Skocz do zawartości

T-34/76 mod. 1942 Hobby Boss 1:48


Markuz

Rekomendowane odpowiedzi

Na warsztat wjeżdża T-34/76 z fabryki nr 112.
Do modelu dokupiłem zestaw blaszek i lufę, wykorzystam również liny z Eureki. Niestety z konieczności muszę zastosować zestawowe gąsienice. Dotychczas na rynku nie pojawiły się gąski ogniwkowe w tej skali do tak popularnego czołgu. Wiem, że coś tam kiedyś w żywicy robił Komplekt Zip i WWII Productions, ale oba zestawy są nie do dostania. Natomiast OKB Grigorov produkuje gąski w żywicy ale nie ogniwkowe tylko paski.

Model zamiaruję wykonać z wnętrzem z wyłączeniem części silnikowej (silnik i cała reszta zostały swego czasu przeszczepione do KW-2)
Nie ma się co spodziewać jakiegoś oszałamiającego tempa budowy, jak to u mnie bywa warsztat potrwa pewnie kilka lat.
Poniżej kilka fotek startowych.

49768023963_0fbb4d3cf4_k.jpg 

49768027573_ae46419e56_k.jpg 

Pierwsze zdjęcia warsztatowe, wkrótce.

Edytowane przez Markuz
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Witam kolegów.

Mała aktualizacja. Jak to u mnie bywa czasu mało to i warsztaty się ciągną jak makaron.

49768027338_81bf7048a5_k.jpg 

49768027398_d0dc423783_k.jpg

Kadłub ogołocony ze zbędnych elementów które zostaną zastąpione blaszkami.

49768559686_578d847767_k.jpg 

 

 

Edytowane przez Markuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2020 o 20:40, Markuz napisał:

Dobry wieczór.

Dłubię dalej:...

uhLgjCcM60Nl6141JO2la5OUJmiSl-b-sqIKnn79

Hej,

Jak dobrze kojarzę, to wcześniejsze T-34 miały, przy przednich wahaczach, pojedyncze odbijacze - tak jak przy pozostałych.

Podwójne wprowadzono dopiero przy T-34/85 oraz SU-85 ze względu na większe obciążenie przodu kadłuba.

Pozdrawiam, Przemek

Edytowane przez PrzemekW
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PrzemekW napisał:

Hej,

Jak dobrze kojarzę, to wcześniejsze T-34 miały, przy przednich wahaczach, pojedyncze odbijacze - tak jak przy pozostałych.

Podwójne wprowadzono dopiero przy T-34/85 oraz SU-85 ze względu na większe obciążenie przodu kadłuba.

Pozdrawiam, Przemek

Cześć,

Dzięki, za czujność. Temat do zweryfikowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, PrzemekW napisał:

Jak dobrze kojarzę, to wcześniejsze T-34 miały, przy przednich wahaczach, pojedyncze odbijacze - tak jak przy pozostałych.

Podwójne wprowadzono dopiero przy T-34/85 oraz SU-85 ze względu na większe obciążenie przodu kadłuba.

Niekoniecznie tak było zawsze. Tutaj dla przykładu T-34/76 z podwójnymi ogranicznikami (kadłuby nie wyglądają na przesadnie kombinowane :) )

42.jpg

T-34_detail_3_061.jpg

T-34-76_Sholokhovo_2_225.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PiterATS napisał:

Niekoniecznie tak było zawsze. Tutaj dla przykładu T-34/76 z podwójnymi ogranicznikami (kadłuby nie wyglądają na przesadnie kombinowane :) )

42.jpg

T-34_detail_3_061.jpg

 

Hej,

Tylko, że oba te kadłuby wyglądają na późne - mają belki łączne o przekroju trójkątnym. Wcześniejsze, jak w modelu, mają belki półokrągłe.

Górny, późny T-34, z wieżą typu "mutra" mógł rzeczywiście mieć już podwójne odbijacze. Wszak w tym czasie produkowano już SU-85 i mogli to ujednolicić.

Dolny kadłub wygląda mi na T-34/85. Patrz - listwy osłaniające pierścień wieży + trójkątna belka + podwójne odbijacze.

Ale nie upieram się ?.

Pozdrawiam, Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie określony jako 42., w zestawie jest model czołgu z produkcji z. 112 od 2. kwartału tego roku (wieża po eliminacji tylnego luku) i prawdopodobnie zdublowane odboje powinien mieć. Im późniejszy by był egzemplarz, tym pewniej, ale nie jest znany kalendarz wprowadzania zmiany w zakładach (w planach była od ok. początku 42.).   

Za to wiadomo, że polska 1.BP w zasadzie dostała takie pojazdy „świeże”, a więc domyślnie z wiosny/wczesnego lata 43. Jeden z nich, w MWP w Warszawie, ma zdwojone odboje na przodzie. Na zdjęciu jest odpowiednik, chyba nieco wcześniejszy.

Su-85 był produkowany od późnego lata 43. i to sugeruje właściwszą kolejność tego rozwiązania w obu konstrukcjach.

1.0dboj:112.jpg

Edytowane przez JSJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JSJ napisał:

Ogólnie określony jako 42., w zestawie jest model czołgu z produkcji z. 112 od 2. kwartału tego roku (wieża po eliminacji tylnego luku) i prawdopodobnie zdublowane odboje powinien mieć.....

1.0dboj:112.jpg

No i wyjaśniło się.

Ja również dziękuję za kawałek nowej wiedzy.

Pozdrawiam, Przemek

 

Edytowane przez PrzemekW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.
Widzę, że temat odbijaczy się wyjaśnił. 
Tym czasem prace trwają. Uzupełniłem całe wyposażenie wnętrza przedziału bojowego i zabrałem się za malunki.
Odnoszę wrażenie, że trochę przesadziłem z brudzeniem wnętrza. Ale po sklejeniu budy do kupy i założeniu wieży nie będzie za wiele widać. Mam natomiast lekcję na przyszłość żeby oszczędnie gospodarować pigmentami podczas brudzenia wnętrza. 
49768623371_31c21e7cc2_k.jpg

49768090968_fc8df1a1e3_k.jpg

49768090868_ef519880cf_k.jpg

49768090808_b5feed706c_k.jpg

49768948722_7c625d9894_h.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.