Skocz do zawartości

PZL 37B Łoś, IBG, 1:72


Stalooki

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, oglądałem twoje relacje z budowy Łosia. Ty zastosowałeś darkshading, ja preshading. Jeszcze do tego nie doszłem. Wszystko po kolei. Ja w tym momencie podkreślam linie na łączeniu paneli za pomocą Tamiya Panel Line Accent Color.

DSC_0001.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkreśliłem linie łączenia paneli na jednym prawym skrzydle, tak dla porównania z lewym skrzydłem. Widać wyraźnie różnicę, model wygląda lepiej, nie tak płasko. Następnie zabrałem się za kalkomanie a jutro pewnie będę bawił się z liniami paneli na reszcie modelu. Bardzo małe są te kalki z napisami. Przyznam się że jedna gdzieś pofrunęła, nawet nie wiem gdzie, a była na modelu. Pewnie palcem złapałem.

DSC_0002.JPG

DSC_0003.JPG

DSC_0004.JPG

DSC_0005.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na przyszłość - pomyliłeś kolejność... Najpierw lakier połysk (ew. sido), potem kalki (przy użyciu płynów układasz je tak, żeby wcisnąć je w linie podziału), a dopiero potem wash (również po kalkach). Jak na łosiu biegnie linia podziału blach, to raczej w miejscu gdzie są oznaczenia nie było wystawianych jednolitych arkuszy blachy prawda? 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację oczywiście. Ja po prostu nie mogę się doczekać jaki będzie efekt tego washa i czy fajnie się go myje. Później będę się trzymał tej kolejności. Co do układania kalek to nie są one za bardzo wytrzymałe w tym kicie (łamią się). Mam także Mark Fit firmy Tamiya. Nie mam oddzielnych płynów przed i po kalkach. Tutaj po prostu nakładam trochę Mark Fit'u na model. Nakładam kalkę, dociskam aby ułożyć, a następnie jeszcze raz nakładam Mark Fit ale już później nie dociskam tylko z grubsza zbieram płyn. Kalka zostaje trochę mokra a później sama układa się jak wyschnie. W tym modelu Łosia linie podziału nie są zbyt głębokie a ja nie chcę za bardzo męczyć tych kruchych kalek.

DSC_0001.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, mandrivecs napisał:

Tak na przyszłość - pomyliłeś kolejność... Najpierw lakier połysk (ew. sido), potem kalki (przy użyciu płynów układasz je tak, żeby wcisnąć je w linie podziału), a dopiero potem wash (również po kalkach). Jak na łosiu biegnie linia podziału blach, to raczej w miejscu gdzie są oznaczenia nie było wystawianych jednolitych arkuszy blachy prawda? 

Po kalkach też lakier. Inaczej może wash wejść pod kalki o powstaną brzydkie krawędzi. 

Sido w samolotach lepiej omijać. To kiepski lakier. 

BTW tak dla ciekawostki, wash może być na modelu nawet przed malowaniem koloru bazowego... 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podobają mi się te krzywe golenie samolotu. One po prostu nie mogą takie być więc je uciąłem. Jutro może już na spokojnie przymocuję je klejem CA. Pomalowałem także bomby farbą Hataka 003 Silver. Ta metaliczna farba tej firmy nie zatyka mi mocno aerografu. Poźniej jeszcze metodą drybrush przyciemnię bomby farbą Gunmetal firmy Vallejo.

DSC_0001.JPG

DSC_0003.JPG

DSC_0004.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Stalooki napisał:

Nie podobają mi się te krzywe golenie samolotu. One po prostu nie mogą takie być więc je uciąłem. Jutro może już na spokojnie przymocuję je klejem CA.DSC_0003.JPG

Zakładam, że wiesz, ale tak "pro forma". Skoro odciąłeś, to warto by dla wzmocnienia nawiercić obie części (i tą odciętą i tą w luku) i łączyć na metalowym sztyfcie (np. z kawałka szpilki).

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykleiłem na nowo już prosto golenie. Łoś stoi teraz prosto na nogach. Dla wzmocnienia nawierciłem małe otworki i wsadziłem małe druciki, powinno się trzymać.

DSC_0004.thumb.JPG.13abdd1d13165820ead2e3517767e93e.JPG

DSC_0005.thumb.JPG.43059d3af706d5f48bddb3cd1d410522.JPG

Wkleiłem także bomby. Są one pomalowane na srebrno ale przyciemnione trochę farbą gunmetal.

DSC_0006.thumb.JPG.9aceaabfd7e30cbc470cf9871c4bfb98.JPG

W trakcie obracania modelu na wszystkie strony zauważyłem że schodzi farba na brzegach. Będę musiał na samym końcu zrobić trochę kosmetycznych poprawek na Łosiu. Jednak te akrylowe farby Vallejo nie nadają się, chyba przerzucę się na Tamiya, które wydają się bardziej trwałe. I muszę umyć model po sklejeniu, przed głównym malowaniem. Zrobiłem kilka próbek na plastikowych łyżkach i wydaje się że farby Tamiya nie schodzą tak łatwo. Mam też pytanie do czytających. Jakie lakiery gloss polecacie do aerografu? Czy Tamiya X-22 nadaje się, czy jest trwały.

DSC_0007.thumb.JPG.0cb5ec121dec45a5da1f02eb96072532.JPG

DSC_0002.thumb.JPG.51a3b9178fe42ad2cfbe372cf88c5bf4.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do końca jeszcze daleko. Właśnie położyłem podkład na resztę małych elementów jakie mi pozostały. Z samymi silnikami będzie trochę roboty. Ale ja się nie śpieszę, kiedy będzie zrobione to będzie.

DSC_0001.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
W dniu 26.03.2019 o 20:27, Stalooki napisał:

Mam też pytanie do czytających. Jakie lakiery gloss polecacie do aerografu? Czy Tamiya X-22 nadaje się, czy jest trwały.

Tu masz link gdzie jest dużo o GX-100, to ten lakier co Bengal podał link. O X-22 też chyba tam jest.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Na pewno bazowe kolory moich następnych modeli będę malował farby Gunze lub Tamiya i będę stosował lepsze lakiery. Lubię farby Vallejo ale nadają się one do malowania małych detali pędzelkiem. Albo muszę zakładać rękawiczki żeby nie niszczyć powłok. A oto zdjęcie silnika przed i po wash'u. Wzorowałem się na tym zdjęciu silnika który jest prawdopodobnie w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

PZL 37 - Silnik.jpg

Silniki.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może  jeszcze masz szansę zmienić ten zielonkawy kolor na silnikach.Ten Pegaz XX z Muzeum Lotnictwa Polskiego kolorystycznie nie jest dobrym wzorcem. To był wystawowy egzemplarz na Wystawę Światową w NY w 1939. Na Twoim miejscu zamieniłbym ten zielony kolor na ciemno stalowy. A głowice cylindrów i popychacze zaworów na czarny błyszczący.

Edytowane przez Andrzej Ziober
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie były regulacje regulaminowe na temat malowania kraterów silników? W broni pancernej było to jasne - malowano karter (blok) silnika na czarno. A w lotnictwie? Czy jest coś innego?

Pozdrawiam

Krzysiek

Edytowane przez krzy65siek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoś nabiera już ostatecznych kształtów. Przykleiłem koła, silniki, śmigła. Zostało dosłownie kilka elementów do przyklejenia takich jak karabiny (szczeniaki), przednia owiewka, słupek antenowy i linki. Później jeszcze trochę kosmetycznych poprawek i Łoś gotowy. Fajnie wygląda ten Łoś. Nie ma on takiego agresywnego wyglądu jak niemieckie samoloty z tego okresu. Podoba mi się.

DSC_0001.JPG

DSC_0002.JPG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierścień na silniku , u Ciebie w kolorze piaskowym . Mniejsza o kolor bo to zmienna rzecz , zależna  od czasu użytkowania , ważne , że to był metal , wygląd przepalonego metalu .

post-13206-0-37984000-1455312555.jpg

Pozdrawiam Hello

PS obrazek jest nie od Łosia , ale kolektor działa i zużywa się tak samo .

PS 2 A tu masz link do " gorącej " dyskusji na ten temat . Ale za to konkretnej :

http://pfmrc.eu/index.php/topic/57265-pzl-p-11c/page-12

 

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Stalooki napisał:

Z jakiej książki lub opracowania jest to zdjęcie?

Na tamtym forum piszą ,że to monografia Glassa . Nie zagłębiałem się w ten wątek . Kolega modelarz który robił P.11-tke zbyt dosłownie potraktował opis z monografii co do barwy przepalonego kolektora . Jemu z rdzawego wyszedł czerwony kolor . Barwy i kolory na kolektorach wylotowych to taki sam temat jak dysze w odrzutowcach . Bardzo ciężko zrobić to dobrze , trochę trzeba umieć już malować . No i każdy jest inny , co pozwala na własną interpretację . Z grubsza wyszedłbym z koloru stali , tak jak podaje Glass .

Tam dalej w następnym stronach (z linku który podsunąłem ) , brytyjskie samoloty mają kolektory z barwy tak około mosiądzu . Z polskimi samolotami to jest ciekawe , ja nie widziałem kolorowego zdjęcia . 

Pozdrawiam Hello

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.