Skocz do zawartości

MiG-29 "111" Trumpeter 1:32


KRL

Rekomendowane odpowiedzi

Wracam do mojego ulubionego tematu.

Na początek na warsztacie pojawił się model na który dość długo czekałem czyli MiG-29A i to z szachownicą.
Od początku miał być to numer boczny 111, myślałem o wykonaniu wszelkich elementów malowania we własnym zakresie ponieważ nie było do skali w jakiej się czuję najlepiej a więc 1:32 ani masek ani kalkomanii.

Pojawiły się jakiś czas temu w Model Maker kalki na zamówienie i to dokładnie do 111, zamówiłem i rozpocząłem prace nad modelem. Samo składanie nowego modelu MiG-29 od Trumpetera nie przysparza problemów mam wrażenie że za wzór do odtworzenia po przeskalowaniu Trumpeter przyjął model GWH i bardzo dobrze bo to wciąż najlepszy model tego samolotu na rynku. Poszczególne części są spasowane na bardzo dobrym poziomie i w zasadzie jedyne elementy wymagający nie co więcej pracy to już chyba standard dla Trumpetera wloty powietrza.

W kwestiach merytorycznych jak wiecie w moim modelarstwie lub podejściu do modelarstwa nie mają aż tak wielkiego znaczenia więc nie tylko ich nie poprawiam jak są ale nawet nie marnuję czasu na ich poszukiwania. Krótko mówiąc model jaki jest taki jest staram się prześledzić zdjęcia danego samolotu by ewentualnie nie ominąć czegoś co rzuca się w oczy.

I nawiązując do zdjęć przejrzałem czeluści internetu i znalazłem niezliczona ilość fotek tego samolotu i co mnie zdziwiło nie tylko widać różnice w elementach które były dodawane w czasie remontów itd.
Ale można też doszukać się różnic w samym malowaniu rozłożeniu plam mowa o subtelnych różnicach i to teoretycznie na fotkach wykonanych po danym malowaniu przed kolejnym.

Taka ciekawostka teraz odrobinę o kalkach - jeżeli zamówicie takowe przed aplikacją dokładnie przyjrzycie się im ponieważ nie są tak po docinane jako standardowe kalki ModelMaker do skali 1:48. Jest mnóstwo nadmiaru przezroczystego materiału który wymaga odcięcia przed nałożeniem kalki.

Same kalki głównie mowa o kole i postaciach na stateczniki są dość trudne do nałożenia a koło wręcz BARDZO trudne lepiej je pociąć na mniejsze elementy i układać powoli pozwalając na wyschnięcie wcześniej nałożonym. Kalki są dość cienkie i mają tendencję do podwijania się na rogach i to może być niebezpieczne. 
Takie sytuacje zdarzyły się mi przy tym modelu więc w dużej części koło po nałożeniu wymagało i tak malowania. Ja położyłem na nie lakier bezbarwny bym mógł później to bezpiecznie oklejać i wykonałem podmalówki.

Mam też wrażenie że Model Maker źle dobrał kolory ale to już inna kwestia.

Może starczy już tego gadania jak będziecie mieć pytania postaram się odpowiedzieć.

Kilka fotek 111'i


qyEaCDl.jpg?1

0qLCeoY.jpg?1

MiG-29A Trumpeter 1:32

8RfKPY9.jpg?1dvqw5ng.jpg?1LuEfWqg.jpg?1bVuhmIa.jpg?1W0SL1NP.jpg?10L3d1XJ.jpg?1rj8NUBZ.jpg?1grcE24x.jpg?1QYr5jQ2.jpg?1IvcTmzh.jpg?1jxfURXj.jpg?16plg1cK.jpg?2QQ1kDAS.jpg?2LJlYlFS.jpg?1uv9B4su.jpg?10vB4YQZ.jpg?1

  • Like 6
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tazman79 napisał:

Zastanawiam się, czemu robiąc samolot stojący na ziemi, zamykasz główne wloty, a zostawiasz otwarte żaluzje?

Jakby to ująć by nie zostać źle zrozumianym  i nie obrazić nikogo. Nie podobają mi się zamknięte żaluzje szczególnie te plastikowe z zestawu. Więc wybrałem opcję która w mojej ocenie wygląda lepiej. Myślę że wiele wyjaśnia mój opis na początku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu zajęło Tobie zbudowanie , malowanie tego modelu ? I w czym tkwi klucz by model skleić szybko . To znaczy dla mnie to jest nie więcej niż jeden miesiąc ? . Po wieczorach oczywiście , inna sprawa gdy ktoś już nie pracuje i może kleić na okrągło . Jedziesz jak karabin maszynowy , niedawno miałeś przeprowadzkę . Ja bym pół roku się przyzwyczajał do nowego miejsca , ustawić wszystko w/g "fengszui" . 

41 minut temu, Tazman79 napisał:

zamykasz główne wloty, a zostawiasz otwarte żaluzje?

Na plus - dwa typy rakiet ?? .

Pozdrawiam Hello

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi odpowiedzieć ponieważ ja składając i malując model nie stawiam sobie założeń czasowych a już zapewne nie mam potrzeby spędzenia się czy pracy na czas to nie wyścig. Pracuję jak zawsze krok po kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam Mig-a-29, piękny jest ci to samolot.

Model prezentuje się świetnie, polakierowany jest znakomicie, zresztą jak większość Twoich modeli.  Podobają mi się bardzo również dysze, dlatego też już nie proszę, a żądam abyś opisał krok po kroku jak je lakierowałeś. Tylko dokładnie i ze szczegółami bez wykręcania się że się nie da.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, KRL napisał:

nie stawiam sobie założeń czasowych

Idzie to zauważyć ??  , bo nie musisz liczyć czasu . Jestem najszybszym modelarzem na forum . Pytanie zadałem gdyż też chciałbym przyspieszyć pracę przy modelach i ciekawi mnie gdzie idzie zaoszczędzić czas ? Albo jak inni sobie radzą ? Na razie wiem o jednym - mniej siedzieć w necie szukając obrazków z samolotem i oglądać galerii i warsztatów .

Pozdrawiam Hello

Edytowane przez Hello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę trudno mi odpowiedzieć jestem przekonany że ogólnie wszystko co robię ja robią też inni. Fakt że jak siadam do modelu potrafię siedzieć przy nim nawet 16godzin. Zauważyłem też że gdy jakiś elementcschbie wklejam zaraz pozostałe. Zwykle w czasie gdy kadłub schnie ja już wklejam skrzydła, stateczniki itd. Ale tak chyba też robią to pozostali 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tazman79 napisał:

Zastanawiam się, czemu robiąc samolot stojący na ziemi, zamykasz główne wloty, a zostawiasz otwarte żaluzje?

Nie jestem znawca tematu ale z tego co pamiętam to chyba w migu 29 przy starcie sa otwarte zaluzje a glowne wloty sa zamkniete dopoki kolo przednie nie podniesie sie nad plyte lotniska. Model fajny podoba się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KRL napisał:

dużej części koło po nałożeniu wymagało i tak malowania.

Powiedziałbym, że całe koło powinno w 32 zostać pomalowane. Nie byłby też problem z kolorami. 

Fotki jak zawsze za mocno podbite, trudno w ogóle ocenić jak jest model pomalowany.

Trumpeter się na GWH wzorował też wysokością podwozia, koza wyszła nie zła.

Ogólnie gratki skończonego modelu. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, WujekAlice napisał:

Brakuje tylko plandek do przykrycia, bo całe to towarzystwo zdaje się jest uziemnione...? A model świetny - szacun dla wykonawcy.

Zdaje Ci się, dziś wzbiła się w powietrze 42-ka i samoloty zostały przywrócone do lotów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny efektowny model. Budzenie i malowanie jak to w obecnym trendzie.

Musze powiedzieć ze odbiór psują troche fotki oryginału na początku. Oryginał czysciutki w porównaniu z modelem. To tylko opinia a nie krytyka. Nie odbierz tego negatywnie ponieważ poświęciłeś sporo czasu na ten model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, bazylms napisał:

Chyba się domyślacie jakie by były komentarze gdyby go pomalował jak oryginał ze zdjęcia? Na oryginale prawie nie widać linii podziału i tych innych smaczków co na modelu. 

Dlatego jest trendi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model mi się podoba choć kolory jakieś ciemne. No i trochę inne niż w realu. Przez to sylwetki pilotów wyglądają jak naklejki.Zdecydowany plus za dysze, zresztą jak i w pozostałych ?

Pozdrawiam

Edytowane przez leon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.