Skocz do zawartości

Kolejowa 'Alpejska sielanka', skala N 1:160


stroju

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu postanowiłem zamienić moją małą kolekcję modeli kolejowych w skali H0 (1/87) na skalę N (1/160), ze względów lokalowych oczywiście, jest to o tyle sympatyczna skala że modele są już małe ale wciąż mają niezłe detale, można w nich bez problemu montować cyfrowe dekodery jazdy, i całkiem ładnie jeżdżą. Jak tylko pojawił się pierwszy tabor od razu pomyślałem o jakiejś dioramce do prezentacji. Po głowie chodził mi sielankowy górski krajobraz z jakimś mostem. Do dyspozycji miałem miejsce w gablocie o wymiarach ok 30x70cm. Postanowiłem na tym upchnąć zakręt 90 stopni (żeby można było w przyszłości dobudować do tego inne dioramy-moduły).

Całość opiera się na konstrukcji skrzynkowej ze sklejki 15mm, wypełnienia styropianem i podłoża z bandażu gipsowego (świetny materiał do lekkich konstrukcji), skały zostały odlane w gotowych silikonowych formach, połamane na mniejsze kawałki i wkomponowane w podłoże, trawa to drobna mielona gąbka, i trawka elektrostatyczna z sadzarki, woda z Vallejo.

Na początek fotki pokazujące z jakiej wielkości modelami mamy do czynienia (oczywiście zaraz po kupnie zrobiłem na nich porządny weathering):

MLAQVBv.jpg

iL1dZGC.jpg

 

I sama diorama:

 

zVzFnTn.jpg

NRcx1dq.jpg

REahXiI.jpg

SXKCX7E.jpg

akf88Vg.jpg

3oiVP3l.jpg

zE4IZhq.jpg

u5OZj7I.jpg

ZjKpSDh.jpg

QemuwZH.jpg

l6Rr4ZK.jpg

1zMhdQC.jpg

 

Tak wygląda już prawie gotowa, semafor jest świecący i ruchomy, pod spodem jest napęd podmakietowy do rozjazdów:

 

P25HsnP.jpg

T45QcTm.jpg

9e63zbV.jpg

lfqoKR2.jpg

KxNZeCr.jpg

bPREd1q.jpg

4ng6vHB.jpg

kx5XM4j.jpg

PkESQUa.jpg

Vljuq5W.jpg

wqcEAt2.jpg

MEJo5cA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie prezentowałeś, nawet myślałem, że już całkiem zrezygnowałeś z tej zabawy

Bardzo fajna i przyjemna dla oka makieta, widać, że trochę pracy z nią było, do tego ładne zdjęcia, więc podoba się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szalejesz!

I widzę typowy rozwój nałogu "ech, zmienię skalę na N, bedzie mniej miejsca zajmować"

Nieco później "Hmmm...walnę sobie może jakąś górę , żeby się modele przyzwoicie prezentowały "

Niedaleka przyszłość "no nie wiem, przydałaby się lokomotywownia, bo czegoś mi tu brak"

Podoba mi się, choć jak dla mnie nieco za alpejsko i za słodko Cóż za mniemiecki szynojazd widac na pierwszym zdjęciu?

I pochwaliłbyś się całą kolekcją może? Tak przy okazji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na czym oko zawiesić. Może i sielanka, ale skoro nie ma tam za dużo ludzkiej cywilizacji to czemu miałoby to wyglądać inaczej? Zmęczyłeś modele - naturalnie, ale nie przesadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolekcji Nkowej to na razie jest skromna (choć ilościowo już taka sama jak to co miałem w H0). Pierwszy kupiłem zestaw startowy ze sterowaniem cyfrowym Fleischmanna z pociągiem osobowym:

tHt2J1s.jpg

Mr44Ufa.jpg

JDAiDis.jpg

5N8F5lJ.jpg

yGF6b7R.jpg

 

Jaki drugi pruski parowóz w ciekawym malowaniu ("Fotografieranstrich"):

JAirvzg.jpg

g02GeIZ.jpg

 

Z wagonów to te 3 ze zdjęcia, dźwig jest w trakcie przemalunku. Biała chłodnia 3 osiowa jest w barwach pruskich, stacja macierzysta Posen (Poznań), jest to nowy model Fleischmanna, bardzo filigranowe detale.

BiBCPus.jpg

Wagony są w trakcie patynowania.

Niedawno jeszcze kupiłem cysternę 4-osiową.

 

Największy minus tej skali to sprzęgi, są wielkie i obrzydliwe, są niby zamienniki na bardziej filigranowe ale starsze modele nie mają gniazd do szybkiej ich wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka już uroda tego modelu, jest za lekki i nitki się nigdy nie naprężą, a dodatkowo całość musi być ruchoma, z drugiej strony przez okienka wkłada się pokrętła do kręcenia bębnami nawijającymi liny, ale hak trochę zmodyfikuję i chyba środkową część wypiłuję ze śrutu ołowianego od wiatrówki, mam takie masywne pełne w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dodałem ostatnie już detale. Gandalfa z owcami, paru turystów i słupy telegraficzne. Teraz już mogę uznać dioramę za gotową. Dodatkowo w międzyczasie wzbogaciłem się o zestaw do fotografii bezcieniowej z porządnymi lampami i na nowych zdjęciach kolory są idealnie odwzorowane.

 

uddA7AZ.jpg

WTRTlIm.jpg

4hGbns4.jpg

smdcdwx.jpg

jqGrHGp.jpg

Bar2xUZ.jpg

fHrIakp.jpg

THVNLBN.jpg

eLybXeE.jpg

rroG4Tl.jpg

 

 

Niektóre z tych figurek mają całkiem niezłe detale, biorąc pod uwagę że w tej skali mają ok 10mm wzrostu, wash bardzo im pomógł.

Dopiero teraz pracę uznaję za oficjalnie skończoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diorama, ale tak zrobiona żebym mógł łatwo drobić mocowania i dobudować dalszą część. Tory można bez problemu podłączyć na obu końcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.