Skocz do zawartości

Chemia


MrBat

Rekomendowane odpowiedzi

Chwilka i suche. Właściwie tylko powierzchnia przestaje być mokra i można macać i kłaść kolejne warstwy. Nie ma tak jak z olejami, że wygląda na suche, a cały czas jednak "gumiaste".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Cleanlux- środek cud - kto nie próbował niech cierpi. Zmywa wszystko (Humbrol, Pactra, MM, Vallejo, Revell - na 100%). Nie śmierdzi, nie parzy, nie drażni noska. Serio - parę złociszy i aerek będzie nas kochał. Często robię tak: maluję Humbrolem, płukanka cleanluxem, wodą, cleanluxem (z wypryskaniem oczywiście) i potem od razu akryle - zero kaszanki, zero zapychania. I vice versa.

 

Wlasnie dzisiaj tak zrobilem.

Dalem sobie akrylowa powloka

a calosc wyplukalem cleanluxem.

 

Ciekawe jak sie to sprawdzi. Jestem poczatkujacy i materialow tu jest tak duzo ze troche potrwa zanim sie we wszystkim polapie.

 

Chodzi mi tylko o cleanlux... mozna go uzywac zamiast wszelakich rozpuszczalnikow lub benzyn do czyszczenia aerografu?

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cleanlux'em uważaj, bo nie jest on aż tak nieinwazyjny. Długie kąpiele mogą wpłynąć na niektóre metale. Np długa kąpiel (ok 2 tygodniowa - doświadczalno-przypadkowa) piwaty EW-770 spowodowała nadżery w tylnej części chwytowej aerografu (ta część osłaniająca miejsce, gdzie dokręca się iglicę).

 

Wnioskuję więc, że kilka kąpieli typowo czyszczących go w całości (kiedy wrzuca się aerograf na kilka, a nawet naście godzin) spowoduje jego stopniowe niszczenie.

 

Na szczęście efekt "korozyjny" wystąpił tylko w części chwytowej, dlatego aerograf działa tak jak poprzednio. Nie wiem jak to może wpłynąć na inne elementy.

 

To tak z doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zwykly aerograf ktory dostalem wprost z kompresorem.

 

img2217g.jpg

 

Narazie uzywam go zanim naucze sie powaznie wykorzystywac ten drozszy srebrny.

 

Z tego co wiem to kazdy nalezy umyc po malowaniu.

 

Ten niebieski nie da sie rozkrecic.

 

Ja myje aerograf po kazdym malowaniu. najpierw woda potem dmucham powietrzem - wczesniej rozpuszczalnik - dzis cleanlux.

Nalalem troche do zbiorniczka i wypryskalem dmuchajac aerografem w sloiku.

 

Takie mycie wystarcza?

Czy trzeba dokladnie myc aerograf w kapieli ?

Mam nadzieje ze doczytam te wszystkie informacje w watku 45 stronicowym :P uhh

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po każdym malowaniu przepryskuje aerograf zmywaczem do paznokci (bezacetonowym) .

Po 3-4 malowaniach czyszcze igłe i zbiornik .

Aerografu nie kompałem jeszcze w "klinluksie" ( mam go od 2 miechów ) i chodzi jak nówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Mam pytanie odnośnie płynów pod/na kalki... czy ktoś mógłby porównać Mr. Mark Settera/Softenera i produkty Micro Scale? Które lepsze? Z góry dziękuję

 

pzdr.

 

P.S.: Ach, poszła plota, że Softenera można śmiało pod kalki kłaść. Prawdali to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Ach, poszła plota, że Softenera można śmiało pod kalki kłaść. Prawdali to?
Ja robiłem u siebie testy - niestety Softer Gunze pod kalką nie dał zbyt dobrych efektów - zazwyczaj kalka pozostawała nieco pomarszczona. Setter Gunze usunął problem. Dlatego:

 

1. farba

2. Sido

3. Setter Gunze

4. Sido

5. Lakier matt

 

U mnie taka kombinacja sprawdziła się wyśmienicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cleanlux- u radze uważać, mój aero po około 3 tygodniowej kąpieli ( zupełnie o nim zapomniałem ) nie nadawał się do użytku. Chemia tak zżarła gwint w dyszy że wchodził luzem w otwór w aerografie, ba jeszcze nawet miał miejsce żeby się obijać o ścianki, zresztą to nie były jedyne szkody. W każdym bądź razie teraz mam nowy aero a jak go kąpię to nie dłużej niż 1h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalpelem albo piłą. Te kleje działają na zasadzie roztapiania plastiku i odparowania - nie ma spoiny którą można rozpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nakładałem kalkomanie, tradycyjną metodą tj. tylko woda :-), miałem zamiar kupić płyny pod kalkomanie i na kalkomanie bo głównie chodzi o wyeliminowanie tzw. srebrzenia. Po nałożeniu kalkomanii, bez żadnych problemów, pomalowałem cały element lakierem wodnym DOMALUX półmat, super pokrył i kalkomania ku mojemu zaskoczeniu nie srebrzy. Podaje oczywiście tylko dla informacji, jestem początkującym w modelach plastikowych i kleję swój pierwszy model.

 

60ea502b8afe91ebmed.jpg

 

4a14a3865d39e617med.jpg

 

be39b2b0cea600eemed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś używał czegoś takiego?

Gunze Sangyo -M132 Mr. Masking Sol NEO

8d4daa31a972673c.gif

Lepsze to od Maskolu Wamodu?A przede wszystkim jak się rozprowadza i czy nie schodzi razem z akrylami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.