciałbym go dogadać do końca...

 

Nałożyłem pędzlem dwie dość niestety grube warstwy białej farbki olejnej Humbrola...Wygląda to paskudnie...W miedzyczasie uzbierałem talarki i zakupiłem kompresorek więc moge wszystko zrobić od nowa...

 

Cały problem polega na zmyciu starej farby - jakiego środka użyć?

 

Mam Cleanux oraz Krecika...Podloże to imitacja blachy ryflowanej,mieszanina plastiku oraz części fototrawionych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrzucisz do kreta i ciepłej wody to farby pozbędziesz się nawet w kilka minut. Pytanie czy masz tam delikatne elementy których nie chcesz pourywać. Jeśli tak to załóż sobie gumowe, szczelne rękawice i ruszaj elementem od czasu do czasu. Jeśli natomiast jest to prosta powierzchnia przejedź szczotką z miękkim włosiem gdy farba będzie już odchodzić. Cleanlux też jest ok natomiast troszkę dłużej trzeba moczyć elementy (przynajmniej takie moje odczucie). Dobra temperatura i krecik - ja przynajmniej taki sposób stosuje.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem matowy lakier Humbrola (no 49), pomalowałem i cholera jasna jest błysk. Farba porządnie wymieszana, kładziona na sido. WTF?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.